Προς το περιεχόμενο

[Smartphone] Huawei P8 Lite @ vodafone.gr 169Euro (χωρίς συμβόλαιο) [ΤΕΛΟΣ]


SigmaDelta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να κάνω μία ερώτηση παιδιά

Το κινητό το έχει ο γαμπρός μου. Ανταλλάξαμε μερικές φωτογραφίες και ένα βίντεο. Εντάξει οι φωτογραφίες είναι όπως τις περίμενα (υπερβολικό sharpening) και τυπικό για κινητό αλλα στο βιντεο κάτι δεν πάει καλά. Σε βιντεάκι στην default ανάλυση (720p 9mbps) εμφανίζει έντονο.. πως να το πω.. pixelιασμα (κουτάκια ομαδοποίησης) όταν κουνάς την κάμερα απότομα. Δοκίμασα μερικούς players στο pc, ¨ολοι το ίδιο. Πως δεν το παρατήρησε κανένας;; Επειδή δεν έχω το κινητό να "παίξω" με το βίντεο ισχύει γενικά ή είναι θέμα ρυθμίσεων;; 

 

Με ενδιαφέρει για πιθανή αγορά αλλα με ενδιαφέρει πολυ και η ποιότητα της κάμεράς του.

 

Παραθέτω καρέ από το βιντεο με το φαινόμενο.

 

videosample558b4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανεβασε την αναλυση, ειναι θεμα συμπιεσης. Και στο 1080 θα το κανει στις αποτομες αλλαγες πλανου, απλα δεν θα το βλεπεις τοσο.

 

Δε φταιει το κινητο σε αυτο, ειναι ο τροπος συμπιεσης ολων των video.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανεβασε την αναλυση, ειναι θεμα συμπιεσης. Και στο 1080 θα το κανει στις αποτομες αλλαγες πλανου, απλα δεν θα το βλεπεις τοσο.

 

Δε φταιει το κινητο σε αυτο, ειναι ο τροπος συμπιεσης ολων των video.

Όλων των βιντεο;; Νομίζω κάνεις λάθος. Μόλις μελέτησα αντίστοιχα βίντεο από το nokia 808 μου σε ίδια ανάλυση pixels 720p και ίδιο format (mp4) αλλα από ότι βλέπω μεγαλύτερο bitrate (12mbps που είναι default στο nokia 808 στα 720p) και όχι δεν το κάνει. Μπορεί να τρέμει σαν τρελό λόγω έλλειψης σταθεροποίησης στο 808 μου αλλα "κουτάκι" (pixelιασμα ομαδοποίησης) δεν βλέπω ούτε για δείγμα. :(

 

Αλλάζει (μεγαλώνει) το bitrate στο p8 lite και αν αλλάζει εξαφανίζεται το φαινόμενο;; Μου κάνει εντύπωση που δεν αναφέρεται στα reviews είναι πολύ έντονο όπως το βλέπω.

 

Ευχαριστώ.

 

 

edit. κάτι πετάει το gsmarena για το θέμα στο αδελφάκι p8 που νομίζω έχουν την ίδια κάμερα.

Videos are stored as MP4 files and have a bitrate of around 10Mbps for 1080p resolution, 12 Mbps at most...   .... As a result of the reduced bitrate, videos taken with the Huawei P8 are quite lacking in detail and sharpness. 

Στο nokia 808 στην ανάλυση 1080p το default bitrate είναι 19mbps! 

 

Πάντως στο youtube δεν το βλέπω το πρόβλημα σε δείγματα. Τι γίνεται;;

 

edit2 και άλλος το παρατηρεί..

The Full HD videos of the main camera are okay when you consider the price of the smartphone and the quality should be sufficient for some video memories. The sharpness is not completely convincing, because details are noticeably blurred by the comparatively strong compression of the bit rate, especially during movements. This is also shown by the two screenshots below that we took from two sample videos, which were recorded with the review unit as well as an LG G3 under the same conditions. The vegetation in particular shows the lower sharpness of the video from the P8 lite.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα στην παρεα,

 

Εγω το έχω εδω και ένα μήνα.. από χθες παρατήρησα μια κιτρινίλα στην πανω αριστερή μεριά της οθόνης.. αυτό φαίνεται πιο αισθητά μόλις ειναι λευκή η οθόνη.. Έχει κάποιος παρόμοιο θέμα η να ξέρει τι μπορεί να είναι??

 

(για να προλάβω κάποιους, δεν είναι βρώμα :P :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα στην παρεα,

 

Εγω το έχω εδω και ένα μήνα.. από χθες παρατήρησα μια κιτρινίλα στην πανω αριστερή μεριά της οθόνης.. αυτό φαίνεται πιο αισθητά μόλις ειναι λευκή η οθόνη.. Έχει κάποιος παρόμοιο θέμα η να ξέρει τι μπορεί να είναι??

 

(για να προλάβω κάποιους, δεν είναι βρώμα :P :P)

εισαι για αλλαγη οθονης ,κλασικο προβλημα σε κινητα μετα απο υπερθερμανσης κινητου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι για αλλαγη οθονης ,κλασικο προβλημα σε κινητα μετα απο υπερθερμανσης κινητου

 

πολυ ωραία... :/ να φανταστω το καλύπτει η εγγύηση λογικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός αν το έχει κάνει ντούαλ σιμ από μόνο σιμ και έχει χαθεί η εγγύηση.

 

Δεν νομίζω Αλεκο. Δεν εχει πειραχτει το λογισμικο και αυτο που ειναι εγκατεστημένο ειναι της εταιρίας που το κατασκευαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγχώνεστε από Σεπτέμβρη όντως από όσο μου είπε φίλος μου που δουλεύει σε κατάστημα θα το φέρει η Wind στα 169!

 

Αν φέρουν και τίποτα άλλο σε καλή τιμή, πες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...