Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα asus για αυτά που προσφέρουν είναι πραγματικά εργαλεία, αλλα εξαρτάται και η γραμμή. Μάλλον η δική σου δεν είναι τόσο σταθερή γι αυτό με το 585 παίζει καλύτερα(broadcom - broadcom).Πέρα απο αυτό τα 585 είναι γνωστά για την σταθερότητά τους ακόμα και σε χάλια γραμμές.Κρίμα που σταματήσανε.

φαινεται οτι ειναι εργαλειο αλλα για την χρηση που το ηθελα δεν με καλυπτε.

Το tp link w8960 σε σχεση με το tg585 τι λετε;

Ξεκλειδωνει αν ειναι της wind?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τα asus για αυτά που προσφέρουν είναι πραγματικά εργαλεία, αλλα εξαρτάται και η γραμμή. Μάλλον η δική σου δεν είναι τόσο σταθερή γι αυτό με το 585 παίζει καλύτερα(broadcom - broadcom).Πέρα απο αυτό τα 585 είναι γνωστά για την σταθερότητά τους ακόμα και σε χάλια γραμμές.Κρίμα που σταματήσανε.

 

στην ουσια πλεον λεγονται technicolor Οπως παλια λεγονταν alcatel(speedtouch)

φαινεται οτι ειναι εργαλειο αλλα για την χρηση που το ηθελα δεν με καλυπτε.

Το tp link w8960 σε σχεση με το tg585 τι λετε;

Ξεκλειδωνει αν ειναι της wind?

αν περασεις αλλο firmware Λογικα εισαι ενταξει.μπορεις να δεις ποιο απο τα 2 ειναι καλυτερο αν εχεις και τα 2.αν ειναι να αγορασεις το 8960 πας στο 8970 καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έβαλα στο εξοχικό το tplink w8960 v7 και έκανα και update στο τελευταίο firmware.

Πολύ καλό μηχανάκι με εξαιρετικό roundtrip time σε ένα ping που δοκίμασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έβαλα στο εξοχικό το tplink w8960 v7 και έκανα και update στο τελευταίο firmware.

Πολύ καλό μηχανάκι με εξαιρετικό roundtrip time σε ένα ping που δοκίμασα.

αν θες καλυτερο Ping ζητα και Fast path

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ local roundtrip (από το laptop ασύρματα στο modem router) σε σχέση με το παλιότερο modem router.


Ακόμα και το κλέιδωμα της γραμμής είναι ελαφρώς καλύτερο.

Μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για το best selling modem router στο amazon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην ουσια πλεον λεγονται technicolor Οπως παλια λεγονταν alcatel(speedtouch)

αν περασεις αλλο firmware Λογικα εισαι ενταξει.μπορεις να δεις ποιο απο τα 2 ειναι καλυτερο αν εχεις και τα 2.αν ειναι να αγορασεις το 8960 πας στο 8970 καλυτερα.

πως θα καταλαβω αν ειναι καλυτερο; Αν κλειδωνει παραπανω η και κατι αλλο;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα, προχθές διαπιστώθηκε ότι το technicolor tg589 με το οποίο κλείδωνα σε adsl στα 16500/800 που μου είχε δώσει η forthnet τα έπαιξε, οπότε μου έχουν πει για αντικατάσταση και θα πάω να το δώσω. Επειδή μάλλον θα μου δώσουν κανένα zte για πέταμα έχετε να προτείνετε κανένα αξιόπιστο;

 

Αυτή τη στιγμή έχω βάλει ένα turbo-x που ξέθαψα το οποίο από θέμα αποσυνδέσεων και ταχυτήτων(κλειδώνει στα 20000/1023) πάει πολύ καλύτερα από το technicolor(παραδόξως θα έλεγα) αλλά δεν έχει καν ούτε ρυθμίσεις για port forward... Συνδέομαι με broadcom dslam όπως είχα δει από τις ρυθμίσεις του παλιού technicolor οπότε δεδομένου αυτού και ότι δεν με ενδιαφέρει η ποιότητα του wifi στο router που θα αγοράσω, καθώς χρησιμοποιώ ασύρματο powerline, τι θα προτείνατε για βέλτιστη ταχύτητα/σταθερή σύνδεση σε μια λογική τιμή(χρησιμοποιώ το ιντερνετ και για gaming); 

 

Κάποια στατιστικά της γραμμής από το turbo-x που έχω τώρα: http://prnt.sc/c3tzmk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως θα καταλαβω αν ειναι καλυτερο; Αν κλειδωνει παραπανω η και κατι αλλο;

 

το αν θα κλειδωσει παραπανω δεν το ξερεις.σαν χαρακτηριστικα ειναι καλυτερα.αυτο σε περιπτωση που δεν εχεις αγορασει το 8960.

Παιδιά καλημέρα, προχθές διαπιστώθηκε ότι το technicolor tg589 με το οποίο κλείδωνα σε adsl στα 16500/800 που μου είχε δώσει η forthnet τα έπαιξε, οπότε μου έχουν πει για αντικατάσταση και θα πάω να το δώσω. Επειδή μάλλον θα μου δώσουν κανένα zte για πέταμα έχετε να προτείνετε κανένα αξιόπιστο;

 

Αυτή τη στιγμή έχω βάλει ένα turbo-x που ξέθαψα το οποίο από θέμα αποσυνδέσεων και ταχυτήτων(κλειδώνει στα 20000/1023) πάει πολύ καλύτερα από το technicolor(παραδόξως θα έλεγα) αλλά δεν έχει καν ούτε ρυθμίσεις για port forward... Συνδέομαι με broadcom dslam όπως είχα δει από τις ρυθμίσεις του παλιού technicolor οπότε δεδομένου αυτού και ότι δεν με ενδιαφέρει η ποιότητα του wifi στο router που θα αγοράσω, καθώς χρησιμοποιώ ασύρματο powerline, τι θα προτείνατε για βέλτιστη ταχύτητα/σταθερή σύνδεση σε μια λογική τιμή(χρησιμοποιώ το ιντερνετ και για gaming); 

 

Κάποια στατιστικά της γραμμής από το turbo-x που έχω τώρα: http://prnt.sc/c3tzmk

πως βρεθηκες με 589 αφου δεν εχεις vdsl?β.ζητα Free no rfi αν δεν εισαι ηδη απο την Forthnet αφου εισαι σε broadcom.

β.δυσκολο ρουτερ για να μην πω απιθανο να μην εχει port forward.Μπορει να το γραφει σαν virtual server.Μια χαρα γραμμη.αν δεν εχεις οικονομικο θεμα παιζει και κανα draytek 2760 που ειναι και vdsl

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πως βρεθηκες με 589 αφου δεν εχεις vdsl?β.ζητα Free no rfi αν δεν εισαι ηδη απο την Forthnet αφου εισαι σε broadcom.

β.δυσκολο ρουτερ για να μην πω απιθανο να μην εχει port forward.Μπορει να το γραφει σαν virtual server.Μια χαρα γραμμη.αν δεν εχεις οικονομικο θεμα παιζει και κανα draytek 2760 που ειναι και vdsl

Είχα vdsl αλλά επειδή δεν το χρησιμοποιούσα γύρισα σε adsl και μου έμεινε το router. Έχω ζητήσει ήδη 6αρι snr και fast path και με έχουν βάλει. Από χθες ψάχνω να το βρω και τίποτα, δεν έχει και πολλές καρτέλες με ρυθμίσεις αλλά δεν βρίσκω κάτι. Κοίταξα για το draytek αλλά είναι ακριβό παίζει τίποτα πιο οικονομικό; Γενικά τι μάρκες ειναι συμβατές με Broadcom ώστε να μην έχω απώλειες σε σχέση με αυτά που δίνει ο πάροχος; Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Επεξ/σία από kaktos77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αν θα κλειδωσει παραπανω δεν το ξερεις.σαν χαρακτηριστικα ειναι καλυτερα.αυτο σε περιπτωση που δεν εχεις αγορασει το 8960.

εχω την δυνατοτητα να δοκιμασω το 8960 πριν το κρατησω . Τι να κοιταξω αν ειναι καλυτερο για να το αντικαταστησω με το tg585?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.

 

Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα μοντεμ ρουτερ για το σπιτι μου. Επειδη δεν εχω καθολου γνωση για το τι χρειαζομαι αποφασισα να ζητησω την βοηθεια σας.

Ψαχνω ενα ρουτερ για να συνδεσω το PC μου και την Smart ΤV.

Ο βασικος λογος που θελω το ρουτερ ειναι για gaming (εχω γραμμη PSTN, αλλα θα γινει στα κοντα αναβαμθιση σε VDSL) και streaming ταινιων απο το PC στην TV. Σκεφτομουν ενα ρουτερ το οποιο να συνδεεται με εναν εξωτερικο σκληρο και στην συνεχεια να βλεπω απο εκει τις ταινιες που κατεβαζω στην τηλεοραση.

Budget ειμαι διαθετημενος να ξοδεψω οσα χρειαζονται για να παρω κατι ''καλο'', χωρις να σημαινει βεβαια οτι θα δωσω 500 ευρω για να παρω κατι overkill

Eυχαριστω
Ηρακλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε όλους.

 

Ψαχνω για modem router και με ενδιαφέρει κυρίως η αποδοση του wifi με βαρος στην αποσταση καλυψης του σήματος και το gigabit ethernet. 

 

Αυτή την στιγμη ειμαι με το Technicolor TD5136V2 της forthnet και με πολυ καλα στατιστικά γραμμής....

post-260446-0-46827700-1471254366_thumb.png

 

Αυτη την στιγμή ειναι συνδεμένα πανω στο wifi 

-4 κινητά

-2 ταμπλετς

-1 λαπτοπ

-2 Intel compute stick

-1 Τηλεόραση

-2 Range extenders (1 Asus, 1 TpLink)

 

Και στο ethernet:

-1 Desktop

-1 Laptop

 

10/12 μηνες ομως δεν υπαρχουν τα ταμπλετ, τα 3 κινητα και το ένα λαπτοπ.

 

Οπως καταλαβαίνετε το wifi του Technicolor γονατίζει και επισης η αποσταση εκπομπης φτάνει οριακά για τα extenders με οτι συνεπαγεται αυτο για την ταχύτητα προσβασης των συσκευών που είναι συνδεδεμενα σε αυτά. 

 

Το TpLink ειναι στα 10 μετρα αποσταση με τρεις τοιχους ομως στο ανδιαμεσο και το ASUS στα 20 μετρα με καθαρη οπτική επαφή (απέναντι οικοδομή ιδιος όροφος)

 

Για να καταλαβεται ποσο τραγική ειναι η εκπομπη του Technicolor το ASUS extender προτιμάει να συνδέεται πανω στο ΤpLink που ειναι πιο μακρυα απο το Technicolor! 

 

Και ενα σχεδιαγραμμα! 

 

post-260446-0-33205800-1471255962_thumb.png

 

Λυση με powerlines δεν παιζει λογο τριφασικου και λογο αλλης οικοδομης.

 

AC wifi δεν με πολυ ενδιαφέρει διοτι υπαρχουν μονο δύο συσκευές που υποστηριζουν και απο αυτές η μία είναι με ethernet. 

 

Δεδομένων των παραπάνω σκεφτόμουν για το Tp-Link TD-W9980 για να είμαστε και καλυμμένοι και σε περιπτωση αναβάθμισης σε VDSL στο μελλον!

 

Τι λέτε θα με καλύψει ή υπάρχει και καμιά αλλη καλύτερη λύση?

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

walker επειδη εσυ εισαι σοβαρο παιδι, δωσε κανα φραγκο και παρε η linksys x3500 ή draytek. Ειδικα το linksys εχει απιστευτο ασυρματο.

 

Thanx φιλε rfc,

 

Να σου πω την αλήθεια αν εμενα μονιμα Ελλαδα δεν θα το σκεφτομουν καν να δώσω τα λεφτα για ένα πολύ καλο μηχανάκι. Απλα εγώ λειπω 10μηνες το χρόνο εξωτερικό. Τους μηνες που λείπω εγώ η χρηση ειναι πολυ βασική (απλο browsing) απο γονεις και συμπεθερια  αντε και στο τσακίρ κέφι καμια σειρα απο τορεντ το οποιο ομως γίνεται απο το desktop που ειναι με ethernet.

 

Οποτε αυτό που με νοιαζει ειναι να φτλανει ενα αξιοπρεπες σήμα για browsing στο σαλόνι που είναι στην μεριά του TP-link και στα συμπεθέρια που είναι στην απεναντι οικοδομή στην μεριά του ASUS.

Ελπιζα να την βγάλω καθαρή με κατω απο 100Ε αλλα αν οι ειδικοί λενε οτι δεν γίνεται να τα δώσω και τα έξτρα!

 

Με το technicolor ψιλογίνεται δουλειά αλλα με αρκετές αποσυνδέσεις οποτε θέλω απλα ένα κλικ παραπάνω για να σταθεροποιηθεί λιγο το όλο setup.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

asus ,tp link ειναι value for money με vdsl support.σε draytek ανεβαινεις με το αντιστοιχο κοστος.θα εβγαινε λιγο πιο φτηνα κανα access point Πανω στο technicolor αλλα γεμιζεις εξοπλισμους μετα συν οτι μετα θα πρεπει να μπει και vdsl modem/ router που θα στο δωσει ο παροχος βεβαια αν πας σε vdsl.σε κατω απο 100 μονο asus/tp link.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...