Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν καλησπέρα σε όλους εδώ στο φόρουμ. Πριν μερικές ημέρες έκανα αίτηση στον ΟΤΕ για αναβάθμιση της σύνδεσης μου σε Vdsl. Πήρα από τον ΟΤΕ το κλασσικό ZTE το οποίο ακούω ότι είναι επιεικώς απαράδεκτο. Οπότε θα ήθελα τα φώτα σας για τι modem-router να αγοράσω. Βασικές χρήσεις της σύνδεσης θα είναι torrents, streaming, gaming με αυτή τη σειρά προτεραιοτητας. Τα torrents ιδίως είναι 24/7. Τα στατιστικά της γραμμής είναι αρκετά καλά θα έλεγα attenuation 11 οπότε πήγα σε Vdsl 50. Όσον αφορά το κόστος δεν έχω ιδιαίτερους περιορισμούς εφόσον κάνω μια αγορά για τα επόμενα 10 χρόνια (το παλαιό μου usr 9108 το έχω από το 2006 περιπου). Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καταρχήν καλησπέρα σε όλους εδώ στο φόρουμ. Πριν μερικές ημέρες έκανα αίτηση στον ΟΤΕ για αναβάθμιση της σύνδεσης μου σε Vdsl. Πήρα από τον ΟΤΕ το κλασσικό ZTE το οποίο ακούω ότι είναι επιεικώς απαράδεκτο. Οπότε θα ήθελα τα φώτα σας για τι modem-router να αγοράσω. Βασικές χρήσεις της σύνδεσης θα είναι torrents, streaming, gaming με αυτή τη σειρά προτεραιοτητας. Τα torrents ιδίως είναι 24/7. Τα στατιστικά της γραμμής είναι αρκετά καλά θα έλεγα attenuation 11 οπότε πήγα σε Vdsl 50. Όσον αφορά το κόστος δεν έχω ιδιαίτερους περιορισμούς εφόσον κάνω μια αγορά για τα επόμενα 10 χρόνια (το παλαιό μου usr 9108 το έχω από το 2006 περιπου). Ευχαριστώ.

αν πας μια σελιδα πισω θα διαβασεις και θα δεις στατιστικα με το ρουτερ του οτε και με το ρουτερ που πηρα πριν 4 μερες με την ιδια γραμμη,ιδια συνδεσμολογια,αποσταση απο το καφαο(η οπως το λενε τελος παντων)1200 μετρα,σημερα που εκανα uptade το modem ειμαι εδω (με 30αρα παντα)

και μια φωτο με spec apo to wifi 

post-39233-0-86108000-1474558551_thumb.jpg

post-39233-0-83854700-1474558975_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, θέλω να με βοηθήσετε καθώς δεν γνωρίζω και πολλά από το θέμα, έχω μια σύνδεση forthnet 24αρα και ένα ρούτερ netfaster της intracom τα παλιά που έδινε η hol (κράτησα αυτό καθώς αυτό της forthnet ήταν πολύ χάλια ούτε streaming dlna δεν έκανε). Πλέον τα χει φτύσει, κολλάει κατά διαστήματα, σε μερικά σημεία του σπιτιού δεν πιάνει wifi και πλέον δεν φτάνει για το streaming που κάνουμε, κολλάνε οι ταινίες.

Η χρήση που γίνεται είναι browsing, κατέβασμα torrents αρκετά συχνά και streaming σε μια lg tv με plex. Θα με ενδιέφερε να υποστηρίζει και vdsl γιατί σκέφτομαι να βάλω αργότερα αλλά και nas που και αυτό είναι σε σκέψη.

Τιμή έλεγα μέχρι 60-70€ τώρα για κάτι εξαιρετικό και λίγο πιο πάνω πάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό λέω και εγώ απλά ρωτάω για κάτι προτεινόμενο

αν βρεις απο καμια αγγελια κανα 589 ,788 technicolor μπορεις να το παρεις και να το βαλεις bridge.δεν μπαινει τρελα ευκολα αλλα μπαινει αν εχεις ορεξη να το παιδεψεις λιγακι λογω οτι ειναι με custom firmware και θυμαμαι οτι θελει και μια εντολη απο το cli.to zyxel το καταφερες ή δεν το εψαξες?σου εχω απαντησει και εκει.

μετα απο συμβουλες φιλων εδω μεσα και ιδιαιτερα του φιλου μας super gufy που δεν αφησε αναπαντητη απορια μας ,παρελαβα το μοντεμακι αυτο   https://www.skroutz.gr/s/5356350/Asus-DSL-AC68U.html , βαζω μια φωτο το ρουτερ του οτε και μια απο το καινουριο για να δειτε ποσο διαφορα κανει τελικα ενα αλλο ρουτερ απο αυτο που μας δινει ο παροχος,υπ οψιν οτι εχω vdsl 30 και μετα απο προβληματα που ειχα ηρθε ο τεχνικος και με το μηχανημα του μου μετρησε ταχυτητα 27 εξω απο το σπιτι,απο εκει τραβηξα καλοδιο 120 μετρα και παει κατευθειαν στο ρουτερ

 

H εγκατασταση πανευκολη ,υποψιν οτι δινει και δωρεαν ddns (οποτε γλυτωσα και απο εκει καποια χρηματα,η αγορα εγινε απο εξωτερικο περιπου 130 ε,περισσοτερα και πιο αναλυτικα θα γραψω μετα απο μερικα τεστακι που θα κανω

o παροχος δεν γινεται να σου δωσει ακριβο ρουτερ.πιο παλια κατα καιρους ειχαν δωθει καποια λιγο ακριβα πχ fritz αλλα πλεον δυσκολο.οποτε του εμποριου ειναι γενικως καλυτερα.το καλυτερα δεν σημαινει μονο θεμα sync αλλα γενικοτερα σε πολλα πραγματα.

για το vdsl να θυμασαι οτι η σωστη καλωδιωση ειναι αυτη.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

το λεω διοτι πολλες φορες καποιοι νομιζουν οτι φταει το καλωδιο μεσα στο σπιτι και οτι εχει προβλημα και περνανε καινουριο ενω στην πραξη φταιει το πως το εχουν συνδεδεμενο(οτι δηλαδη εχουν bridge taps).κατα τα αλλα ναι τα asus εχουν ευκολο interface.να κοιτας για firmware update.

Καλημέρα, 

καθώς ψάχνομαι αρκετό καιρό για αγορά modem router με broadcom chipset λόγω οτι είμαι σε siemens Dslam έπεσε το ματι μου στα crazy sundays σε αυτό

http://www.e-shop.gr/tp-link-archer-vr600-ac1600-wireless-gigabit-vdsl-adsl-pstn-modem-router-p-PER.612687

Ξέρουμε αν είναι σιγουρα broadcom και αν αξίζει γενικά ;

αν εισαι σε forthnet και siemens dslam τοτε εχεις infineon chipset απο την πλευρα του dslam.

παραδειγμα κοιτα εμενα.local ειναι το ρουτερ μου και ειμαι broadcom (technicolor 788) kai remote ειναι το dslam που εχω forthnet και πεφτω σε siemens.κατα τα αλλα μια χαρα ωραιο ρουτερακι το tp link

επισης επειδη εχω καλη γραμμη ασχετα που εχω διαφορετικο Chipset απο το dslam αυτην την στιγμη εχω.

 

Uptime: 22 days, 10:33:41 Chipset Vendor ID (Local/Remote):

BDCM / IFTN

 

 

Για έναν Repeater σαν αυτόν εδώ, υπάρχει θέμα με την ακτινοβολία που θα εκπέμπεται μέσα στο σπίτι;

ειναι σε ακτινοβολια οσο ειναι ενα adsl router .100 mw που ειναι και το μεγιστο νομιμο στα 2,4 ghz στην ελλαδα.

Καταρχήν καλησπέρα σε όλους εδώ στο φόρουμ. Πριν μερικές ημέρες έκανα αίτηση στον ΟΤΕ για αναβάθμιση της σύνδεσης μου σε Vdsl. Πήρα από τον ΟΤΕ το κλασσικό ZTE το οποίο ακούω ότι είναι επιεικώς απαράδεκτο. Οπότε θα ήθελα τα φώτα σας για τι modem-router να αγοράσω. Βασικές χρήσεις της σύνδεσης θα είναι torrents, streaming, gaming με αυτή τη σειρά προτεραιοτητας. Τα torrents ιδίως είναι 24/7. Τα στατιστικά της γραμμής είναι αρκετά καλά θα έλεγα attenuation 11 οπότε πήγα σε Vdsl 50. Όσον αφορά το κόστος δεν έχω ιδιαίτερους περιορισμούς εφόσον κάνω μια αγορά για τα επόμενα 10 χρόνια (το παλαιό μου usr 9108 το έχω από το 2006 περιπου). Ευχαριστώ.

σε κατι φτηνο tp linl 9970, Μετα 9980.μετα πας στα archer της tp link.σε πιο ακριβο πας σε netgear nighthawk πας σε asus ή και σε d link.

καλησπέρα, θέλω να με βοηθήσετε καθώς δεν γνωρίζω και πολλά από το θέμα, έχω μια σύνδεση forthnet 24αρα και ένα ρούτερ netfaster της intracom τα παλιά που έδινε η hol (κράτησα αυτό καθώς αυτό της forthnet ήταν πολύ χάλια ούτε streaming dlna δεν έκανε). Πλέον τα χει φτύσει, κολλάει κατά διαστήματα, σε μερικά σημεία του σπιτιού δεν πιάνει wifi και πλέον δεν φτάνει για το streaming που κάνουμε, κολλάνε οι ταινίες.

Η χρήση που γίνεται είναι browsing, κατέβασμα torrents αρκετά συχνά και streaming σε μια lg tv με plex. Θα με ενδιέφερε να υποστηρίζει και vdsl γιατί σκέφτομαι να βάλω αργότερα αλλά και nas που και αυτό είναι σε σκέψη.

Τιμή έλεγα μέχρι 60-70€ τώρα για κάτι εξαιρετικό και λίγο πιο πάνω πάω.

και vdsl σε αυτα τα λεφτα πας ειτε tp link 9980 ,9970 ειτε μετα σε καποιο asus σε αυτα τα λεφτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην ομάδα!

 

Ενδιαφέρομαι για να αγοράσω ένα modem-router για να αλλάξω του παρόχου TD5136V2. Είμαι forthnet και από οτι είχα δει παλαιότερα στο αρχαίο 585v8 και σε ενα n14u είναι σε Infineon(lantiq)

Γενικά κανω χρήση αρκετή σε torrents και συνδέω 1 dekstop, 1 laptop, 2κινητα, τηλεοραση και media player(συνήθως παίζουν 3-4 συσκευές πάνω πάντα)

 

αυτό που σκεφτόμουν είναι να πάω σε κάποιο από τα παρακάτω με σειρά προτερεότητας:

α) tplink VR200

β) tplink W9980(αν και σκέφτομαι οτι είναι λιγο παλαιο)

γ) asus ac56u

δ) asus n17u

 

το VR200 αξίζει? απο οτι είδα ανηκει στην καινουργια σειρα και εχει καλά χαρακτηριστικά και επιπλέον ταιριάζει τελεια με chipset lantiq.

απο εκει και πέρα τα asus μου αρέσουν καθώς είναι πολύ ευκολα από την εμπειρία που εχω με το n14u και για αυτό το σκεφτόμουν. με το snr δεν θα πολυπαίξω καθώς ζήτησα απο τον πάροχο να μου το ρίξει από το 11 στο 8 και ανέβηκα από 12.000 στα 14.100.

τι προτείνετε?

Τέλος με το TD5136v2 είδα πολλά λάθη crc στο up (12εκατ το 24ωρο, χωρίς κανένα fec) αλλά χωρίς κανένα θέμα στη γραμμή(το down εχει καμια 150αρια το 24ωρο). είναι bug?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην ομάδα!

 

Ενδιαφέρομαι για να αγοράσω ένα modem-router για να αλλάξω του παρόχου TD5136V2. Είμαι forthnet και από οτι είχα δει παλαιότερα στο αρχαίο 585v8 και σε ενα n14u είναι σε Infineon(lantiq)

Γενικά κανω χρήση αρκετή σε torrents και συνδέω 1 dekstop, 1 laptop, 2κινητα, τηλεοραση και media player(συνήθως παίζουν 3-4 συσκευές πάνω πάντα)

 

αυτό που σκεφτόμουν είναι να πάω σε κάποιο από τα παρακάτω με σειρά προτερεότητας:

α) tplink VR200

β) tplink W9980(αν και σκέφτομαι οτι είναι λιγο παλαιο)

γ) asus ac56u

δ) asus n17u

 

το VR200 αξίζει? απο οτι είδα ανηκει στην καινουργια σειρα και εχει καλά χαρακτηριστικά και επιπλέον ταιριάζει τελεια με chipset lantiq.

απο εκει και πέρα τα asus μου αρέσουν καθώς είναι πολύ ευκολα από την εμπειρία που εχω με το n14u και για αυτό το σκεφτόμουν. με το snr δεν θα πολυπαίξω καθώς ζήτησα απο τον πάροχο να μου το ρίξει από το 11 στο 8 και ανέβηκα από 12.000 στα 14.100.

τι προτείνετε?

Τέλος με το TD5136v2 είδα πολλά λάθη crc στο up (12εκατ το 24ωρο, χωρίς κανένα fec) αλλά χωρίς κανένα θέμα στη γραμμή(το down εχει καμια 150αρια το 24ωρο). είναι bug?

 

 

asus n17u  To πηρα και ηρεμησα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι Forthnet adsl (μέχρι 24άρα θεωρητικά, πρακτικά ~12-13) και περιοχή Ν. Σμύρνη, κοντά στο Άλσος. Το μόντεμ μου είναι ένα παλιό Thomson ST585 v6. Έχω αρκετό καιρό τώρα που έχω διακοπές ή πολύ μειωμένο σήμα, ιδίως στο ασύρματο δίκτυο του σπιτιού. Νομίζοντας ότι φταίνε τα wi-fi extender έχω αλλάξει 3 από αυτά τους τελευταίους μήνες αλλά πλέον υποπτεύομαι ότι φταίει το μόντεμ. 

 

Αλλά πριν προβώ σε αγορά καινούργιου θέλω να ρωτήσω αν κάποιος άλλος με forthnet και στην ίδια περιοχή έχει παρατηρήσει διακοπές στο w-fi το τελευταίο διάστημα και ιδίως βραδυνές ώρες (20.00 - 24.00), τις πρωινές ώρες είμαι στην δουλειά μου, δεν ξέρω τι γίνεται... Σε σχετική ερώτηση μου στην forthnet μου απάντησαν ότι δεν είχαν διακοπές στην περιοχή μου... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχω διακοπές στο Inernet (και δεν οφείλεται στις δικές μου συσκευές) τότε δεν παίζει η περίπτωση να οφείλεται στον πάροχο, στην forthnet στην συγκεκριμένη περίπτωση ? 

 

Βέβαια η ερώτηση πλέον είναι θεωρητική καθότι με την βοήθεια τεχνικού προέκυψε ότι το μόντεμ μου έχει πρόβλημα στο ασύρματο w-fi. Οπότε είμαι σε φάση αναζήτησης και αγοράς νέου μόντεμ.

Έχω δει αυτό https://www.hellasdigital.gr/networking-el/router-el/tp-link-tl-wr1043nd-v3.0-450mbps-wireless-n-gigabit-router/ και θα 'θελα κάποια γνώμη αν έχει κάποιος άποψη.. ή να μου προτείνει κάποιο άλλο με μπάτζετ μέχρι max τα 60€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχω διακοπές στο Inernet (και δεν οφείλεται στις δικές μου συσκευές) τότε δεν παίζει η περίπτωση να οφείλεται στον πάροχο, στην forthnet στην συγκεκριμένη περίπτωση ? 

 

 

 

Μονο αν έχεις διακοπές και οταν είσαι συνδεδεμένος ενσύρματα... ή βλέπεις το λαμπακι του ιντερνετ να σβήνει στο μοντεμ... 

 

Έχω δει αυτό https://www.hellasdigital.gr/networking-el/router-el/tp-link-tl-wr1043nd-v3.0-450mbps-wireless-n-gigabit-router/ και θα 'θελα κάποια γνώμη αν έχει κάποιος άποψη.. ή να μου προτείνει κάποιο άλλο με μπάτζετ μέχρι max τα 60€

 

Αυτο είναι μονο router οχι modem/router...

 

Δες κατι τετοιο....

 

https://www.skroutz.gr/s/7552388/TP-LINK-TD-W8970-V3.html

 

https://www.skroutz.gr/s/4774279/Asus-DSL-N14U.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ.. έχεις δίκιο, δεν το είχα προσέξει !

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις υποδείξεις και πληροφορίες.

Κατέληξα στο Tp-Link W8970 V3.  :)

αν ασχολείσαι με τορρεντς και ιδιαίτερα με wifi,μακριά απ το συγκεκριμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ασχολείσαι με τορρεντς και ιδιαίτερα με wifi,μακριά απ το συγκεκριμένο.

 

Ωχ... και το έχω παραγγείλει, από Δευτέρα θα το έχω.

Με torrents ναι, αλλά όχι μέσω w-fi

Αλλά μπορείς να μου αιτιολογήσεις το "μακριά από το συγκεκριμένο"  ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ... και το έχω παραγγείλει, από Δευτέρα θα το έχω.

Με torrents ναι, αλλά όχι μέσω w-fi

Αλλά μπορείς να μου αιτιολογήσεις το "μακριά από το συγκεκριμένο"  ? 

http://www.insomnia.gr/topic/582478-tp-link-w8970-v1-%CF%80%CE%B9%CE%B8%CE%B1%CE%BD%CF%8C%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%8D%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-wi-fi/page-4

 

καλό διάβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...