Προς το περιεχόμενο

Μένει κανένας Πύργο Ηλείας η κοντα?


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλή τύχη φίλε  :-) 
-------------------------
πάντως αυτά που γράφατε μέσες άκρες ισχύουν και για περιοχές έξω απο την Πάτρα που γνωρίζω, γενικά παίζει μια κωλοκατάσταση και προσωπικά θα ήθελα με κάποιο τρόπο να σηκωθώ να φύγω απο εδώ.
Με έβαλε σε σκέψεις το θέμα του ,αλλα θα μου πείτε και που να πας?για χωριό κλπ δεν το σκέφτομαι προς το παρών , πες οτι έχεις ένα χ ποσό και μετακομίζεις , θα βρεις δουλειά που ειναι το βασικότερο ? balls.. 
μας φάγανε τα προγράμματα του οαεδ και οι παπάτζες 
τουλάχιστον δεν έχω παιδιά όπως ο OP να έχω το άγχος , πάλι καλά 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλή τύχη φίλε..

μένω κοντά στον Πύργο αλλά είναι πολύ άσχημη πόλη από πολλά θέματα...

από εκεί και πέρα όμως κάνε ότι θέλεις εσύ και αν σου αρέσει πήγαινε...δεν χρειάζεται να ρωτάς

έχεις κ κοντά την θάλασσα τώρα το καλοκαίρι  :-)

 

σίγουρα όμως θα δεις πράγματα που δεν θα σου αρέσουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλή τύχη φίλε..

μένω κοντά στον Πύργο αλλά είναι πολύ άσχημη πόλη από πολλά θέματα...

από εκεί και πέρα όμως κάνε ότι θέλεις εσύ και αν σου αρέσει πήγαινε...δεν χρειάζεται να ρωτάς

έχεις κ κοντά την θάλασσα τώρα το καλοκαίρι  :-)

 

σίγουρα όμως θα δεις πράγματα που δεν θα σου αρέσουν

 

Και η Αθήνα είναι άσχημη από πολλές πλευρές .Δεν κατεβαίνω για να δω αξιοθέατα. Κατεβαίνω (αν βρω δουλειά) για να δουλέψω και να ζήσω κάπως πιο ποιοτικά.

Τον ξέρω τον Πύργο από αρκετές πλευρές. Κατεβαίνω στο Επιτάλιο τα 6 τελευταία χρόνια κάθε καλοκαίρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Τις καλησπέρες μου από Πύργο. Έχουμε κατέβει από τέλη Αυγούστου. Σιγά σιγά φτιάχνουμε το σπιτάκι μας και εγώ έχω κάνει ήδη κινήσεις για δουλειά. Από αύριο θα πάω να δω από κοντά και άλλους επιχειρηματίες μπας και κάτσει τίποτα. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μπορέσω και εγώ να κατέβω για μόνιμα σχετικά σύντομα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περνάμε τα καλοκαίρια μας σε ένα χωρίο κοντα στον Πύργο. Έχει η γυναίκα μου κάποιους συγγενεις εκεί και γενικά είμαστε στο ψάξιμο για να φύγουμε

 

Ήδη έχει κατέβει η γυναίκα μου δυο φορές το τελευταίο μήνα, είδε κάποια σπίτια και έκανε τα κοννέ της για τα σχολεία των παιδιών. Το καλό είναι ότι βρήκε σπίτι στο κέντρο του Πύργου κοντά στα σχολεία (δημοτικό + προνήπιο ). Έχουμε γνωστούς κάτω , συγγενείς , γενικότερα δεν θα είμαστε μόνοι μας . Έχουμε μια ανηψιά να μας προσέχει τα παιδιά καμιά φορά αν τύχει τίποτα.

Το θέμα είναι βέβαια η δουλειά. Τι παίζεται με δουλειές κάτω? Υπάρχει γενικότερα κίνηση στην αγορά? Γιατί γενικά δεν βρίσκω αγγελίες για δουλειές κάτω (είμαι τεχνικός Η/Υ)

Δεν διάβασα καμία απάντηση και απλά θα σου γράψω ένα ΟΧΙ ! Μην κάνεις το λάθος και πας προς Ηλεία μεριά.

Δεν είσαι ο πρώτος που την πάτησε έτσι. Δεν θα βρεις χειρότερα. 

 

edit: Είδα ότι πήγες τελικά. Καλό βόλι αδερφέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρισα προχτές από Πύργο. Πάλι εδώ στην δουλειά...

 

Εντυπώσεις...

 

Αν και κάθισα 17 μέρες κάτω σε επίπεδο διακοπών πάντα είμαι αρκετά θερμότερος από πριν στο να κατέβω μόνιμα.

 

Η γυναίκα μου με τα παιδιά έχουν μείνει κάτω , τα παιδιά ξεκίνησαν σχολεία και όλα καλά.

 

Ξεπέρασα αρκετά κάποια άγχη με τα παιδιά σε επίπεδο υγείας βρίσκοντας τους κατάλληλους γιατρούς.

 

Ήδη πήγα σε 2-3 καταστήματα και μιλήσαμε και αυτή τη στιγμή κοιτάω και δουλειές ανεξάρτητες από το επάγγελμα μου.

 

Τον Πύργο τον ξέρω . Τον έχω ζήσει και ξέρω που είναι το καθετί. Το καλό είναι ότι μέσα στην πόλη επειδή μένουμε και κέντρο δεν χρειάζεσαι αμάξι. Θα τσιμπήσω ένα μικρό όταν κατέβω για κανά σουπερμαρκετ πχ και αν βρω πχ και μια δουλειά πιο έξω από την πόλη.

 

Έχω στείλει βιογραφικά σε εφημερίδες , σε εργοστάσια , σε θέσεις πωλήσεων παντού. Δεν έχω απάντηση από κανέναν ακόμα παρά μόνο από ένα κατάστημα ο οποίος με υπόδέχθηκε θερμά και μιλήσαμε λίγη ώρα.

 

Οπότε υπάρχουν αυτή την στιγμή 3 περιπτώσεις για να φύγω

 

Είτε αν με απολύσουν από την τωρινή δουλειά μου.

 

Είτε αν βρω κάτι στον Πύργο.

 

Είτε αν τα κονομήσω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρισα προχτές από Πύργο. Πάλι εδώ στην δουλειά...

 

Εντυπώσεις...

 

Αν και κάθισα 17 μέρες κάτω σε επίπεδο διακοπών πάντα είμαι αρκετά θερμότερος από πριν στο να κατέβω μόνιμα.

 

Η γυναίκα μου με τα παιδιά έχουν μείνει κάτω , τα παιδιά ξεκίνησαν σχολεία και όλα καλά.

 

Ξεπέρασα αρκετά κάποια άγχη με τα παιδιά σε επίπεδο υγείας βρίσκοντας τους κατάλληλους γιατρούς.

 

Ήδη πήγα σε 2-3 καταστήματα και μιλήσαμε και αυτή τη στιγμή κοιτάω και δουλειές ανεξάρτητες από το επάγγελμα μου.

 

Τον Πύργο τον ξέρω . Τον έχω ζήσει και ξέρω που είναι το καθετί. Το καλό είναι ότι μέσα στην πόλη επειδή μένουμε και κέντρο δεν χρειάζεσαι αμάξι. Θα τσιμπήσω ένα μικρό όταν κατέβω για κανά σουπερμαρκετ πχ και αν βρω πχ και μια δουλειά πιο έξω από την πόλη.

 

Έχω στείλει βιογραφικά σε εφημερίδες , σε εργοστάσια , σε θέσεις πωλήσεων παντού. Δεν έχω απάντηση από κανέναν ακόμα παρά μόνο από ένα κατάστημα ο οποίος με υπόδέχθηκε θερμά και μιλήσαμε λίγη ώρα.

 

Οπότε υπάρχουν αυτή την στιγμή 3 περιπτώσεις για να φύγω

 

Είτε αν με απολύσουν από την τωρινή δουλειά μου.

 

Είτε αν βρω κάτι στον Πύργο.

 

Είτε αν τα κονομήσω.

Τα παιδιά σου στον Πύργο ξεκίνησαν σχολείο; Δεν κατάλαβα τι θα κάνεις τελικά, θα περιμένεις να δεις αν θα προκύψει δουλειά και τότε θα πας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς

 

Ψάχνω σαν τρελός. Μέχρι και σε τράπεζα έστειλα μήνυμα μήπως υπάρχει κάτι στον πύργο.

 

Δεν μπορώ να φύγω από την δουλειά μου. Θα μείνουμε ξεκρέμαστοι τελείως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς

 

Ψάχνω σαν τρελός. Μέχρι και σε τράπεζα έστειλα μήνυμα μήπως υπάρχει κάτι στον πύργο.

 

Δεν μπορώ να φύγω από την δουλειά μου. Θα μείνουμε ξεκρέμαστοι τελείως.

Θα βρεις! :)

 

(Τεχνικός δεν είσαι; Στην τελική κόλλα και διαφημίσεις στις κολώνες όπως κάνουν πολλοί ότι κάνεις επισκευές σε pc μέχρι να βρεθεί και κάτι πιο σταθερό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πάω κάτω να δουλέψω μαύρα. Εδώ δεν το κάνω εδώ τόσα χρόνια.

 

Κάτι σταθερό έστω και με 500-600 ευρώ και σιγά σιγά να κάνω μια έναρξη για να μπορώ να δουλέψω παράλληλα και σαν ελεύθερος επαγγελματίας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πάω κάτω να δουλέψω μαύρα. Εδώ δεν το κάνω εδώ τόσα χρόνια.

 

Κάτι σταθερό έστω και με 500-600 ευρώ και σιγά σιγά να κάνω μια έναρξη για να μπορώ να δουλέψω παράλληλα και σαν ελεύθερος επαγγελματίας

Το καλύτερο θα είναι να βρεις μια δουλειά με ασφάλεια ώστε να πάρεις απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ και να κάνεις και τις δύο δουλειές παράλληλα και νόμιμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Τις καλημέρες μου. Στον Πύργο αν εξαιρέσεις τα σκουπίδια τα πράγματα είναι καλά. Τα παιδιά έχουν προσαρμοστεί , έχουν ξεκινήσει δραστηριότητες (tae kwon do) , η συγκομιδή ελαιολάδου πήγε τέλεια φέτος , η γυναίκα μου έχει γνωρίσει κάτι άλλες μαμάδες από το tae kwon do και πίνουν κανά καφέ.

Ο σκύλος μας έχει πλέον εκπαιδευτεί και έχει ηρεμήσει από όλες τις πλευρές.

 

Και να σου και εγώ...που θα σκάσω αρχές Μαρτίου λόγω επικείμενης απόλυσης. ήδη μιλάω με έναν κάτω για δουλειά , ήδη καταστρώνω τα σχέδια μου για κάτι έξτρα νόμιμο και έχει ανέβει λίγο η ψυχολογία μου.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο! Καλή αρχή μαζί με την οικογένειά σου :)

 

Και το καλοκαιράκι θα απολαμβάνετε και τις τέλειες παραλίες του νομού. Πανέμορφη Ηλεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...