Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το paypal εξακολουθεί να μου βγάζει

 

We're sorry, but your transaction couldn't be completed using the selected card, Visa x-xxxx. This happened because it has been denied by the card issuer.

 

υπάρχει κάποιο workaround ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

έχεις δίκαιο φίλε και εγώ μαζί σου είμαι. αλλα η ανάγκη βλέπεις.

πάντως οι περισσότερες τράπεζες δουλεύουν με αποστολή αλληλογραφίας για άνοιγμα νέων τρ. λογαριασμών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπαρχει πρόβλημα αν τα στοιχεία του λογαριασμού στο paypal δεν ταιριάζουν με της κάρτας ?

Ειχα συνδέσει  δικο μου λογαριασμό paypal με κάρτα(χρεωστική πειραιως) που ανήκει στην μητέρα μου ,ειχα καταφέρει να κάνω μια αγορά αλλα  μετα σε αλλες αγορες που προσπάθησα να κανω έφαγα άκυρο "We couldn't complete your purchase, because the card issuer declined the card Visa "

 

Απ'οτι βλέπω άλλοι με καρτα πειραιως κανουν αγορες ,μπορώ να δω μεσα απο το paypal που είναι το πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ολοκληρώσει επιτυχώς κάποιος το verification στο leupay?

 

Έκανα Upload μέσα από το account μου σκαρισμένη photo από “Document for proof of address” και “Copy of ID document” (άδεια οδήγησης νέου τύπου όπου υπάρχει και στα λατινικά το όνομά μου) μόνο την μπροστινή μεριά. Μετά από 2 μέρες μου έστειλαν mail ότι χρειάζονται να τους στείλω σε μεγαλύτερη ανάλυση την άδεια οδήγησης (και από τις 2 πλευρές) καθώς και μια φωτοτυπία από ένα ID μου (ταυτότητα ή διαβατήριο).

 

Το verification request είναι ακόμα σε status pending, και δεν με αφήνει να κάνω upload αλλά αρχεία μέσα από το account μου. Τους στείλω e-mail και τους εξηγώ ότι δεν υπάρχει δυνατότητα να κάνω upload τις photo μέσα από το account μου, και ένα γίνετε να μου ενεργοποιήσουν αυτήν την επιλογή για τα στείλω. Ακόμα τους επισημαίνω ότι δεν θα ήθελα να τα κάνω attach και να τα στείλω με e-mail (το οποίο θα ήταν η εύκολή λύση για εμένα να τις κάνω attach και reply στο mail που μου έστειλαν) διότι  υπάρχουν ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα και το e-mail δεν είναι ασφαλής μέθοδος αποστολής (θα προτιμούσα δηλαδή να τα κάνω upload κατευθείαν στον server τους).

 

Μου απάντησαν σήμερα, δίνοντας μου μια ταχυδρομική διεύθυνση στο Λουξεμβούργο για τα ταχυδρομήσω εκεί άμα θέλω… ΣΟΒΑΡΑ ΤΩΡΑ !?!?!?

 

Το δικό μου έγινε κανονικά. Είχα ανεβάσει φώτο της ταυτότητας και λογαριασμό σταθερής. Στο μεταξύ ήρθε και η κάρτα και έκανα το verification κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι έχουν πρόβλημα με τις κάρτες, οι κάρτες μετά από κάποιες κινήσεις στο εξωτερικό κλειδώνονται

Υπάρχει αλλος τροπος να βάλουμε χρήματα στο paypal balance εκτος αυτού με τους δυο λογαριασμούς paypal?......συγνώμη που ρωτάω αλλα δεν ξερω που να το βρω αυτο μεσα σε τοσες σελίδες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες "λίγο χύμα" τι εννοείς?

 

Εδώ μιλάμε για online τράπεζα η οποία επίσημα σου ζητάει ευαίσθητα έγγραφα με προσωπικά δεδομένα (όπως φωτοτυπία διαβατηρίου) με e-mail, εναλλακτικά να τους τα στείλεις εκτυπωμένα με ταχυδρομείο (ή ταχυδρομικό περιστέρι). Και εγώ πρέπει να τους εμπιστευτώ τα χρήματά μού ? Δηλαδή έχοντας σαν πρώτη επαφή αυτό το περιστατικό, τι άποψη πρέπει να διαμορφώσω για την ασφάλεια που μου παρέχει στις online συναλλαγές μου.

 

Αυτό που μου κάνει μεγαλύτερη εντύπωση είναι ότι πρόκειται για τράπεζα, και όχι για κάποιο τυχαίο οnline κατάστημα.

 

Θα έστελνες ποτέ φωτοτυπία της πιστωτικής/χρεωστικής σου κάρτας (και απο τις 2 όψεις μαζι με το ccv) με e-mail ?

 

Σου ζήτησαν να τους στείλεις φωτο της πιστωτικής; Αν ναι, ποιας πιστωτικής; Το support τους πάντως απαντά το πολύ σε 48 ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ζήτησαν να τους στείλεις φωτο της πιστωτικής; Αν ναι, ποιας πιστωτικής; Το support τους πάντως απαντά το πολύ σε 48 ώρες.

 

Όχι δεν μου ζήτησαν. Σχήμα λόγου είναι. Απλά ρωτάω εάν κάποιος θα το έκανε (καθώς μέσω e-mail δεν παρέχετε καμία ασφάλεια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν μου ζήτησαν. Σχήμα λόγου είναι. Απλά ρωτάω εάν κάποιος θα το έκανε (καθώς μέσω e-mail δεν παρέχετε καμία ασφάλεια)

 

Προσωπικά πάντως δεν έχω μέχρι στιγμής κάποιο παράπονο. Βέβαια μιλάμε για μικροποσά, αλλά προσωπικά τους εμπιστεύομαι (όσο μπορείς να εμπιστευτείς έναν τραπεζίτη) περισσότερο από την Revolut, λόγω του ότι πρόκειται, όπως είπες, για μια φυσική τράπεζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω έστειλα σήμερα φωτό της ταυτότητας (μπρος-πίσω) και  ενα λογαριασμό νερού !  για verification στο LeuPay μέσω e-mail. 

Το πολύ πολύ να την υποκλέψει κανα τζιχαντιστής και να παρουσιαστεί ως Ελληνας  :ph34r:

Εντάξει είναι λίγο ρίσκο αλλά ποια τράπεζα σου ανοίγει ηλεκτρονικό IBAN και σου εκδίδει κάρτα χωρίς στοιχεία εξαποστάσεως ; Το πλεονέκτημα σε σχέση με τη Revolut είναι οτι στέλνεις άμεσα χρήματα απο τον λογαριασμό σου στην Ελλάδα στον ηλεκτρονικό σου λογαριασμό  στο Λουξεμβούργο δίχως την ανάμειξη τρίτου (πχ Revolut που έκανε 4 εργάσιμες να εμφανιστεί το ποσό στο κινητό). 

Θα ενημερώσω το φορουμ για την πορεία του verification....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πάντως δεν έχω μέχρι στιγμής κάποιο παράπονο. Βέβαια μιλάμε για μικροποσά, αλλά προσωπικά τους εμπιστεύομαι (όσο μπορείς να εμπιστευτείς έναν τραπεζίτη) περισσότερο από την Revolut, λόγω του ότι πρόκειται, όπως είπες, για μια φυσική τράπεζα.

 

Η λογική αυτό λέει. Διότι όταν κάνεις έμβασμά στην revolut (στην barcleys) το κάνεις στον λογαριασμό της εταιρείας (και όχι σε δικό σου). Άμα βαρέσει διάλυση η εταιρεία και δεσμευτεί ο λογαριασμός, δύσκολό να πάρεις τα χρήματα σου πίσω.

 

Τους ξαναέστειλα αναλυτικό e-mail, άντε να δούμε τι θα απαντήσουν. Στην χειρότερη παντός δεν θα τα εκτυπώσω να τα στείλω με το ταχυδρομείο, αλλά θα γράψω τα αρχεία σε ένα cd και θα τα στείλω το cd με το ταχυδρομείο (το ξέρω ότι δεν θα ιδρώσουν, ούτε θα αντιληφθούν την συμβολική διαφορά... αλλά τουλάχιστον θα έχει πλάκα) lol !!! Κατά άλλα Online banking….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω έστειλα σήμερα φωτό της ταυτότητας (μπρος-πίσω) και  ενα λογαριασμό νερού !  για verification στο LeuPay μέσω e-mail. 

Το πολύ πολύ να την υποκλέψει κανα τζιχαντιστής και να παρουσιαστεί ως Ελληνας  :ph34r:

Εντάξει είναι λίγο ρίσκο αλλά ποια τράπεζα σου ανοίγει ηλεκτρονικό IBAN και σου εκδίδει κάρτα χωρίς στοιχεία εξαποστάσεως ; Το πλεονέκτημα σε σχέση με τη Revolut είναι οτι στέλνεις άμεσα χρήματα απο τον λογαριασμό σου στην Ελλάδα στον ηλεκτρονικό σου λογαριασμό  στο Λουξεμβούργο δίχως την ανάμειξη τρίτου (πχ Revolut που έκανε 4 εργάσιμες να εμφανιστεί το ποσό στο κινητό). 

Θα ενημερώσω το φορουμ για την πορεία του verification....

 

Γιατί τα έστειλες μέσω mail και όχι μέσω της σελίδας τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω έστειλα σήμερα φωτό της ταυτότητας (μπρος-πίσω) και  ενα λογαριασμό νερού !  για verification στο LeuPay μέσω e-mail. 

Το πολύ πολύ να την υποκλέψει κανα τζιχαντιστής και να παρουσιαστεί ως Ελληνας  :ph34r:

Εντάξει είναι λίγο ρίσκο αλλά ποια τράπεζα σου ανοίγει ηλεκτρονικό IBAN και σου εκδίδει κάρτα χωρίς στοιχεία εξαποστάσεως ; Το πλεονέκτημα σε σχέση με τη Revolut είναι οτι στέλνεις άμεσα χρήματα απο τον λογαριασμό σου στην Ελλάδα στον ηλεκτρονικό σου λογαριασμό  στο Λουξεμβούργο δίχως την ανάμειξη τρίτου (πχ Revolut που έκανε 4 εργάσιμες να εμφανιστεί το ποσό στο κινητό). 

Θα ενημερώσω το φορουμ για την πορεία του verification....

 

Δεν διαφωνώ να τους στείλω τα στοιχεία που ζητάνε. Λογικό είναι να ζητάνε κάποια αποδεικτικά στοιχεία για να ανοίξεις λογαριασμό. Με ενοχλεί ο τρόπος που τα ζητάνε. Εδώ απλά online καταστήματα, έχουν verification 128-bit security κλπ.... για τις online συναλλαγές με κάρτες κλπ... και η τράπεζα μου ζητάει να τα στείλω με e-mail... και την ίδια στιγμή καυχιέται για “security at highest level” στο site της «Your data and money are protected with latest technologies available in the world for data encryption and tokenization, run on a specialized secure hardware platform»

 

Να διευκρινίσω εδώ ότι δεν έχω καμία σχέση με ανταγωνιστικές εταιρείες, ούτε προσπαθώ να πείσω κανέναν ότι για κάποιον λόγο η συγκεκριμένη εταιρεία δεν προσφέρει καλές υπηρεσίες. Ένας απλός χρήστης είμαι που λέει τις εμπειρίες του, για καθαρά ενημέρωση των υπολοίπων…

Γιατί τα έστειλες μέσω mail και όχι μέσω της σελίδας τους;

 

Διότι όταν κάνεις την διαδικασία για το verification μέσα από την σελίδα τους, σου ζητάνε να κάνεις upload κάποια έγγραφα (υποθέτω μέσα σε μια "secure" υποδομή). Στην συνέχεια όμως, κλειδώνει η διαδικασία μέσα από την σελίδα  (verification pending), και άμα χρειαστούν κάτι επιπλέον σου ζητάνε να τους το στείλεις με e-mail (ή ταχυδρομικό περιστέρι..... lol όπως στην περίπτωσή μου που τόλμησα να τους "μαλώσω" για την αποστολή μέσω e-mail) :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν καταλαβαίνω γιατί να τα στείλεις όμως μέσω μέιλ κι όχι να τα ανεβάσεις μέσω της σελίδας τους που είναι secure;

 

Τώρα είδα την απάντησή σου. 

Επεξ/σία από timekeeper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aνεβάζοντας μέσα από το site της leupay τις δύο όψεις της ταυτότητας και εναν λογαριασμό ΔΕΗ, η κάρτα έγινε verification. Αν θυμάμαι καλά μετά από 1 μερα. Δεν αντιμετώπισα κάποιο θέμα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...