Προς το περιεχόμενο

Μένει κανένας Πύργο Ηλείας η κοντα?


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όταν υπάρχουν Έστω και μικρές προϋποθέσεις εγω πιστεύω ότι επιβάλλεται να ρισκάρουμε ίσα για μια καλύτερη ζωή για τα ίδια ...

 

Θέλει πολύ σοβαρό ζύγισμα μεταξύ των θετικών και αρνητικών επιπτώσεων που μπορεί να αποφέρει το ρίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τι ακριβώς να δει ; Την Αμαλιάδα ; Το Αρκούδι ; Κλαίω δυνατά. 

 

Παραλιάρες? Κάτω Σαμικό (4 ever <3 <3 <3) / Ζαχάρω / Κουρούτα

Αρχαία / Πολιτιστικά? Ολυμπία...

Nightlife? Κουρούτα...

Διαδρομές? Πέριξ Καιάφα...

 

Έχει πράμα....απλά μακριά από τον Πύργο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει πολύ σοβαρό ζύγισμα μεταξύ των θετικών και αρνητικών επιπτώσεων που μπορεί να αποφέρει το ρίσκο.

αυτο ειναι αυτονόητο ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα όλη η ζωή είναι ένα ρίσκο.Μπορεί να πάω κάτω και σε 2 μήνες να θέλω να γυρίσω πίσω.Μπορεί να μην μου κάτσει τίποτα καλά κάτω.Δεν το ξέρω.

Έχω και παιδιά βέβαια. Τα οποία έχουν ανάγκες. Είναι καλά κάτω και έχουν προσαρμοστεί. Και η γυναίκα μου έχει στο πίσω μέρος του μυαλού της ότι μπορεί σε λίγο καιρό να μην την παλεύει και αυτή. Μου έχει πει ότι αν ξαναγυρίσουμε κάποια στιγμή Αθήνα το μόνο που θα αλλάξουμε είναι η περιοχή διαμονής. Μακριά από κέντρο.

 

Τώρα με διώχνουν από την δουλειά. Και δεν υπάρχει άλλος ο οποίος να ξέρει να κάνει αυτά που κάνω εγώ. Και επειδή είναι θέση περίεργη είναι δύσκολο να βρουν κάποιον έμπιστο. Μπορεί αν δεν μου κάτσει κάτω τίποτα να κάνω καμία κρούση να ξαναγυρίσω. Αλλά δεν πατάω εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα όλη η ζωή είναι ένα ρίσκο.Μπορεί να πάω κάτω και σε 2 μήνες να θέλω να γυρίσω πίσω.Μπορεί να μην μου κάτσει τίποτα καλά κάτω.Δεν το ξέρω.

Έχω και παιδιά βέβαια. Τα οποία έχουν ανάγκες. Είναι καλά κάτω και έχουν προσαρμοστεί. Και η γυναίκα μου έχει στο πίσω μέρος του μυαλού της ότι μπορεί σε λίγο καιρό να μην την παλεύει και αυτή. Μου έχει πει ότι αν ξαναγυρίσουμε κάποια στιγμή Αθήνα το μόνο που θα αλλάξουμε είναι η περιοχή διαμονής. Μακριά από κέντρο.

 

Τώρα με διώχνουν από την δουλειά. Και δεν υπάρχει άλλος ο οποίος να ξέρει να κάνει αυτά που κάνω εγώ. Και επειδή είναι θέση περίεργη είναι δύσκολο να βρουν κάποιον έμπιστο. Μπορεί αν δεν μου κάτσει κάτω τίποτα να κάνω καμία κρούση να ξαναγυρίσω. Αλλά δεν πατάω εκεί.

Ναι μην πολυβασίζεσαι σε αυτό. Για να σε διώχνουν μπορεί να έχουν ήδη σκεφτεί τι θα κάνουν. Να έχουν βρει άλλον ή να καταργήσουν τη θέση ή οτιδήποτε. Θα έλεγα να συγκεντρωθείς κάτω και μην το έχεις καθόλου στο μυαλό σου αυτό, απλά να φύγεις με όσο καλύτερο τρόπο γίνεται, ποτέ δεν ξέρεις.

 

Η γυναίκα σου δουλεύει; Ψάχνει για δουλειά ή ασχολείται με το σπίτι μόνο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το πανέμορφο υποκειμενικό είναι :) γι'αυτό δεν χρειάζεται ν'αναλύσω παραπάνω.

Το να πεις έναν νομό πανέμορφο δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να πεις κι άλλους νομούς πανέμορφους!!

Προσωπικά, από Πελοπόννησο θα πω πανέμορφους νομούς την Αρκαδία, Μεσσηνία και Ηλεία. Άλλος μπορεί να πεις τους υπόλοιπους.

 

Και τελειώνω εδώ το off-topic.

 

Καλή συνέχεια Μανώλη!

Ειναι ενας Πυργιωτης ενας Καλαματιανος και ενα Πατρινος σε ενα αμαξι, ποιος οδηγει?

 

ο μπατσος

 

 

Χαίρομαι φίλε μανώλη για την εξέλιξη. Καλή αρχή.

Για τη διαφωνία ωραίος νομός/άσχημος νομός, από φυσικές ομορφιές παντού υπάρχουν και καλά και άσχημα, αυτό που κάνει διαφορά ειναι ο πολιτισμός, όταν ξέρω ότι στην Ηλεία (ζαχάρω και όχι μόνο) το δουλεμπορειο πήγαινε συνεφο απο το 90 με γυναίκες μετά με φραουλωχόραφα, κλπ, εμένα προσωπικά να μου λείπει το βύσινο να μείνω σε τέτοια 'γειτονιά'

http://luben.tv/blogosphere/blogs/47402

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μην πολυβασίζεσαι σε αυτό. Για να σε διώχνουν μπορεί να έχουν ήδη σκεφτεί τι θα κάνουν. Να έχουν βρει άλλον ή να καταργήσουν τη θέση ή οτιδήποτε. Θα έλεγα να συγκεντρωθείς κάτω και μην το έχεις καθόλου στο μυαλό σου αυτό, απλά να φύγεις με όσο καλύτερο τρόπο γίνεται, ποτέ δεν ξέρεις.

 

Η γυναίκα σου δουλεύει; Ψάχνει για δουλειά ή ασχολείται με το σπίτι μόνο;

 

 

Η γυναίκα μου δεν δουλεύει. Πάει τα παιδιά στο σχολείο στις 8 και 10 , γυρνάει , μαγειρεύει , πάει πάιρνει την μικρή από το προνήπιο στις 12 , γυρνάει , πάει παίρνει τον μεγάλο από το δημοτικό στις 2 , τρώνε , διαβάζει τον μεγάλο , πάνε tae kwon do 3 φορές την βδομάδα στις 5 παρά το απόγευμα....supermarket , καθάρισμα , βόλτα το σκύλο ...Κουράστηκα

 

Δεν μπορώ να την πιέσω και για δουλειά. Έχει τα παιδιά , έχει το σκύλο , έχει την πεθερά μου η οποία δεν μπορεί να κάνει και πολλά λόγω προβλήματος στα πόδια, έχει τον παππού ο οποίος έχει άνια ώρες ώρες (τον πατέρα της πεθεράς μου). 

 

Εντάξει δεν την παλεύει και πολύ αλλά ξεφεύγει όσο μπορεί . Πάει για κανά καφε όταν είναι τα παιδιά σχολείο , πάει για κανά ποτό αν κοιμηθούν τα παιδιά. Άν είχε τέτοιο πρόγραμμα εδώ θα είχε σαλτάρει.

 

Κυνηγάει λίγο το θέμα με τα καλλυντικά της avon . Βγάζει κανά 50αρικο το μήνα αλλά μέχρι εκεί. Σε γνωστούς κυρίως και σε φίλους. Αν το κυνηγήσει λίγο παραπάνω με καμιά σελίδα , κανά blog.

Δουλειά είναι και αυτή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπλογκ ειναι trash και μειώνει τη σοβαρότητα των ειδήσεων στις οποίες αναφέρομαι

Δε διαφωνισα σε κατι με αυτα που ειπες, ουτε προσπαθησα να μειωσω την σοβαρατοτητα των ειδησεων που ανεφερες.

Για το κομματι του πολιτισμου το εβαλα. Ασχετα παντως με την ποιοτητα του luben οι ειδησεις που παραθετει δεν ειναι ψευτικες.

 

ΥΓ

Για τα φραουλοχωρια που λες, ηταν στην Νεα Μανωλαδα, οχι στην Ζαχαρω (εκτος αν αναφερεσαι σε αλλα περιστατικα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς Πατρα μερια εχεις σκεφτει τιποτα ? (οχι οτι ειναι καλυτερα απο θεμα δουλειας αλλα ειναι κοντα στον Πυργο) .. Απο περιγραφες συμφοιτητων μου παντως ,[που ειναι απο εκει ή απο εκει κοντα] συμφωνουν με τον Jimxx , ακομα και οι ιδιοι οι πυργειωτες και γυρω περιοχες το λενε για το κουμασι τους :P ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς Πάτρα έχω σκεφτεί , αλλά είναι 180 χιλιόμετρα την ημέρα πηγαινέλα. Προς το παρόν κοιτάζω στον Πύργο , έχω μια πρόταση την οποία θα μελετήσω καλά και θα ξεκινήσω να στέλνω και βιογραφικά προς Αμαλιάδα μεριά. Αν κάτσει κάτι στην Αμαλιάδα θα είναι ιδανικό. Αλλά για πιο μακριά δεν σκέφτομαι. Άντε μέχρι Γαστούνη μεριά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Γεια σας από τον Πύργο. Είμαι εδώ και 25 μέρες κάτω. Γενικά όλο αυτό το διάστημα ασχολήθηκα πιο πολύ με το σπίτι και τα παιδιά. Από αύριο όμως ξεκινάω σε μια εταιρεία δοκιμαστικά με προοπτική πρόσληψης. Είναι πάνω στο αντικείμενο μου γενικά αλλά ανήκει σε ένα κλάδο της πληροφορικής που δεν έχω δουλέψει. Γενικά μου αρέσει καθετί καινούργιο. Θα έχω για 2 μήνες και το επίδομα του ΟΑΕΔ οπότε θα είμαι καλά. Το κακό είναι ότι δεν θα μπορέσω πιθανότατα να ασχοληθώ νόμιμα με το επάγγελμα μου σαν έξτρα εισόδημα .Δεν μπορώ δηλαδή να είμαι τεχνικός σε μια μικρή εταιρεία σε μια μικρή πόλη και να είμαι και παράλληλα ελεύθερος επαγγελματίας στον ίδιο κλάδο. Θα δούμε. Κάτσε να ξεκινήσω πρώτα.

 

Τα παιδιά είναι καλά , πάμε τις εκδρομές μας τα σαββατοκύριακα (το σκ ειχαμε παει φιλιατρα και κυπαρισσία για καφέ).

 

Το μόνο κακό μέχρι στιγμής με τον Πύργο είναι τα σκουπίδια. Απέναντι από το σπίτι μου έχουν να τα μαζέψουν 2 μήνες σχεδόν. Έχουν αρχίσει και μουχλιάζουν.

Γενικά και οι πολίτες εδώ πετάνε ακόμα και σκουπίδια σε μέρη που δεν έχει κάδους. Πλήρης ασυνειδησία. Ακόμα και έξω από σχολεία και νηπιαγωγεία.

 

Εύχομαι να ξημερώσουν καλύτερες μέρες . Ίδωμεν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σ

Γεια σας από τον Πύργο. Είμαι εδώ και 25 μέρες κάτω. Γενικά όλο αυτό το διάστημα ασχολήθηκα πιο πολύ με το σπίτι και τα παιδιά. Από αύριο όμως ξεκινάω σε μια εταιρεία δοκιμαστικά με προοπτική πρόσληψης. Είναι πάνω στο αντικείμενο μου γενικά αλλά ανήκει σε ένα κλάδο της πληροφορικής που δεν έχω δουλέψει. Γενικά μου αρέσει καθετί καινούργιο. Θα έχω για 2 μήνες και το επίδομα του ΟΑΕΔ οπότε θα είμαι καλά. Το κακό είναι ότι δεν θα μπορέσω πιθανότατα να ασχοληθώ νόμιμα με το επάγγελμα μου σαν έξτρα εισόδημα .Δεν μπορώ δηλαδή να είμαι τεχνικός σε μια μικρή εταιρεία σε μια μικρή πόλη και να είμαι και παράλληλα ελεύθερος επαγγελματίας στον ίδιο κλάδο. Θα δούμε. Κάτσε να ξεκινήσω πρώτα.

 

Τα παιδιά είναι καλά , πάμε τις εκδρομές μας τα σαββατοκύριακα (το σκ ειχαμε παει φιλιατρα και κυπαρισσία για καφέ).

 

Το μόνο κακό μέχρι στιγμής με τον Πύργο είναι τα σκουπίδια. Απέναντι από το σπίτι μου έχουν να τα μαζέψουν 2 μήνες σχεδόν. Έχουν αρχίσει και μουχλιάζουν.

Γενικά και οι πολίτες εδώ πετάνε ακόμα και σκουπίδια σε μέρη που δεν έχει κάδους. Πλήρης ασυνειδησία. Ακόμα και έξω από σχολεία και νηπιαγωγεία.

 

Εύχομαι να ξημερώσουν καλύτερες μέρες . Ίδωμεν

Σου εύχομαι τα καλυτερα φιλε ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας από τον Πύργο. Είμαι εδώ και 25 μέρες κάτω. Γενικά όλο αυτό το διάστημα ασχολήθηκα πιο πολύ με το σπίτι και τα παιδιά. Από αύριο όμως ξεκινάω σε μια εταιρεία δοκιμαστικά με προοπτική πρόσληψης. Είναι πάνω στο αντικείμενο μου γενικά αλλά ανήκει σε ένα κλάδο της πληροφορικής που δεν έχω δουλέψει. Γενικά μου αρέσει καθετί καινούργιο. Θα έχω για 2 μήνες και το επίδομα του ΟΑΕΔ οπότε θα είμαι καλά. Το κακό είναι ότι δεν θα μπορέσω πιθανότατα να ασχοληθώ νόμιμα με το επάγγελμα μου σαν έξτρα εισόδημα .Δεν μπορώ δηλαδή να είμαι τεχνικός σε μια μικρή εταιρεία σε μια μικρή πόλη και να είμαι και παράλληλα ελεύθερος επαγγελματίας στον ίδιο κλάδο. Θα δούμε. Κάτσε να ξεκινήσω πρώτα.

 

Τα παιδιά είναι καλά , πάμε τις εκδρομές μας τα σαββατοκύριακα (το σκ ειχαμε παει φιλιατρα και κυπαρισσία για καφέ).

 

Το μόνο κακό μέχρι στιγμής με τον Πύργο είναι τα σκουπίδια. Απέναντι από το σπίτι μου έχουν να τα μαζέψουν 2 μήνες σχεδόν. Έχουν αρχίσει και μουχλιάζουν.

Γενικά και οι πολίτες εδώ πετάνε ακόμα και σκουπίδια σε μέρη που δεν έχει κάδους. Πλήρης ασυνειδησία. Ακόμα και έξω από σχολεία και νηπιαγωγεία.

 

Εύχομαι να ξημερώσουν καλύτερες μέρες . Ίδωμεν

Σχετικά με τα σκουπίδια, το είχα αναφέρει και σε προηγούμενο μήνυμα, είχα πάει στρατό στον Πύργο Απρίλιο - Μάιο του 2009 και από τότε είχαν πρόβλημα με τα σκουπίδια, το θυμάμαι πεντακάθαρα γιατί είχαμε πρόβλημα ακόμη και μέσα στο στρατόπεδο. Μάλιστα μια φορά είχαν έρθει και είχαν ρίξει ένα υλικό πάνω από τα σκουπίδια, σε μορφή σκόνης, για να μην μυρίζουν (ίσως να ήταν και για τα μικρόβια, δεν είμαι σίγουρος). Φυσικά η σκόνη αυτή καθεαυτή μύριζε χειρότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...