Προς το περιεχόμενο

Μένει κανένας Πύργο Ηλείας η κοντα?


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ευχαριστώ

 

gokuthelegend

 

Να σε παίρνει η μάνα σου το απόγευμα και να σε βρίζει , να βρίζει την γυναίκα σου , να λέει ότι η γυναίκα σου έχει γκόμενο και για αυτό θέλει να πάει κάτω , να σου λέει ότι έστειλες την αδερφή σου στο νοσοκομείο χωρίς να μου λεει σε ποιο νοσοκομειο είναι και τι έπαθε , να σε πιάνει εσένα ταχυκαρδία και δύσπνοια από το άγχος σου και την στεναχώρια σου , να σου λέει οτι ο πατέρας σου αρρώστησε και ότι εκείνη έχει ανεβάσει 19 πίεση. Να σου λέει να κόψεις τις μαλακίες και να κάτσεις εδώ για πάντα , στην δουλειά που είσαι για πάντα παρόλο που ξέρει ότι στην δουλειά δεν είσαι καλά παρά μόνο παίρνεις ένα μισθό και επιπρόσθετα σου έχει δημιουργήσει ένα σωρο ψυχολογικά προβλήματα...

Θες και αλλα?

 

η μονη λυση ειναι να αλλαξεις αριθμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ στην ζωή μου δεν έπαιρνα ρίσκα. Αντιθέτως ψυχοπλακωνόμουν γιατί καθόμουν στις ιδιες καταστάσεις για χρόνια.

 

Η ιδέα είναι απο κοινού. Δεν ξέρουμε αν θα μας αρέσει. Ρίσκο παίρνουμε . Μπορεί στους 2 μήνες να μας την δώσει. Αλλά μπορεί να μας αρέσει.

Υπάρχει το χωριό για σαββατοκύριακα , ένα κτήμα για να ασχολούμαι η να πηγαίνω να κόβω κανά πορτοκάλι. Η γιαγια της γυναίκας μου ήταν από κει και υπάρχουν συγγενείς στο χωριο. Μια οικογένεια δηλαδή με 3 κοριτσια μεγάλα με τους οποίους περνάμε ωραία τα καλοκαίρια.

Εντάξει με την πόλη δεν τρελαίνομαι  , την ξέρω όμως καλά. Δρόμους , μαγαζιά , ανθρώπους . Μπορεί να μην μου αρέσει αλλά και εδώ στο κέντρο της Αθήνας δεν είναι και καλύτερα

Το να πας νεα υορκη ειναι ρίσκο... Το να πας αθήνα ειναι ρίσκο το να πας γερμανία ειναι ρίσκο...

 

Και γενικά το να πας κάπου για μόνιμη εγκατάσταση οικογενειακά χωρίς να έχεις πρότερη εμπειρία γιατι την εκεί πραγματικότητα και έτοιμο σπίτι ειναι ρίσκο... και ειναι ρίσκο γιατι μπορεί να μην ξέρεις τι θα γίνει αλλά έχεις προοπτικές γιατι υπάρχουν παροχές υπηρεσίες θέσεις εργασίας κτλ...

 

Το να πας όμως στον πύργο ειναι απλά βλακεία... οχι ρισκο, βλακεία  γιατι δεν έχεις καμιά προοπτική το επάγγελμα σου ειναι γενικά κορεσμένο σε πόλεις όπως αθήνα Θεσσαλονίκη κτλ που υπάρχουν και εταιρίες,δημόσιο,ιντερνετ καφε, και κόσμος που αγοράζει pc και άρα θα έχει και βλάβες..

 εκεί θα μου έκανε εντύπωση αν υπήρχαν πάνω απο 10 που το εξασκούν σε όλη την πόλη και αν αυτοί οι 10 βγάζουν μεροκάματο και δεν τους ταΐζουν οι δικοί τους....

 

Εκτός και αν τα πεθερικά σου έχουν χωράφια εκεί και σκέφτεσαι να τα καλλιεργήσεις τότε αλλάζει το πράμα και απο βλακεία επανερχόμαστε πάλι στο ρίσκο.

 

ή εκτος αν κάνεις καμιά συνεργασία με τον μικρό νικόλα :P

 

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζογάρω όλα τα λεφτά μου στο οτι μετά απο 3-4 μήνες θα αρχίσει τις γκρίνιες η γυναίκα, δεν θα έχεις βρει ακόμα δουλειά, θα σε παρατήσει και εσύ θα πας στην μάνα σου για να μείνεις και θα σου λέει από το πρωί μέχρι το βράδυ "Στα 'λεγα εγώ αλλα δεν άκουγες την μάνα σου"

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βάλω τα πράγματα στην θέση τους λίγο.

 

 

Δεν παραιτούμαι από την δουλειά μου όσο χάλια και να είναι. Δεν είμαι μόνος μου. Αν δεν βρω κάτι άμεσα θα κατέβει η γυναίκα μου με τα παιδιά , εγώ θα κατεβαίνω κάθε 2ο ΣΚ με το ΚΤΕΛ (πιο πολύ συμφέρει) και θα συνεχίσω να ψάχνω. Αλλά δεν παρατάω την τωρινή μου δουλειά για να πάω κάτω να κάνω παρέα με τον Ανδρέα....

 

Ήδη έχω στείλει βιογραφικά και υπάρχει κάτι σχεδόν σίγουρο κάτω για το οποίο θα υπογράψω προσύμφωνο πρόσληψης

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βάλω τα πράγματα στην θέση τους λίγο.

 

 

Δεν παραιτούμαι από την δουλειά μου όσο χάλια και να είναι. Δεν είμαι μόνος μου. Αν δεν βρω κάτι άμεσα θα κατέβει η γυναίκα μου με τα παιδιά , εγώ θα κατεβαίνω κάθε 2ο ΣΚ με το ΚΤΕΛ (πιο πολύ συμφέρει) και θα συνεχίσω να ψάχνω. Αλλά δεν παρατάω την τωρινή μου δουλειά για να πάω κάτω να κάνω παρέα με τον Ανδρέα....

 

Ήδη έχω στείλει βιογραφικά και υπάρχει κάτι σχεδόν σίγουρο κάτω για το οποίο θα υπογράψω προσύμφωνο πρόσληψης

Προσεξε αυτα που σου ελεγε η μανα σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τότε αλλάζουν τα πράματα αφού βρήκες ήδη δουλειά (που φαντάζομαι ξέρεις και τις συνθήκες και τον μιστό ) βρήκες ήδη σπίτι όπως είπες αρα ξέρεις ενοίκιο κτλ οπότε τα βάζεις κάτω και αν βγαίνεις οκ...

Αλλά τότε γιατι έκανες το τοπικ δεν ξέρω... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δε βρίσκω καλή ιδέα να σπάσει η οικογένεια. Διπλά έξοδα για δυο σπίτια, συν την ψυχολογική επιβάρρυνση του να είσαι μακριά από τους δικούς σου.

 

Επίσης, δεν ξέρω τι αξία έχει το όποιο προσύμφωνο πρόσληψης, αν πας εκεί κάτω και δε σου κάνει ή δεν του κάνεις.

 

Νομίζω πως η δουλειά, που θα προσφέρει αναλογικά μια καλύτερη ζωή, είναι το βασικό προκειμένου να πεις σηκώνομαι και φεύγω από κάπου. Προσωπικά καθόλου δε με προβληματίζει η επαρχία, σιγά την πρωτευουσάρα δηλαδή ή τη συμπρωτευουσάρα, έχω ζήσει και στις δύο και είναι glorified villages κατά βάση, στην καθημερινότητά τους, αλλά φοβάμαι πως το σχέδιο έχει κενά και βαραίνει η ανάγκη "να φύγω, να αλλάξει κάτι".

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει η αλήθεια είναι ότι υπάρχει άγχος , υπάρχει αγωνία για το πως θα είναι κάτω.

Αλλά η αλήθεια είναι ότι και δω στην Αθήνα δεν είμαστε καλά. Ρίσκα παίρνουμε , πάμε πιστεύω για κάτι καλύτερο. Εύχομαι να βρω δουλειά άμεσα γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να αφήσω μόνη την γυναίκα μου με τα παιδιά. Υπάρχει άγχος αρκετό. Εντάξει και να τύχει κάτι χτύπα ξύλο υπάρχουν οι συγγενείς κάτω που θα τρέξουν . Ειναι δικοί μας άνθρωποι και τα καλοκαίρια είμαστε συνέχεια μαζί. Δηλαδή ειναι αυτό που λέμε δοκιμασμένοι παντός καιρού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ξεθάβω το thread....

 

Το τελευταίο διάστημα πέρασε με αρκετή κούραση ,έντονο ψυχολογικό πόλεμο .

 

Αύριο έρχεται ο μεταφορέας και παίρνει τα πράγματα να τα πάει στον Πύργο.

 

Δουλειά δεν έχω βρει ακόμα αλλά είμαι αισιόδοξος. 20 μέρες θα πάω κάτω για διακοπές και θα κινηθώ ανάλογα παίρνοντας τηλέφωνα και κανονίζοντας συναντήσεις.

 

Παίρνουμε ρίσκα και εύχομαι να πάνε όλα καλά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεθάβω το thread....

 

Το τελευταίο διάστημα πέρασε με αρκετή κούραση ,έντονο ψυχολογικό πόλεμο .

 

Αύριο έρχεται ο μεταφορέας και παίρνει τα πράγματα να τα πάει στον Πύργο.

 

Δουλειά δεν έχω βρει ακόμα αλλά είμαι αισιόδοξος. 20 μέρες θα πάω κάτω για διακοπές και θα κινηθώ ανάλογα παίρνοντας τηλέφωνα και κανονίζοντας συναντήσεις.

 

Παίρνουμε ρίσκα και εύχομαι να πάνε όλα καλά

Καλή τύχη φίλε! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεθάβω το thread....

 

Το τελευταίο διάστημα πέρασε με αρκετή κούραση ,έντονο ψυχολογικό πόλεμο .

 

Αύριο έρχεται ο μεταφορέας και παίρνει τα πράγματα να τα πάει στον Πύργο.

 

Δουλειά δεν έχω βρει ακόμα αλλά είμαι αισιόδοξος. 20 μέρες θα πάω κάτω για διακοπές και θα κινηθώ ανάλογα παίρνοντας τηλέφωνα και κανονίζοντας συναντήσεις.

 

Παίρνουμε ρίσκα και εύχομαι να πάνε όλα καλά

 

 

Προλαβαινεις να τα ακυρωσεις όλα.... Που πας να ερθεις;; Έχει βρωμίσει η ευρύτερη περιοχή από τα σκουπίδια, κατέβηκα για διακοπές και στη κυριολεξία οι περιαστικοί δρόμοι είναι σχεδόν απροσπέλαστοι από τα βουνά απρριμάτων... Φίλε μου σε αυτή τη πόλη δυστυχώς πολύ δύσκολο να κάνεις προκοπή, είναι το πλέον αντιπροσωπευτικό παράδειγμα της νεολληνιστικής νοοτροπίας, των παρτάκηδων βλαχοεπαρχιωτών....  Μακάρι παρολα αυτά να πετύχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...