Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν το ποσο που υπολείπεται για την αγορά πάει να το πάρει από την κάρτα η συναλλαγη είναι πιθανόν να μην ολοκληρωνεται ανεξάρτητα αν αφορά Ελληνικό eshop. Αυτο οφειλεται στους κεφαλαιακούς περιορισμούς και το ότι η συναλλαγη επιχειρείται να γίνει μεσω paypal. Γιατι δεν την κάνεις απευθείας με πιστωτική χωρίς paypal?

 

Δεν έχει επιλογή για απευθειας πληρωμή από κάρτα, μονο μέσω Paypal.

 

Αυτό το κουλό ρε παιδιά που κάθε φορά που παλευω να κανω την αγορά καταχωρώντας τα στοιχεια της κάρτας μου (και παιρνω πορτα απο paypal) και μου αφαιρει περιπου 1,5€ απο την καρτα γιατι συμβαίνει;

Και η αγορά δεν έγινε και με χρεωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο amazon.de φαίνεται να προχωράει τελικά

Δε κοκκίνησε και δεν έβγαλε τίποτα για verify payment.

 

Είναι στο στάδιο "being prepared for shipping"

 

Τώρα θα δούμε

 

Στο γαλλικό λέει please verify payment method

Στο γαλλικό amazon σε ποιο στάδιο σου έβγαλε το verify payment? Με τι κάρτα προσπάθησες?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις με πηρε τηλ φιλος απο θεσσαλονικη και μου ειπε οτι βγηκαν οι paysafe.Δοκιμασε μια 10€ στο steam και την δεχτηκε.Για τσεκαρετε για επαληθευση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ,  καταρχην το προβλημα του ebay ηταν οτι σου πεταγε μηνυμα οτι θελει confirm στην καρτα....

 

στο paypal υπαρχει επιλογη confirm ,  το κανεις και σε χρεωνει 1.5 ευρω το οποιο μετα το confirm επιστρεφετε  ( refound ).

 

ΠΡΟΣΟΧΗ  σου ερχετε ενας 4ψηφιος  κωδικος   ΟΧΙ  στο paypal  στο  " My recent activity"   αλλα στον λογαριασμος σου ,   τον βλεπεις στο ebanking της τραπεζας σου  στην διακινηση λογαριασμων   θα δεις μια χρεωση 1.5 ευρω και κει στις πληροφοριες της διακινησης αυτης θα δεις τον κωδικο  , εχει μορφη  ΡΡ xxxxCODE .. ........  ,   θα τον δωσεις στο payapal  και ειναι ολα ΟΚ !!

 

Για οποιον δεν εχει ebankig θα πρεπει να παει σε τραπεζα να παρει την διακηνηση του λογαριασμου και τον κωδικο  ,  η με κανα τηγλεφωνο αν παρει...

 

κανει 3 με 4 μερες να ερθει ,  οποτε υπομονη  ...  μην πατησετε  στο paypal αποστολη νεου κωδικου αν αργησει λιγακι... !!

 

Ακομα ΠΟΛΥ βασικο να γινει το confirm ειναι να εχεις δηλωσει στο paypal και το bank acount  , δηλαδη την τραπεζα σου .

Τωρα μπορει να φανούν λιγο ανοητες οι ερωτησεις που θα κανω αλλα ας είναι:

α) δηλαδη μετα από όλη αυτή την διαδικασία (υπόψιν πριν 3-4 μερες το paypal μου δεχτηκε και εμένα το confirmation και τώρα είμαι σε αναμονή να μου έρθει ο λογαριασμός μου για να δω τον 4ψηφιο κωδικό καθως δεν μπορώ να τον τσεκάρω ιντερνετικα), εχεις όντως καταφέρει να κανεις αγορά μέσω paypal από site όπως ebay κοκ που συναλλάσονται με paypal, χωρίς κανένα πρόβλημα και χωρίς να καταφύγεις στο κόλπο του να μεταφέρεις λεφτά στο balance σου? Εν ολιγοις, οπως καλη ώρα ψώνιζες και προ capital controls? και

β) Πως ακριβώς δηλώνουμε το bank account στο paypal που λες στο τέλος ? (αυτο δεν το έχω κάνει ποτε)

Εγω η μια και μοναδική καρτα που μια ζωή είχα περασμένη στο paypal ειναι η AMEX της Alpha bank (από αυτή περιμένω και τον λογαριασμό τώρα για να δω τον κωδικό). Οταν λέμε όμως να κανουμε δήλωση και το Bank Account, εννοουμε να δώσουμε το ΙΒΑΝ από εναν καταθετικό μας λογαριασμο? Εγω καλή ώρα έναν καταθετικό λογαριασμό έχω στην ΕΘΝΙΚΗ και έναν στην ALPHA BANK, ο οποίος όμως είναι ασχετως με την συγκεκριμένη κάρτα. Για την ακριβεια είναι μισθοδοσίας που έχει την δική του cashcard, και ποτέ δεν τα σύνδεσα αυτά τα 2 (AMEX και καταθετικό λόγαριασμό εννοώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά κατάφερα και έκανα και εγώ το κολπάκι με το balance.
αλλά δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τα χρήματα.
μου βγάζει μήνυμά: Because you have recently started to sell with PayPal, payments you receive will be temporarily placed in your pending balance for up to 21 days. The funds are kept to settle payments in case there's a problem with transactions.

μήπως γ' αυτό? έχει συμβεί σε κάποιον???? 


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαναπροσπάθησα για το κολπάκι... πάλι άκυρο... υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω με συγκεκριμένο τρόπο; Ή κάποια συγκεκριμένη ώρα; :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις με πηρε τηλ φιλος απο θεσσαλονικη και μου ειπε οτι βγηκαν οι paysafe.Δοκιμασε μια 10€ στο steam και την δεχτηκε.Για τσεκαρετε για επαληθευση...

voucher εννοεις?? 

Οι paysafe ρε παιδια υπαρχουν και σε καρτες η μονο σε wallet? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά κατάφερα και έκανα και εγώ το κολπάκι με το balance.

αλλά δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τα χρήματα.

μου βγάζει μήνυμά: Because you have recently started to sell with PayPal, payments you receive will be temporarily placed in your pending balance for up to 21 days. The funds are kept to settle payments in case there's a problem with transactions.

 

μήπως γ' αυτό? έχει συμβεί σε κάποιον???? 

 

 

Κάνε υπομονή....21 μέρες είναι.

Αλλιώς κάνε refund

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...