Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, jkoukos είπε

Η επιλογή που σκέφτεσαι για άλλο καλό ασύρματο router, εξαρτάται από τις απαιτήσεις σου που έχεις από την λειτουργία routing. Το κόστος αυτών κυρίως σχετίζεται με αυτές τις λειτουργίες και δυνατότητες και λιγότερο με την απόδοση του WiFi.

Στην δικιά σου περίπτωση ένα καλό ΑΡ. Το Speedport που έχεις υποστηρίζει Super Vectoring και τηλεφωνία, που θα τα πληρώσεις ακριβά σε άλλη συσκευή. Εφόσον λοιπόν το θέμα σου είναι το WiFi πάρε ένα καλό ΑΡ.

Π.χ. ένα Unifi της Ubiquiti και θα εκπλαγείς με την διαφορά στην απόδοση και κάλυψη (φυσικά εξαρτάται που θα τοποθετηθεί, την περιοχή που θέλεις να καλύψεις, την απόσταση και τα εμπόδια του σπιτιού). Έχω πάρει πρόσφατα ένα μεταχειρισμένο και λειτουργεί μια χαρά. Υπόψη ότι για την ρύθμισή του χρειάζεται ο controller (δεν έχει μενού για πρόσβαση και ρύθμιση) σε ένα PC και μετά λειτουργεί χωρίς αυτόν.

Θα συμφωνήσω απόλυτα και με την προσέγγιση  και με την πρόταση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

On 01/09/2018 at 16:30, jkoukos said:

Δεν το βρίσκεις λογικό όταν μια συσκευή έχει παραπάνω δυνατότητες να είναι και ακριβότερο; Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για VoIP που σε όλο τον πλανήτη είναι μετρημένες στα 2 χέρια αυτές που την έχουν.

Ναι, το Asus που δείχνεις σου κάνει. Υπόψη ότι είναι μόνο μέχρι το απλό Vectoring και αν στο μέλλον θέλεις μεγαλύτερες ταχύτητες να ξέρεις ότι δεν υποστηρίζει το 35b (που το κάνει το Plus), ενώ και αργότερα θα πάμε στο G.Fast.

Από την στιγμή που έχεις και το Speedport στο δίκτυο (μπροστά ή πίσω δεν έχει σημασία), η τηλεφωνία θα λειτουργεί σε αυτό. Ο κωδικός της τηλεφωνία χρειάζεται μόνο στην περίπτωση που θέλουμε να λειτουργεί σε δικιά μας συμβατή συσκευή (άρα δεν θα είναι συνδεδεμένο το Speedport).

και πολλοι βλεπουν απλα οτι δινει 2 fxs και οχι ολα τα εξτρα που μπορει να δινει οπως πχ το fritz.

 

On 01/09/2018 at 19:43, jkoukos said:

Μην περιμένεις σε αυτό το χρηματικό ποσό υποστήριξη Vectoring 35b, παρά μόνο στο απλό vectoring. Για το 35b θες τουλάχιστον 2+ παραπάνω φορές.

Αν το πρόβλημά σου είναι μόνο το WiFi, πάρε ένα καλό Access Point. Καλό όμως.

αν καποιος δεν το εχει αναγκη ειναι λιγο Overkill να δωσει τοσα λεφτα για κατι που μπορει να το χρησιμοποιησει σε 2-3-4 χρονια.μεχρι τοτε καλυτερες τιμες πιο νεα προιοντα.

On 03/09/2018 at 08:51, NemeSis1990 said:

μπα οχι, ειχα βγαλει τετοιο καρκινο με ολες τις αποσυνδεσεις απο ρουτερ που τελικα εβαλα βαθια το χερι στην τσεπη. τωρα εχω το κεφαλι μου ησυχο 

καρκινο με ποιο ειχες βγαλει?το frtiz το μονο που μενει να φτιαξουν ειναι καποια Dc's σε cosmote οταν κατεβαζεις Full>το εφτιαξαν με αλλαγη στο Config και ας ελπισουμε να το φτιαξει και η avm μεσα στο ιδιο το  firmware.

On 03/09/2018 at 12:21, galanos said:

Τι θεωρείς εσύ καλύτερο? 100ρα έχω και στο speed test βγάζει κανα 92 καλά είναι...   Το πρόβλημα. Μ. Είναι το wifi αλλά άμα βάλω ένα ψιλό καλό ρουτερ για internet και wifi. Και αφήσω το voip για τηλέφωνο δεν είναι καλύτερα από το access point? 

εφοσον με ethernet βγαζεις 92mbit η πιο απλη φτηνη λυση ειναι να βαλεις ενα access point dual band.αν τωρα για καποιο λογο θες να παιξεις Pppoe passthrough ωστε το router να κανει και αλλα πραγματα εκτος απο το wifi ειναι κατι που το ξερεις εσυ.

3 hours ago, jkoukos said:

 

Στην δικιά σου περίπτωση ένα καλό ΑΡ. Το Speedport που έχεις υποστηρίζει Super Vectoring και τηλεφωνία, που θα τα πληρώσεις ακριβά σε άλλη συσκευή. Εφόσον λοιπόν το θέμα σου είναι το WiFi πάρε ένα καλό ΑΡ.

 

στα 100αρια το απλο speedport δεν δινουν?αυτο δεν ειναι 35b. αλλα ετσι και αλλιως και να παει σε αλλο πακετο θα του το αλλαξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, poulinos είπε

 

καρκινο εβγαλα απο ολα τα σκατο ρουτερ που ειχα πριν παρω το fritz :D btw εβαλα το OS 7, ολα καλα μεχρι τωρα ισως λιγο πιο γρηγορο το 5ghz

Επεξ/σία από NemeSis1990
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, NemeSis1990 said:

καρκινο εβγαλα απο ολα τα σκατο ρουτερ που ειχα πριν παρω το fritz :D btw εβαλα το OS 7, ολα καλα μεχρι τωρα ισως λιγο πιο γρηγορο το 5ghz

και η usb πρεπει να παιζει πιο γρηγορα με Ntfs usb stick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, poulinos είπε

και η usb πρεπει να παιζει πιο γρηγορα με Ntfs usb stick

αυτη την εταιρια την ειδες; κανει μοντες στα fritz.

https://frixtender.de/

https://frixtender.de/shop/router-liste/frixtender-set-7590/

Επεξ/σία από NemeSis1990
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, NemeSis1990 said:

αυτη την εταιρια την ειδες; κανει μοντες στα fritz.

https://frixtender.de/

https://frixtender.de/shop/router-liste/frixtender-set-7590/

το σκεφτομουν στο δικο μου 7590 να του εκανα δοκιμη με εξωτερικες κεραιες αντι για αυτες που εχει μεσα στα πλαγια για να δω αν θα ειναι καλυτερα.αλλα τελικα αυτοι το εκαναν επαγγελμα.μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, poulinos είπε

το σκεφτομουν στο δικο μου 7590 να του εκανα δοκιμη με εξωτερικες κεραιες αντι για αυτες που εχει μεσα στα πλαγια.

θελω κι εγω να κανω κατι με το δικο μου, εχεις ιδεα αν με αλουμινοχαρτο γινεται κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, NemeSis1990 said:

θελω κι εγω να κανω κατι με το δικο μου, εχεις ιδεα αν με αλουμινοχαρτο γινεται κατι?

δεν το εχω δοκιμασει ουτε θα το δοκιμαζα.αν θες καλυψη γυρω γυρω Omni αν θες συγκεντρωτικα υπαρχουν πανελακια.ολα τα αλλα αλουμινοχαρτα κονσερβοκουτια δεν θα τα δοκιμαζα καν.κανεις κατι το κανεις σωστα οταν μιλαμε για 300 ευρω router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

στα 100αρια το απλο speedport δεν δινουν?αυτο δεν ειναι 35b. αλλα ετσι και αλλιως και να παει σε αλλο πακετο θα του το αλλαξουν.

Από το 50άρι και πάνω δίνουν και το Plus (ανάλογα την διαθεσιμότητα και αν το ζητήσει ο πελάτης). Το δίνουν επίσης και σε μικρότερο πακέτο (24 & 30) αλλά με +1,40€ στο πάγιο, εκτός και αν πέσει κανείς σε προσφορά νέας σύνδεσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, jkoukos said:

Από το 50άρι και πάνω δίνουν και το Plus (ανάλογα την διαθεσιμότητα και αν το ζητήσει ο πελάτης). Το δίνουν επίσης και σε μικρότερο πακέτο (24 & 30) αλλά με +1,40€ στο πάγιο, εκτός και αν πέσει κανείς σε προσφορά νέας σύνδεσης.

Οποτε εχεις και το dual band.για το fritz να δουμε θα κανουν κανα τετοιο ?:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δίνουν Fritz με νέα σύνδεση; Σε ποιο παράλληλο σύμπαν;  😀

Αα ρε HOL! Με σένα μάθαμε όλη την πρώτη σειρά των Fritz, μέχρι το 7140. Τώρα ποιος δίνει τέτοιες συσκευές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν  εδιναν στα 150~  το 7590 ως επι πληρωμη εναλλακτικη του speedport νομιζω οτι αρκετοι θα το προτιμουσαν.

σε μια τετοια περιπτωση θα αγοραζαν bulk οποτε και οι ιδιοι θα επαιρναν πολυ καλυτερη τιμη.

αλλα meh δεν παιζει. και το 35b που διαλεξαν και που θα τρωμε στη μαπα για αρκετα 

χρονια, features 724 εχει με μονη βελτιωση το ac.

και ποιος ξερει ποσο το πληρωνουν

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, jkoukos said:

Να δίνουν Fritz με νέα σύνδεση; Σε ποιο παράλληλο σύμπαν;  😀

Αα ρε HOL! Με σένα μάθαμε όλη την πρώτη σειρά των Fritz, μέχρι το 7140. Τώρα ποιος δίνει τέτοιες συσκευές;

οχι δωρεαν.αλλα με πληρωμη οπως γινεται με το speedport plus που ειπες η με καποια εκπτωση στην αγορα του.πολλοι θα το επαιρναν ετσι.τωρα πληρωνεις και το adsl router ακομα και παιρνεις zte.η  hol εδινε και το one access αν το θυμασαι σε πακετα με πολλα καναλια voip.το 425 ηταν?παιζει να εχει παραμεινει σε πολλα ατομα.και βεβαια την altec με το draytek  2700vg που εσωσε πολυ κοσμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, galanos said:

ειμαι τελειως ασχετος απο ρουτερς και ap ... αρα το πιο ευκολο λετε οτι ειναι AP εχετε να προτεινετε καπιο ΄΄? ευχαριστω 

το πιο ευκολο για σεταρισμα ειναι ενα ap.αν πιανουν τα χερια σου για να σεταρεις Ubiquiti υπαρχουν αρκετα μοντελα.μετα βγαζει η Draytek βγαζει η tp link.

17 hours ago, rofl said:

αν  εδιναν στα 150~  το 7590 ως επι πληρωμη εναλλακτικη του speedport νομιζω οτι αρκετοι θα το προτιμουσαν.

σε μια τετοια περιπτωση θα αγοραζαν bulk οποτε και οι ιδιοι θα επαιρναν πολυ καλυτερη τιμη.

αλλα meh δεν παιζει. και το 35b που διαλεξαν και που θα τρωμε στη μαπα για αρκετα 

χρονια, features 724 εχει με μονη βελτιωση το ac.

και ποιος ξερει ποσο το πληρωνουν

ειναι λιγα τα 150 αν δεν πληρωνεις και κατι εξτρα στον λογαριασμο.αν ηταν 150 το παιρνω και φευγω τοτε κανεις δεν θα το αγοραζε απο τα καταστηματα 300.και το μοντελο που δινει ο οτε ειναι το ιδιο με το μοντελο παντου.δεν ειναι Custom firmware.απλα εχει μεσα σαν παροχο τον οτε. επισης δεν νομιζω η fritz να δωσει bulk(μαζικα ναι αλλα bulk με την εννοια χωρις συσκευασια δεν το εχω δει ουτε στα zte). οτι το speedport plus δινει Dual band ac ειναι μια χαρα.οτι το Fritz δινει αλλα 100 πραγματα παραπανω δεν σημαινει οτι τα θελουν ολοι.ενταξει σιγουρα επισης δεν συγκρινεται ποιοτικα το Fritz με το Speedport αλλα τελειως αλλη τιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...