Προς το περιεχόμενο

Αγορές με Paypal - ebay - Μέθοδος "Request Money"


olympara

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πέρα από αυτά και την πατάτα που έκανα,

ο λόγος που δεν μπόρεσα να κάνω την αγορά με το paypal είναι γιατί δεν είχα προσθέσει κάρτα?

Και αν όχι, τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 647
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πέρα από αυτά και την πατάτα που έκανα,

ο λόγος που δεν μπόρεσα να κάνω την αγορά με το paypal είναι γιατί δεν είχα προσθέσει κάρτα?

Και αν όχι, τι φταίει?

Δεν ξέρω ακριβώς τι φταίει, πάντως η απόρριψη δεν σχετίζεται με την κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από αυτά και την πατάτα που έκανα,

ο λόγος που δεν μπόρεσα να κάνω την αγορά με το paypal είναι γιατί δεν είχα προσθέσει κάρτα?

Και αν όχι, τι φταίει?

 

Μπορείς να δώσεις link από αυτό/ά που ήθελες να αγοράσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση το paypal,

 

We can't process your payment right now, so please try again later. We're
sorry for the inconvenience.
_____________________________________________________________________

The main reasons for this particular error according to PayPal technical support:

  1. When a customer does not have paypal account, a credit card has a total lifetime transaction limit of approximately $4000. This value is the total of all payments ever made through the PayPal Guest Checkout Experience on that credit card. Even if the total is below $4000, they can only use that card 15 times as a guest. If the card is flagged by PayPal, an account (username/password) will be required for security reasons.  In either case, your attendee/buyer will need to sign up for a PayPal account in order to use that credit card.
  2. If your customer does have an existing PayPal account and the credit card or email address is recognized, your client MUST log in to PayPal first for security reasons.

These are unfortunately limitations imposed by PayPal for security reasons and entirely have to do with the buyer’s credit card account. The only workaround is for you to advise them to create a PayPal account using that credit card (if they already do not have one), or use their existing PayPal account if they already have one to complete the transaction.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μέθοδος που περιγράφεται παρακάτω, αφορά τους χρήστες αυτούς που επιθυμούν να κάνουν ηλεκτρονικές αγορές από το Internet κάνοντας χρήση του πολύ γνωστού Paypal.

 

Μέθοδος "Request Money" (χρήση ενός μόνο λογαριασμού Paypal)

 

1. Μπαίνεις στον λογαριασμό Paypal που έχεις (Log In -> My Paypal).

2. Πηγαίνεις στην καρτέλα "Request Money" στο πάνω μέρος της σελίδας.

3. Κάνεις κλικ στο κουμπί "Request Money" που βρίσκεται λίγο πιο κάτω (ένα κουμπί με ένα σάκο με το $ ζωγραφισμένο πάνω του)

4. Στο πεδίο "Recipient's email address" εισάγεις ένα email το οποίο είναι πραγματικό και στο οποίο έχεις πρόσβαση και θα πρέπει οπωσδήποτε να είναι διαφορετικό από αυτό που είναι δηλωμένο στον λογαριασμό σου στο paypal.

5. Εισάγεις το ποσό που ζητάς να λάβεις και το αν είναι ευρώ ή κάποιο άλλο νόμισμα (διαλέγεις ευρώ).

6. Στην επιλογή "Request payment for" διαλέγεις "Goods" και πατάς το κουμπί "continue".

7. Στην επόμενη σελίδα, για λόγους ασφαλείας, Θα σου ζητηθεί να εισάγεις ένα κωδικό επιβεβαίωσης και μετά πατάς το κουμπί "continue".

8. Στην επόμενη σελίδα, πατάς το κουμπί "Request Money".

 

Τη στιγμή αυτή, το Paypal αποστέλλει ένα email σ' αυτόν που ζητάει τα χρήματα (κύριο email που είναι δηλωμένο στο Paypal) και άλλο ένα email σ' αυτόν που θα δώσει τα χρήματα (το email που έδωσες στο βήμα 4). Φυσικά και τα 2 αυτά πρόσωπα είστε εσείς!

Τσεκάρετε λοιπόν τους 2 λογαριασμούς αλληλογραφίας και θα δείτε να σας περιμένει από ένα μήνυμα από το paypal στον καθένα.

 

9. Στο μήνυμα που ήρθε στο νέο email (του βήματος 4), υπάρχει ένα κίτρινο κουμπί "Pay Now". Πατήστε το!

10. Στην σελίδα του paypal που θα σας μεταφέρει (φαίνεται το ποσό που ζητάτε κτλ), πατήστε το κουμπί "continue".

11. ΠΡΟΣΟΧΗ: ΜΗΝ ΠΑΤΗΣΕΤΕ το κουμπί "Log In", αλλά πατήστε παρακάτω την επιλογή "pay with my credit or debit card"!!!

12. Εισάγετε ΟΛΑ τα στοιχεία της κάρτας που σας ζητούνται και πατήστε το κουμπί "Review and Continue". (Μπορείτε να δηλώσετε την χρεωστική ή πιστωτική ή προπληρωμένη κάρτα που έχετε. Αν δεν γίνει δεκτή κάποια από τις κάρτες σας, επαναλάβετε την διαδικασία με κάποια άλλη κάρτα).

13. Τελευταίο βήμα: Πατήστε το κουμπί "Pay Now" και... ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!

Ο εαυτός σας... σας χάρισε τα χρήματα που του ζητήσατε!!!

 

Κάντε "Log in" στον λογαριασμό σας στο Paypal και θα δείτε να σας περιμένουν τα χρήματα που ζητήσατε (Paypal balance)... εκτός από το "νταβατζηλίκι" που χρεώνει το paypal. (Σε άλλο νήμα γίνεται ειδική αναφορά στο πόσο είναι η προμήθεια που παρακρατείται).

 

Τώρα που στο balance (υπόλοιπο) υπάρχουν χρήματα, δεν μπορεί να σας σταματήσει κανείς!

 

Καλές Αγορές

 

 

Υ.Γ (Η μέθοδος με τους 2 λογαριασμούς Paypal, είναι μία άλλη μέθοδος που δουλεύει εξίσου καλά. Εδώ όμως γίνεται αναφορά μόνο στη μέθοδο με τον ένα λογαριασμό Paypal.)

Εγώ έκανα όπως το περιγράφεις και πέτυχε μια χαρά. olympara  να είσαι καλά και καλές γιορτές να έχεις !! :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακως Χαμός. Εγω να ρωτησω κατι.. Επειτα απο συννενοηση με τον πωλητη.. Δεν μπορει να σου στηλει αυτος request money και να τον πληρωσεις κανονικα η πρεπει να εχεις οπωσδηποτε χρηματα στον balance? Στο παρελθον εχω πληρωσει διαφορές απο αγορές με request money. Ουσιαστικα ειναι το ιδιο πραγμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έκανα όπως το περιγράφεις και πέτυχε μια χαρά. olympara  να είσαι καλά και καλές γιορτές να έχεις !! :wub:

Επιβεβαιώνω και εγώ...ήμαρτον...έλεος πια...έλιωσα στις προσπάθειες...

Πέρασε χρεωστική της Πειραιώς αλλά απέρριψε χρεωστική της Εθνικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολούθησα την διαδικασία και αφού ολοκληρώθηκε μου στέλνουν email ότι τα χρήματα είναι δεσμευμένα και δεν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω

Αυτό έγινε και εσάς όταν το κάνετε το κόλπο πρώτη φορά η έκανα κάτι λάθος;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολούθησα την διαδικασία και αφού ολοκληρώθηκε μου στέλνουν email ότι τα χρήματα είναι δεσμευμένα και δεν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω

Αυτό έγινε και εσάς όταν το κάνετε το κόλπο πρώτη φορά η έκανα κάτι λάθος;;

Όχι δεν γίνεται σε όλους και νομίζω δεν αφορά κάτι που έκανες λάθος εσύ αλλά τυχαίνει. Για ποιο λόγο δεν ξέρω όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν γίνεται σε όλους και νομίζω δεν αφορά κάτι που έκανες λάθος εσύ αλλά τυχαίνει. Για ποιο λόγο δεν ξέρω όμως.

Μήπως πρέπει να δοκιμάσω να ενεργοποίησω την κάρτα που έχω συνδέσει με το PayPal;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...