Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιά χαρά έχει 2 RJ45 για τηλέφωνα και 1 για το ADSL/VDSL

TP-Link Archer VR600v Telefon- und USB-Anschlüsse

Αν μιλάς γι' αυτές εδώ προς το τέλος του άρθρου, είναι TAE για την Γερμανία. Τώρα για το πόσες USB έχει, δεν ξέρω, το επίσημο site λέει και δείχνει μία

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, winlink είπε

Μιά χαρά έχει 2 RJ45 για τηλέφωνα και 1 για το ADSL/VDSL

TP-Link Archer VR600v Telefon- und USB-Anschlüsse

Αν μιλάς γι' αυτές εδώ προς το τέλος του άρθρου, είναι TAE για την Γερμανία. Τώρα για το πόσες USB έχει, δεν ξέρω, το επίσημο site λέει και δείχνει μία

Άρα είναι το ίδιο με το 900 σε θέμα θυρών. Απλά έχει διαφορετικές υλοποιήσεις απ'οτι κατάλαβα και 2 βέρσιον. Οι φωτογραφίες στο σκρούτζ ήταν παραπλανητικές. Θα ρωτήσω τον έμπορο να το τσεκάρει πριν το αγοράσω γιατί ο δικτυακός εξοπλισμός μερικές φορές είναι μυστήριος ειδικά όταν κάνουν εισαγωγές που προορίζονται για άλλες χώρες.

 

Πχ εδώ έχει διαφορετικές φωτογραφίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ πάντως έχω διαβάσει για το TP-Link Archer VR600  ότι το v2 είναι μακράν ισχυρότερο από το v1, τι διαφορές έχουν (πέραν της τιμής) τα voip VR600v ver.1 με το VR600v ver.2  δεν ξέρω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/10/2018 στις 5:01 ΜΜ, pavlos0160 είπε

Στην Wind θα συνεχίσω να είμαι απλά θα πάω σε vdsl. Με είπαν απο καμπίνα θα πάρω με PSTN.

Αν δεν είναι ενεργοποιημένο το Vectoring, μια χαρά θα παίξει το 9980 σε απλό VDSL. Αν ενεργοποιηθεί το Vectoring, τότε βάζεις την συσκευή της Wind σε Bridge mode και το 9980 πίσω του ως κύριο router να κάνει την κλήση ΡΡΡ.

Ο κανονισμός αναφέρει ότι από καμπίνα η τηλεφωνία θα είναι υποχρεωτικά VoIP. Απλά μέχρι σήμερα δεν εφαρμόζεται παντού και πάντα, οπότε να το έχεις υπόψη διότι κάποια στιγμή θα στο γυρίσει και η Wind και μάλιστα σε αυτή η τηλεφωνία λειτουργεί μόνο στη συσκευής της και πουθενά αλλού, αφού δεν δίνει τον κωδικό της. Οπότε θα πάει χαμένο και το VR400.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κοινότητα , θα ήθελα να μου προτείνετε ένα Router για σύνδεση Vdsl2+ , σε 3-4 μήνες όμως θα έχει FTTH η περιοχή μου οπότε θέλω κάποιο που δε θα χρειαστεί να το αλλάξω . Κυρίως με νοιάζει να έχει δυνατό σήμα το wifi,1gbps ethernet+wifi  και να είναι καλό για gaming χρήση .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα κι απο μενα.

Εκανα αιτηση να μπω στη Nova αναγκαστικα σε adsl.Αν και Νεος Κοσμος ειμαι στο μισο που δεν εχει vdsl και περιμενουμε.

Οπως ξερετε δε δινει πια δωρεαν modem-router και θελω να παρω ενα που να συνεργαζεται με τη Nova.Να ειναι για adsl κι αν γινεται αργοτερα που θα γινει vdsl(καποτε) να υποστηριζει και το vdsl να μην αλλαζω.Δεν ξερω βεβαια αν γινεται κατι τετοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα VDSL έχουν προς τα πίσω συμβατότητα και παίζουν σε ADSL. Το ανάποδο δεν γίνεται.

Όλες οι συσκευές παίζουν. Το θέμα είναι τι δυνατότητες θέλεις να έχει και πόσο αντέχει η τσέπη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλος θελει να αγορασει καινουργιο modem/router προς αντικατασταση αυτων που δινουν οι εταιρειες. Τι προτεινετε? Τωρα εχει 24αρα και τον ενδιαφερει το σταθερο τηλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σκέφτομαι και εγω να αλλάξω το κλασσικό VDSL router του ΟΤΕ με κάτι καλύτερο.

Αρχικά να πω οτι χρειάζομαι 4ς ethernet θύρες και επίσης θέλω αρκετα ενισχυμένο wifi σήμα γιατί με το routeraki του ΟΤΕ δεν εχω wifi στο σαλόνι.

Εχω δει το draytek 2862n https://www.skroutz.gr/s/15657477/Draytek-Vigor-2862n-Annex-A.html#specs και ήθελα να ρωτήσω μια γνώμη γα το συγκεκριμένο καθώς και αν υπαρχει κατι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά.Επίσης αν πρέπει να προσέξω κατι με τη σύνδεση ή θα δουλεύει κανονικά απο την στιγμή που θα το βάλω;;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού σκέφτηκες για Draytek με το κάπως σπαρτιάτικο αλλά άκρως λειτουργικό interface τους, κοίτα και το 2762VAc που είναι πιο σύγχρονο, υποστηρίζει VoIP (τα δεδομένα δείχνουν ότι θα είναι υποχρεωτική η χρήση του προσεχώς) αν και μόνο η Cosmote δίνει τους κωδικούς του για router του εμπορίου, και έχει και 802.11 a/n/ac wifi.
Είναι δε και λίγο φτηνότερο.

Επεξ/σία από winlink
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, winlink said:

Αφού σκέφτηκες για Draytek με το κάπως σπαρτιάτικο αλλά άκρως λειτουργικό interface τους, κοίτα και το 2762VAc που είναι πιο σύγχρονο, υποστηρίζει VoIP (τα δεδομένα δείχνουν ότι θα είναι υποχρεωτική η χρήση του προσεχώς) αν και μόνο η Cosmote δίνει τους κωδικούς του για router του εμπορίου, και έχει και 802.11 a/n/ac wifi.
Είναο δε και λίγο φτηνότερο.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το διάλεξα τελείως random να σου πω την αλήθεια,εσυ πέρα απο Draytek έχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο;

Αυτο που μου προτεινες εχει 4 θυρες ethernet  ενω εγω θελω 5+ (4ς λειτουργικες)

Επεξ/σία από alexmrc3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/10/2018 στις 2:43 ΜΜ, overpower είπε

Φιλος θελει να αγορασει καινουργιο modem/router προς αντικατασταση αυτων που δινουν οι εταιρειες. Τι προτεινετε? Τωρα εχει 24αρα και τον ενδιαφερει το σταθερο τηλ.

Ξεχασα budget, κανα 50-60, κυριως απο Ελλαδα αλλα δεν υπαρχει θεμα σαν 2η γνωμη απο amazon

@poulinos 😏

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/10/2018 at 20:01, overpower said:

Ξεχασα budget, κανα 50-60, κυριως απο Ελλαδα αλλα δεν υπαρχει θεμα σαν 2η γνωμη απο amazon

@poulinos 😏

σε 50-60 ευρω μονο tp link αγοραζεις.σε λιγο πιο πανω budget πας σε asus.οπως αν καποιος ειναι να βαλει vdsl συντομα τοτε θελει κατι να ειναι vdsl και g.vector ωστε να υποστηριζει vectoring. σε 50-60 για adsl θα βρει και κανα dlink που so and so Και κανα Netgear που τα φτηνα δεν ειναι κατι τρελο.τα καλα ειναι ακριβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...