Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά έχω βάλει εδώ και 5 μέρες VDSL από Cosmote 50mbps και το δουλεύω με το Speedport Entry 2i που δίνουν. Με 17.5db attenuation πιάνω κανονικά 50 αλλά μέσα στη διάρκεια της ημέρας έχω συνήθως λίγες αποσυνδέσεις που με ρίχνουν στα 45 κοντά.

 

Ενδιαφέρομαι για modem/modem-router που να μπορώ να ρυθμίζω το SNR ώστε να είμαι απόλυτα σταθερός όταν το θέλω και γρήγορος όταν δεν χρειάζομαι σταθερότητα. Τα ASUS έχουν αυτή τη δυνατότητα απ'όσο διαβάζω, αλλά επίσης διάβασα ότι για σταθερότητα θέλω ένα μηχάνημα με Broadcom chip (αφού έχω Cosmote) το οποίο δεν έχουν τα ASUS.

 

Και ρωτάω εγώ, υπάρχει λόγος να ψάξω όντως για Broadcom ή θα είμαι ΟΚ μόνο με ένα ASUS; Καμία πρόταση για καλή συσκευή με Broadcom; (θέλω οπωσδήποτε SNR tweak)

 

Διαθέτω 100-150 ευρώ με δυσκολία.

 

 

Καλημερα...τα ιδια ειχα ακριβως και εγω...το ιδιο ακριβως....Πηρα ενα ASUS με 60 ευρω απο το e-shop και ηρεμησα...Μονο με asus θα βρεις την ηρεμια σου,θα εισαι 49.999 καρφι ...

 

Ορμα και παρε το..Ουτε θα σκεφτεσαι το τσιπακι του dslm,ουτε του μοντε σου,ουτε τιποτα,ασε που εχουν στο μενου τους ενα σκασμο επιλογες να φτιαξεις αμα εχεις ορεξη...Και καφε σου κανει,χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

αναμεσα σε asus ac68, netgear d7000 Και tp link v900 τι προτεινετε;

ειμαι με ενα wag200 τωρα, συγχρονιζω 14556, download snr εχω 9 και ειμαι με wind.

 

εκτος απο το ασυρματο κλπ σαν μοντεμ θα δω καμια διαφορα στο συγχρονισμο;

θα κερδισω κατι;

 

ξερω οτι μπορω να πειραξω το snr με το asus και αν το παω 6 θα ανεβω σε συγχρονισμο. ειναι εφικτο κατι τετοιο η θα πεφτει η γραμμη λετε;

 

ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ένας φίλος πηγε σήμερα στην wind για νεο φοιτιτικο συμβολαιο και ζήτησε να γορασει και το DSL-N14U αντι του κανονικού, αλλα του είπαν οτι δεν είναι καθόλου διαθεσιμο αυτην την περιοδο. Υπάρχει κάποια καλή ενναλακτική σε αυτά τα λεφτα?( μέχρι 40 ευρω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναμεσα σε asus ac68, netgear d7000 Και tp link v900 τι προτεινετε;

ειμαι με ενα wag200 τωρα, συγχρονιζω 14556, download snr εχω 9 και ειμαι με wind.

 

εκτος απο το ασυρματο κλπ σαν μοντεμ θα δω καμια διαφορα στο συγχρονισμο;

θα κερδισω κατι;

 

ξερω οτι μπορω να πειραξω το snr με το asus και αν το παω 6 θα ανεβω σε συγχρονισμο. ειναι εφικτο κατι τετοιο η θα πεφτει η γραμμη λετε;

 

ευχαριστω...

 

 ΤΟ asus ac68 πηρα εγω και ειμαι απολυτα ευχαρηστημενος,πανε 2-3 σελιδεσ πισω να δεις μετρησεις με το μοντεμ του παροχου και με το assus,τωρα με snr 6 δεν μπορω να σου πω αν θα πεφτει η γραμμη αυτο που ξερω ειναι οτι θα ανεβεις χαλαρα πανω απο 17 (και σου ξαναλεω δες λιγες σελιδεσ πισω να δεις που ημου και που πηγα με 1200 μετρα αποσταση απο το καφαο),εξαλλου το συκεκριμενο παιζει και προσφορα στο e-shop 167 e ,εγω το πηρα απο amazon 159 ε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα...τα ιδια ειχα ακριβως και εγω...το ιδιο ακριβως....Πηρα ενα ASUS με 60 ευρω απο το e-shop και ηρεμησα...Μονο με asus θα βρεις την ηρεμια σου,θα εισαι 49.999 καρφι ...

 

Ορμα και παρε το..Ουτε θα σκεφτεσαι το τσιπακι του dslm,ουτε του μοντε σου,ουτε τιποτα,ασε που εχουν στο μενου τους ενα σκασμο επιλογες να φτιαξεις αμα εχεις ορεξη...Και καφε σου κανει,χαχαχα

 

Απλά επειδή πρόκειται για ακριβή αγορά σκέφτομαι και το κοντινό μέλλον. Μου είπανε ότι μπορεί να κλειδώσει το SNR ο πάροχος και να μην λειτουργεί πλέον το SNR tweak σε κανένα modem. Οπότε σε ένα τέτοιο σενάριο το MediaTek του ASUS θα έπαιζε καλά με τα Broadcom της Cosmote ή θα είχα τα ίδια που έχω και τώρα με το Speedport;

 

Κυρίως με ενδιαφέρει να μπορώ να αυξάνω το SNR για μείωση ταχύτητας / αύξηση σταθερότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά επειδή πρόκειται για ακριβή αγορά σκέφτομαι και το κοντινό μέλλον. Μου είπανε ότι μπορεί να κλειδώσει το SNR ο πάροχος και να μην λειτουργεί πλέον το SNR tweak σε κανένα modem. Οπότε σε ένα τέτοιο σενάριο το MediaTek του ASUS θα έπαιζε καλά με τα Broadcom της Cosmote ή θα είχα τα ίδια που έχω και τώρα με το Speedport;

 

Κυρίως με ενδιαφέρει να μπορώ να αυξάνω το SNR για μείωση ταχύτητας / αύξηση σταθερότητας.

 

 

Δεν ξερω γιατι θες να πας σε τοσο ακριβο μοντεμ,των 150+ ευρω...? Εγω πηρα το DSL-N17U σε προσφορα 60 κατι ευρω και το εργαλειο παει αερα....Τωρα το δινουν στα 80κατι ευρω και αν περιμενεις λιγο θα το ξαναβαλουν σε προσφορα....

 

Τωρα για το κλειδωμα δεν θα το κανουν,θελω να πιστευω....Οσο για την ταχυτητα σου θα πας αερα 20+,με καποια λαθη ισως,αλλα κλαιν μαιν,θα κανεις ανα 2 η 3 μερες ενα reboot και παλι απο την αρχη,αν μαζευει τοσα λαθη,που δεν θα εχει τοσα...

 

 

Παρε ενα λογικο μοντεμ σε χρηματα και θα δεις την διαφορα....Δεν χρειαζεται τοσα χρηματα,εκτος και θες 2 μπαντες,4 και 5 ,τοτε πας στο πιο ακριβω μοντελο....Αλλα που σου γραφω,σου δινω χαρτι,οτι θα παει σφαιρα.....Το ξεχνας,εγω ουτε ξερω ποθ το εχω πλεον,και με τα tp-link,περιμενα 3 και 4 το βραδυ για να κλειδωσω μια καλη ταχυτητα...Ακουμε,μην ακους για τσιπακια και dslm,το εργαλειο τα προσπερνα ....

 

Η αποφαση και η τσεπη δικια σου..

 

Δες με προβληματικη γραμμη,850 μετρα απο την καμπινα,με υπογειο καλωδιο με τοσα κοψιματα οσο οι στασεις της Αθηνας και δες ,σχεδον 3 μερες και τα λαθη αστεια....αρα.??

 

34c3c9d0aa744ce9ac93e8eb3e7e9a7a.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καρτελα "VPN" που βλεπω στο ASUS, ειναι Client ή Server?

Θα μου κανει εντυπωση αν ειναι Server και θα με βαλετε στο τρυπακι να το παρω και εγω, μονο και μονο γι'αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καρτελα "VPN" που βλεπω στο ASUS, ειναι Client ή Server?

Θα μου κανει εντυπωση αν ειναι Server και θα με βαλετε στο τρυπακι να το παρω και εγω, μονο και μονο γι'αυτο...

Επειδη δεν γνωριζω σε τι θα σου χρησιμευσει αυτο αν ισχυει;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω γιατι θες να πας σε τοσο ακριβο μοντεμ,των 150+ ευρω...? Εγω πηρα το DSL-N17U σε προσφορα 60 κατι ευρω και το εργαλειο παει αερα....Τωρα το δινουν στα 80κατι ευρω και αν περιμενεις λιγο θα το ξαναβαλουν σε προσφορα....

 

Τωρα για το κλειδωμα δεν θα το κανουν,θελω να πιστευω....Οσο για την ταχυτητα σου θα πας αερα 20+,με καποια λαθη ισως,αλλα κλαιν μαιν,θα κανεις ανα 2 η 3 μερες ενα reboot και παλι απο την αρχη,αν μαζευει τοσα λαθη,που δεν θα εχει τοσα...

 

 

Παρε ενα λογικο μοντεμ σε χρηματα και θα δεις την διαφορα....Δεν χρειαζεται τοσα χρηματα,εκτος και θες 2 μπαντες,4 και 5 ,τοτε πας στο πιο ακριβω μοντελο....Αλλα που σου γραφω,σου δινω χαρτι,οτι θα παει σφαιρα.....Το ξεχνας,εγω ουτε ξερω ποθ το εχω πλεον,και με τα tp-link,περιμενα 3 και 4 το βραδυ για να κλειδωσω μια καλη ταχυτητα...Ακουμε,μην ακους για τσιπακια και dslm,το εργαλειο τα προσπερνα ....

 

Η αποφαση και η τσεπη δικια σου..

 

Δες με προβληματικη γραμμη,850 μετρα απο την καμπινα,με υπογειο καλωδιο με τοσα κοψιματα οσο οι στασεις της Αθηνας και δες ,σχεδον 3 μερες και τα λαθη αστεια....αρα.??

 

34c3c9d0aa744ce9ac93e8eb3e7e9a7a.png

 

Εδώ πέρα έχεις πειράξει το SNR; Αν ναι στα πόσα db το έχεις ρυθμίσει και στο default (9db) στα πόσα Mbps κλειδώνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ πέρα έχεις πειράξει το SNR; Αν ναι στα πόσα db το έχεις ρυθμίσει και στο default (9db) στα πόσα Mbps κλειδώνει;

 

 

Το εχω στο 7...Αλλα παιζει πανω κατω,δηλ..παει απο 7μεχρι 6,1,6,3 και 7 ...δεν μενει σταθερο...

 

Το νουμερο εγω το εχω στο 7 στο snr

 

Με το μαμα το ρουτερ στο 9 κλειδωνε στα 43.500.Με το που εβαλα  το ASUS ,με 9 και χωρις να πειραξω κατι,κλειδωσε στα 45.700....Τωρα (παιζω) με διαφορες ρυθμiσεις,αναλογα τα κεφια....

 

Nα πω οτι η γραμμες της περιοχης και ειδικα η γραμμη που περνω εγω,ειναι τοσο χαλια που ουτε οι ΟΤΕζτηδες δεν πιστευουν το ποσο κλειδωνω..Γειτονες και φιλοι, σε διπλανα σπιτια,δεν περνα κανεις τα 30.000 ,με τιποτα....

 

θαυμα,τυχη δεν ξερω....

5a196f209a6846a8adb7ad0c26415e22.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dbconan μιας που σε πετυχα εδω! Ποσο μισθο δινει η asus σε πωλητες/διαφημιστες σαν και εσενα. Σκεφτομαι να αλλαξω καριέρα!

ειναι απλα ο ενθουσιασμος που και εγω εχω απο τοτε που πηρα το assus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παίδες. Μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα στο ότι είναι η καλύτερη επιλογή για μένα. Θα περιμένω το DSL-AC52U να πέσει στα 80 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν γνωριζω σε τι θα σου χρησιμευσει αυτο αν ισχυει;

Αν εχει ενσωματωμενο VPN Server, τοτε τον σεταρεις, σηκωνεις και ενα DDNS και μπορεις να συνδεθεις απο οπουδηποτε μεσω Internet στο Asus και να "βγαινεις" μετα στο Internet με την IP που εχει παρει το ASUS ενω ταυτοχρονα γινεσαι και μερος του τοπικου δικτυου που βρισκεται πισω απο το Asus, ειναι σαν να ενωνονται τα τοπικα δικτυα δηλαδη και να γινονται ενα μεγαλυτερο.

 

Δεν βλεπω καποιον να απαντα ομως, οποτε επαναλαμβανω την ερωτηση...

 

Η καρτελα "VPN" που βλεπω στο ASUS, ειναι Client ή Server?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...