Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ερώτηση δική μου.

ενδιαφέρεται φίλος να κάνει επέκταση του δικτύου του σε άλλον χώρο που δεν πιάνει το wifi.

αρα χρειαζόμαστε ενα utp(πχ 30μέτρα χοντρικά)και ενα router? που να δέχεται utp καλώδιο,και να συνδεθούν πάνω του 2 desktop ενσύρματα και 2 λάπτοπ ασύρματα.

 ποια συσκευή μπορεί να καλύψει τα παραπάνω;

βλέπω κάτι tp link που ξεκινάνε απ το 20αρικο,θα κάνουν δουλεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ερώτηση δική μου.

ενδιαφέρεται φίλος να κάνει επέκταση του δικτύου του σε άλλον χώρο που δεν πιάνει το wifi.

αρα χρειαζόμαστε ενα utp(πχ 30μέτρα χοντρικά)και ενα router? που να δέχεται utp καλώδιο,και να συνδεθούν πάνω του 2 desktop ενσύρματα και 2 λάπτοπ ασύρματα.

 ποια συσκευή μπορεί να καλύψει τα παραπάνω;

βλέπω κάτι tp link που ξεκινάνε απ το 20αρικο,θα κάνουν δουλεια;

Μπορεί με οποιοδήποτε ασύρματο router ή ΑΡ που έχει πολλαπλές θύρες LAN.

Ακόμη και με οποιοδήποτε modem/router που έχει εφεδρικό από κάποιον πάροχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί με οποιοδήποτε ασύρματο router ή ΑΡ που έχει πολλαπλές θύρες LAN.

Ακόμη και με οποιοδήποτε modem/router που έχει εφεδρικό από κάποιον πάροχο.

ευχαριστώ για την απάντηση.

μοντεμ απο άλλο πάροχο δυστυχώς δεν υπάρχει διαθέσιμο,γι αυτό αναρωτιέμαι για την συσκευή.

οπότε και το φτηνότερο που θα βρούμε ειναι οκ;

Η μια συσκευή μάλλον θα κατεβάζει ενσύρματα και τορρεντ,θα έχουμε κάποιο πρόβλημα;

βλέπω απο συσκευες υπάρχει ενα asus rt-12e που και σε τιμή ειναι οκ,και ipv6 βλέπω έχει που υποστηρίζει η γραμμή κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά φαίνεται απο τεχνικά χαρακτηριστικά και τις κριτικές.

Το ip6v δεν παίζει ρόλο στο εσωτερικό δίκτυο. Εκεί σ' ενδιαφέρει να το υποστηρίζει το κύριο modem/router που συνδέεται στην γραμμή και συγχρονίζει σε DSL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπότε κουμπώνω το wan του μόντεμ στη μπλε θυρα του asus, βάζω ενα καλώδιο ακόμα απο το asus στο pc,το σετάρω και μετά δουλεύουν ολα(wifi κλπ μετά το σετάρισμα)

θα χρειαστεί στατικές ip; το ενα απ τα pc θα χρειαστεί σίγουρα να κάνει Port forward λόγω gaming και utorrent.Αν στο asus ανοίξουν οι συγκεκριμένες θύρες θα πρέπει να γίνει και στο μόντεμ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται πως θέλεις να δουλεύει το εσωτερικό δίκτυο.

 

Ως router οι θύρες LAN θα έχουν διαφορετικό υποδίκτυο από την WAN (και το κύριο modem/router), αλλά μπορεί να υπάρξει επικοινωνία με κατάλληλους κανόνες port forwarding και static routes.

Στην περίπτωση αυτή συνδέεις μία θύρα LAN του modem/router στην WAN του Asus.

 

Ευκολότερα γίνεται αν αντί της WAN θύρας, συνδεθεί σε μία από τις LAN, οπότε θα δουλεύει ως απλό AP και switch, έχοντας ΙΡ στο ίδιο υποδίκτυο με το κύριο modem/router, οπότε δεν χρειάζονται κανόνες port forwarding και static routes.

Στην περίπτωση αυτή συνδέεις μία θύρα LAN του modem/router σε μία LAN του Asus.

 

Σε κάθε περίπτωση πρέπει το Asus να έχει σταθερή διεύθυνση, είτε χειροκίνητα είτε αυτόματα μέσω το DHCP του κύριου modem/router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται πως θέλεις να δουλεύει το εσωτερικό δίκτυο.

 

Ως router οι θύρες LAN θα έχουν διαφορετικό υποδίκτυο από την WAN (και το κύριο modem/router), αλλά μπορεί να υπάρξει επικοινωνία με κατάλληλους κανόνες port forwarding και static routes.

Στην περίπτωση αυτή συνδέεις μία θύρα LAN του modem/router στην WAN του Asus.

 

Ευκολότερα γίνεται αν αντί της WAN θύρας, συνδεθεί σε μία από τις LAN, οπότε θα δουλεύει ως απλό AP και switch, έχοντας ΙΡ στο ίδιο υποδίκτυο με το κύριο modem/router, οπότε δεν χρειάζονται κανόνες port forwarding και static routes.

Στην περίπτωση αυτή συνδέεις μία θύρα LAN του modem/router σε μία LAN του Asus.

 

Σε κάθε περίπτωση πρέπει το Asus να έχει σταθερή διεύθυνση, είτε χειροκίνητα είτε αυτόματα μέσω το DHCP του κύριου modem/router.

μάλλον το δεύτερο θα κάνω μιας και θα θέλαμε το asus να μπορεί να μπεί στο interface του κανονικού μόντεμ για την οποιαδήποτε αλλαγή,όπως και επίσης ο υπολογιστής που θα είναι πάνω στο μόντεμ να μπορεί να ανταλλάσσει αρχεία με αυτους πάνω στο asus.

Για να μην σε ζαλίζω και σένα,αν ψάξω τις αντίστοιχες ορολογίες θα βρώ το πως μπορώ να κάνω τα πάντα; φαντάζομαι λίγο διάβασμα χρειάζονται απλά..

Απο δίκτυα μια μικρή γνώση την έχω περισσότερο όμως σε επίπεδο packet tracer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στις 2 περιπτώσεις θα υπάρχει επικοινωνία και ανταλλαγή αρχείων, απλά στην πρώτη υπάρχουν 2 διακριτά υποδίκτυα και χρειάζονται κάποιες ρυθμίσεις για την επίτευξη του στόχου.

 

Ιδανικά χρειάζεται ένα ΑΡ με πολλαπλές θύρες LAN, μόνο που τέτοια είναι δυσεύρετα και το σύνολο σχεδόν έχει μόνο μία.

Γι' αυτό καταφεύγουμε σε μεσοβέζικες λύσεις με σύνδεση στην LAN θύρα κάποιου router ώστε να δουλεύει ως απλό AP και switch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό καταφεύγουμε σε μεσοβέζικες λύσεις με σύνδεση στην LAN θύρα κάποιου router ώστε να δουλεύει ως απλό AP και switch.

με αυτή την σύνδεση θα χρειαστεί κάτι άλλο;

συγνώμη για τις ερωτήσεις αλλα δυστυχώς δεν έχω ξανα-ασχοληθεί με το συγκεκριμένο

συνδέω τη lan του modem με τη lan του router.

Στο router μπαίνουν πάνω 2 υπολογιστές και βγαίνουν στο ίντερνετ κανονικά; και είναι όλοι στο ίδιο δίκτυο επειτα; (πχ ο υπολογιστής που είναι στο ρουτερ μπορεί να δει το interface του μόντεμ αν θα χτυπήσει την ip του; )

 

μήπως είναι καλύτερα να ανοίξω ενα θέμα να μην γεμίζουμε τούτο όταν πάρω τον εξοπλισμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι

pstn η isdn και επίσης αν έχεις voip η όχι(αν δηλαδή συνδέεται το τηλέφωνο πάνω στο μόντεμ)

Η σύνδεση είναι η εξής : η τηλεφωνική γραμμή ειναι συνδεδεμένη με splitter στην υποδοχή line, απο την αλλη μεριά του spitter η υποδοχή modem ειναι συνδεδεμένη με την υποδοχή line του modem και η αλλη υποδοχή του splitter phone είναι συνδεδεμένη στο τηλέφωνο.

Το splitter ονομάζεται SP-201 ADSL Splitter.

Το modem ονομάζεται TP-LINK TD-W8960N (Wireless N ADSL 2+Modem router)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, 

θελω να αλλαξω το router της vodafone (netfaster iad 2). τοσο καιρο ειχα και vodafone tv και δεν το σκεφτομουν καν! Εχω ομως voip τηλεφωνια.

 

Κατα ποσο ευκολο ειναι να ρυθμισεις το καινουριο router για να παιζει σωστα η τηλεφωνια; 

 

Επισης ο κυριως λογος που αλλαζω ρουτερ γιατι οταν δουλευω πανω σε καποιο προτζεκτ και χρησιμοποιω το esp8266 (wifi module) το net faster ψηλο σταματα να λειτουργει (ειναι θεμα του router).

 

Οποτε θα ηθελα να μου πειτε κανενα καλο ρουτερ γυρω στα 40-50 ευρω (θα ηθελα 2-3 επιλογες για να μπορεσω μετα να ψαξω αν συνεργαζεται σωστα με το esp). 

 

H αγορα θα γινει μεσω ιντερνετ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tak.inc, έχεις PSTN τηλεφωνία.

Γιατί θέλεις να αλλάξεις το W8960N; Έχω το ίδιο και είμαι ικανοποιημένος.

Δεν θέλω να το αλλάξω το modem.

Ξεχωριστά θέλω να βάλω στο desktop ενσύρματο internet σε άλλον χώρο του σπιτιού απο εκει που ειναι το ασύρματο modem.

Υπάρχει και άλλη υποδοχή τηλεφωνικής γραμμής στο χώρο που θελω να το συνδέσω.

Γνωρίζεις τι πρεπει να αγοράσω και τι να κάνω για να το συνδέσω ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...