Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν η κάρτα του dslam είναι με broacom chipset το Ν17 θα σε κλειδώσει χαμηλότερα λόγω mediatek cpu.

Θα μπορέσεις να επαναφέρεις την ταχύτητα που είχες ρίχνοντας το snr αλλα θα γινει πιο ασταθής η γραμμή.

Τ0 9980 νομίζω ειναι με lantiq που πάλι θα δεις χαμηλότερες ταχύτητες αλλα δεν έχει ρύθμιση για snr κλπ.

 

Στα γράφω αυτά γιατί και μένα απ τη forthnet σε siemens μου ειπαν με έχουν αλλα μέσω telnet βλέπω οτι εχω broadcom chip μιας και συγχρονίζει ψηλότερα απ οτι με μόντεμ με αλλα chips.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Εχεις δίκιο και μετα απο αρκετό διάβασμα και ψάξιμο κατέληξα να πάω σε ένα πιο ολοκληρωμένο modem router . Συγκεκριμένα το Tp link Archer VR600 που εχει Broadcom chipset. Όλα τα Broadcom ειναι αρκετά ακριβά βέβαια! Εχεις κάποιο άλλο αντίστοιχο να μου προτείνεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω σπίτι καμία 3-4 routers από αυτά που δίνουν οι πάροχοι. Υπάρχει περίπτωση να είναι κάποιο από όλα αυτά αισθητά πιο καλό/γρήγορο; Δεν γνωρίζω κιόλας αν παίζει η ταχύτητα κάποιο ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Εχεις δίκιο και μετα απο αρκετό διάβασμα και ψάξιμο κατέληξα να πάω σε ένα πιο ολοκληρωμένο modem router . Συγκεκριμένα το Tp link Archer VR600 που εχει Broadcom chipset. Όλα τα Broadcom ειναι αρκετά ακριβά βέβαια! Εχεις κάποιο άλλο αντίστοιχο να μου προτείνεις ;

αν δεν έχεις ήδη δει το αντίστοιχο θέμα

http://www.adslgr.com/forum/threads/843602-Broadcom-VDSL2-modems-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%9F%CE%A4%CE%95

 

και γω στην ίδια αναζήτηση είμαι και απ ότι φαίνεται το VR600 μάλλον είναι μονόδρομος,αν και δεν θέλω tp link

Έχω σπίτι καμία 3-4 routers από αυτά που δίνουν οι πάροχοι. Υπάρχει περίπτωση να είναι κάποιο από όλα αυτά αισθητά πιο καλό/γρήγορο; Δεν γνωρίζω κιόλας αν παίζει η ταχύτητα κάποιο ρόλο.

αναλόγως ποιά έχεις

 

το τελευταιο κομμάτι δεν το καταλαβαίνω. Φυσικά και η ταχύτητα παίζει ρόλο αλλα ποια ταχύτητα απ όλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταχύτητα που έχει να κάνει με τα routers. Τι ταχύτητα είναι αυτή; Δεν ξέρω :P

 

Η ταχύτητα ίδια δεν είναι από τον πάροχο;

Ταχύτητες υπάρχουν πολλές.

Μιλάς για την ταχύτητα που σερφάρεις; για την ταχύτητα του wifi; για την ταχύτητα του δικτύου(LAN);

 

η ταχύτητα που σου δίνει ο πάροχος είναι μια απλά αν το chip του μόντεμ και το chip της κάρτας σου στο κέντρο του οτε δεν ειναι ιδιας μάρκας θα συγχρονίζεις χαμηλότερα.

Παράδειγμα.

έχω ενα airties 5440 με broadcom chipset,απ την μεριά του οτε είναι σε siemens Dslam με Broadcom chipset.Με αυτό πέτυχα καλύτερη ταχύτητα σύνδεσης.

Αγοράζω ενα asus N17U η ενα αλλο asus που είναι με mediatek chipset.Απ τον οτέ ειναι με broadcom.ΔΕΝ πετυχαίνω την ίδια ταχύτητα με πριν,θα ειναι 1-2Μbit χαμηλότερη μπορεί και παραπάνω.

Απ την μεριά του οτε δεν ξέρεις σε τι chip παιζεις εκτός κ αν πάρεις τον πάροχο να ρωτήσεις.Αν δεν βγει ακρη(δεν ξέρει ο τεχνικός να σου πει,σε μένα μου ειχαν πει siemens σκέτο,το broadcom το βρήκα εγώ ύστερα απο δοκιμές)μόνο με δοκιμές θα δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι και για 11 ώρες τα CRC στον θεό.

επίσης SNR 5.5 βλέπω, σε τι πάροχο παίζει τόσο;

στο n17u και σε άλλα modem/router της asus μπορείς να μεταβάλλεις το snr ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο n17u και σε άλλα modem/router της asus μπορείς να μεταβάλλεις το snr ;)

ναι το γνωρίζω.

Καλά χρυσά τα asus, και γω θα ηθελα να πάρω αλλα δυστυχώς με mediatek δεν θέλω να μπλέξω.

Να ειχε broadcom το ειχα πάρει χτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το γνωρίζω.

Καλά χρυσά τα asus, και γω θα ηθελα να πάρω αλλα δυστυχώς με mediatek δεν θέλω να μπλέξω.

Να ειχε broadcom το ειχα πάρει χτες.

ε ποιο πολύ ψυχολογικό είναι το θέμα αμα έχεις χαμηλό attenuation και καλή γραμμή γενικά δεν χρειάζεται να πολυ ψάχνεις το chipset.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ποιο πολύ ψυχολογικό είναι το θέμα αμα έχεις χαμηλό attenuation και καλή γραμμή γενικά δεν χρειάζεται να πολυ ψάχνεις το chipset.

όταν ειχα πάρει το 8970 V1 με lantiq το μόντεμ κλείδωνε κοντά στα 15Mbps.Με τα άλλα που έχω με broadcom(μιας και ο dslam είναι και αυτός το ίδιο)κλειδώνω κοντά 17+

Αλλα ναι αμα δεν ειναι σταθερή η γραμμή και καλή πρέπει να το ψάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και αναφερθηκε η lantiq, να σημειωσω πως εχει εξαγοραστει εδω και καποιους μηνες απο την Intel...

 

 

 

 

Γενικα η Intel ετοιμαζει ωραια πραγματακια οσον αφορα τις broadband συνδεσεις, ελπιζω να μην αργησουμε να τα δουμε υλοποιημενα και να πωλουνται στα ραφια των καταστηματων.

 

Το θεμα βεβαια ειναι... τι να την κανεις την συσκευη αν δεν υπαρχει η καταλληλη υποδομη στη χωρα σου. Anyway...

 

edit: Το link στο blogs.intel.com ειναι απο το 2015, παρολαυτα δεν εχει περασει ενα εξαμηνο που διαβασα (δεν θυμαμαι που) την ειδηση, σαν "φρεσκια".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το γνωρίζω.

Καλά χρυσά τα asus, και γω θα ηθελα να πάρω αλλα δυστυχώς με mediatek δεν θέλω να μπλέξω.

Να ειχε broadcom το ειχα πάρει χτες.

εγω εδωσα το asus σε ενα φιλο μου γι αυτο ακριβως το λογο(εκανε αποσυνδεσεις και δοκιμασα σε πολλες τιμες το snr) και εβαλα ξανα πισω το σταθεροτατο tg585 v8 με το τελευταιο λογισμικο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εδωσα το asus σε ενα φιλο μου γι αυτο ακριβως το λογο(εκανε αποσυνδεσεις και δοκιμασα σε πολλες τιμες το snr) και εβαλα ξανα πισω το σταθεροτατο tg585 v8 με το τελευταιο λογισμικο

Τα asus για αυτά που προσφέρουν είναι πραγματικά εργαλεία, αλλα εξαρτάται και η γραμμή. Μάλλον η δική σου δεν είναι τόσο σταθερή γι αυτό με το 585 παίζει καλύτερα(broadcom - broadcom).Πέρα απο αυτό τα 585 είναι γνωστά για την σταθερότητά τους ακόμα και σε χάλια γραμμές.Κρίμα που σταματήσανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...