Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο site της ASUS στα features του DSL-AC68U υπάρχει το παρακάτω. Επίσης στο RT-N56U που έχω υπάρχει καρτέλα VPN που μέσα λέει "VPN Server - PPTP" και έχει επιλογή "Enable VPN server".

 

befdcoN.png

 

Το feature αυτό το δείχνει και στο DSL-N17U και στο DSL-AC52U που κοίταξα.

Επεξ/σία από Daredevil 1994
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ευχαριστω για τις πληροφοριες.

 

Εχεις ανεβασει καποια εικονα? Γιατι δεν φαινεται κατι.

Βασικα θα βοηθουσε μια εικονα.

Μονο ενα "Enable VPN server" εχει? Δεν εχει επιλογη για port ή κατι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αν εχεις vdsl κοιτα και αυτο 

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

 

 

 

Eκανα προχθες αιτηση για VDSL 30 (OTE) , και ειδα τον οδηγο καλωδιωσης για VDSL της cyta. Ειδα οτι η συνδεση του modem/router πρεπει να γινει αρκετα διαφορετικα σε σχεση με το πως ειναι τωρα με το ADSL. Σιγουρα θα πρεπει να βαλω αλλου το modem/router. Τωρα το εχω στο δωματιο μου, οχι στην πρωτη πριζα. Το καινουριο θα μπει στο σαλονι που ειναι η πρωτη πριζα, αλλα πρεπει να την αλλαξω και να βαλω διπλη secondary πριζα αν καταλαβα καλα. Αυτο που δεν καταλαβα ειναι η διαφορα master και secondary πριζας. Επισης αφου το modem/router θα μπει σε αλλο χωρο, θα πρεπει με καποιο τροπο να περασω καλωδιο/καλωδια δικτυου μεχρι το δωματιο μου για να συνδεσω τα 2 pc. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν θα υπαρξει προβλημα αν βαλω switch, προκειμενου να περασω μονο ενα καλωδιο, απο το modem/router προς το switch. Λογικα θα ειναι καλυτερο να συνδεθουν τα pc απ΄ευθειας στο modem/router, απλα σκεφτομαι το switch για να γλιτωσω τα πολλα καλωδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά είμαι πάροχος wind και αντικατέστησα το router τις με ένα tplink w9980 επηρεασμένος από τα καλά λόγια αλλα δεν είμαι ευχαριστημένος (σύνδεση ADSL) στο συνδέονται 2 laptop και 1 playstation και 3 κινητά (οχι ταυτοχρονα ολα μαζι) και παρατηρώ πολύ καιρό αποσυνδέσεις οταν υπαρχει μεγαλη αποσταση και δεν έχει καλή ταχύτητα....το έχω αναβαθμίσει και μέσα ρυθμίσεις του modem είναι όλα τέλεια αλλα και πάλου...θα ήθελα ένα καλο modem να πάρω να ξεμπερδέψω μια και καλή με αυτό το κομμάτι... μονόδρομος βλέπω asus netgear και draytek 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά είμαι πάροχος wind και αντικατέστησα το router τις με ένα tplink w9980 επηρεασμένος από τα καλά λόγια αλλα δεν είμαι ευχαριστημένος (σύνδεση ADSL) στο συνδέονται 2 laptop και 1 playstation και 3 κινητά (οχι ταυτοχρονα ολα μαζι) και παρατηρώ πολύ καιρό αποσυνδέσεις οταν υπαρχει μεγαλη αποσταση και δεν έχει καλή ταχύτητα....το έχω αναβαθμίσει και μέσα ρυθμίσεις του modem είναι όλα τέλεια αλλα και πάλου...θα ήθελα ένα καλο modem να πάρω να ξεμπερδέψω μια και καλή με αυτό το κομμάτι... μονόδρομος βλέπω asus netgear και draytek 

 

Για τι αποσταση μιλαμε? Ποσα εμποδια στο ενδιάμεσο? Τοιχοι, τζαμια κτλ  κτλ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τι αποσταση μιλαμε? Ποσα εμποδια στο ενδιάμεσο? Τοιχοι, τζαμια κτλ  κτλ... 

στα 20 μετρα 2 τοιχους....αλλα και στο δωματιο με το μοντεμ εχω αποσυνδεσεις και χαμηλη ταχυτητα ιντερνετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε λιγο για να καταλαβαινομαστε ... εχεις αποσυνδεσεις του wifi η εχεις αποσυνδεσεις απο τον παροχο?

 

Χαμηλη ταχυτητα απο το wifi μονο η και με καλώδιο?

στα 20 μετρα 2 τοιχους....αλλα και στο δωματιο με το μοντεμ εχω αποσυνδεσεις και χαμηλη ταχυτητα ιντερνετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eκανα προχθες αιτηση για VDSL 30 (OTE) , και ειδα τον οδηγο καλωδιωσης για VDSL της cyta. Ειδα οτι η συνδεση του modem/router πρεπει να γινει αρκετα διαφορετικα σε σχεση με το πως ειναι τωρα με το ADSL. Σιγουρα θα πρεπει να βαλω αλλου το modem/router. Τωρα το εχω στο δωματιο μου, οχι στην πρωτη πριζα. Το καινουριο θα μπει στο σαλονι που ειναι η πρωτη πριζα, αλλα πρεπει να την αλλαξω και να βαλω διπλη secondary πριζα αν καταλαβα καλα. Αυτο που δεν καταλαβα ειναι η διαφορα master και secondary πριζας. Επισης αφου το modem/router θα μπει σε αλλο χωρο, θα πρεπει με καποιο τροπο να περασω καλωδιο/καλωδια δικτυου μεχρι το δωματιο μου για να συνδεσω τα 2 pc. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν θα υπαρξει προβλημα αν βαλω switch, προκειμενου να περασω μονο ενα καλωδιο, απο το modem/router προς το switch. Λογικα θα ειναι καλυτερο να συνδεθουν τα pc απ΄ευθειας στο modem/router, απλα σκεφτομαι το switch για να γλιτωσω τα πολλα καλωδια.

Master εννοούμε την πρώτη πρίζα ή τέλος πάντων αυτή στην οποία συνδέονται όλες οι υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού και στην οποία έρχεται το καλώδιο από τον πάροχο.

Secondary είναι οποιαδήποτε πρίζα μετά την πρώτη.

 

Ένα καλώδιο θα περάσεις που θα καταλήγει σε κάποιο switch. Αν μάλιστα αυτό είναι Gigabit, είναι η πλέον ενδεδειγμένη λύση καθώς είναι προτιμότερο να συνδέονται σε αυτό οι συσκευές παρά στον router, αν μάλιστα ο τελευταίος δεν είναι Gigabit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Master εννοούμε την πρώτη πρίζα ή τέλος πάντων αυτή στην οποία συνδέονται όλες οι υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού και στην οποία έρχεται το καλώδιο από τον πάροχο.

Secondary είναι οποιαδήποτε πρίζα μετά την πρώτη.

 

Ένα καλώδιο θα περάσεις που θα καταλήγει σε κάποιο switch. Αν μάλιστα αυτό είναι Gigabit, είναι η πλέον ενδεδειγμένη λύση καθώς είναι προτιμότερο να συνδέονται σε αυτό οι συσκευές παρά στον router, αν μάλιστα ο τελευταίος δεν είναι Gigabit.

αν ο ρουτερ δεν ειναι gigabit τι νοημα εχει να ειναι το switch gigabit?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε λιγο για να καταλαβαινομαστε ... εχεις αποσυνδεσεις του wifi η εχεις αποσυνδεσεις απο τον παροχο?

 

Χαμηλη ταχυτητα απο το wifi μονο η και με καλώδιο?

 

Ναι αποσυνδεσεις στο wifi και χαμηλες ταχυτητες και απο το καλωδιο και του wifi 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οι συσκευές (PC κλπ) είναι Gigabit πως θα γίνει ταχύτερη επικοινωνία;

Ο router δεν μας ενδιαφέρει τι είναι αφού ούτως ή άλλως η σύνδεση με το διαδίκτυο είναι πολύ-πολύ μικρότερη.

Επίσης αν υπάρχει switch, δεν χρειάζεται να το φορτώνουμε με επιπλέον εργασίες.

 

Υπόψιν, ότι συσκευές μιλάνε απευθείας μεταξύ τους μέσω switch παρά μέσω router, ο οποίος χρειάζεται μόνο να μας δίνει σύνδεση στο διαδίκτυο. Γι' αυτό τον πρώτο καιρό οι router είχαν μόνο θύρα LAN που συνδεόταν σε κάποιο switch.

Απλά σήμερα για λόγους οικονομίας έχουμε σε μία συσκευή modem, router, switch και ΑΡ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Master εννοούμε την πρώτη πρίζα ή τέλος πάντων αυτή στην οποία συνδέονται όλες οι υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού και στην οποία έρχεται το καλώδιο από τον πάροχο.

Secondary είναι οποιαδήποτε πρίζα μετά την πρώτη.

 

Κι εγω ετσι ηξερα μεχρι τωρα, αλλα ετσι οπως τα λεει εδω, μπερδευτηκα. Οπως λεει στη σελιδα 9, πρεπει να συνδεσεις το modem/router στην πρωτη πριζα (λογικα master). Και μετα λεει ''Συστήνεται επίσης, η χρήση «Secondary» τηλεφωνικών πριζών αφού όπως έχει αποδειχθεί στην πράξη οι «Master» τηλεφωνικές πρίζες προκαλούν παρεμβολές στο σήμα VDSL2.''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αποσυνδεσεις στο wifi και χαμηλες ταχυτητες και απο το καλωδιο και του wifi 

 

Ανεβασε τα στατιστικά τις γραμμής σου εδώ...

 

Οσο για το wifi συνδέεσαι στα 5ghz η στα 2.4?

 

Στα 20μετρα με τοιχους στο ενδιαμε παντως μην περιμένεις πολλά απο κανενα μοντεμ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...