Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω σε σοβαρά τέτοια θέματα με επιχειρήσεις κτλ,. δεν κάνουν αιτήσεις οι οποίες περνούν από έγκριση;

ναι ετσι ειχαν πει οτι δουλευει το θέμα. Οτι θα κανουν αιτησεις οι επιχειρησεις για αδειοδοτηση εισαγωγης για συγκεκριμενο προιον κωδικο παραγγελια. Τις οποιες θα ελεγχει και θα κρινει επιτροπη. Υποψιαζομαι οτι θα απορριπτει αιτησεις οταν υπαρχει δυνατοτητα προμηθειας ενος προιοντος ή πρωτης υλης χωρις εξαγωγη συνναλαγματος σε αντιστοιχη τιμη φυσικα...

 

Φαντασου τωρα να εχει κάνει αιτηση εισαγωγης,  το σερβις της τογιοτα που θέλει βαλβολινη συγκεκριμενων προδιαγραφων για το σασμαν της,  το ζαχαροπλαστειο που θελει χρωματα για τις φωτο που βαζει στις τουρτες,  το sex shop που θελει να φερει δονητες. Φανταστειτε ποσο καιρο θα παρει η εγκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομίζω σε σοβαρά τέτοια θέματα με επιχειρήσεις κτλ,. δεν κάνουν αιτήσεις οι οποίες περνούν από έγκριση;

 

Ναι, κανουν αιτηση.

Οπως θα δεις στο αρθρο, εκαναν αιτηση, ακομη περιμενουν....

Τα εκατονταδες αγρια ζωα ομως, δεν μπορουν να περιμενουν.

Αν δεν εχουν την τροφη που τρωνε, απλα θα λιμοκτονησουν και θα πεθανουν.

 

Οπως και η περιπτωση με τα φαρμακα της καρκινοπαθους που ειπε συμφορουμιτης πιο πανω.

 

Υπαρχουν περιπτωσεις, που ειναι επειγουσες, ΔΕΝ μπορουν να περιμενουν.

 

Οταν ομως τα εχεις απαγορεψει ΟΛΑ,  και εχεις μια επιτροπη μονο στα κεντρικα του υπουργειου, για να εξυπηρετησεις τις αναγκες μιας ολοκληρης χωρας, ε δεν θελει μυαλο, δεν περπατα το συστημα.

 

Επρεπε να αφησουν με μικρο πλαφον δυνατες τις συναλλαγες με εξωτερικο.

Αυτο που γινεται θυμιζει δικτατορια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα περιμενετε να παρθει αποφαση για το τουριστικο συναλλαγμα στα 1000 σε πρωτη φαση (απο 10,000) και μετα ισως παει στα 300 

 

αυτο και αν θα θυμιζει παλιες εποχες αυστηρου ελεγχου συναλλαγματος (τοτε ολα ησαν συναλλαγμα)αλλα υποθετω οτι ετσι ειμαστε και

 

τωρα μεσα στην ευρωζωνη αλλα με αλλο ευρω

 

mentoras ηδημοκρατια μπορει να ειναι και μια μορφη δικτακτοριας  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνει το 99% μαζι μου.

Το τοπικ δεν χρειαζεται την συμμετοχη σου.

Μαλλον εγιναν καποιου ειδους εκλογες(μυστικές),δεν εξηγειται αλλιως τετοια αυθαιρετη δηλωση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον εγιναν καποιου ειδους εκλογες(μυστικές),δεν εξηγειται αλλιως τετοια αυθαιρετη δηλωση.

 

Αρκει να διατρεξεις τις σελιδες του νηματος και θα δεις αποτυπωμενη την αγωνία , αλλα και τα πολλα και σοβαρά προβληματα που εχουν δημιουργηθει, απο τον παράλογο αποκλεισμό που επιβλήθηκε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκει να διατρεξεις τις σελιδες του νηματος και θα δεις αποτυπωμενη την αγωνία , αλλα και τα πολλα και σοβαρά προβληματα που εχουν δημιουργηθει, απο τον παράλογο αποκλεισμό που επιβλήθηκε.

Nαι,το εχω κανει.

Καθε 5 ποστ υπαρχεις εκει,σταθερα,να θυμιζεις το τελος του κοσμου.

 

Περα απο αυτους που ρωτανε τα ιδια καθε 2-3 σελιδες,υπαρχουν και αυτοι που προσπαθουν να ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ,ειτε με ενημερωση για καποιο τελευταιο νεο,ειτε για εναλλακτικους παραδρομους.(posts που εχουν νοημα και λογο υπαρξης).

Και αναμεσα σε ολα αυτα,ειναι και τα δικα σου,που απλα κλαινε.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι,το εχω κανει.

Καθε 5 ποστ υπαρχεις εκει,σταθερα,να θυμιζεις το τελος του κοσμου.

 

Μην τρολαρεις αλλο.

 

Εδω συζηταμε το προβλημα. Αν θεωρεις οτι δεν υπαρχει προβλημα, σεβαστο, μπορεις να απεχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τρολαρεις αλλο.

 

Εδω συζηταμε το προβλημα. Αν θεωρεις οτι δεν υπαρχει προβλημα, σεβαστο, μπορεις να απεχεις.

Oχι,δεν καταλαβες.

Θεωρω οτι η ΓΚΡΙΝΙΑ δεν ειναι παραγωγικη,και δεν προσφερει τιποτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προκειμένου να βοηθήσουμε τη συζήτηση να πάει παρακάτω, πρέπει να εκτιμήσουμε αν αυτός ο περιορισμός των αγορών θα κρατήσει. Από τη μέχρι τώρα κατάσταση φαίνεται ότι θα κρατήσει κάμποσο. Δηλαδή δε θα αρθεί την επόμενη βδομάδα ας πούμε αλλά πιθανότατα περισσότερο. Πόσο ακριβώς δεν είμαστε σε θέση να πούμε. Είναι πιθανόν να πάει μέχρι Σεπτέμβριο

 

Αυτό σημαίνει ότι όποιος εχει πραγματική ανάγκη αγορών από το εξωτερικό ( για δουλειά. για αντικείμενα για προσωπική χρήση που τα χρειάζεται και δεν υπάρχουν εδώ κλπ) μπορεί να στραφεί στις λύσεις που έχουν γραφτεί στο θέμα αυτο είτε να αναζητήσει άλλες παρόμοιες. Συνοψίζω μερικές από αυτές τις λύσεις:

 

1) Bitcoin. Υπάρχει σχετικό θέμα στο Insomnia Που αναφέρει αναλυτικά απο που αγοράζουμε, και πως τα μετατρέπουμε σε πιστωτική κάρτα που ισχύει για αγορές στο εξωτερικό. www.insomnia.gr/topic/575019-info-οδηγός-αποφυγής-capital-control-με-το-bitcoin/

 

2) Αν έχουμε γνωστούς/φίλους ή ατομα που πρόκειται να ταξιδέψουν εξωτερικό, σε χώρα της ευρωζώνης μπορούμε να τους ζητήσουμε να μας αγοράσουν πιστωτικές προπληρωμένες που έχουν ένα ποσό μέσα. Οι φίλοι είναι πιθανόν να εχουν λογαριασμό σε Ελληνική τράπεζα και να τους τα καταθέσουμε εκεί.

 

3) Παρόμοιο με το προηγούμενο. Αγορά Paysafecard από χώρα της ευρωζώνης και μετατροπή της σε προπληρωμένη Mastercard με διάφορους τρόπους

 

4) Μεταφορά Paypal balance. Υπήρχε αγγελία στο Myphone, όπου κάποιο μέλος πριν 3-4 μέρες μετέφερε balance paypal με κατάθεση σε λογαριασμό Ελληνικής τράπεζας, χωρίς προμήθεια. Δηλαδή σου μετεφερε όσα ευρω ακριβώς του κατέθετες στην τράπεζα. Τωρα δεν υπάρχει αλλά με λίγο ψάξιμο ίσως βρεθεί αλλού παρόμοια κατάσταση

 

 

Τονίζω ότι οι 3 πρώτες λύσεις έχουν χρεώσεις και δεν είναι τόσο οικονομικές όσο να έκανες τη συναλλαγή απευθείας με δική σου κάρτα. Αλλά αν κάποιος έχει ανάγκη μπορεί να στραφει σε αυτές

 

Καλό είναι να γραφτούν και άλλες παρόμοιες λύσεις για να τις μαζέψουμε γιατί έχω την αίσθηση ότι πρέπει να μάθουμε να ζούμε με τους περιορισμούς για κάποιο διάστημα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σήμερα μπήκα στο ebanking μου και είδα ότι ξεκλείδωσαν την πιστωτική μου, αλλά λογικά μόνο για αγορές εσωτερικού. Δεν εχω δοκιμάσει να κάνω συναλλαγή, αν κάνω θα σας ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

spartak1 υπαρχει αλλη μια λυση, αν καποιος εχει καποιον φιλο στο εξωτερικο, που δεν εχει paypal account: η λειτουργια 'request money' του paypal, που μπορεις να ζητησεις χρηματα απο καποιον, και αυτος να δωσει την 'εγκριση' του και να σου περασει τα χρηματα.
Δεν το εχω κανει, αλλα ξερω οτι υπαρχει κι αυτη η δυνατοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

spartak1 υπαρχει αλλη μια λυση, αν καποιος εχει καποιον φιλο στο εξωτερικο, που δεν εχει paypal account: η λειτουργια 'request money' του paypal, που μπορεις να ζητησεις χρηματα απο καποιον, και αυτος να δωσει την 'εγκριση' του και να σου περασει τα χρηματα.

Δεν το εχω κανει, αλλα ξερω οτι υπαρχει κι αυτη η δυνατοτητα.

 

Ωραία. Ας επικεντρωθούμε στις λύσεις λοιπόν, που όπως είδατε υπάρχουν.

 

Αυτη με το bitcoin δουλεύει μόνο απο Ελλάδα δε χρειάζεται να έχεις γνωστό έξω, ούτε να υποχρεώνεσαι σε κάποιον. Καλό είναι να διαβάσουμε το θέμα αυτό προσεκτικά. Υπάρχουν μέλη εκεί που το κατέχουν το ζήτημα και βοηθάνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προκειμένου να βοηθήσουμε τη συζήτηση να πάει παρακάτω, πρέπει να εκτιμήσουμε αν αυτός ο περιορισμός των αγορών θα κρατήσει. Από τη μέχρι τώρα κατάσταση φαίνεται ότι θα κρατήσει κάμποσο. Δηλαδή δε θα αρθεί την επόμενη βδομάδα ας πούμε αλλά πιθανότατα περισσότερο. Πόσο ακριβώς δεν είμαστε σε θέση να πούμε. Είναι πιθανόν να πάει μέχρι Σεπτέμβριο

 

Αυτό σημαίνει ότι όποιος εχει πραγματική ανάγκη αγορών από το εξωτερικό ( για δουλειά. για αντικείμενα για προσωπική χρήση που τα χρειάζεται και δεν υπάρχουν εδώ κλπ) μπορεί να στραφεί στις λύσεις που έχουν γραφτεί στο θέμα αυτο είτε να αναζητήσει άλλες παρόμοιες. Συνοψίζω μερικές από αυτές τις λύσεις:

 

1) Bitcoin. Υπάρχει σχετικό θέμα στο Insomnia Που αναφέρει αναλυτικά απο που αγοράζουμε, και πως τα μετατρέπουμε σε πιστωτική κάρτα που ισχύει για αγορές στο εξωτερικό. www.insomnia.gr/topic/575019-info-οδηγός-αποφυγής-capital-control-με-το-bitcoin/

 

2) Αν έχουμε γνωστούς/φίλους ή ατομα που πρόκειται να ταξιδέψουν εξωτερικό, σε χώρα της ευρωζώνης μπορούμε να τους ζητήσουμε να μας αγοράσουν πιστωτικές προπληρωμένες που έχουν ένα ποσό μέσα. Οι φίλοι είναι πιθανόν να εχουν λογαριασμό σε Ελληνική τράπεζα και να τους τα καταθέσουμε εκεί.

 

3) Παρόμοιο με το προηγούμενο. Αγορά Paysafecard από χώρα της ευρωζώνης και μετατροπή της σε προπληρωμένη Mastercard με διάφορους τρόπους

 

4) Μεταφορά Paypal balance. Υπήρχε αγγελία στο Myphone, όπου κάποιο μέλος πριν 3-4 μέρες μετέφερε balance paypal με κατάθεση σε λογαριασμό Ελληνικής τράπεζας, χωρίς προμήθεια. Δηλαδή σου μετεφερε όσα ευρω ακριβώς του κατέθετες στην τράπεζα. Τωρα δεν υπάρχει αλλά με λίγο ψάξιμο ίσως βρεθεί αλλού παρόμοια κατάσταση

 

 

Τονίζω ότι οι 3 πρώτες λύσεις έχουν χρεώσεις και δεν είναι τόσο οικονομικές όσο να έκανες τη συναλλαγή απευθείας με δική σου κάρτα. Αλλά αν κάποιος έχει ανάγκη μπορεί να στραφει σε αυτές

 

Καλό είναι να γραφτούν και άλλες παρόμοιες λύσεις για να τις μαζέψουμε γιατί έχω την αίσθηση ότι πρέπει να μάθουμε να ζούμε με τους περιορισμούς για κάποιο διάστημα

To 3 πως ακριβώς γίνεται? Θα ταξιδέψω εγώ στο εξωτερικό από που μπορώ να προμηθευτώ μια τέτοια κάρτα? Από τράπεζα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 3 πως ακριβώς γίνεται? Θα ταξιδέψω εγώ στο εξωτερικό από που μπορώ να προμηθευτώ μια τέτοια κάρτα? Από τράπεζα?

Σε χώρα της ευρωζώνης θα πας;

Δεν είμαι βεβαιος αν γίνεται με κάρτες που έχουν εκδοθεί σε άλλες χώρες εκτός ευρω. Αν πας σε χωρα της ευρωζώνης δες στη σελίδα www.paysafecard.com  οπου λέει σε ποια σημεία την αγοράζεις. Απο περίπτερα και άλλα αντίστοιχα σημεία πουλιόταν στην Ελλάδα, όχι από τράπεζα.

 

Μετά η ίδια η paysafecard έχει την υπηρεσία αυτη που τα μετατρεπει σε mastercard (και όχι μόνο αυτη). Στη σελίδα τους θα βρεις πληροφορίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Ας επικεντρωθούμε στις λύσεις λοιπόν, που όπως είδατε υπάρχουν.

 

Αυτη με το bitcoin δουλεύει μόνο απο Ελλάδα δε χρειάζεται να έχεις γνωστό έξω, ούτε να υποχρεώνεσαι σε κάποιον. Καλό είναι να διαβάσουμε το θέμα αυτό προσεκτικά. Υπάρχουν μέλη εκεί που το κατέχουν το ζήτημα και βοηθάνε

Προσπάθησα να καταλάβω τί γίνεται με αυτό, αλλά μου φαίνεται βουνό και ολόκληρη διαδικασία!! :-D

Τελοσπάντων, θα περιμένω μέχρι Σεπτέμβρη να δω τί θα γίνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...