Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μολις σεταρα και εγω το κινεζικο ax3 pro που ηρθε σημερα.

συγκριτικα με το ΕU το σημα wifi ειναι πολλες σκαλες πανω. πλεον δε χρειαζομαι ουτε τα powerline ουτε το repeater που ειχα ουτε τιποτα τα ξηλωσα ολα. το EU δυστηχως η ευτηχως οπως το παρει κανεις λογο κοστους μου νε αχρηστο δεν μου χρειαζεται ουτε το mesh αφου καλυπτει παντου το σημα του.

 

@Alexcxvtr συνδεσου απο pc 192.168.3.1, scanare to qr code θα κατεβασει αλλη εκδοση του ai life. διαλεξε register με region china  κ οχι greece μετα καντου ρεσετ κ θα στο βρει. απο το app το οποιο θα νε στη γλωσσα που εχεις στο κινητο σου κ οχι κινεζικα συνδεσου να εχεις ιντερνετ κ μετα απο το πισι κανε οτι αλλαγες θελεις με translate 

 

ερωτηση το WMM Που εχει On  στο wifi ,ξερει κανεις τι ειναι?  

  ακυρο το βρηκα 

 

 

 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Φίλε από pc συνεχώς φορτώνει και δεν μπαίνει στη σελίδα 192.168.3.1.

Μήπως ξέχασα κάποιο βήμα;

περιεργο καντου ρεσετ κ ξαναδοκιμασε 

φανταζομαι το έχεις συνδέσει με καλώδιο εθερνετ για να μπεις έτσι? κ δεν έχεις στατικ ιπ στο πισι?

http://192.168.3.1/html/index.html#/welcome

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε μήπως καμιά πληροφόρηση για το πότε θα έρθουν Ελλάδα τα Wifi6 της Asus;

π.χ.

https://www.asus.com/Networking-IoT-Servers/WiFi-6/All-series/DSL-AX82U/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, sndev είπε

περιεργο καντου ρεσετ κ ξαναδοκιμασε 

φανταζομαι το έχεις συνδέσει με καλώδιο εθερνετ για να μπεις έτσι? κ δεν έχεις στατικ ιπ στο πισι?

http://192.168.3.1/html/index.html#/welcome

Λοιπόν, δεν είχα βάλει το ethernet και μόλις γύρισα το region σε China κατέβασε το HMS Core.

Λύθηκε αυτό αλλά τώρα δεν με αφήνει να κάνω add device αν δεν κάνω Huawei ID, που έχω ήδη.

Πάω να κάνω log in και κολλάει χωρίς ανταπόκριση. Προηγουμένως έμπαινα κανονικά στο ID μου.

Ούτε register με αφήνει. Κολλάει...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα αυτα τα κανεις απο το νεο app η απο το προηγούμενο που απλα αλλαξες region? επισης ελπιζω να το δοκιμαζεις με 4g κ οχι απο το wifi του ρουτερ που δεν εχει ίντερνετ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέο και 4G.

Πριν συνδεόταν στο Huawei ID.

Τώρα απλά ένα μόνιμο loading.

Έκανα επανεκκίνηση το κινητό, reset το ρούτερ, uninstall τα πάντα και πάλι τα ίδια.

Πού σκαλωνει, δεν μπορώ να καταλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εισαι με wifi απο το νεο ρουτερ δε θα συνδεθεί γτ δεν εχει ιντερνετ. αν εισαι με 4g  στο register κατι παιζει με το app η το κινητό σου, εχεις αλλη συσκευή να δοκιμασεις μηπως; η κανε register απο το pc με region china κ μετα με αυτα τα στοιχεία συνδεσου απο το app , το οτι κολαει το app ειναι άσχετο με το Ρούτερ. αν ηξερες κινεζικα που προφανώς δε ξερεις κανεις κανονικά τις ρυθμίσεις απο το browser ομως απο οτι ειδα χωρις ιντερνετ το πισι δε θα σου κανει τρανσλατε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου λέει ότι το Huawei ID είναι Ελλάδα και το AI Life Κίνα.

Δυστυχώς το ID δεν έχει επιλογή αλλαγής region, ενώ στο AI Life γίνεται.

Επεξ/σία από Alexcxvtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, greekfragma είπε

Έχουμε μήπως καμιά πληροφόρηση για το πότε θα έρθουν Ελλάδα τα Wifi6 της Asus;

π.χ.

https://www.asus.com/Networking-IoT-Servers/WiFi-6/All-series/DSL-AX82U/

Καλή ερώτηση, δεν έχει έρθει ακόμα EU. Μπορεί σε μερικούς μήνες να το δούμε. Μέχρι τώρα είναι το μόνο μοντέλο που έβγαλε modem/router. Σκέτο router έχει πολλά με WiFi 6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λύθηκε το πρόβλημα.

Διέγραψα τον λογαριασμό Huawei ID και τον ξαναδημιουργησα, ευτυχώς, με το ίδιο email.

Όλα Κίνα από την αρχή.

Έπειτα έγινε η διαδικασία κανονικά με Oneplus 6.

Για κάποιο λόγο κολλούσε στο log in του ID το Xperia 5 II. Δεν ξέρω τι γινόταν.

Τώρα, μπαίνει στην εφαρμογή AI Life και από το Xperia. Στην εγκατάσταση σκαλωνε.

Όλα καλά, πολύ δυνατό το σήμα του ρούτερ.

Αν θέλετε, πείτε κάποιες στάνταρ ρυθμίσεις να βάλω.

Επεξ/σία από Alexcxvtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα τελικά το Huawei AX3 Pro CN version και όντως έχει πιο δυνατό σήμα περίπου 7 μονάδες % στο 5GHZ και περίπου 20 μονάδες % στο 2,4GHZ. Ένα άλλη σημαντικό πλεονέκτημα είναι ότι εκπέμπει σε ένα κανάλι και αναλογα με την ισχύ του σηματος συνδέεται σε 2,4 ή 5GHZ, μονο αν μπεις μέσα στo ρουτερ ειναι δυνατό να δεις σε ποια συχνοτητα εχεις συνδεθεί. 

Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι παρά το γεγονός ότι η ισχύς του σήματος στο χώρο που είμαι δεν φτάνει πλήρως (50% σε 2,4GHZ και 32% σε 5GHZ) κατεβάζω τα speedtest δειχνουν οτι κατεβαζω με 90Mbps... οσο δηλ και διπλα στο ρουτερ... απιστευτο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, cbol είπε

Παρέλαβα τελικά το Huawei AX3 Pro CN version και όντως έχει πιο δυνατό σήμα περίπου 7 μονάδες % στο 5GHZ και περίπου 20 μονάδες % στο 2,4GHZ. Ένα άλλη σημαντικό πλεονέκτημα είναι ότι εκπέμπει σε ένα κανάλι και αναλογα με την ισχύ του σηματος συνδέεται σε 2,4 ή 5GHZ, μονο αν μπεις μέσα στo ρουτερ ειναι δυνατό να δεις σε ποια συχνοτητα εχεις συνδεθεί. 

Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι παρά το γεγονός ότι η ισχύς του σήματος στο χώρο που είμαι δεν φτάνει πλήρως (50% σε 2,4GHZ και 32% σε 5GHZ) κατεβάζω τα speedtest δειχνουν οτι κατεβαζω με 90Mbps... οσο δηλ και διπλα στο ρουτερ... απιστευτο 

Δοκίμασε να αλλάξεις αυτό που δείχνει στην εικόνα, λογικά το έχεις short. Επίσης καλό είναι να βλέπεις ταχύτητες με προγράμματα εκτός Speedtest για να έχεις μια πλήρη εικόνα πχ iOS , iPerf . Κοίταξε αν έχεις κοντά καθρέπτες που εμποδίζουν το σήμα του router.

E28CD849-D1DD-4074-88D7-3E7A4F265DAE.jpeg.2469c036f0ae16b28d95ed09103c720b.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...