Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Alexcxvtr είπε

To Huawei ax3 pro κυμαίνεται στα 64€ πια. Οπότε παλεύεται η τιμή του.

Προσωπικά, επειδή δεν κάνω συχνά αναβάθμιση (ανά δεκαετία), σκέφτηκα να πάρω ένα πιο futureproof ρούτερ wifi 6E. Μόλις ανέφερες ότι το Xiaomi ax6000 θα είναι τέτοιο και σε προσιτή τιμή, είπα θα το πάρω.

Δυστυχώς, οι κριτικές όπως είπες κι εσύ, δείχνουν άλλα αποτελέσματα και όλα τα WiFi 6E της αγοράς είναι πανάκριβα.

Οπότε μάλλον θα βολευτω με ένα wifi 6+ .

Εκτός και αν βγει κάτι προσιτό μέχρι το Πάσχα, αφού αυτοί οι Κινέζοι κυκλοφορούν προϊόντα πιο γρήγορα και από την σκιά τους.

Όσον αφορά το λάπτοπ, είναι παλιό (2009) αλλά δεν το αλλάζω. Έχω και υποδοχή m.2.

https://www.notebookcheck.net/Fujitsu-Siemens-Amilo-Xi3650.14211.0.html

Για το bluetooth, αυτό που καταλαβαίνω από το σάιτ της Intel είναι ότι η κάρτα δικτύου της αρκεί, αφού έχει υποστήριξη 5.2, άρα δεν χρειάζομαι κάποιο dongle ή stick. Σωστά;

Δεν καταλαβαίνω τις έξτρα ταχύτητες απλά (2400, 3000). Γι αυτό σε ρωτάω.

Επειδή έχω λίγο καιρό που το ψάχνω να αλλάξω την κάρτα δικτύου του φορητού μου, θα έλεγα να αποφύγεις το ax201. Αν καταλαβαίνω καλά από τα τεχνικά του χαρακτηριστικά, το interface του είναι CNVio2 που σημαινει ότι θέλει 10ης γενιάς intel επεξεργαστές να δουλέψει (το λέω με επιφύλαξη, αν κάποιος το ξέρει καλύτερα ας με διορθώσει). Τουλάχιστον αυτό αναφέρει στο Product Brief.

https://www.intel.com/content/dam/www/public/us/en/documents/product-briefs/wi-fi-6-ax201-module-brief.pdf

Πιο ασφαλής επιλογή είναι το ax200 του οποίου το interface είναι το κλασσικό PICe

https://www.intel.com/content/www/us/en/products/docs/wireless/wi-fi-6-ax200-module-brief.html#:~:text=Intel® Wi-Fi 6 AX200 (Gig%2B) Module&text=Nearly 3X1 higher peak data rates and up to 4X capacity.&text=The product supports 2x2 Wi,as Bluetooth® 5.1 support.

Αλλάζω λίγο θέμα και κάνω μια ερώτηση. Μήπως κανείς έχει άποψη σχετικά με τα Router της XIAOMI?  Παρατήρησα ότι το ΑΧ6000 έχει τον επεξεργαστή IPQ5018, ενώ το ΑΧ3600 τον IPQ8071A. Αν η επιπλέον ταχύτητα που υπόσχεται το ΑΧ6000 δεν είναι κάτι σημαντικό σε ένα οικιακό δίκτυο, δεν ειναι πιο καλή η αγορά του 3600 που έχει καλύτερο επεξεργαστή? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 λεπτά πριν, cranton είπε

Αλλάζω λίγο θέμα και κάνω μια ερώτηση. Μήπως κανείς έχει άποψη σχετικά με τα Router της XIAOMI?  Παρατήρησα ότι το ΑΧ6000 έχει τον επεξεργαστή IPQ5018, ενώ το ΑΧ3600 τον IPQ8071A. Αν η επιπλέον ταχύτητα που υπόσχεται το ΑΧ6000 δεν είναι κάτι σημαντικό σε ένα οικιακό δίκτυο, δεν ειναι πιο καλή η αγορά του 3600 που έχει καλύτερο επεξεργαστή? 

Πολύ σωστή παρατήρηση για επεξεργαστή, ούτε εγώ εγώ καταλάβει γιατί βάλανε στον AX6000 αυτό το μοντέλο. Μπορεί κάτι να μου διαφεύγει και θα το δούμε μελλοντικά, κάτι θα ξέρουν καλύτερα στην Xiaomi. Ότι αφορά διάφορες με AX3600 και AX6000

AX3600 επεξεργαστής: Qualcomm IPQ8071A (4 х 1.0Ghz, 2 х 1.7Ghz)
AX6000 επεξεργαστής: Qualcomm IPQ5018 - 2 πυρήνες A53 1.2GHz + 1 πυρήνα NPU 1.4Ghz

AX3600 υποστήριξη 160 MHz σε 2X2. AX6000 υποστήριξη 160 MHz σε 4X4,
AX3600 - 2402 (5GHz) + 574 (2.4GHz) + 583 (AIoT) = 3600 Mbit\s
AX6000 - 4804 (5GHz) + 574 (2.4GHz) + 583 (AIoT) = 6000 Mbit\s
+1 θύρα 2.5Gb και 4096-QAM (2SS) στα 5GHz σε 2X2 μέχρι 2882 Mbit\s. SoC ?

Όπως μπορείς να δεις σε γενικές γραμμές το AX6000 είναι καλύτερο. Μην δίνεις πολύ μεγάλη σημασία σε επεξεργαστή σίγουρα δεν συγκρίνονται router Qualcomm με MediaTek.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστά cranton.

Ορίστε το socket.

https://www.cpu-upgrade.com/CPUs/Intel/Core_2_Duo_Mobile/P8600_(Socket_P).html

Πώς βλέπω ποια κάρτα δικτύου μπορώ να βάλω;

Μετά από αυτό, κι εφόσον λυθεί το θέμα υποστήριξης νέας κάρτας και bluetooth, λέω να προχωρήσω σε αγορά ρούτερ τελικά. Επιτέλους.

EDIT: Εν τω μεταξύ, όταν είπα ότι διαθέτω υποδοχή m.2, εννοούσα msata. Εκεί είναι η κάρτα δικτύου.😕

 

Spoiler

Xi3650.jpg

 

Επεξ/σία από Alexcxvtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απάντησα πριν δω το edit σου. Δε θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου. Δεν είμαι σίγουρος αν μπορείς να βάλεις την ax200. Sorry, βγήκαμε off topic, το θέμα είναι Router και όχι κάρτες δικτύου. Αν έχει κάποιος αποχή, καλοδεχούμενη!

Επεξ/σία από cranton
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι σωστός.

Απλά να κλείσω ρωτώντας αν γνωρίζεις μήπως αυτή η υποδοχή είναι για WiFi card, σαν modular κομμάτι ή κάτι τέτοιο.

Είναι μικρότερο από πιστωτική κάρτα σε μέγεθος.

Αν είναι, να ψάξω για παρόμοια προϊόντα.

Αύριο θα ανοίξω το λάπτοπ για να τσεκαρω την κανονική κάρτα.

Ευχαριστώ.

 

 

Spoiler

DSC_0039~2.JPG

 

Επεξ/σία από Alexcxvtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι δεν κάνει. Ούτως ή άλλως πρέπει να μπει στη θέση της παλιάς για να συνδέσεις και τα καλώδια που πάνε στις κεραίες. Αν ανοίξεις τον υπολογιστή και δεις την κάρτα του νομίζω ότι θα βγάλεις άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φίλε μου.

Intel WiFi Link 5100 agn το δείχνει στο device manager πάντως.

Τέλος πάντων, μάλλον λόγω παλαιότητας θα ζοριστω να βρω κάτι συμβατό.

Ελπίζω να μπορώ να κάνω τη δουλειά μου και με κάποιο στικ ή dongle, αλλιώς δεν βλέπω τον λόγο να αλλάξω το ρούτερ.

Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Alexcxvtr είπε

Ευχαριστώ φίλε μου.

Intel WiFi Link 5100 agn το δείχνει στο device manager πάντως.

Τέλος πάντων, μάλλον λόγω παλαιότητας θα ζοριστω να βρω κάτι συμβατό.

Ελπίζω να μπορώ να κάνω τη δουλειά μου και με κάποιο στικ ή dongle, αλλιώς δεν βλέπω τον λόγο να αλλάξω το ρούτερ.

Ευχαριστώ και πάλι.

Υπάρχουν προγράμματα τύπου RW Everything μπορείς να πάρεις καλύτερες ταχύτητες αλλά αν δεν είσαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρεις μην το πειράζεις καλύτερα. 
Η αλλαγή router για να πάρεις καλύτερες ταχύτητες σε τέτοιο laptop δεν θα σε βοηθήσει, αναγκάστηκα πρέπει κάτι να αλλάξεις η κάρτα δικτύου (δεν εγγυάται κανείς 100% αποτέλεσμα) η προσπαθείς με το πρόγραμμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω για ένα router / modem για γραφείο. Θα έχει περίπου 10 - 13 συσκευές και και 5+ κινητά σε wifi. Επίσης θέλουμε και ένα switch με 16 θύρες.

Με ένα budget στα 250 περίπου, τι προτείνετε; 

(αγορές μόνο από Ελλάδα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν χρειάζεσαι modem router με WiFi6 τότε υπάρχουν μόνο 3 μοντέλα : AVM FRITZ!Box 7530 AX, AVM FRITZ!Box 6660 Cable, AVM FRITZ!Box 5530 Fiber. Μερικά μοντέλα μπορεί να μην τα βρεις Ελλάδα αν η επιλογή σου είναι τιμολόγιο τότε μπορείς και από εξωτερικό να ζητήσεις invoice. 

Για switch διάλεξε με ότι περισσεύει από τα 250€ NetGear, TP-Link.

Επεξ/σία από timos81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...