Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο το Αμερικάνικο amazon, απο τα Ευρωπαϊκά δεν έχει τελωνείο.

Ούτε καν! Το amazon είναι μια εταιρία δεκάδων δισεκατομμυρίων, δεν είναι κινεζομάγαζο.

 

Sorry για την ίσως χαζή ερώτηση αλλά ποιό είναι το αμερικάνικο και ποιο το ευρωπαικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με τις μετατροπές νομίσματος στο amazon.uk τι παίζει? Μου τα βγάζει σε λίρες. Κάνει την μετατροπή όταν πληρώσεις και με τι ισοτιμία?

 

Με μετατροπή γίνεται από την από τον τραπεζικό οργανισμό της κάρτας σου (visa-mastercard) και κατά συνέπεια την τράπεζα σου, βάση της ισοτιμίας Ευρώ-Λίρας που ισχύει την στιγμή της λογιστικής χρέωσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά υπάρχει τρόπος τελικά για αγορά μέσω εβαυ....θέλω να παραγγείλω κάτι κρέμες που είναι για κατι παλιά εγκαύματα που είχα πάθει μικρός και η κρέμα είναι αμερικανική....με paysafe γίνετε δουλειά ηηη είναι μούφα αυτές οι σελίδες που λένε ότι στα βάζον στο PayPal!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον επειδη πολλες σελίδες εχουν γραφτει και επειδη εδω και 2 εβδομαδες σχεδον δεν μπορεσα να περάσω μια συναλλαγη για spotify και την ανανεωση του wow τελικα τα πηρα στο κρανιο και πηρα τηλεφωνο την καρτα (alpha στην συγκεκριμένη περιπτωση).

 

οτι συναλλαγή κανουμε φαινεται μια χαρα. απλα το καθε endpoint το εχουν σε κατηγορίες. οτι ειναι ηλεκτρονικα παιχνιδια ειναι κομμενα ετσι μου ειπε. οι μονες συνδρομες που γινονται δεκτες ειναι σε επιστημονικα περιοδικα και σε επιστημονικες κοινοτητες πχ IEEE.

 

αν εχει περασει κανεις καποια ανανεωση με αλφα ας μας διαφωτήσει. οτι εκανα εγω παντως μου ειπε οτι επειδη ηταν στην blizzard   (που ειναι στην κατηγορια ηλεκτρονικα παιχνίδια) αυτα τα κοβουν.

Τωρα βιβλια επιτρέπουν υποθέτω, οποτε αν εισαι τυχερός μπορεί η συναλλαγή απο το αμαζον να καταφερεις να την περασεις γιατι δεν ξερουν τι ακριβως πηγες να αγορασεις απο το αμαζον (και οτι πχ δεν ειναι καποιο βιβλιο που χρειαζεσαι).

 

Εγώ θα ήθελα να ρίξουμε λίγο βαρύτητα σε αυτό, και να επικοινωνήσει ο καθένας με την τράπεζα του. Αν ισχύει αυτό, και κάθε τράπεζα έχει καταστήματα σε διαφορετικές κατηγορίες τότε εξηγούνται πολλά.

 

Πχ μπορεί η Αλφα να έχει το apple store στην κατηγορία παιχνίδια και όχι εφαρμογές ή βιβλία, ενώ η Eurobank να το έχει στην κατηγορία εφαρμογές.

 

Αν λάβουμε υπόψιν μας ότι το αμαζον ήταν εξαρχής βιβλιοπωλείο τότε δεν θα έπρεπε κάθε αγορά να χαρακτηρίζεται βιβλίο;

 

Επίσης τι γίνεται με όλα τα καταστήματα που κάποιος από Ελλάδα αγοράζει για πρώτη φορά μετά τα cc.

Τι γίνεται με τα καταστήματα που λειτουργούν με public payment gateways? (πχ 2checkout)

 

Πχ για το Spotify που αναφέρει ο φίλος στο post του, εμφανίζεται να είναι διαθέσιμο από 14 διαφορετικά gateways στην χώρα μας

Source.png Πηγή: Majorpayment gateways supported in Greece

 

Αν ένα ταξιδιωτικό γραφείο (επιτρεπόμενη συναλλαγή) χρησιμοποιεί τα ίδια gateways, δεν θα μπορέσει να ολοκληρωθεί η συναλλαγή του;

 

Πραγματικός πονοκέφαλος για τους system administratos + τους προγραμματιστές στις τράπεζες.

Παιδιά υπάρχει τρόπος τελικά για αγορά μέσω εβαυ....θέλω να παραγγείλω κάτι κρέμες που είναι για κατι παλιά εγκαύματα που είχα πάθει μικρός και η κρέμα είναι αμερικανική....με paysafe γίνετε δουλειά ηηη είναι μούφα αυτές οι σελίδες που λένε ότι στα βάζον στο PayPal!

 

Μούφα ή μεγάλη προμήθεια. Ψάξε καλύτερα τις προηγούμενες 4-5 σελίδες για την MoneySafe (σαν την paysafe) που σου δίνει την δυνατότητα να βάλεις την αξία της κάρτας σου σε προπληρωμένη Mastercard, την οποία μπορείς (αν το θέλεις) να την συνδέσεις με το PayPal σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν λάβουμε υπόψιν μας ότι το αμαζον ήταν εξαρχής βιβλιοπωλείο τότε δεν θα έπρεπε κάθε αγορά να χαρακτηρίζεται βιβλίο;

Αστειεύεσαι έτσι; Tι σημασία έχει πως ξεκίνησε πριν 21 χρόνια, η εταιρία έχει εξελιχθεί και προφανώς το πρακτικό γεγονός ότι πουλάει εδώ και αιώνες τα πάντα και όχι μόνο βιβλία, έχει περάσει και στα 'επίσημα χαρτιά', να το πω απλά.

 

Amazon.com, Inc. is an American electronic commerce and cloud computing company

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο και αν φαινεται παραξενο η Ελλαδα ειναι αγοραστικα απο τις δυνατες χωρες στην Ευρωπη 

Το PAY-PAL θα κανει μαλλον αυτο που εκανε πριν 2 χρονια θα δημιουργισει λογαριασμο στην Ελλαδα

Μεχρι το 2013 ολα τα χρηματα απο Ελληνικες πωλησεις πιστωνοντουσαν μεσω citibank Ελλαδος η συγκεκριμενη τραπεζα αποροφυθηκε απο την ALPHA   

Εδω και 2 χρονια η πιστωσεις γινονται μεσω Γερμανιας  

Το PAY-PAL χανει αρκετα χρηματα εχοντας εξω την Ελλαδα μην ξεχναμε οτι σε καθε πωληση κραταει 4% + το κερδος απο τις μετατροπες του συναλλαγματος 

Προσωπικα λογω πωλησεων δουλευω το balance και δεν εχω προβλημα

Παντος σε αγορα μεσω πιστωτικης στο playstation store δεν ειχα προβλημα πριν 7 ημερες με mastercard χρεωστικη Εθνικης  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παρακολουθούσες τη συζήτηση θα καταλάβαινες γιατί στο είπα. Προφανως και δεν κάνω πλάκα. Υπάρχει όριο ημερήσιων συναλλαγων με εξωτερικό για κάρτες το οποίο εξαντλείται κάποια στιγμή μέσα στη μέρα

 

Δεν θα πρεπε κι οι ελληνικες γ@μοτραπεζες γμ το φελεκι μου,

να ενημερωσουν υπευθυνα τους πελατες τους, εμας δηλαδη, τι ισχυει;

Καθομαστε και ριχνουμε τα χαρτια σαν τις καφετζουδες, για το τι ισχυει, και τι οχι;

Αν θα περασει η συναλλαγη ή οχι;

Οκ, τοπιο στην ομιχλη, αλλα ποσο δυσκολο ειναι να βγει μια γ@@@νη ανακοινωση πια;

Να μας πουνε, οτι σαν τραπεζα εχουμε οριο, οποτε πχ 'οποιος προλαβει', ή καποια επισημη αιτιολογια τελωσπαντων.

Μιλαμε για επαγγελματισμο, οχι αστεία.

:(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από AliExpress έχει καταφέρει να κάνει κάποιος παραγγελία?Παλεύω 3 μέρες τώρα,τυχαίες ώρες,χωρίς επιτυχία,με μια Prepaid Mastercard της Πειραιώς.

ali φιλε μου μην προσπαθεις καν...εχει αλλη φιλοσοφια απο τα υπολοιπα που συζηταμε.εκει το ''ali'' σου δεσμευει τα χρηματα μεχρι να οριστικοποιησεις εσυ την παραλαβη οπου και τοτε δινεται η αποδεσμευση και μεταφορα στον λογαριασμο του πωλητη.Αρα λοιπον δεν προκειται να δεχτει να δεσμευει χρηματα που ενδεχομενως μεχρι να τα δωσει στον πωλητη να μην υπαρχει σαν euro...(Υποθετικα μιλαμε παντα.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα πρεπε κι οι ελληνικες γ@μοτραπεζες γμ το φελεκι μου,

να ενημερωσουν υπευθυνα τους πελατες τους, εμας δηλαδη, τι ισχυει;

Καθομαστε και ριχνουμε τα χαρτια σαν τις καφετζουδες, για το τι ισχυει, και τι οχι;

Αν θα περασει η συναλλαγη ή οχι;

Οκ, τοπιο στην ομιχλη, αλλα ποσο δυσκολο ειναι να βγει μια γ@@@νη ανακοινωση πια;

Να μας πουνε, οτι σαν τραπεζα εχουμε οριο, οποτε πχ 'οποιος προλαβει', ή καποια επισημη αιτιολογια τελωσπαντων.

Μιλαμε για επαγγελματισμο, οχι αστεία.

:(

 Aν δεις τα δελτία τύπου της ενωσης Ελληνικών τραπεζών το λένε, απλά με λίγο ασαφη  τρόπο. Αλλά το λένε. Αναφέρομαι στο ημερήσιο όριο. Οχι στο ποια sites περνάνε και ποιά όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Aν δεις τα δελτία τύπου της ενωσης Ελληνικών τραπεζών το λένε, απλά με λίγο ασαφη  τρόπο. Αλλά το λένε. Αναφέρομαι στο ημερήσιο όριο. Οχι στο ποια sites περνάνε και ποιά όχι.

 

Τα διαβαζω τα δελτια τυπου της περιβοητης ενωσής τους.

Ομως, οταν διαβαζω και τις ανακοινωσεις για τα cc με τις νεες ΠΝΠ που εκδιδονται, μιλαει σαφως και για περιπτωσεις 'ανα τραπεζα', και το εξειδικευει καπως.

Δεν εχω την απαιτηση να μου δωσουν λιστα με sites  του εξωτερικου που γινονται συναλλαγες, γιατι ειναι απειρα, αν και δεν το βρισκω κακη ιδεα ενδεικτικα τα μεγαλυτερα απο αυτα να υπηρχαν σε μια λιστα οτι επιτρεπονται οι συναλλαγες.

 

To οτι διαβαζεις ομως οτι του ενος η συναλλαγη περασε στο amazon, και το αλλου δεν περασε, δεν χρηζει μια εξηγησης απο την εκαστοτε τραπεζα;

Α,Β,Γ, 1,2,3. Αυτα γινονται, αυτα δεν γινονται.

Μην πει κανεις οτι ξερει σιγουρα τι γινεται, για να υπερασπιστει τις τραπεζες, γιατι οπως μας εχουν φερει, δεν ξερουμε τι μας γινεται.

Αυτοι ομως, ξερουν τι γινεται.

Ας μας το πουν κι εμας επιτελους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τι γινεται με αγορες απο Αmazon.co.uk?

Αδερφέ, πολλοί έχουν καταφέρει να κάνουν αγορές από εκεί εγώ προσωπικά όχι ακόμα. Η εμπειρία μου με το αμαζον τις τελευταίες μέρες έχει ως εξής:

 

amazon.com Κατάφερα να βάλω χρήματα, δοκίμασα ένα αστείο ποσό σαν gift card γιατί προσπαθούσα να αγοράσω με το amazon payments κάτι από humble bundle.

amazon.it/de Αν και μου βγάζει αρχικά ότι η παραγγελία είναι εντάξει μετά από μερικές ώρες μου αναφέρει πως έχει πρόβλημα η κάρτα και δεν μπορούν να τραβήξουν τα λεφτά.

 

Σε όλες τις παραπάνω περιπτώσεις χρησιμοποιήσα WEBUY της Πειραιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντι να βγαλει μια λιστα η καθε τραπεζα με τις συμβατές σελιδες, θα μπορουσε η καθε σελιδα να ανακοινώνει αν ειναι συμβατη με ελλαδα και αν ναι με ποια τραπεζα. Μην ξεχνατε πως τελικα οι σελιδες ειναι που θα βγαλουν το χρημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...