Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άλλαξε σήμερα το προφίλ αλλά η ταχύτητα δεν είναι καλή. Μίλησα με το τεχνικό τμήμα και το παίρνουν ως βλάβη στο πλαίσιο της εγγύησης καλής λειτουργίας δικτύου. Έπρεπε να είχα λένε 100Mbit. Θα στείλουν τεχνικό να το δούνε. 
Έχω και αρκετά σφαλματάκια ακόμα και χωρίς το τηλέφωνο.

stats2.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας και απο μενα!Εχω forthnet γραμμη και ελεγα να αλλαξω το παλιο techicolour td5130 γιατι μου κανει νερα!

Εβαλα πανω στη γραμμη μου ενα modem/router φιλου(dsl-ac68u) και ελεγε οτι το T/K ειναι Lantiq - Infineon .

Του φιλου το dsl-ac68u δε δουλεψε ποτε στη γραμμη μου,και μου εβγαζε συνεχεια στο system log κατι : pppd time out pado packets.

Εαν παρω το TP-link Archer vr200 ή το archer vr400v1-v2 ή το archer vr600v1-v2,θα ειναι συμβατα με τη γραμμη της forthnet?

Ευχαριστω

 

Επεξ/σία από ninas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους, χρειάζομαι λίγο βοηθεια. Θέλω να αγοράσω νέο router modem γιατί αυτό του ΟΤΕ δεν υποστηρίζει το πρωτόκολο AC και οι ταχύτητες έχουν γίνει πολύ αργές στο WiFi. Αγόρασα ένα Tplink Archer VR400 αλλά βλέπω πως δεν έχει θήρες για τηλέφωνο και θα πάω να το αλλάξω. Θα ήθελα να μου προτείνεται ένα modem rouder για VDSL που να έχει και θήρες για το τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Astron είπε

Καλημέρα σε όλους, χρειάζομαι λίγο βοηθεια. Θέλω να αγοράσω νέο router modem γιατί αυτό του ΟΤΕ δεν υποστηρίζει το πρωτόκολο AC και οι ταχύτητες έχουν γίνει πολύ αργές στο WiFi. Αγόρασα ένα Tplink Archer VR400 αλλά βλέπω πως δεν έχει θήρες για τηλέφωνο και θα πάω να το αλλάξω. Θα ήθελα να μου προτείνεται ένα modem rouder για VDSL που να έχει και θήρες για το τηλέφωνο.

Θύρες καμάρι μου, θύρες. Θήρα είναι το νησί και το κυνήγι! Βλέπε θηρευτής.

Θύρες τηλεφώνου για VoIP θέλεις;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι έχω διαβάσει από εδώ κι απ' εκεί σε διάφορα φόρα, τα πράγματα είναι λίγο ομιχλώδη.

Η Cosmote για την ώρα δίνει κωδικούς για το VoIP οπότε router του εμπορίου με VoIP υποστήριξη μπορεί να δουλέψει, για την ώρα πάντα. Αντιθέτως, πάντα απ' ότι έχω καταλάβει, Voda & Wind όχι. Όλα αυτά βέβαια δεν είναι εγγυημένο ότι δεν θ' αλλάξουν.
Εγώ προσωπικά είμαι σε Forthnet που δεν δίνει ακόμη VoIP (ευτυχώς, δεν το πολυσυμπαθώ ούτε σαν ποιότητα ήχου, ούτε με την εξάρτηση από το ρεύμα) και θέλω ν'αλλάξω router γιατί το πιστό μου Draytek παρέδωσε πνεύμα και είμαι με του παρόχου. Σκεφτόμουν για κάποιο που να υποστηρίζει VDSL, VoIP (συνδεσμολογία και UPS έχω) και με βλέπω σε TP-LINK Archer VR600v για φτηνή λύση και Draytek ή Fritz αν τα αντέξει η τσέπη μου.

Πυροδοτώ ελπίζω πιο εμπεριστατωμένες απαντήσεις με τα γραφόμενα μου από άλλα μέλη. Ψάξου λίγο και σε άλλα φόρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ninas είπε

Γεια σας και απο μενα!Εχω forthnet γραμμη και ελεγα να αλλαξω το παλιο techicolour td5130 γιατι μου κανει νερα!

Εβαλα πανω στη γραμμη μου ενα modem/router φιλου(dsl-ac68u) και ελεγε οτι το T/K ειναι Lantiq - Infineon .

Του φιλου το dsl-ac68u δε δουλεψε ποτε στη γραμμη μου,και μου εβγαζε συνεχεια στο system log κατι : pppd time out pado packets.

Εαν παρω το TP-link Archer vr200 ή το archer vr400v1-v2 ή το archer vr600v1-v2,θα ειναι συμβατα με τη γραμμη της forthnet?

Ευχαριστω

Πλέον ότι και τσιπ να υπάρχει δεν υπάρχει πρόβλημα, άντε να έχεις μια μικρή διαφορά σε συγχρονισμό , αλλού είναι το πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδη οτι εξοπλισμο κι αν παρω,θα κινδυνευω μη τυχον μου βγαλει pppd timeout pado packets???

Που-ποιο ειναι το προβλημα?

Επεξ/σία από ninas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρουτερ με θυρες για τηλεφωνο voip για γραμμη κοσμοτε και αποσπώμενη κεραία; Γιατι αυτη η μαλακια που δινει ο οτε εχει για τα μπαζα σήμα και λογισμικο. Θελω κατι αξιόλογο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, De@th L0rd είπε

Ρουτερ με θυρες για τηλεφωνο voip για γραμμη κοσμοτε και αποσπώμενη κεραία; Γιατι αυτη η μαλακια που δινει ο οτε εχει για τα μπαζα σήμα και λογισμικο. Θελω κατι αξιόλογο .

tp-link VR600v  και tp-link vr900v  εχουν voip  Δεν γνωριζω αν κανουν για ΟΤΕ.

Επεξ/σία από jogatore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

σπίτι μου έχω την εξής δομή. Στο ένα δωμάτιο υπάρχει το modem / router της wind (Technicolor).

Περνάει καλώδιο απο αυτό στο σαλόνι σε access point το οποίο μοιράζει στο σαλόνι ίντερνετ.

Ψάχνομαι για αναβάθμιση του συστήματος είτε με νέα αγορά ρούτερ - μόντεμ είτε με αγορά access point  τα οποία θα μοιράζουν το ίντερνετ στο σπίτι.

Να αγοράσω modem - router ή δύο access point και να χρησιμοποιώ το wind-modem-router σαν modem? Μάλλον σκέφτομαι να πάρω ένα modem router.

Έχω θέσει ένα όριο 100 ευρώ. Υπάρχει κάποια πρόταση? Αν η wind βάλει voip τί μπορώ να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, αυτή τη στιγμή έχω Wind Adsl με το Tp-Link W9980 N600 αλλα σε 1 μήνα λήγει το συμβόλαιο και θα πάω σε VDSL. Απ' ότι είδα το Tp Link που χρησιμοποιώ τώρα δεν υποστηρίζει Vectoring οπότε θα είναι άχρηστο. Να μείνω με αυτό που θα με στείλει ο πάροχος ή αξίζει να πάρω π.χ το Tp-Link VR400 το οποίο απ' ότι βλέπω υποστηρίζει vectoring?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/10/2018 στις 7:08 ΠΜ, jogatore είπε

tp-link VR600v  και tp-link vr900v  εχουν voip  Δεν γνωριζω αν κανουν για ΟΤΕ.

Ρώτησα στην εξυπηρέτηση της Cosmote και μου είπαν το μόνο που χρειάζεται είναι να έχει το ρούτερ είναι υποστήριξη για VOIP. Τους κωδικούς θα μου τους δώσουν αυτοί. Κοίταξα όμως αυτά τα ρούτερ που μου έστειλες και δεν βλέπω να έχουν πουθενά  πριζάκι τηλεφώνου συμβατικό, κάτι παράξενες θύρες μόνο για FON1 FON2 για τις δύο συσκευές όπως του οτε. Άρα οι συσκευές που θα συνδέσεις καταλαμβάνουν τις ethernet στο VR600?. Στο 900 έχει δύο έξτρα.

Επεξ/σία από De@th L0rd
research
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...