Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την δεύτερη φορά υπαρχει τρόπος να την ξεπεράσει αλλάζοντας ip, κάπου εδω στο φορουμ υπάρχει αναλυτικά η διαδικασία αλλά τώρα είμαι από κινητό, επιφυλάσσομαι

 

 

Ακριβως αυτο.

Να λεμε σε ολους, οτι υπαρχει η εναλλακτικη λυση του request money version 2016, με αλλαγες ip,

που λειτουργει, απο οσα λενε ο dedalos91 που την ανακαλυψε και πιθανως και αλλοι.

 

Ειναι κριμα να λεμε μονο οτι τελειωσε το εμβασμα της Πειραιως (ξεφτιλα) απο τις 10 Απριλη.

 

Πιστευω οτι πληρωνουμε το γεγονος της αυξησης του οριου του εμβασματος απο τα 500 στα 1000 ευρω.

Γιατι απο Γεναρη ως Μαρτη, δεν υπηρχε προβλημα με εμβασματα και top up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά υπάρχει θέμα με την Πειραιώς για αποστολή εμβάσματος στο εξωτερικό; Μου ήρθε αυτό το μήνυμα:

 

"Σας ενημερώνουμε πως η αποστολή χρημάτων στο εξωτερικό, έως το ύψος του ορίου των €1.000, δεν είναι δυνατή μέχρι και την 30/04/2016. Εξαιρούνται οι περιπτώσεις για τις οποίες προηγουμένως έχει εισαχθεί τουλάχιστον ισόποσο κεφάλαιο από την αλλοδαπή".

Εδω και 15 μερες ισχυει αυτο και τωρα πλέον έφτασε στο τελος του, σε λιγες μερες αλλάζει ο μηνας

 

Την δεύτερη φορά υπαρχει τρόπος να την ξεπεράσει αλλάζοντας ip, κάπου εδω στο φορουμ υπάρχει αναλυτικά η διαδικασία αλλά τώρα είμαι από κινητό, επιφυλάσσομαι

To χρωσταω στον @mr.arxontas

Διαβασε εδω

http://www.insomnia.gr/topic/574635-capital-controls-paypal-ebay-αγορές-εξωτερικού/?p=54773858

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως αυτο.

Να λεμε σε ολους, οτι υπαρχει η εναλλακτικη λυση του request money version 2016, με αλλαγες ip,

που λειτουργει, απο οσα λενε ο dedalos91 που την ανακαλυψε και πιθανως και αλλοι.

 

Ειναι κριμα να λεμε μονο οτι τελειωσε το εμβασμα της Πειραιως (ξεφτιλα) απο τις 10 Απριλη.

 

Πιστευω οτι πληρωνουμε το γεγονος της αυξησης του οριου του εμβασματος απο τα 500 στα 1000 ευρω.

Γιατι απο Γεναρη ως Μαρτη, δεν υπηρχε προβλημα με εμβασματα και top up.

 

Αν και είσαι οπαδός της μεθόδου Request, βλέπω ότι αποφεύγεις να πεις τα προβλήματα που προέκυψαν τους τελευταίους μήνες, με τις δεσμεύεις των των χρημάτων για 21 μέρες, την αδικαιολόγητη απόρριψη της μεθόδου κ.α., που έχουν σαν αποτέλεσμα να έχουν λιγοστέψει πολύ όσοι εξακολουθούν να χρησιμοποιούν αυτή τη μέθοδο, αφού έχουν στραφεί στις άλλες λύσεις.

 

Δεν νομίζω ότι μπορεί να αναβιώσει η ήδη ξεπερασμένη μέθοδος Request, προμοτάροντας τη δύσκολη και πολύπλοκη διαδικασία, για πολλούς, με την αλλαγή IP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι πληρωνουμε το γεγονος της αυξησης του οριου του εμβασματος απο τα 500 στα 1000 ευρω.

Γιατι απο Γεναρη ως Μαρτη, δεν υπηρχε προβλημα με εμβασματα και top up.

 

Πληρώνουμε την αβεβαιότητα και την αστάθεια της οικονομίας που αυξήθηκε δραματικά από τις αρχές του έτους, αλλά κυρίως πληρώνουμε ότι ενώ ...χαρίστηκε στο Σάλλα το 50% του Ελληνικού τραπεζικού συστήματος με το πελατολόγιο μαζί, το άλλο 50% το μοιράζονται 3 τράπεζες με τα ίδια μηνιαία όρια για αποστολές εμβασμάτων η καθεμιά μόνη της με το όριο που έχουν δώσει Πειραιώς. Προφανές ήταν ότι θα συμβεί και θα συμβαίνει συνεχώς και κάθε μήνα και πραγματικά δεν μπορώ κι εγώ να καταλάβω γιατί δεν καθόρισαν αυτά τα όρια ανάλογα με το πελατολόγιο της κάθε τράπεζας ή με το τζίρο της ή με κάποιο παρόμοιο κριτήριο τέλος πάντων (όπως έκαναν άλλωστε για τις ακόμα μικρότερες μη συστημικές, Αττικής και λοιπές Συνεταιριστικές που τους δίνουν ψίχουλα κάθε μήνα).

Ξαναλέω ότι προχθές έστειλα (και σήμερα πιστώθηκαν) 2 εμβάσματα (500 και 300 Ευρώ) από Εθνική χωρίς κανένα πρόβλημα. Δυστυχώς δεν γίνεται να ανοίξει -όποιος δεν είχε προνοήσει- πλέον νέο λογαριασμό σε άλλη τράπεζα και εκεί εντοπίζεται τελικά το πρόβλημα για όσους είστε "εγκλωβισμένοι" μόνο στην Πειραιώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεμπιπτόντως η πειραιως πρεπει να κινδυνεύει, σημερα το πρωι με πηραν τλφ και μου ζήτησαν αν εχω χρήματα σε αλλη τραπεζα να τους τα μεταφέρω σε προθεσμιακό με το αστρονομικό επιτόκιο του 1,2%

 

Πέρα του οτι γέλασα, της ειπα ενα παράδειγμα, για να καταλάβει, αν σας στείλω 500 ευρω θα μου κρατήσετε για εισερχόμενο έμβασμα 4 ευρω, με επιτόκιο 1,2 μείον την φορολογία, για να τα πάρω πισω(τα 4 ευρω) θα χρειαστεί να δεσμεύω τα 500 ευρω για 14 με 15 μήνες, γέλασε και αυτη και κλείσαμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έδιωχνε την υποδιαστολή (από το 1,2%) ίσως να άξιζε να κάτσεις να το σκεφτείς. Εκεί πρέπει να πάνε τα επιτόκια -χωρίς καμία υπερβολή-  αν θέλουν να δουν ποτέ ξανά χρήμα και ασφαλώς με ταυτόχρονη άρση περιορισμών. Επειδή κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να κάνουν, δυστυχώς η μόνη λύση που απομένει και είναι πια απλά θέμα χρόνου να υλοποιηθεί, είναι αυτή που όλοι ξέρουμε και φανταζόμαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και είσαι οπαδός της μεθόδου Request, βλέπω ότι αποφεύγεις να πεις τα προβλήματα που προέκυψαν τους τελευταίους μήνες, με τις δεσμεύεις των των χρημάτων για 21 μέρες, την αδικαιολόγητη απόρριψη της μεθόδου κ.α., που έχουν σαν αποτέλεσμα να έχουν λιγοστέψει πολύ όσοι εξακολουθούν να χρησιμοποιούν αυτή τη μέθοδο, αφού έχουν στραφεί στις άλλες λύσεις.

 

Δεν νομίζω ότι μπορεί να αναβιώσει η ήδη ξεπερασμένη μέθοδος Request, προμοτάροντας τη δύσκολη και πολύπλοκη διαδικασία, για πολλούς, με την αλλαγή IP.

Πριν 10 μέρες πουλησα κάτι στο eBay μετα απο καιρο και για πρώτη φορα είδα την καθυστερηση 21 ημερων για να παρω τα λεφτα μου, την οποια συντομευσα σε 8 μερες βαζοντας tracking και στελνωντας πολυ γρηγορα...λοιπον νομιζω πως οσοι εχουν αυτη την καθυστερηση των 21 ημερων απλά έκαναν την συναλλαγή να μοιάζει με πώληση και το eBay για εξασφάλιση του αγοραστή και του εαυτού του τους καθυστερεί.

Οσο για την αλλαγή ΙΡ δηλαδή on off το modem δεν νομίζω πως είναι και πολύ επιστήμη, ειδικά σε σχέση με τα 15 πεδία που πρέπει να συμπληρωσεις στο εμβασμα....

Τώρα αν στον οδηγό που έφτιαξα χρησιμοποιησα 100 λέξεις για κάτι που περιγράφεται και με 30 το έκανα για να μην υπάρχουν παρερμηνιες και για να υπάρχει 100% επιτυχία

Για τις κρατησεις φυσικά δεν μπορώ να πω κάτι γιατί είναι αρκετα μεγαλύτερες από το εμβασμα...

Συγνώμη για την ορθογραφία... κινητό....

Και ξαναλέω πως όλοι να βοηθησουμε θέλουμε και ο καθένας προτείνει και επιλέγει ο,τι τον βολεύει... εγώ πχ έχω και revolut....

 

Καλό Πάσχα σε όλους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη μέθοδο Request δεν παρεμβαίνει, φυσικά, το ebay που αναφέρεις, αλλά το paypal θεωρεί ότι πρόκειται για συναλλαγή μεταξύ πωλητή-αγοραστή και κρατάει τα χρήματα για 21 μέρες. Αυτό δεν συνέβαινε όλο το διάστημα από τον ΙΟΥΛ 2015 μέχρι τις αρχές του 2016 και, φυσικά, όποιος χρησιμοποιεί ακόμη τη Request δεν "κάνει τη συναλλαγή μοιάζει με πώληση" οικειοθελώς, αλλά απλά ταλαιπωρείται από την εφαρμογή των όρων του paypal.

 

Τέλος, δεν πρόσθεσα παραπάνω, στα μειονεκτήματα της διαδικασίας Request, και το χαράτσι της προμήθειας 3,4% + 0,35€ που χρεώνει το paypal, το οποίο, φυσικά, δεν συγκρίνεται με το 1€ του εμβάσματος, ανεξαρτήτως ποσού, που πληρώνεις στην ελληνική τράπεζα, για να φορτώσεις είτε το paypal είτε τις κάρτες εξωτερικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν ειπα οτι παρεμβαινει το ebay, απλα το paypal εφαρμοζει την ιδια πολιτική (η οποια ειναι νεα, δεν ξερω απο ποτε ισχυει αλλα ειναι νεα) οπως στο ebay (αδερφες εταιριες ή μηπως καλυτερα να πουμε πως μιλαμε για την ιδια εταιρια).
δεν ειπα οτι καποιος το κανει οικιοθελως, απλα οταν το κανει λαθος (πχ δημιουργει 2ο paypal και πληρωνει με αυτο τα λεφτα για "αγαθα" κτλ) το αποτελεσμα ειναι να φαινεται σαν πωληση.
δεν ειπα πως το 3,4 % ειναι καλυτερο απο το 1%....ειπα το αντιθετο....

 

την συγκριση των μεθοδων την ξαναεκανα / ξανακαναμε....(δειτε την παρακατω)
http://www.insomnia.gr/topic/574635-capital-controls-paypal-ebay-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D/page-748?do=findComment&comment=54739692

 

Διαδικασία Request Money ή αλλιώς Payment με 100% επιτυχία

http://www.insomnia.gr/topic/574635-capital-controls-paypal-ebay-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D/?view=findpost&p=54773858

 

ο καθενας διλεγει οτι θελει....

 

α, να μην ξεχασω για αυτο που λες για τις τραπεζες, τα τελευταια χρονια δεν ειμαι και πολυ σιγουρος αν ειναι καλο που μια τραπεζα ειναι ελληνικη σε αντιθεση με τις ξενες....

για μια τράπεζα το κακό δεν είναι που είναι ξένη αλλά που είναι τράπεζα....

 

αυτα και παντα φιλικα

ps
Συγνώμη, μάλλον πάλι έκανα edit (για τις κρατησεις) που δεν ειδες

Επεξ/σία από dedalos91
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη μέθοδο Request δεν παρεμβαίνει, φυσικά, το ebay που αναφέρεις, αλλά το paypal θεωρεί ότι πρόκειται για συναλλαγή μεταξύ πωλητή-αγοραστή και κρατάει τα χρήματα για 21 μέρες. Αυτό δεν συνέβαινε όλο το διάστημα από τον ΙΟΥΛ 2015 μέχρι τις αρχές του 2016 και, φυσικά, όποιος χρησιμοποιεί ακόμη τη Request δεν "κάνει τη συναλλαγή μοιάζει με πώληση" οικειοθελώς, αλλά απλά ταλαιπωρείται από την εφαρμογή των όρων του paypal.

 

Τέλος, δεν πρόσθεσα παραπάνω, στα μειονεκτήματα της διαδικασίας Request, και το χαράτσι της προμήθειας 3,4% + 0,35€ που χρεώνει το paypal, το οποίο, φυσικά, δεν συγκρίνεται με το 1€ του εμβάσματος, ανεξαρτήτως ποσού, που πληρώνεις στην ελληνική τράπεζα, για να φορτώσεις είτε το paypal είτε τις κάρτες εξωτερικού.

 

Από την πρώτη μέρα που μάθαμε την παράκαμψη μέσω request, οι προμήθειες ήταν αυτές. Υψηλές, αλλά τί να κάνεις;

Αργότερα προστέθηκαν και άλλοι τρόποι (μέσω ξένης κάρτας ή σύνδεση λογαριασμού σε paypal κλπ.), σχεδόν όλοι με έμβασμα μέσω web-banking. Οπότε το request έμεινε απλώς ως ένας τρόπος να φορτώσεις άμεσα ένα ποσό χρημάτων για μή προγραμματισμένη αγορά ή ως εναλλακτική για όσους δεν θέλουν/μπορούν να βγάλουν κάρτα εξωτερικού ή τους φαίνεται πολύπλοκη η διαδικασία του εμβάσματος (δεν είναι, αλλά δεν είμαστε όλοι το ίδιο).

 

Προχθές έκανα τη διαδικασία του request για κάτι αντίστοιχο και για πολλοστή φορά (ακολουθώντας καλού-κακού πλέον τις υποδείξεις άλλων μελών για αλλαγή ip κλπ) είχα χρήματα άμεσα στο balance του paypal. Για την ακρίβεια, μετά τις πρώτες αποτυχίες του Σεπτέμβρη (τότε που δεν έβαζα το σωστό e-mail, τηλέφωνο κλπ στα στοιχεία της κάρτας), ουδέποτε έφαγα χυλόπιτα από το request. Πάντα επιτυχία και πάντα άμεσα τα χρήματα στο balance, αλλά το λογαριασμό στο paypal τον έχω χρόνια και έχω κάνει ένα σωρό αγορές και προ cc, δεν τον έφτιαξα χθες, που μπορεί να εξηγεί πολλά.

 

Το καθένα έχει τη χρήση του. Αρκεί να έχεις χρήματα να ξοδέψεις. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...