Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, poulinos είπε

σε 50-60 ευρω μονο tp link αγοραζεις.σε λιγο πιο πανω budget πας σε asus.οπως αν καποιος ειναι να βαλει vdsl συντομα τοτε θελει κατι να ειναι vdsl και g.vector ωστε να υποστηριζει vectoring. σε 50-60 για adsl θα βρει και κανα dlink που so and so Και κανα Netgear που τα φτηνα δεν ειναι κατι τρελο.τα καλα ειναι ακριβα

Το θεμα ειναι οτι η cyta ζηταει πισω το ρουτερ και η Nova δεν θα του δωσει αλλο. Οποτε ψαχνουμε κατι και με dsl θυρα ωστε να συνδεθει με την πριζα.

https://www.skroutz.gr/s/9708956/TP-LINK-Archer-VR400-v1.html?fbclid=IwAR2GmvtApYrDK8Fd9-vnkBCsZR6Cc2FCZqU4ChZpfER0JGirMixpfMPaboc

Ισως αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδια, εχετε να προτεινετε καποιο link για αγορα του router 7530 σε international εκδοση; στο σκρουτζ βλεποντας τον κωδικο προιοντος νομιζω ειναι η γερμανικη εκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σίγουρα η γερμανική έκδοση (20002839). Η διεθνής είναι η 20002845 και δεν το έχω βρει πουθενά στην χώρα μας. Υπάρχει σε όλα τα Amazon (155-170€) με την φθηνότερη τιμή στο ιταλικό (145€ χωρίς μεταφορικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, overpower said:

Το θεμα ειναι οτι η cyta ζηταει πισω το ρουτερ και η Nova δεν θα του δωσει αλλο. Οποτε ψαχνουμε κατι και με dsl θυρα ωστε να συνδεθει με την πριζα.

https://www.skroutz.gr/s/9708956/TP-LINK-Archer-VR400-v1.html?fbclid=IwAR2GmvtApYrDK8Fd9-vnkBCsZR6Cc2FCZqU4ChZpfER0JGirMixpfMPaboc

Ισως αυτο?

πολυ μια χαρα.ac ειναι .vdsl(g.vector ειναι) ,dual band ειναι 

3 hours ago, neoxrated said:

Παιδια, εχετε να προτεινετε καποιο link για αγορα του router 7530 σε international εκδοση; στο σκρουτζ βλεποντας τον κωδικο προιοντος νομιζω ειναι η γερμανικη εκδοση.

οπως εδωσαν και στον αλλον το 7590 σε γερμανικη εκδοση. θελει λιγο προσοχη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ωραια, αυτο το λινκ της Ιταλιας δεν στελνει ελλαδα αποτι καταλαβα, βρηκα αυτο εδω:

https://www.amazon.de/gp/product/B07HNRTZY6/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1

ειναι οκ αραγε; γιατι δεν εχω ξανααγορασει απο amazon

α και κατι ακομα, η γερμανικη εκδοση εκτος απο το μενου στα γερμανικα, εχει καποια αλλη διαφορα? θα μπορουσε δηλαδη να δουλεψει κανονικα εδω;

Επεξ/σία από neoxrated
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, είναι το διεθνές (Item model number 20002845.

Η γερμανική έκδοση, εκτός του μενού που είναι μόνο στα γερμανικά, δεν παίζει σε ADSL Annex A. Παίζει κανονικά σε ADSL Annex B και σε VDSL (A/B).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, neoxrated said:

ωραια, αυτο το λινκ της Ιταλιας δεν στελνει ελλαδα αποτι καταλαβα, βρηκα αυτο εδω:

https://www.amazon.de/gp/product/B07HNRTZY6/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1

ειναι οκ αραγε; γιατι δεν εχω ξανααγορασει απο amazon

α και κατι ακομα, η γερμανικη εκδοση εκτος απο το μενου στα γερμανικα, εχει καποια αλλη διαφορα? θα μπορουσε δηλαδη να δουλεψει κανονικα εδω;

επειδη ειναι καινουριο μοντελο ειναι και λιγο λογικο να μην το εχουν και πολλα καταστηματα κιολας.

ΑΝ ολα πανε καλα θα το εχω για Review σε κανα μισο με ενα μηνα και θα πω εντυπωσεις/χαρακτηριστικα.

1 hour ago, jkoukos said:

Ναι, είναι το διεθνές (Item model number 20002845.

Η γερμανική έκδοση, εκτός του μενού που είναι μόνο στα γερμανικά, δεν παίζει σε ADSL Annex A. Παίζει κανονικά σε ADSL Annex B και σε VDSL (A/B).

   

τo παραξενο που συναντησα ειναι οτι στο γερμανικο site της avm τα firmware που δινουν ειναι πιο καινουρια απο αυτα που ανεβαινουν στο αγγλικο(International).  πχ στο 6820 lte που ειχα περασει το τελευταιο απο το international site και ειχε ενα bug μου εδωσαν αυτο που υπηρχε στο γερμανικο το οποιο ομως δεν ειναι γερμανικο διοτι εχει μεσα ολες τις γλωσσες και το περασα κανονικα.αντιστοιχα και για το 6890 lte.περασα το τελευταιο Firmware (beta) απο το international  και πριν 2-3 ημερες μου βγαζει οτι υπαρχει καινουριο firmware.στο site το www.avm.de πουθενα.στο γερμανικο site υπηρχε κανονικα το πιο νεο beta το οποιο ηταν αυτο που εβγαλε αυτοματα  το Fritz να κανει αναβαθμιση.και ειχε βγει εκεινη ακριβως την ημερα.

το περασα και ειναι κανονικα αγγλικα και οι υπολοιπες γλωσσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέκαθεν η AVM δοκιμάζει νέες επιλογές-δυνατότητες κλπ στο Beta, που όταν ωριμάζουν περνάνε στην γερμανική και αργότερα στην διεθνή έκδοση.

Στα παλιά μοντέλα (π.χ. το διαδεδομένο 7270) η γερμανική είχε πάρει την έκδοση 6 ενώ η διεθνής παρέμεινε στην 5.

Στα Beta αν έχεις θέμα σου στέλνουν μια διόρθωση με όλες τις γλώσσες, αλλά ακριβώς επειδή είναι beta ενδέχεται κάποια μενού να είναι στα γερμανικά. Μου είχε τύχει παλαιότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, jkoukos said:

Ανέκαθεν η AVM δοκιμάζει νέες επιλογές-δυνατότητες κλπ στο Beta, που όταν ωριμάζουν περνάνε στην γερμανική και αργότερα στην διεθνή έκδοση.

Στα παλιά μοντέλα (π.χ. το διαδεδομένο 7270) η γερμανική είχε πάρει την έκδοση 6 ενώ η διεθνής παρέμεινε στην 5.

Στα Beta αν έχεις θέμα σου στέλνουν μια διόρθωση με όλες τις γλώσσες, αλλά ακριβώς επειδή είναι beta ενδέχεται κάποια μενού να είναι στα γερμανικά. Μου είχε τύχει παλαιότερα.

κατι για τις γλωσσες δεν εστειλαν αλλα το beta firmware εχει διαφορες γλωσσες μεσα.αλλα οπως ειπες ναι σε ολα τα beta εχω πετυχει καποιες φρασεις σε καποια μενου να ειναι γερμανικα και το ειχαν πει και αυτοι οτι ειναι beta οποτε δεν ειναι παραξενο.λιγα λαθακια βεβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα ενδιαφέρομαι για την αγορά router για vdsl που να έχει καλή εμβέλεια σήματος στα 5.0 Ghz.

Θέλω να το συνδέω  ασύρματα με tv box . Δεν μου έχει έρθει ακόμα  το router από την εταιρία που έκανα τη σύνδεση αλλά προφανώς θα χρειαστώ άλλο router.

Δεν ξέρω σε  τι budget περίπου είναι οι τιμές τους. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπορεί να βοηθήσει. 

Υ.Γ. το tv box είναι αυτό https://www.skroutz.gr/s/11622837/Xiaomi-Mi-Box-8GB.html?from=account_favorites

Επεξ/σία από Masma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

TP-LINK Archer VR400 v2  τι άποψη έχετε για το router αυτό???   https://www.skroutz.gr/s/13939266/TP-LINK-Archer-VR400-v2.html

Επεξ/σία από Masma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Masma said:

TP-LINK Archer VR400 v2  τι άποψη έχετε για το router αυτό???   https://www.skroutz.gr/s/13939266/TP-LINK-Archer-VR400-v2.html

μια χαρα και το vr400 και το vr600

On 31/10/2018 at 12:42, Masma said:

Καλησπέρα ενδιαφέρομαι για την αγορά router για vdsl που να έχει καλή εμβέλεια σήματος στα 5.0 Ghz.

Θέλω να το συνδέω  ασύρματα με tv box . Δεν μου έχει έρθει ακόμα  το router από την εταιρία που έκανα τη σύνδεση αλλά προφανώς θα χρειαστώ άλλο router.

Δεν ξέρω σε  τι budget περίπου είναι οι τιμές τους. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπορεί να βοηθήσει. 

Υ.Γ. το tv box είναι αυτό https://www.skroutz.gr/s/11622837/Xiaomi-Mi-Box-8GB.html?from=account_favorites

τα 5ghz δεν παιζουν τοσο μακρυα οσο τα 2.4 ghz και περνανε πιο δυσκολα τα εμποδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, poulinos είπε

μια χαρα και το vr400 και το vr600

τα 5ghz δεν παιζουν τοσο μακρυα οσο τα 2.4 ghz και περνανε πιο δυσκολα τα εμποδια.

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Θα προχωρήσω λογικά στην αγορά του ενός από τα 2. (μάλλον TP-LINK Archer VR400 v2).

Ουσιαστικά το router θα μπει στο δωμάτιο που έχω τον υπολογιστή για να έχω wired σύνδεση με το pc. Λες να έχω πρόβλημα στη σύνδεση του rooter με το tvbox? Ουσιαστικά netflix otego και steamlink  θέλω να χρησιμοποιώ.

Eπίσης η αλλαγή  καλύτερο router από τα κλασσικά που δίνουν οι εταιρίες (σε band 2.4 Ghz)  θα με βοηθήσει στο να μεγαλώσει το εύρος του σήματος?(για άλλο σπίτι ρωτάω )

Επεξ/σία από Masma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου ηρθε το AVM 7530 το International απο amazon, θα το εγκαταστησω το βραδυ, ελπιζω να μη βρω καποια δυσκολια με ρυθμισεις για OTE, αν εχει καποια ιδιαιτερότητα που πρεπει να προσεξω και γνωριζει κανεις ας μου πει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχει το firmware v.7 (που λογικά το έχει), του το περνάς και σε αυτό υπάρχει το προφίλ της Cosmote. Με επιλογή του θα έχεις κανονικά συγχρονισμό και πρόσβαση στο διαδίκτυο και μετά μπορείς να περάσεις τα δικά σου προσωπικά στοιχεία αντί των γενικών που έχει.

Όσον αφορά την τηλεφωνία, αν δεν λειτουργήσει αμέσως, απλά παίρνεις τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη και αναφέρεις ότι έχει συμβατό εξοπλισμό, οπότε θα κάνουν τα μαγικά τους και θα ενεργοποιηθεί άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...