Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μπορειτε σας παρακαλώ να μου προτείνετε ενα πολύ καλό ρούτερ με δυνατό wifi για VDSL OTE που να μπορεί να τα καταφέρει με 4K streaming σε 2 τηλεοράσεις; Βασικά είναι δυνατό κάτι τέτοιο ή πρέπει να τις καλωδιώσω;

​Επίσης πώς πρέπει να το συνδέσω στο Speedport για να έχω τηλέφωνο με το κωλο -voip ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να διατηρήσεις το voip κρατάς απαραίτητα το speedport του κλείνεις το wifi και περνεις ένα απλο πολύ καλό ρουτερ για να μοιράζει το ιντερνετ στο σπίτι.

 

 

Τώρα για 4Κ θέλεις AC WiFi... το θέμα είναι ότι θα πρέπει περα απο το ρουτερ, να υποστηρίζουν και οι συσκευές AC. Πράγμα που μάλλον είναι λίγο χλωμό!

 

 

Υπάρχει και λύση των powerlines βέβαια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να διατηρήσεις το voip κρατάς απαραίτητα το speedport του κλείνεις το wifi και περνεις ένα απλο πολύ καλό ρουτερ για να μοιράζει το ιντερνετ στο σπίτι.

 

 

Τώρα για 4Κ θέλεις AC WiFi... το θέμα είναι ότι θα πρέπει περα απο το ρουτερ, να υποστηρίζουν και οι συσκευές AC. Πράγμα που μάλλον είναι λίγο χλωμό!

 

 

Υπάρχει και λύση των powerlines βέβαια!

 

Εχεις δίκιο. Εψαξα τις τηλεοράσεις και παρόλο που είναι καινούργιες και high-end μοντέλα δεν υποστηρίζουν AC. Θα βολευτώ με powerlines γιατί μισώ τα καλώδια. Πάντως ειλικρινά τώρα, γιατί βλέπω άτομα να αγοράζουν AC routers όταν δεν το υποστηρίζει ούτε μια καινούργια 4Κ TV των 1200 ευρώ;

 

​Το TP Link 9980 θα μπορέσει να δουλέψει καλά σε συνδυασμό με το Speedport ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, ειμαι σε vdsl pte, με το modem/router που δινει, κ πανω εχω ενα router tp link wdr 4300. Οκ ψιλο fail αγορα, αλλα κουτσα στραβα δουλευε. Τωρα τελευταια τρωει φρικες, μου ζητα κωδικο γιαννα συνδεθω, δεν συνδεεται καν, το 1 απο τα 2 wifi ( το Ν) φαινεται οποτε θελει σε κοντινη αποσταση, γενικα ειναι πολυ ασταθες. Τοσο που ενεργοποιησα το wifi του modem/router OTE.

Γενικα παιζει τπτ αξιολογο μεχρι τα 70 περιπου (οσο ειχα παρει και το το tplink); αν τωρα επαιρνε πανω και κανενα transmission θα ηταν ακομα καλυτερα. Στο tp link δεν καταφερα ποτε να περασω custom fw για να το κνω και κατεβεστηρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, ειμαι σε vdsl pte, με το modem/router που δινει, κ πανω εχω ενα router tp link wdr 4300. Οκ ψιλο fail αγορα, αλλα κουτσα στραβα δουλευε. Τωρα τελευταια τρωει φρικες, μου ζητα κωδικο γιαννα συνδεθω, δεν συνδεεται καν, το 1 απο τα 2 wifi ( το Ν) φαινεται οποτε θελει σε κοντινη αποσταση, γενικα ειναι πολυ ασταθες. Τοσο που ενεργοποιησα το wifi του modem/router OTE.

Γενικα παιζει τπτ αξιολογο μεχρι τα 70 περιπου (οσο ειχα παρει και το το tplink); αν τωρα επαιρνε πανω και κανενα transmission θα ηταν ακομα καλυτερα. Στο tp link δεν καταφερα ποτε να περασω custom fw για να το κνω και κατεβεστηρι.

 

 

 

Πετα και τα 2 και παρε το εργαλειο να ηρεμησεις απο ολα...

 

http://www.e-shop.gr/asus-rt-ac1200g-dual-band-wireless-ac1200-router-p-PER.617579

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πετα και τα 2 και παρε το εργαλειο να ηρεμησεις απο ολα...http://www.e-shop.gr/asus-rt-ac1200g-dual-band-wireless-ac1200-router-p-PER.617579

Σκέτο ρουτερ ειναι αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι πως θα τεσταρεις αν δουλευει οντως το beamforming.

 

Καποια που λενε οτι το υποστηριζουν...

Και φυσικα υπαρχουν και αλλα AC απο τις ιδιες εταιριες, απλα βαριεμαι να ψαχνω.

Googlαρε τα μοντελα που σε ενδιαφερουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκολη ερωτηση, δεν μπορω να σου απαντησω σιγουρα.

 

Ξερω οτι ειναι feature που μπηκε στο 802.11ac, τωρα το αν η καθε εταιρια το εχει υιοθετησει και μαλιστα σε ολα της τα μοντελα, δεν μπορω να το ξερω. Γι'αυτο και σου ειπα να googlαρεις αυτο/αυτα που σε ενδιαφερει/ενδιαφερουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δηλ που πηρα + σχεδον 5.000 πανω ημουν τοσο τυχερος και η καμπινα μου ετυχε να εχει το ιδιο τσιπακι με το ASUS.??? Δεν εχει ειναι σιγουρο αυτο...το εχω ρωτησει στους ΟΤΕζτηδες της περιοχης...Ουτε παντα ειναι σιγουρο οτι χανεις,ολα ειναι αναλογα το πως θα σε παει η γραμμη σου...Αφου δεν εχει τα τρελα προβληματα,τοτε ποιος ο λογος να πιθανολογει οτι μπορει και ετσι και αλλοιος..

 

Τεσπα παρε αυτο που θα σου πει ο φιλος, που γραφει οτι θα χασεις και ξεκινα ...

Αμα δεις κατι πιο καλο με οτι υπαρχει στο εμποριο η οτι θα σου πει,ελα να μου γραψεις....Παιδεψου με telnet για να δωσεις κατι παραπανω στην γραμμη σου και μετα απο ολο αυτο το πακετο και το λουκι που θα περασεις ,παρε και ενα με 64 ευρω,να βρεις την ηρεμια σου....

 

Η αποφαση δικια σου.... 

 

 

Πας στο administration,επειτα στο dsl setting και βλεπεις καπου που γραφει Stability Adjustment (ADSL)....Εκει θα εχει την τιμη του παροχου,αναλογα την εταιρια....

Επειτα ξεκινας το χαμηλομα σταδιακα και βλεπεις τι και πως...Μεχρι να βρεις το ιδανικο σεναριο...Αναλογα τι θες και ποσο παει η γραμμη σου...Εχει παρα πολλα να σκαλισεις....Κανε ενα backup στο υπαρχων προφιλ που εχεις τωρα(εχει επιλογη το asus ) ΩΣΤΕ σε καποιο μπλεξιμο η καπου το εχασεσ το επαναφερεις οπως ειναι τωρα ,ιδιες ρυθμισεις.....

 

 

 

1u9MWe.jpg

χα να εισαι καλα ,πειραξα αυτα που ειπες κατεληξα εδω,προς το παρων σταθερο και με 30αρι vdsl το πιανω ΣΧΕΔΟΝ ολο :)

post-39233-0-40392900-1475427952_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χα να εισαι καλα ,πειραξα αυτα που ειπες κατεληξα εδω,προς το παρων σταθερο και με 30αρι vdsl το πιανω ΣΧΕΔΟΝ ολο :)

attachicon.gifScreenshot_3.jpg

 

 

ASUS φιλε μου,ολα τα αλλα απλα για να υπαρχουν στο εμποριο.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, μιας και είμαι κι εγώ σε αναζήτηση modem/router για να αντικαταστήσω το αθλίο εργοστασιακό της Wind και έχω μπερδευτεί με τόσα που κυκλοφορούν, θα ήθελα τις προτάσεις.

Μιλάμε για ADSL γραμμή και δεν με απασχολεί πολύ αν θα έχει δυνατό ασύρματο σήμα, εξάλλου τις περισσότερς φορές το έχω κλειστό. Απλά θέλω κάτι καλό και κυρίως αξιόπιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...