Προς το περιεχόμενο

Μένει κανένας Πύργο Ηλείας η κοντα?


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επιτρέψτε μου να κάνω ένα σχόλιο πάνω στο θέμα χωράφια-επαρχία μιας και αναφέρθηκε, αν και από ότι φαίνεται είναι λίγο οφτόπικ.

 

Επειδή λοιπόν το έχω ζήσει από στενούς μου φίλους, δημιουργούνται πολλές εσφαλμένες προσδοκίες στους νέους γύρω από αυτό το θέμα και πολλοί τρώνε τα μούτρα τους, ειδικά με αυτά τα προγράμματα της ΕΕ. Θα μιλήσω κυρίως για δενδρώδεις καλλιέργειες που έχει στα μέρη μου. 

 

Κατ' αρχάς, ελιές, πορτοκαλιές, λεμονιές κλπ είναι σαν τα ενοίκια. Σου δίνουν ένα άλφα εισόδημα κάθε χρόνο(με το ρίσκο του φυσικά). Νομίζουν μερικοί, ότι αν πάνε με τον γκασμά και ιδρώσουν τη φανέλα, θα παράγει η πορτοκαλιά πιο πολλά πορτοκάλια. Αμ δε πα να χτυπιούνται όλοι μέρα, τα ίδια πορτοκάλια θα παράγει. Αυτές οι καλλιέργειες απλά θέλουν κάποιον (παππού-πατέρα) να τα φροντίζει λίγο κάποιες μέρες το μήνα ανάλογα με την περίοδο, άντε ένα κλάδεμα και το μάζεμα. Δηλαδή, άντε ο νέος να γλιτώσει ένα δύο χιλιάρικα σε μεροκάματα, που και αυτό δύσκολο γιατί πλέον η συγκομιδή πρέπει να γίνει σε μια-δυο μέρες.

 

Μετά, μη νομίζετε ότι δίνουν κάτι παραπάνω από εξτραδάκι. Δε μιλάμε για τσιφλικάδες με Porsche Cayenne. Αυτοί που παράτησαν τα χωράφια ήταν μικρομεσαίοι και πλέον τα εισοδήματα έχουν πέσει ραγδαία. Μην ξεχνάτε ότι πας να χτυπήσεις τον προύχοντα με τις διασυνδέσεις, τους πακιστανούς, τον όγκο παραγωγής, τα εισαγόμενα. Για να βγάλεις ικανοποιητικό εισόδημα δε σου φτάνουν οι καλλιέργειες του παππού. Πρέπει να εκμεταλλευτείς περισσότερα εδάφη, να έχεις όγκο παραγωγής. Οπότε πάμε στο τρίτο και τελευταίο.

 

Θες κεφάλαιο. Τεράστιο κεφάλαιο. Θες να ανοίξεις γεωτρήσεις για να έχεις νερό, θες μηχανήματα, θες να αγοράσεις καινούριες ρίζες, ίσως και να αλλάξεις τις παλιές με νέες ποικιλίες και θεός φυλάξει αν δε σου φτάνουν τα δικά σου χωράφια και πρέπει να νοικιάσεις. Μιλάμε για 30κ+, για να δεις απόδοση μετά από 3 χρόνια που θα μεγαλώσουν τα δένδρα.

 

Ντάξει, αυτά ήταν. :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια. Ήδη διορθώνω το βιογραφικό μου και το ετοιμάζω για αποστολή. Θα πάω κάτω και θα προσπαθήσω να κάνω αυτο που ξέρω καλύτερα. Την δουλειά μου. Αν δεν κάτσει κάτι πάνω στην δουλειά μου θα προσπαθήσω να κάνω κάτι άλλο. Και φυσικά έχω ήδη έτοιμες 2 εταιρείες για αποστολή βιογραφικού.

Εύχομαι να τα καταφέρω. Δεν κατεβαίνω με όνειρα. Δεν κατεβαίνω στον παράδεισο. Κατεβαίνω κάπου που νομίζω ότι θα είναι λίγο καλύτερα από το μικρό διαμερισματάκι του κέντρου της Αθήνας. Και όπως μου είπε και ένας συνάδελφος

 

50-50 για εσένα και την γυναίκα σου οι διαφορές και 80-20 για τα παιδιά σου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η soon to become πεθερά μου είναι από την Ηλεία, από ένα χωριό κοντά στα Κρέστενα. 

 

Τα γύρω χωριά μ'αρέσουν πολύ και ειδικά καλοκαιράκι αξίζει, Κατάκολο, Ολυμπία κλπ γουστάρω φάση ΑΛΛΑ Πύργο πήγα μια φορά και δεν θέλω ούτε να ξαναπατήσω. Η πόλη ζέχνει (κατέβηκα το Πάσχα, δεν ξέρω τι παίζει τώρα), ΤΙΓΚΑ στο γυφταριό, ειδικά από κάποιο σημείο της πόλης και έπειτα νόμιζες ότι είσαι στο Γυφτανιστάν. Η αγορά τίποτα το ιδιαίτερο, διασκέδαση dunno μια πλατεία είδα. 

 

Γενικότερα η εντύπωση που αποκόμισα από τον Πύργο ήταν χείριστη. Με την εικόνα της πόλης τίγκα στο σκουπιδαριό προσωπικά σιχαινόμουν και ψωμί να αγοράσω (καλύτερα....στα Κρέστενα έχει έναν φούρνο κόλαση :lol:). 

 

Ναι στην επαρχία αλλά με δουλειά και σίγουρα ΟΧΙ Πύργο από μέρους μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πάω για τον Πύργο. Βρήκαμε ένα σπίτι στο κέντρο με καλό ενοίκιο σε πολυκατοικία του 2000 με αρκετή θέα προς τη θάλασσα. Είναι όλο κάτι μονοκατοικίες από πίσω. Οι περιοχες που έχουν το γυφταριό που λέμε είναι συγκεκριμένες.

Τώρα με τα σκουπίδια είναι θέμα . Και είναι μεγάλο θέμα και το παρακολουθώ. Πιστεύω ότι θα διορθωθεί .

 

Αν τελικά  μείνουμε εκεί το χωριό είναι στα 5 αντε 10 λεπτά με το αμάξι. Έχουμε και εκεί ένα μέρος όπως εχω πει να κάτσουμε να πιουμε ενα καφέ , να μιλήσουμε με 2 ανθρώπους.

Κρέστενα δεν έχω πάει αλλά λένε ότι είναι ωραία.

Ολυμπία είναι ωραία ειδικά καλοκαίρι και βράδυ.

 

Κατάκολο πάμε για κανά φαι και κανα καφε (και εγώ για ψάρεμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νομός Ηλείας είναι καταπράσινος και τα συνδυάζει όλα, απέραντες παραλίες, λιβάδια, βουνά, γραφικά χωριά, μνημεία, ιστορία κλπ. Δεν θα εμενα ποτέ εκεί μόνο και μόνο λόγω της υψηλής σεισμικότητας, κάνει αισθητά σεισμό κάθε βδομάδα και με Κεφαλλονιά και Ζάκυνθο απέναντι... Δεν θέλω καν να το σκέφτομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ ότι καλύτερο εύχομαι, εξάλλου η Αθήνα δεν φεύγει από τη θέση της... 3,5 ώρες μακριά είναι από το Πύργο...

Πιστεύω πολύ δύσκολα να μην περάσεις καλύτερα στην επαρχία παρά στη Αθήνα και εσύ και τα παιδιά σου..(αν είναι και μικρά ακόμα και δεν έχεις τις γκρίνιες ότι δεν θέλουν να φύγουν από τους φίλους τους και το σχολείο τους κλπ ακόμα καλύτερα). Ακόμα και με λιγότερα λεφτά, το χαμηλό κόστος και το καλύτερο επίπεδο ζωής αναπληρώνουν για τις μικρότερες αποδοχές.. 

 

Έχοντας ζήσει και τα δύο πιστεύω η επαρχία κερδίζει κατά κράτος (Πιο χαλαροί ρυθμοί ζωής, λιγότερο άγχος, λιγότερη βαβούρα - καυσαέριο, μεγαλύτερη ασφάλεια, πολύ χαμηλότερο κόστος ζωής, μικρότερες αποστάσεις, περισσότερη επαφή με τη φύση, προϊόντα απευθείας από τη πηγή πολύ καλύτερης ποιότητας και γενικότερα καλύτερο επίπεδο ζωής

 

Εκεί που χάνει για μένα λίγο η επαρχία είναι στο ότι δεν απολαμβάνεις την ανωνυμία (και την ελευθερία που αυτή σου δίνει) της Αθήνας, ... παίζει λίγο κατινιά και σχολιασμός κλπ λόγω του ότι οι περισσότεροι ψιλογνωρίζονται.... αλλά κλάιν, στα τέτοια σου που λέει ο λόγος...

 

Ε και χάνει και λίγο σε θέματα ποικιλίας επιλογών για διασκέδαση και αγορές πχ (δεν θα έχεις τα υπερ-mall και τα village κλπ) αλλά εντάξει δε θεωρώ τόσο σημαντικό... Είναι και κοντά η Πάτρα που έχει σχεδόν τα πάντα από μαγαζιά, αλλά και ο Πύργος έχει γενικά επιλογές...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν ακόμα προσπαθούμε . Μας έχει κάτσει ένα καλό σπίτι και καλή σπιτονοικοκυρά.

 

Έχω στείλει 5 βιογραφικά (δεν με έχει πάρει κανενας τηλεφωνο ακόμα) . Αν είχα 15-20 χιλιάρικα τώρα θα την είχα κάνει απο χτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψα κι όταν άνοιξες το θέμα καταλαβαίνω ότι το έχεις πάρει απόφαση. Θα ξαναπώ λοιπόν φύγε και μη φοβάσαι! Νέος άνθρωπος είσαι, τι θα κάνεις στην Αθήνα; Θα περιμένεις μέσα στη μιζέρια να περάσουν τα χρόνια; Φύγε και κάνε την προσπάθειά σου, τα παιδιά δεν παθαίνουν τίποτα, θα κάνουν άλλες παρέες κι όλα μια χαρά θα είναι. Τόσα παιδιά στρατιωτικών κλπ τι πάθανε;

 

Καλή τύχη από μένα κι ό,τι καλύτερο! :)

Μου θυμιζεις ανθρωπους που βγαινουν στα καναλια και φωναζουν ναι κυριε Παπαδακη εχω 3 παιδια ανεργα και ολα εχουν πτυχιο ζουμε απο την συνταξη του αντρα μου.Πλεον το πτυχιο δεν λει τιποτα οταν οι 4 στους 5 περνουν σε σχολες ολοι πτυχια αποκτησαν ακομα και τα μεταπτυχιακα κ.τ.λ που πριν καποια χρονια ξεχωριζαν μαλλον ουτε αυτο ακουγεται πλεον τοσο σπουδαιο.Θυμαμαι παλια που συζητουσα με τουριστες και μου ελεγαν οτι σπουδασαν κατι και εκαναν κατι αλλο και αναρωτιομουν πως γινεται αυτο.Με φιλους γελαγαμε με τους τουριστες που ηθελαν να αγορασουν μια φετα καρπουζι η δυο νεκταρινια ποσο λαθος ειμασταν.

Αναγκαστικα πολλοι απο εμας θα επαναπροσδιορισουν πολλα πραγματα ειδικα οσοι δεν εχουν να ζησουν με την συνταξη της μαμας και του μπαμπα η ακομα και της γιαγιας.

Εδώ διάβαζα τις προάλλες ότι ο άλλος θέλει κατ' εξαίρεση να μην πληρώσει φόρους γιατί έχει λέει 16 παιδιά....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πάμε καλά προς το παρόν...

Ήδη έχουμε κλείσει το σπίτι και στειλαμε τα χαρτιά για να γράψουν τα παιδιά στα σχολεία.

 

Ευτυχώς η σπιτονοικοκυρά ειναι πολύ καλή και θα μας έβαλε το συμβόλαιο από Αύγουστο παρόλο που το συνέταξε προχτές για να μην χρεωθούμε τσάμπα ενοίκιο τον Ιούλιο . Έτσι και αλλιως η μετακόμιση θα γίνει τέλη Ιουλίου.

 

Με δουλειά δεν έχω βρει κάτι ακόμα αλλά αισιοδοξώ ότι μέχρι τέλη Αυγούστου κάτι θα έχω βρει.

 

Υπάρχει βέβαια και ο έντονος ψυχολογικός πόλεμος από τη μάνα μου και την αδερφή μου που θα πάω , που θα αφήσω την δουλειά μου και άλλα πολλά αλλά την παλεύω με αυτό

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε καλά προς το παρόν...

Ήδη έχουμε κλείσει το σπίτι και στειλαμε τα χαρτιά για να γράψουν τα παιδιά στα σχολεία.

 

Ευτυχώς η σπιτονοικοκυρά ειναι πολύ καλή και θα μας έβαλε το συμβόλαιο από Αύγουστο παρόλο που το συνέταξε προχτές για να μην χρεωθούμε τσάμπα ενοίκιο τον Ιούλιο . Έτσι και αλλιως η μετακόμιση θα γίνει τέλη Ιουλίου.

 

Με δουλειά δεν έχω βρει κάτι ακόμα αλλά αισιοδοξώ ότι μέχρι τέλη Αυγούστου κάτι θα έχω βρει.

 

Υπάρχει βέβαια και ο έντονος ψυχολογικός πόλεμος από τη μάνα μου και την αδερφή μου που θα πάω , που θα αφήσω την δουλειά μου και άλλα πολλά αλλά την παλεύω με αυτό

Χμ, ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε καλά προς το παρόν...

Ήδη έχουμε κλείσει το σπίτι και στειλαμε τα χαρτιά για να γράψουν τα παιδιά στα σχολεία.

 

Ευτυχώς η σπιτονοικοκυρά ειναι πολύ καλή και θα μας έβαλε το συμβόλαιο από Αύγουστο παρόλο που το συνέταξε προχτές για να μην χρεωθούμε τσάμπα ενοίκιο τον Ιούλιο . Έτσι και αλλιως η μετακόμιση θα γίνει τέλη Ιουλίου.

 

Με δουλειά δεν έχω βρει κάτι ακόμα αλλά αισιοδοξώ ότι μέχρι τέλη Αυγούστου κάτι θα έχω βρει.

 

Υπάρχει βέβαια και ο έντονος ψυχολογικός πόλεμος από τη μάνα μου και την αδερφή μου που θα πάω , που θα αφήσω την δουλειά μου και άλλα πολλά αλλά την παλεύω με αυτό

 

Καλη τυχη με την ευρεση εργασιας!

Επειδη μεγαλωσα σε επαρχιακη πολη και δυστυχως επεστρεψα σ αυτη μετα τις σπουδες μου, θα σου πω πως θελει πολυ προσοχη το σημειο που θα μεινεις να μην ειναι μακρια απο το κεντρο της πολης γιατι αν θελεις αμαξι ακομη και για το περιπτερο και τον φουρνο θα εχεις πολλα εξοδα για βενζινη αν ειναι πολλες και μικρες οι διαδρομες.Οι δικοι μου γονεις πχ στοκαρουν τροφιμα στο σπιτι σ ενα τεραστιο ντουλαπι και πρεπει να ξερουμε τι καταναλωνουμε γιατι αν ξεμεινουμε απο κατι θα πρεπει να ντυθουμε κ να παρουμε αμαξι να το αγορασουμε(το σπιτι απεχει 7χλμ απο το κεντρο).

Κατ επεκτασην, θα επηρεαστει και η ζωη των παιδιων αν δεν εχουν ενηλικιωθει.Ειναι μεγαλη μανουρα να πρεπει να φορτωνεσαι στους γονεις για να σε πηγαινοφερνουν στα σχολεια και στα εξοσχολικα.Ολα αυτα φυσικα, αν παρεχονται απο την περιοχη, αν δεν παρεχονται ,τα παιδια ισως να μην εχουν την ευκαιρια να ερθουν σε επαφη με δραστηριοτητες αλλες και θελει αρκετη προσοχη.

Αυτες οι συνθηκες επικρατουσαν οσο ημουν ανηλικη και τις βιωνει κ ο αδερφος μου τωρα.Σιγπυρα υπαρχει ησυχια, και φυση, αλλα ξοδευουμε πολλα για βενζινες και υπηρεσιες που στην Αθηνα ειναι πολυ φθηνοτερες(απο μεσα μαζικης μεταφορας εως γυμναστηριο) χωρις να βρισκω καποια αξιολογη δουλεια εδω γυρω.

 

Αυτα καλο ειναι να υπαρχουν στην ακρη του μυαλου σου.

Καλη τυχη σε ο,τι κανεις!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ

 

gokuthelegend

 

Να σε παίρνει η μάνα σου το απόγευμα και να σε βρίζει , να βρίζει την γυναίκα σου , να λέει ότι η γυναίκα σου έχει γκόμενο και για αυτό θέλει να πάει κάτω , να σου λέει ότι έστειλες την αδερφή σου στο νοσοκομείο χωρίς να μου λεει σε ποιο νοσοκομειο είναι και τι έπαθε , να σε πιάνει εσένα ταχυκαρδία και δύσπνοια από το άγχος σου και την στεναχώρια σου , να σου λέει οτι ο πατέρας σου αρρώστησε και ότι εκείνη έχει ανεβάσει 19 πίεση. Να σου λέει να κόψεις τις μαλακίες και να κάτσεις εδώ για πάντα , στην δουλειά που είσαι για πάντα παρόλο που ξέρει ότι στην δουλειά δεν είσαι καλά παρά μόνο παίρνεις ένα μισθό και επιπρόσθετα σου έχει δημιουργήσει ένα σωρο ψυχολογικά προβλήματα...

Θες και αλλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ

 

gokuthelegend

 

Να σε παίρνει η μάνα σου το απόγευμα και να σε βρίζει , να βρίζει την γυναίκα σου , να λέει ότι η γυναίκα σου έχει γκόμενο και για αυτό θέλει να πάει κάτω , να σου λέει ότι έστειλες την αδερφή σου στο νοσοκομείο χωρίς να μου λεει σε ποιο νοσοκομειο είναι και τι έπαθε , να σε πιάνει εσένα ταχυκαρδία και δύσπνοια από το άγχος σου και την στεναχώρια σου , να σου λέει οτι ο πατέρας σου αρρώστησε και ότι εκείνη έχει ανεβάσει 19 πίεση. Να σου λέει να κόψεις τις μαλακίες και να κάτσεις εδώ για πάντα , στην δουλειά που είσαι για πάντα παρόλο που ξέρει ότι στην δουλειά δεν είσαι καλά παρά μόνο παίρνεις ένα μισθό και επιπρόσθετα σου έχει δημιουργήσει ένα σωρο ψυχολογικά προβλήματα...

Θες και αλλα?

Σε καταλαβαίνω, το βλέπω από τους δικούς μου γονείς. Αυτό νομίζεις θα αλλάξει αν φύγεις; Θα αλλάξεις και νούμερο που να μην το ξέρει η μάνα σου για να μην μπορεί να σε καλέσει; Ίσα ίσα που αν αφήσεις την δουλειά σου για να είσαι άνεργος, ένας λόγος παραπάνω για να συνεχίσει να κάνει αυτό που κάνει και θα έχεις και περισσότερο άγχος γιατί δεν θα είσαι στον ίδιο τόπο για να μπορέσεις να επιβεβαιώσεις αυτά που λένε. Τουλάχιστον πες μου ποιά θέση άφησες για να κάνω εγώ αίτηση εκεί, μπας και με πάρουν και σταματήσουν οι δικοί μου γονείς να με χαντακώνουν.

 

Τέλος πάντων, μεταξύ σοβαρού και αστείου, σου εύχομαι καλή τύχη. Βλέπω ότι το έχεις προχωρήσει αρκετά το θέμα, έχεις βρει και σπίτι, οπότε το μόνο που μένει είναι να βρεις και δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράψτους όλους Μανώλη. Πάρε τη γυναίκα σου και τα παιδιά σου και προσπαθήστε μόνοι σας για το καλύτερο....ούτε στους συγγενείς που έχεις κάτω μην στηρίζεις πολλά. Ο καθένας είναι μόνος του, ειδικά αυτές τις εποχές!

 

Καλή τύχη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...