Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε φτηνα tp link και asus. το zte δεν ειναι οτι καλυτερο.βεβαια μην περιμενεις οτι με ενα tp link ή δεν ξερω τι οτι ξαφνικα θα καλυψεις 5 οροφους?λιγο καλυτερο wireless ναι αλλα δεν θα γινει η μια παυλα 5.


Καλησπέρα θα ήθελα να πάρω ένα router για να μπορώ να έχω πολλές συσκευές συνδεδεμένες στο wifi αλλά να έχει και μεγαλύτερη εμβέλεια απο το zte που μου έχει δώσει ο ote. Τώρα για τιμές δεν ξέρω τι παίζουν αλλά όσο πιο οικονομικό τόσο καλύτερα. Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Αν καταφέρει να καλύψει πλήρως 2 ορόφους θα είμαι πολύ ευχαριστημένος. Μπορείς να μου στείλεις link απο καποιες επιλογές?

 

Ps θα ηθελα να έχω συνδεδεμένες 20+ συσκευές ταυτόχρονα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεχασε το με συσκευη 50 ευρω να καλυψεις 20 Plus συσκευες.στην πιο απλη λυση θα αναγκαστεις να βαλεις καποιο access point ωστε ο πανω οροφος να παιρνει απο access point ωστε να μοιραστει λιγο η wireless κινηση.βεβαια αν ειναι 20 συσκευες ταυτοχρονα τοτε σιγουρα θα κλαταρει και η γραμμη σου.


Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Αν καταφέρει να καλύψει πλήρως 2 ορόφους θα είμαι πολύ ευχαριστημένος. Μπορείς να μου στείλεις link απο καποιες επιλογές?

Ps θα ηθελα να έχω συνδεδεμένες 20+ συσκευές ταυτόχρονα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρτατε παντα τι θα κανει η καθε συσκευη .οπως ειπα μπορει πρωτα να τα παιξεις απο bandwidth και μετα απο wireless.προσωπικα σιγουρα θα ειχα μια συσκευη για τον πανω οροφο.ενα access point δηλαδη για να τραβαει και αυτο λιγο ζορι.αλλιως μετα θες κατι καλυτερο σε συσκευη αλλα πας παραπανω λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην να σας ευχαριστησω απο τωρα για τν βωηθεια που θα μου προσφερεται παμε στο θεμα

Πριν απο 1μηνα αλαξα παροχο (απο nova 3 play σε ote tv). Και εχω τρομερο προβλημα με τα ping μου εδωσαν ενα αθλιο router το γνωστο speedport 2i συνωμη κιολας για τν παρακατω λεξη αλλα ειναι τεραστια παπα**α πηρα τηλ στον οτε ξαναπειρα αλλα πιο πολλα ηξερα εγω απο αυτους ολο και καλα οτι θα ρυθμισουν το router θα του κανουν restore τν αλλη μου φερνουν τεχνικο ενω τους ειπα οτι τα καλωδια ειναι μια χαρα αλλα τιποτα τελος παντον το κακο ειναι οτι δουλευει με voip οποτε νομιζω μονοδρομος ειναι νανβαλω μπροστα ενα modem και να αφησω το speedpot πισω (διορθοστεμε εαν κανω λαθος) αλλα δν εχω καταληκει σε κανενα θελω ενα μοντεμ που

Θα αντεχει 5smartphones να πεζουν hd videos yt

Και ταυτοχρονα ενα υπολογιστη που να μν του ανεβαζει ping

Πιο μου προτεινεται

Υ.Γ οσον αφορα τν βωηθεια του οτε μπορει ολες αυτες τς φορες που τους πηρα τηλ να μν βγαλαν ακρει επειδη δεν ηταν γνωστες ΑΛΛΑ οσες φορες πηρα δξ περιμενα σε αναμονη ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ φιλικοτητα δλδ πιστευω και να τους εβριζα δν θα μου το εκλειναν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αντεχει 5smartphones να πεζουν hd videos yt

Και ταυτοχρονα ενα υπολογιστη που να μν του ανεβαζει ping

 

Αν έχεις 50αρι vdsl ανετα γίνεται,σε 24αρι adsl δεν παίζει.

Με το παραμικρό θα ανέβει το ping και δεν θα ειναι σταθερό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις 50αρι vdsl ανετα γίνεται,σε 24αρι adsl δεν παίζει.

Με το παραμικρό θα ανέβει το ping και δεν θα ειναι σταθερό.

Μμ ναι αλλα τι να κανω τωρα εγω ειμαι ρεθυμνο και δν νομιζω να υπαρχει vdsl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μμ ναι αλλα τι να κανω τωρα εγω ειμαι ρεθυμνο και δν νομιζω να υπαρχει vdsl

πολύ απλά θα παρακαλέσεις τους υπόλοιπους χρήστες να μην "ρημάζουν" το ιντερνετ εκεινη την ώρα.

στο streaming θα τερματίσει για 1-2 sec το κατέβασμα ώστε να πάρει αρκετα δεδομένα,θα τα παίξει και μετά ξανά.

Καταλαβαίνεις οτι αν μιλάμε για 720p βίντεο πάει κ έρχεται αλλα αν θέλουν 1080p 60fps youtube λίγο θα κλάψεις γιατι θα κάνει spikes το ping εκείνη την ώρα.

 

Το καλύτερο θα ηταν να βγεις απο voip αλλα ο οτε το κάνει αυτόματα σε νεα πακετα η αλλαγες πλεον και σε καποια χρονια θα ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι.

Το πρόβλημα ειναι οτι δεν δίνουν κωδικους για voip ώστε να βάλεις δικό σου εξοπλισμο και σε δευτερη φάση κοστίζει περισσότερο το modem με voip.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα παρω τηλ τν οτε και καλα να τους πω οτι το speedport εχει προβλημα και θελω να βαλω το παλιο μου το zte h108ns αν θυμαμαι καλα που δεν εχει voip και θα ειναι με τον παλιο τροπο μολις εχω νεα σας λεω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα παρω τηλ τν οτε και καλα να τους πω οτι το speedport εχει προβλημα και θελω να βαλω το παλιο μου το zte h108ns αν θυμαμαι καλα που δεν εχει voip και θα ειναι με τον παλιο τροπο μολις εχω νεα σας λεω

Το 108ΝS είναι ακόμα χειρότερο απ το speedport.

Γενικότερα τα ΖΤΕ που δίνουν ειναι και κλωτσίες και μόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα και παλι 

Πητα τηλ δεν τους ανεφερα καν το zte τελος παντον του ειπα το θεμα μου με το voip και αυτα και μου ειπε οτι εαν παρω router με viop θα λειτουργει κανονικα αλλα με μια επανακενιση του router η με μια διακοπη ρευματος δεν θα δουλευει μετα το τηλ και οτι θα ειναι περιεργο να το ρυθμισω του ελεγα να μου δωσει τον οδηγο και αλλαζε θεμα του τυπου ειναι δυσκολο οτι εαν δεν τα καταφερεται εμεις δεν θα μπορουμε να σας βωηθησουμε απο το τηλ και δεν ξερω και εγω πως κατεληξε το θεμα στο να μου δωσουν καινουργιο router μηπως το παλιο ειναι ελλατωματικο 

τι λετε να πω τν αληθεια διακοπες δν γινοντα τοσο συχνα και restore το router δεν το εχω κανει ποτε στα τοσα χρονια γιατι αυτο το παθαινουν μονο οταν παραδινουν πνευμα 

παντος εγω δεν αντεχω αυτην την κατασταση με βλεπω με ups στο τελος σε περιπτωση που πεσει το ρευμα 

ΑΧΧΧ Αυτη η ηλιθιοτητα με τα voips ports μας εφαγε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα και παλι 

Πητα τηλ δεν τους ανεφερα καν το zte τελος παντον του ειπα το θεμα μου με το voip και αυτα και μου ειπε οτι εαν παρω router με viop θα λειτουργει κανονικα αλλα με μια επανακενιση του router η με μια διακοπη ρευματος δεν θα δουλευει μετα το τηλ και οτι θα ειναι περιεργο να το ρυθμισω του ελεγα να μου δωσει τον οδηγο και αλλαζε θεμα του τυπου ειναι δυσκολο οτι εαν δεν τα καταφερεται εμεις δεν θα μπορουμε να σας βωηθησουμε απο το τηλ και δεν ξερω και εγω πως κατεληξε το θεμα στο να μου δωσουν καινουργιο router μηπως το παλιο ειναι ελλατωματικο 

τι λετε να πω τν αληθεια διακοπες δν γινοντα τοσο συχνα και restore το router δεν το εχω κανει ποτε στα τοσα χρονια γιατι αυτο το παθαινουν μονο οταν παραδινουν πνευμα 

παντος εγω δεν αντεχω αυτην την κατασταση με βλεπω με ups στο τελος σε περιπτωση που πεσει το ρευμα 

ΑΧΧΧ Αυτη η ηλιθιοτητα με τα voips ports μας εφαγε!!!

πάρε τηλ πάλι και πες οτι υπάρχει συναγερμός στο σπίτι ώστε να σου δώσουν mini ups δώρεαν.

απο εκει και πέρα ΟΝΤΩΣ είναι δύσκολο καθώς αλλάζουν οι κωδικοί και γενικότερα είναι περίεργο το σύστημα.

το θέμα με το voip δεν ειναι καινούριο πάντως,πολλές χώρες του εξωτερικού παίζουν έτσι και σκοπός ειναι να σταματήσει το pots κάποτε ώστε να μειωθεί το κόστος και να χαμηλώσει η τάση στην γραμμή.

Δυστυχώς η χώρα μας με τα δίκτυά της δεν ειναι σε θέση για κάτι τέτοιο.

 

Απο εκει και πέρα,και κωδικούς να σου έδιναν,έχεις δει πόσο έχουν μόντεμ με voip( ΠΧ fritz) ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...