Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ψαχνω ρουτερ γυρω στα 30 ευρω για συνδεση adsl 24αρα (η περιοχη μου δεν υποστηριζει vdsl.. θεσσαλονικη σου λεει μετα :P ). Θα ηθελα να εχει αν γινεται bandwidth allocation. Ακουω προτασεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

Προβληματίστηκα άσχημα από την εμπειρία σου με το 8970... θα δω τι θα κάνω...

Σ' ευχαριστώ και πάλι ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβληματίστηκα άσχημα από την εμπειρία σου με το 8970... θα δω τι θα κάνω...

Σ' ευχαριστώ και πάλι ! 

δεν θυμάμαι αν το έχω γράψει στο θέμα εκείνο,φίλος πριν λίγο καιρό πήρε το συγκεκριμένο μόντεμ πάλι και το δανείστηκα για δοκιμή.

ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο σενάριο.

Στην γραμμή του όμως που δεν πάει πάνω απο 8Μbps δεν εμφανίζει το φαινόμενο,η τουλάχιστον απο τα λεγόμενά του,ίσως να του είχα αφήσει το σετάρισμα για μέχρι 30seeders και για αυτό.

Δεν ήμουν μπροστά στις δοκιμές που έκανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετά την τραγική εμπειρία του 8970 (ποτέ πια tp-link) ψάχνω για καινούργιο modem router και είμαι στη forthnet.

δε θα ήθελα να ξεφύγω πάνω από τα 100 ευρώ. προτάσεις/ σκέψεις;

netgear ac75/ asus n17u/ κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετά την τραγική εμπειρία του 8970 (ποτέ πια tp-link) ψάχνω για καινούργιο modem router και είμαι στη forthnet.

δε θα ήθελα να ξεφύγω πάνω από τα 100 ευρώ. προτάσεις/ σκέψεις;

netgear ac75/ asus n17u/ κάτι άλλο;

τα netgear τα έχουν παρατήσει απο υποστήριξη γενικότερα και δευτερον έχω διαβάσει σε διπλα φόρουμ(adslgr) ότι πολλά netgear πχ D6000 έχουν ασυμβατότητα με forthnet.

Αν εισαι σε broadcom dslam με το Ν17U θα χάσεις σε συγχρονισμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα netgear τα έχουν παρατήσει απο υποστήριξη γενικότερα και δευτερον έχω διαβάσει σε διπλα φόρουμ(adslgr) ότι πολλά netgear πχ D6000 έχουν ασυμβατότητα με forthnet.

Αν εισαι σε broadcom dslam με το Ν17U θα χάσεις σε συγχρονισμό.

 

ευχαριστω πολυ.

δεν έχω ιδέα σε τι dslam είμαι.

κάποια άλλη πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε αγόρι μου ένα Asus να ηρεμήσεις.... Έχω δοκιμάσει ότι μόντεμ υπαρχει,απειρες δοκιμές, άπειρους συνδυασμους, από 100 ευρώ μέχρι 300....Τίποτα

 

Πήρα ένα με 60 ευρώ από e-shop και ΗΡΕΜΗΣΑ. χώνεις και τα γκάζια σου μόνος σου μέσα από το ρούτερ, όσο πάει η γραμμή σου και πιάνεις το μέγιστο....

Ούτε εντολές μέσω TELNET ούτε τίποτα....

 

Φιλικά στο λέω Asus.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε αγόρι μου ένα Asus να ηρεμήσεις.... Έχω δοκιμάσει ότι μόντεμ υπαρχει,απειρες δοκιμές, άπειρους συνδυασμους, από 100 ευρώ μέχρι 300....Τίποτα

Πήρα ένα με 60 ευρώ από e-shop και ΗΡΕΜΗΣΑ. χώνεις και τα γκάζια σου μόνος σου μέσα από το ρούτερ, όσο πάει η γραμμή σου και πιάνεις το μέγιστο....

Ούτε εντολές μέσω TELNET ούτε τίποτα....

Φιλικά στο λέω Asus.....

Δίκηο έχει ο φίλος ,αν πας μερικές σελίδες πισω θα δεις την διαφορα του asus που πηρα με το μόντεμ του παροχου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι η διαφορα με του παροχου,αλλα το τι κανει σε σχεση με αλλα του εμποριου....Καφε του ζητας και στον κανει,δεν υπαρχει το μηχανημα και ειναι το πιο φτηνο στην σειρα του....

 

Τεσπα,εγω κλειδωνα τους τελευταιους μηνες μεχρι 43.500 και το εβαλα επανω και πηγε 47.900 χωρις καμια ρυθμιση....

 

Εδωσα και εγω τα γκαζια απ οτο snr απο το μενου και ειμαι μονιμα 49.999 απο την μερα που το εβαλα...

 

Ασε που στο μενου του εχει μεχρι να σου μετρα το ζαχαρο το πρωι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε αγόρι μου ένα Asus να ηρεμήσεις.... Έχω δοκιμάσει ότι μόντεμ υπαρχει,απειρες δοκιμές, άπειρους συνδυασμους, από 100 ευρώ μέχρι 300....Τίποτα

 

Πήρα ένα με 60 ευρώ από e-shop και ΗΡΕΜΗΣΑ. χώνεις και τα γκάζια σου μόνος σου μέσα από το ρούτερ, όσο πάει η γραμμή σου και πιάνεις το μέγιστο....

Ούτε εντολές μέσω TELNET ούτε τίποτα....

 

Φιλικά στο λέω Asus.....

έχεις γράψει παρακάτω για vdsl ταχύτητες.

Ξαναγράφω,αν έχει adsl και είναι σχετικά μακριά θα χάσει κ άλλο σε ταχύτητα(αναλόγως το dslam) και αν ρίξει το snr θα κάνει πιο ασταθή την γραμμή αν είναι ηδη σχετικά.

Να προσέχεις αλλη φορά τι προτείνεις χωρίς να ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι η διαφορα με του παροχου,αλλα το τι κανει σε σχεση με αλλα του εμποριου....Καφε του ζητας και στον κανει,δεν υπαρχει το μηχανημα και ειναι το πιο φτηνο στην σειρα του....

 

Τεσπα,εγω κλειδωνα τους τελευταιους μηνες μεχρι 43.500 και το εβαλα επανω και πηγε 47.900 χωρις καμια ρυθμιση....

 

Εδωσα και εγω τα γκαζια απ οτο snr απο το μενου και ειμαι μονιμα 49.999 απο την μερα που το εβαλα...

 

Ασε που στο μενου του εχει μεχρι να σου μετρα το ζαχαρο το πρωι....

To snr πως το πειράζεις στο asus φαντάζομαι οτι το μενού μας ειναι ίδιο

Αυτα ειναι τα δικά μου χαρακτηριστικά με 30vdsl

post-39233-0-11630700-1475306043_thumb.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις γράψει παρακάτω για vdsl ταχύτητες.

Ξαναγράφω,αν έχει adsl και είναι σχετικά μακριά θα χάσει κ άλλο σε ταχύτητα(αναλόγως το dslam) και αν ρίξει το snr θα κάνει πιο ασταθή την γραμμή αν είναι ηδη σχετικά.

Να προσέχεις αλλη φορά τι προτείνεις χωρίς να ξέρεις.

 

 

Εγω δηλ που πηρα + σχεδον 5.000 πανω ημουν τοσο τυχερος και η καμπινα μου ετυχε να εχει το ιδιο τσιπακι με το ASUS.??? Δεν εχει ειναι σιγουρο αυτο...το εχω ρωτησει στους ΟΤΕζτηδες της περιοχης...Ουτε παντα ειναι σιγουρο οτι χανεις,ολα ειναι αναλογα το πως θα σε παει η γραμμη σου...Αφου δεν εχει τα τρελα προβληματα,τοτε ποιος ο λογος να πιθανολογει οτι μπορει και ετσι και αλλοιος..

 

Τεσπα παρε αυτο που θα σου πει ο φιλος, που γραφει οτι θα χασεις και ξεκινα ...

Αμα δεις κατι πιο καλο με οτι υπαρχει στο εμποριο η οτι θα σου πει,ελα να μου γραψεις....Παιδεψου με telnet για να δωσεις κατι παραπανω στην γραμμη σου και μετα απο ολο αυτο το πακετο και το λουκι που θα περασεις ,παρε και ενα με 64 ευρω,να βρεις την ηρεμια σου....

 

Η αποφαση δικια σου.... 

To snr πως το πειράζεις στο asus φαντάζομαι οτι το μενού μας ειναι ίδιο

Αυτα ειναι τα δικά μου χαρακτηριστικά με 30vdsl

attachicon.gifimage.jpeg

 

 

Πας στο administration,επειτα στο dsl setting και βλεπεις καπου που γραφει Stability Adjustment (ADSL)....Εκει θα εχει την τιμη του παροχου,αναλογα την εταιρια....

Επειτα ξεκινας το χαμηλομα σταδιακα και βλεπεις τι και πως...Μεχρι να βρεις το ιδανικο σεναριο...Αναλογα τι θες και ποσο παει η γραμμη σου...Εχει παρα πολλα να σκαλισεις....Κανε ενα backup στο υπαρχων προφιλ που εχεις τωρα(εχει επιλογη το asus ) ΩΣΤΕ σε καποιο μπλεξιμο η καπου το εχασεσ το επαναφερεις οπως ειναι τωρα ,ιδιες ρυθμισεις.....

 

 

 

1u9MWe.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι η διαφορα με του παροχου,αλλα το τι κανει σε σχεση με αλλα του εμποριου....Καφε του ζητας και στον κανει,δεν υπαρχει το μηχανημα και ειναι το πιο φτηνο στην σειρα του....

 

Τεσπα,εγω κλειδωνα τους τελευταιους μηνες μεχρι 43.500 και το εβαλα επανω και πηγε 47.900 χωρις καμια ρυθμιση....

 

Εδωσα και εγω τα γκαζια απ οτο snr απο το μενου και ειμαι μονιμα 49.999 απο την μερα που το εβαλα...

 

Ασε που στο μενου του εχει μεχρι να σου μετρα το ζαχαρο το πρωι....

 

ποιο μοντελο έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δηλ που πηρα + σχεδον 5.000 πανω ημουν τοσο τυχερος και η καμπινα μου ετυχε να εχει το ιδιο τσιπακι με το ASUS.??? Δεν εχει ειναι σιγουρο αυτο...το εχω ρωτησει στους ΟΤΕζτηδες της περιοχης...Ουτε παντα ειναι σιγουρο οτι χανεις,ολα ειναι αναλογα το πως θα σε παει η γραμμη σου...Αφου δεν εχει τα τρελα προβληματα,τοτε ποιος ο λογος να πιθανολογει οτι μπορει και ετσι και αλλοιος..

 

Τεσπα παρε αυτο που θα σου πει ο φιλος, που γραφει οτι θα χασεις και ξεκινα ...

Αμα δεις κατι πιο καλο με οτι υπαρχει στο εμποριο η οτι θα σου πει,ελα να μου γραψεις....Παιδεψου με telnet για να δωσεις κατι παραπανω στην γραμμη σου και μετα απο ολο αυτο το πακετο και το λουκι που θα περασεις ,παρε και ενα με 64 ευρω,να βρεις την ηρεμια σου....

 

Η αποφαση δικια σου....

Αν δεν γνωρίζεις 5 βασικά πράγματα δεν φταίω εγώ φίλτατε.

Συνεχίζεις να μιλάς για VDSL αλλα στο 99% των περιπτώσεων δεν παίζει ρόλο το αντίστοιχο μόντεμ,εισαι κάτω του χιλιομέτρου οπότε οι απώλειες ειναι λίγες.

όπως έχεις κάνει και εσύ,πείραξες την γραμμη σου για να πετύχεις καλύτερο συγχρονισμό και είσαι τυχερός γιατι απλά ειναι σταθερό.

οπότε αν ο αλλος φίλος πάρει το asus και με την αλλαγή snr του κάνει τη γραμμή ασταθή και χάσει και μερικά Mbps επειδή το μηχάνημα "πετάει"  θα ζητήσει απο εσένα χρήματα μετά;

 

χωρίς να ξέρω σε τι dslam είναι πρόταση δεν κάνω για κανένα λόγο.

 

 

ΔΕΝ ΑΝΤΙΓΕΓΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΑΜΑΝΕ ΤΑ ASUS και γω router ΣΚΕΤΟ asus έχω,αλλα όταν έβαλα το N14U απο φίλο η γραμμή μου απο τα 16 επεσε στα 13,2 και είμαι ήδη με snr 6 οπότε αν το αγόραζα χαμένος θα έβγαινα,γι αυτό και ρώτησα εξαρχής το chipset έχει το dslam του

με το airties 5440 που έχω που ειναι με broadcom κλειδώνω 16,8-17,5 και με το asus ήμουν 13,2-14,1 και με χειρότερη γραμμή απο πρίν.

Ακόμα και το tp link 8970 V3 με broadcom επίσης με πήγε 15,9-16,5 με fasthpath.

 

Μην συγκρίνεις λοιπόν adsl/vdsl.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...