Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, timos81 είπε

Καλημέρα ,
Μέχρι 150€ υπάρχουν πολλές επιλογές από CN, αν μπορέσεις να βρεις από CN τότε τα μοντέλα για gaming είναι Asus TUF AX3000, Asus RT-AX82U. Επίσης μπορείς να κοιτάξεις και το νέο Xiaomi Mi Router AX6000, τεχνικά φοβερό και για τα λεφτά του αξίζει κάθε €.
Για αγορά από κινεζικά καταστήματα όπως JD, Taobao ίσως βρεις βοήθεια στο διπλανό θέμα ( Αγορές από το εξωτερικό [part 2] ). Από banggood νομίζω δεν χρειάζεσαι βοήθεια επειδή είναι γνωστό αλλά μπορεί να μην βρεις τα router η να βρεις πιο ακριβά. 
Για αγορές από EU δεν ξέρω αν αξίζει πλέον εκτός από το Asus RT-AX58U λόγο εγγύησης και γλώσσας στο μενού.

Για κατάστημα JD έχω βρει την παρακάτω πληροφορία ίσως σε βοηθήσει -> εδώ . Για taobao μπορεί να χρειάζεται agent -> εδώ
 

Φίλε μου σε ευχαριστω για την ενημέρωση τεχνικός ΟΤΕ είπε θα μου βάλει τα νέο oxugen που είναι πολυ καλύτερο από speedport plus θα το δοκιμασω λίγες μέρες 

Επεξ/σία από gpapad20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

αν βρει καποιος σε καλη τιμη απο εξωτερικο χωρις τελωνειο ,ειτε το huawei AX3 pro ειτε το καινουριο Xiaomi AX6000 ας μας ενημερωσει ,ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ALIEN-3- είπε

αν βρει καποιος σε καλη τιμη απο εξωτερικο χωρις τελωνειο ,ειτε το huawei AX3 pro ειτε το καινουριο Xiaomi AX6000 ας μας ενημερωσει ,ευχαριστω

Σε καλές τιμές έγραψα από που μπορούν να βρεθούν. Το θέμα είναι πως μπορεί να σταλθούν και το τελωνείο. Για αυτά τα θέματα έγραψα καλύτερα να τα πούνε σε διαφορετικό θέμα ( Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2 ) αν λυθεί αυτό τότε θα υπάρχει πιο καθαρή εικόνα για αγορά router. Ελπίζω κάποιος να ρωτήσει η να ανοίξει καινούργιο θέμα στατικά με τα κινεζικά μαγαζιά ( JD, Taobao, Aliexpress). Αν και για το Aliexpress δίπλα διάβασα ότι υπάρχουν κόλπα για να αποφύγει εκτελωνισμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/1/2021 στις 3:52 ΜΜ, ALIEN-3- είπε

αν βρει καποιος σε καλη τιμη απο εξωτερικο χωρις τελωνειο ,ειτε το huawei AX3 pro ειτε το καινουριο Xiaomi AX6000 ας μας ενημερωσει ,ευχαριστω

Το AX3 quad core μπορεις να το παρεις απο κωτσοβολο στα 79 ευρω που ειναι καλη τιμη αν αναλογιστεις χρονο που θα περιμενεις + μεταφορικα  και support αν χρειαστεις για την συσκευη αν το παρεις απο εξω. Εγω ειχα παραγγείλει απο amazon και 3 εβδομαδες  δεν το ειχαν στειλει οποτε ακυρωσα και πηρα απο ελλαδα. Το AX6000 δεν  νομιζω να το βρεις κατω απο 100 ευρω απο καποιο γνωστο/σοβαρο καταστημα, πχ στο aliexpress η χαμηλοτερη τιμη ειναι 92 + 15 μεταφορικα, εκει βεβαια θα περιμενεις και αρκετο χρονο για να σου ερθει, αν δεν βιαζεσαι βεβαια τοτε το βλεπεις.

Επεξ/σία από snakething
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, snakething είπε

Το AX3 quad core μπορεις να το παρεις απο κωτσοβολο στα 79 ευρω που ειναι καλη τιμη αν αναλογιστεις χρονο που θα περιμενεις + μεταφορικα  και support αν χρειαστεις για την συσκευη αν το παρεις απο εξω. Εγω ειχα παραγγείλει απο amazon και 3 εβδομαδες  δεν το ειχαν στειλει οποτε ακυρωσα και πηρα απο ελλαδα. Το AX6000 δεν  νομιζω να το βρεις κατω απο 100 ευρω απο καποιο γνωστο/σοβαρο καταστημα, πχ στο aliexpress η χαμηλοτερη τιμη ειναι 92 + 15 μεταφορικα, εκει βεβαια θα περιμενεις και αρκετο χρονο για να σου ερθει, αν δεν βιαζεσαι βεβαια τοτε το βλεπεις.

Ναι το βαλανε σε προσφορά όπως είδα και εγω τωρα. Αλλα όπως είπαν και ποιο πανω η κινεζικη έκδοση εχει καλύτερη εμβελια wifi. 

Το εχω παραγγείλει τελικά απο Τσεχία (banggood) στα 64 ευρω. 

Ευχαριστώ πάντως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ALIEN-3- είπε

Ναι το βαλανε σε προσφορά όπως είδα και εγω τωρα. Αλλα όπως είπαν και ποιο πανω η κινεζικη έκδοση εχει καλύτερη εμβελια wifi. 

Το εχω παραγγείλει τελικά απο Τσεχία (banggood) στα 64 ευρω. 

Ευχαριστώ πάντως 

Η εμβέλεια οφείλετε σε 2 amplifiers που εχει για ενίσχυση του σήματος και στην international έκδοση λείπουν λόγω περιορισμών ασφαλείας ως προς την ακτινοβολία, οι κινέζοι σε αυτά ειναι πιο χυμα και το βράδυ φωσφορίζουν τα μάτια τους από τα πολλά Hz.  😄 Εγω πηρα 2 και εκανα mesh και έλυσα όλα μου τα θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, snakething είπε

Η εμβέλεια οφείλετε σε 2 amplifiers που εχει για ενίσχυση του σήματος και στην international έκδοση λείπουν λόγω περιορισμών ασφαλείας ως προς την ακτινοβολία, οι κινέζοι σε αυτά ειναι πιο χυμα και το βράδυ φωσφορίζουν τα μάτια τους από τα πολλά Hz.  😄 Εγω πηρα 2 και εκανα mesh και έλυσα όλα μου τα θέματα.

Ο περιορισμός στην Ευρώπη οφείλεται για πολλούς λόγους σε σύγκριση όχι μόνο με κινεζικη αγορά αλλά και αμερικανική ( +διαφορετικές συχνότητες). Υπάρχει στο Internet πολύς κόσμος που αλλάζει τα EU routers σε US region με διάφορα κόλπα για να πάρουν +10-20% απόδοση (συχνά σε Asus μοντέλα). 
Χαζός ο υπόλοιπος κόσμος (Κίνα, Αμερική) έξυπνη στην Ευρώπη βρεθήκανε που προσέχουν περισσότερο.

Αν ψάχνουμε τι προκαλεί περισσότεροι κακό τότε θα δούμε καλύτερα τεχνολογία 5G πως θα είναι, την SpaceX που έρχεται, μελλοντικά 5G home routers, 5G smartphones (μετράμε όταν δεν πιάνει καλό σήμα). Όπως και να το δεις καλύτερα 1 router από Κίνα παρα 2 από EU σε τιμή και απόδοση.

Για εγγύηση και αναμονή συμφωνώ. 

Επεξ/σία από timos81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, timos81 είπε

Ο περιορισμός στην Ευρώπη οφείλεται για πολλούς λόγους σε σύγκριση όχι μόνο με κινεζικη αγορά αλλά και αμερικανική ( +διαφορετικές συχνότητες). Υπάρχει στο Internet πολύς κόσμος που αλλάζει τα EU routers σε US region με διάφορα κόλπα για να πάρουν +10-20% απόδοση (συχνά σε Asus μοντέλα). 
Χαζός ο υπόλοιπος κόσμος (Κίνα, Αμερική) έξυπνη στην Ευρώπη βρεθήκανε που προσέχουν περισσότερο.

Αν ψάχνουμε τι προκαλεί περισσότεροι κακό τότε θα δούμε καλύτερα τεχνολογία 5G πως θα είναι, την SpaceX που έρχεται, μελλοντικά 5G home routers, 5G smartphones (μετράμε όταν δεν πιάνει καλό σήμα). Όπως και να το δεις καλύτερα 1 router από Κίνα παρα 2 από EU σε τιμή και απόδοση.

Για εγγύηση και αναμονή συμφωνώ. 

Φίλε μου, επειδή έχω υποδοχή m.2 στο λάπτοπ μου, το παρακάτω προϊόν δεν πληροί τις προϋποθέσεις αναβάθμισης wifi 6E + bluetooth 5.2 δύο σε ένα; Ή πρέπει να αγοράσω έξτρα Bluetooth 5.2 adapter;

Επίσης, το συγκεκριμένο λέει 2400 mbps. Υπάρχουν και κάποια με 3000.

Ποιο μας ικανοποιεί;

https://www.ebay.com/itm/193733803381

Τέλος, διάβασα στα openwrt forums ότι το xiaomi ax6000 δεν είναι true wifi 6E, αλλά διαφημίζεται ως "enhanced edition" για να μας μπερδέψει κι άλλο.

Άρα, εάν ισχύει αυτό, να πάω στο Huawei ax3 prο που έχει ικανοποιητική τιμή;

Διότι όλα τα WiFi 6E ρούτερ που ανακοινώθηκαν ως τώρα είναι πανάκριβα.

Επεξ/σία από Alexcxvtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, timos81 είπε

Ο περιορισμός στην Ευρώπη οφείλεται για πολλούς λόγους σε σύγκριση όχι μόνο με κινεζικη αγορά αλλά και αμερικανική ( +διαφορετικές συχνότητες). Υπάρχει στο Internet πολύς κόσμος που αλλάζει τα EU routers σε US region με διάφορα κόλπα για να πάρουν +10-20% απόδοση (συχνά σε Asus μοντέλα). 
Χαζός ο υπόλοιπος κόσμος (Κίνα, Αμερική) έξυπνη στην Ευρώπη βρεθήκανε που προσέχουν περισσότερο.

Αν ψάχνουμε τι προκαλεί περισσότεροι κακό τότε θα δούμε καλύτερα τεχνολογία 5G πως θα είναι, την SpaceX που έρχεται, μελλοντικά 5G home routers, 5G smartphones (μετράμε όταν δεν πιάνει καλό σήμα). Όπως και να το δεις καλύτερα 1 router από Κίνα παρα 2 από EU σε τιμή και απόδοση.

Για εγγύηση και αναμονή συμφωνώ. 

Το να παρεις  ενα κινεζικο δεν σημαινει οτι θα κανεις την δουλεια που θα κανουν  2 ευρωπαικα μην τρελαθουμε κιολας, και αφου το παμε ετσι καλυτερα να εχω 2 ευρωπαικα να δουλευουν στο 50% το καθενα παρα ενα κινεζικο που να δουλευει στο 120%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Alexcxvtr είπε

Φίλε μου, επειδή έχω υποδοχή m.2 στο λάπτοπ μου, το παρακάτω προϊόν δεν πληροί τις προϋποθέσεις αναβάθμισης wifi 6E + bluetooth 5.2 δύο σε ένα; Ή πρέπει να αγοράσω έξτρα Bluetooth 5.2 adapter;

Επίσης, το συγκεκριμένο λέει 2400 mbps. Υπάρχουν και κάποια με 3000.

Ποιο μας ικανοποιεί;

https://www.ebay.com/itm/193733803381

Τέλος, διάβασα στα openwrt forums ότι το xiaomi ax6000 δεν είναι true wifi 6E, αλλά διαφημίζεται ως "enhanced edition" για να μας μπερδέψει κι άλλο.

Άρα, εάν ισχύει αυτό, να πάω στο Huawei ax3 prο που έχει ικανοποιητική τιμή;

Διότι όλα τα WiFi 6E ρούτερ που ανακοινώθηκαν ως τώρα είναι πανάκριβα.

Γράψε το μοντέλο του laptop σου καλύτερα για να δούμε τι socket μπορείς να βάλεις. Για την απορία που έχεις με Bluetooth δες εδώ.  
Ότι αφορά το Xiaomi μέχρι τώρα από αυτά που είδα στην παρουσίαση και σε κάποια site το παρουσίασαν με WiFi6E. Σε λίγα review που κοίταξα μέχρι τώρα δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Δεν έχω καταλάβει ακριβώς γιατί η Xiaomi παρουσίασε το συγκεκριμένα μοντέλο είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα. Το chip QCN9024 που έχουν βάλει δεν μπορεί να βγάλει WiFi6E.

Το Huawei AX3 Pro για την τιμή του 50-55€ είναι Top. Αν η τιμή του AX3 Pro φτάνει τα 70-80€ τοτε υπάρχουν και καλύτερα μοντέλα στο εξωτερικό ( ASUS TUF Gaming AX3000, Tp-link AX5400, TP-Link XDR5430 ). 

20 λεπτά πριν, snakething είπε

Το να παρεις  ενα κινεζικο δεν σημαινει οτι θα κανεις την δουλεια που θα κανουν  2 ευρωπαικα μην τρελαθουμε κιολας, και αφου το παμε ετσι καλυτερα να εχω 2 ευρωπαικα να δουλευουν στο 50% το καθενα παρα ενα κινεζικο που να δουλευει στο 120%.

Μόνος σου το γράφεις 2 EU δουλεύουν στο 50% το καθένα ένα κινεζικό 120%. Βάσει από αυτά που γράφεις το κινεζικό είναι καλύτερο.
Έγραψα πιο πάνω τι συμβαίνει στην Ευρώπη σε σύγκριση με Κίνα και Αμερική, το γράφω ξανά ο υπόλοιπος κόσμος δεν είναι χαζός. 

Επεξ/σία από timos81
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, timos81 είπε

Γράψε το μοντέλο του laptop σου καλύτερα για να δούμε τι socket μπορείς να βάλεις. Για την απορία που έχεις με Bluetooth δες εδώ.  
Ότι αφορά το Xiaomi μέχρι τώρα από αυτά που είδα στην παρουσίαση και σε κάποια site το παρουσίασαν με WiFi6E. Σε λίγα review που κοίταξα μέχρι τώρα δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Δεν έχω καταλάβει ακριβώς γιατί η Xiaomi παρουσίασε το συγκεκριμένα μοντέλο είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα. Το chip QCN9024 που έχουν βάλει δεν μπορεί να βγάλει WiFi6E.

Το Huawei AX3 Pro για την τιμή του 50-55€ είναι Top. Αν η τιμή του AX3 Pro φτάνει τα 70-80€ τοτε υπάρχουν και καλύτερα μοντέλα στο εξωτερικό ( ASUS TUF Gaming AX3000, Tp-link AX5400, TP-Link XDR5430 ). 

Δηλαδη του λες οτι δεν αξιζει να δωσει 80 ευρω για ενα Huawei WiFi6 router και του προτεινεις μοντελα που κοστιζουν 200 και πρέπει να τα παρει και απο ιντερνετικα μαγαζια στην αμερικη,σιγκαπουρη η κινα? Ουτε καν ευρωπη?

9 λεπτά πριν, timos81 είπε

Γράψε το μοντέλο του laptop σου καλύτερα για να δούμε τι socket μπορείς να βάλεις. Για την απορία που έχεις με Bluetooth δες εδώ.  
Ότι αφορά το Xiaomi μέχρι τώρα από αυτά που είδα στην παρουσίαση και σε κάποια site το παρουσίασαν με WiFi6E. Σε λίγα review που κοίταξα μέχρι τώρα δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Δεν έχω καταλάβει ακριβώς γιατί η Xiaomi παρουσίασε το συγκεκριμένα μοντέλο είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα. Το chip QCN9024 που έχουν βάλει δεν μπορεί να βγάλει WiFi6E.

Το Huawei AX3 Pro για την τιμή του 50-55€ είναι Top. Αν η τιμή του AX3 Pro φτάνει τα 70-80€ τοτε υπάρχουν και καλύτερα μοντέλα στο εξωτερικό ( ASUS TUF Gaming AX3000, Tp-link AX5400, TP-Link XDR5430 ). 

Μόνος σου το γράφεις 2 EU δουλεύουν στο 50% το καθένα ένα κινεζικό 120%. Βάσει από αυτά που γράφεις το κινεζικό είναι καλύτερο.
Έγραψα πιο πάνω τι συμβαίνει στην Ευρώπη σε σύγκριση με Κίνα και Αμερική, το γράφω ξανά ο υπόλοιπος κόσμος δεν είναι χαζός. 

Στο 50% εννοουσα να τα βαλω εγω να δουλευουν διοτι απο αποψη καλυψης δεν θα εχεις θεμα,  ενω το κινεζικο θα το τερματισεις τελος παντων δεν μπορουμε να συνεννοηθούμε εχεις αλλη αποψη εχω αλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, snakething είπε

Δηλαδη του λες οτι δεν αξιζει να δωσει 80 ευρω για ενα Huawei WiFi6 router και του προτεινεις μοντελα που κοστιζουν 200 και πρέπει να τα παρει και απο ιντερνετικα μαγαζια στην αμερικη,σιγκαπουρη η κινα? Ουτε καν ευρωπη?

Στο 50% εννοουσα να τα βαλω εγω να δουλευουν διοτι απο αποψη καλυψης δεν θα εχεις θεμα,  ενω το κινεζικο θα το τερματισεις τελος παντων δεν μπορουμε να συνεννοηθούμε εχεις αλλη αποψη εχω αλλη.

Δεν συνεννοούμαστε επειδή δεν γράφεις με επιχειρήματα, αν γράψεις γιατί τα μοντέλα EU σε σχέση με CN και US είναι καλύτερα τότε θα καταλάβαινα. 
Και που είδες μοντέλα με 200€ να έχω γράψει ; 

Παρακάτω βάζω την λίστα με τα router που προτείνω, δεν είναι καινούργια λίστα μπορείς να την βρεις και μερικές σελίδες πίσω. 
1. Xiaomi Redmi AX5 (CN)
2. Xiaomi Mi AX1800 (CN)
3. Xiaomi Redmi AX6 (CN)
4. Huawei AX3 Pro (CN)
5. Asus RT-AX56U v2 (EU)
6. Xiaomi Mi AIoT Router AX3600 (CN)
7. TP-Link XDR5430 (CN) (μοιάζει τεχνικά Asus RT-AX82U)
8. Asus TUF Gaming AX3000 (CN)
9. Asus TUF AX3000 Assassin's Creed Edition (CN)
10. Asus RT-AX58U (EU)
11. TP-Link XDR6060 (CN)
12. Asus RT-AX82U (EU)
13. Asus RT-AX86U (EU)

Μπορείς να καταλάβεις ότι προτείνω και EU μοντέλα που αξίζουν για μένα.

Επεξ/σία από timos81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, timos81 είπε

Και που είδες μοντέλα με 200€ να έχω γράψει ; 

 

2 ώρες πριν, timos81 είπε

Το Huawei AX3 Pro για την τιμή του 50-55€ είναι Top. Αν η τιμή του AX3 Pro φτάνει τα 70-80€ τοτε υπάρχουν και καλύτερα μοντέλα στο εξωτερικό ( ASUS TUF Gaming AX3000, Tp-link AX5400, TP-Link XDR5430 ). 

.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, timos81 είπε

Γράψε το μοντέλο του laptop σου καλύτερα για να δούμε τι socket μπορείς να βάλεις. Για την απορία που έχεις με Bluetooth δες εδώ.  
Ότι αφορά το Xiaomi μέχρι τώρα από αυτά που είδα στην παρουσίαση και σε κάποια site το παρουσίασαν με WiFi6E. Σε λίγα review που κοίταξα μέχρι τώρα δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Δεν έχω καταλάβει ακριβώς γιατί η Xiaomi παρουσίασε το συγκεκριμένα μοντέλο είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα. Το chip QCN9024 που έχουν βάλει δεν μπορεί να βγάλει WiFi6E.

To Huawei ax3 pro κυμαίνεται στα 64€ πια. Οπότε παλεύεται η τιμή του.

Προσωπικά, επειδή δεν κάνω συχνά αναβάθμιση (ανά δεκαετία), σκέφτηκα να πάρω ένα πιο futureproof ρούτερ wifi 6E. Μόλις ανέφερες ότι το Xiaomi ax6000 θα είναι τέτοιο και σε προσιτή τιμή, είπα θα το πάρω.

Δυστυχώς, οι κριτικές όπως είπες κι εσύ, δείχνουν άλλα αποτελέσματα και όλα τα WiFi 6E της αγοράς είναι πανάκριβα.

Οπότε μάλλον θα βολευτω με ένα wifi 6+ .

Εκτός και αν βγει κάτι προσιτό μέχρι το Πάσχα, αφού αυτοί οι Κινέζοι κυκλοφορούν προϊόντα πιο γρήγορα και από την σκιά τους.

Όσον αφορά το λάπτοπ, είναι παλιό (2009) αλλά δεν το αλλάζω. Έχω και υποδοχή m.2.

https://www.notebookcheck.net/Fujitsu-Siemens-Amilo-Xi3650.14211.0.html

Για το bluetooth, αυτό που καταλαβαίνω από το σάιτ της Intel είναι ότι η κάρτα δικτύου της αρκεί, αφού έχει υποστήριξη 5.2, άρα δεν χρειάζομαι κάποιο dongle ή stick. Σωστά;

Δεν καταλαβαίνω τις έξτρα ταχύτητες απλά (2400, 3000). Γι αυτό σε ρωτάω.

Επεξ/σία από Alexcxvtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, snakething είπε

 

.....

Δεν σε καταλαβαίνω φίλε μου, τα μοντέλα αυτά δεν έχουν 200€. Το ASUS TUF Gaming AX3000 βγαίνει αγορά στα 73€, το Tp-Link AX5400 στα 47€ και το TP-Link XDR5430 είναι ίδιο με το Tp-Link AX5400 απλά εξωτερικό το γράφουν επίσημα XDR5430.

36 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

To Huawei ax3 pro κυμαίνεται στα 64€ πια. Οπότε παλεύεται η τιμή του.

Προσωπικά, επειδή δεν κάνω συχνά αναβάθμιση (ανά δεκαετία), σκέφτηκα να πάρω ένα πιο futureproof ρούτερ wifi 6E. Μόλις ανέφερες ότι το Xiaomi ax6000 θα είναι τέτοιο και σε προσιτή τιμή, είπα θα το πάρω.

Δυστυχώς, οι κριτικές όπως είπες κι εσύ, δείχνουν άλλα αποτελέσματα και όλα τα WiFi 6E της αγοράς είναι πανάκριβα.

Οπότε μάλλον θα βολευτω με ένα wifi 6+ .

Εκτός και αν βγει κάτι προσιτό μέχρι το Πάσχα, αφού αυτοί οι Κινέζοι κυκλοφορούν προϊόντα πιο γρήγορα και από την σκιά τους.

Όσον αφορά το λάπτοπ, είναι παλιό (2009) αλλά δεν το αλλάζω. Έχω και υποδοχή m.2.

https://www.notebookcheck.net/Fujitsu-Siemens-Amilo-Xi3650.14211.0.html

Για το bluetooth, αυτό που καταλαβαίνω από το σάιτ της Intel είναι ότι η κάρτα δικτύου της αρκεί, αφού έχει υποστήριξη 5.2, άρα δεν χρειάζομαι κάποιο dongle ή stick. Σωστά;

Δεν καταλαβαίνω τις έξτρα ταχύτητες απλά (2400, 3000). Γι αυτό σε ρωτάω.

Με AX3 Pro στα 64€ είναι καλά, το AX6000 δυστυχώς αυτά που δείχνουν τα review δεν έχει υποστήριξη WiFi6E, δεν καταλαβαίνω γιατί στην παρουσίαση τα είπαν διαφορετικά.

Μεχρι το Πάσχα μπορεί να βγει κάτι νέο όπως αναμένεται και το Redmi AX5400.

Για Bluetooth σωστά το καταλαβαίνεις. Ότι αφορά το laptop δεν βρήκα πληροφορία τι socket έχει. Αν καταφέρεις να βρεις τότε εύκολο είναι.

Επεξ/σία από timos81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...