Προς το περιεχόμενο

Αγορές με Paypal - ebay - Μέθοδος "Request Money"


olympara

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 647
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

τα καταφερα.2 λογαριασμοι paypal.send money απο το ενα paypal στο αλλο.επιλογη family.τα χρηματα αμεσα διαθεσιμα για παραγγελια.ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

1)ποτε δεν δηλωνουμε σε paypal λογαριασμο καρτα η οποια χρησιμοποιηθηκε(εστω και αποτυχημενα)σε αλλο paypal λογαριασμο.δεν θα την δεχτει.

2)η προμηθεια ειναι οντως 3.4% + 0.35ευρω.

συμπερασματικα 2 paypal λογαριασμους και send money απο τον εναν στον αλλον.πολυ απλο.προσοχη η καρτα θα δηλωθει στο paypal που ειχε δηλωθει εξαρχης!

ευχαριστω ολα τα παιδια που μπηκαν στον κοπο να μου απαντησουν και με βοηθησαν με τον τροπο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεβέντες γιατί χρησιμοποιοείτε τη μέθοδο request money που έχει προμήθειες και όχι το top up που είναι free;

 

Εκτός και κάνω λάθος,στο λινκ πάντως έτσι γράφει.https://www.paypal.com/be/topup/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεβέντες γιατί χρησιμοποιοείτε τη μέθοδο request money που έχει προμήθειες και όχι το top up που είναι free;

 

Εκτός και κάνω λάθος,στο λινκ πάντως έτσι γράφει.https://www.paypal.com/be/topup/

PayPal applies no fees to Top Up. Fees may be applied by your bank to carry out your bank transfer request.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεβέντες γιατί χρησιμοποιοείτε τη μέθοδο request money που έχει προμήθειες και όχι το top up που είναι free;

 

Εκτός και κάνω λάθος,στο λινκ πάντως έτσι γράφει.https://www.paypal.com/be/topup/

 

 

Είμαστε στο νήμα του request που ξεκίνησε αρχικά από το μέλος re4male και στη συνέχεια άνοιξαν παρόμοια νήματα και άλλοι. Η μέθοδος λειτούργησε αποτελεσματικά από την αρχή των CC, μέχρις ότου καταλάβουν οι ενδιαφερόμενοι για αγορές από το εξωτερικό ότι 1) μπορούσαν να φορτώσουν το balance με top up και 2) υπήρχαν και οι λύσεις με τις κάρτες εξωτερικού. Οι περισσότεροι από αυτούς έχουν εγκαταλείψει τις αρχικές μεθόδους και ψωνίζουν από το εξωτερικό είτε με μια είτε με περισσότερες κάρτες εξωτερικού.

 

Όσοι (νεώτεροι) ξεκινάνε σήμερα τις αγορές χρησιμοποιούν βασικά τις μεθόδους Request/Send, κυρίως, επειδή για το top up πρέπει να έχεις συνδέσει τραπεζικό λογαριασμό (ΙΒΑΝ), δηλαδή διαδικασία που κλειδώθηκε στο paypal από την εφαρμογή των CC και ξεκλειδώνει μόνο με τηλεφώνημα ή αποστολή μηνύματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα να ρωτησω έχω κάνει μια αγορά από ένα κατάστημα εξωτερικού και τελικά δεν υπάρχει άλλη διαθεσιμη συσκευή και θα πάρω μια άλλη που κοστίζει συν 180usd με ποιο τρόπο θα στείλω το υπόλοιπο ποσό στο paypal του πωλητή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά να μην κάνεις δίπλα ποστ, σε ειδαμε

 

Για την αγορά τωρα

Να μην στείλεις τιποτα στον πωλητή, εφόσον δεν εχει αυτο που θέλεις ζητάς τα λεφτά σου πισω και μετα με ψύχραιμα και σκέψη αγοράζεις αυτο που θέλεις.


Καλημέρα να ρωτησω έχω κάνει μια αγορά από ένα κατάστημα εξωτερικού και τελικά δεν υπάρχει άλλη διαθεσιμη συσκευή και θα πάρω μια άλλη που κοστίζει συν 180usd με ποιο τρόπο θα στείλω το υπόλοιπο ποσό στο paypal του πωλητή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια.εκανα μια αγορα με paypal αλλα ενα προιον δεν μπορουσε να σταλει.το ποσο ομως εχει κρατηθει απο την αρχικη επικυρωση της παραγγελιας.το προιον που δεν θα σταλει κοστιζει 12 ευρω.αυτα μου ανεφεραν δεν θα αφαιρεθουν.αλλα στο paypal ακομα δεν εχουν επιστραφει...τι πρεπει να κανω;

Επεξ/σία από patras7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια.εκανα μια αγορα με paypal αλλα ενα προιον δεν μπορουσε να σταλει.το ποσο ομως εχει κρατηθει απο την αρχικη επικυρωση της παραγγελιας.το προιον που δεν θα σταλει κοστιζει 12 ευρω.αυτα μου ανεφεραν θα αφαιρεθουν.αλλα στο paypal ακομα δεν εχουν επιστραφει...τι πρεπει να κανω;

τελικα τα χρηματα επιστραφηκαν στο paypal balance αν και δεν εχω λαβει ακομα την παραγγελια. Επεξ/σία από patras7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά θέλω να χρησιμοποιήσω τη μέθοδο send money... Nα ρωτήσω καταρχάς μήπως υπάρχει αντίστοιχο τόπικ; Γιατί από ψάξιμο δεν το βρήκα..

 

¨Εχω ήδη εδώ και κάμποσα χρόνια λογαριασμό στο pp.

 

Έχω και μια άλλη κάρτα μπορώ να φτιάξω δεύτερο λογαριασμό στο pp και να στείλω απο αυτή λεφτά στον πρώτο λογαριασμό μου;;; Τα χρήματα θα μπουν άμεσα ή θα πρέπει να περιμένω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να χρησιμοποιήσω τη μέθοδο send money... Nα ρωτήσω καταρχάς μήπως υπάρχει αντίστοιχο τόπικ; Γιατί από ψάξιμο δεν το βρήκα..

 

¨Εχω ήδη εδώ και κάμποσα χρόνια λογαριασμό στο pp.

 

Έχω και μια άλλη κάρτα μπορώ να φτιάξω δεύτερο λογαριασμό στο pp και να στείλω απο αυτή λεφτά στον πρώτο λογαριασμό μου;;; Τα χρήματα θα μπουν άμεσα ή θα πρέπει να περιμένω;

10 μυνηματα ποιο πανω γραφω την εμπειρια μου.δες μηπως σε βοηθησει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ από την αρχή του CC έκανα μια χαρά τις αγορές με τον οδηγό από πάνω, εδώ και 2 μέρες έχω πρόβλημα μεγάλο.

Μου βγάζει μήνυμα ότι δεν είναι δυνατή η χρήση της κάρτας (Πειραιώς).

Η μόνη αλλαγή που έχω κάνει όσον αφορά τον λογαριασμό και την κάρτα στην Πειραιώς ήταν ότι επειδή μια κάρτα από λογαριασμό της Αγροτικής έληξε, μου συνδέσαν και τον λογαριασμό της Αγροτικής στην ίδια κάρτα με της Πειραιώς.

 

Απ' ότι παρατήρησα στην σελίδα της Paypal λύπει η δυνατότητα επιλογής ενός από τους λογαριασμούς που είναι συνδεδεμένοι με την υπάρχουσα κάρτα.

 

Έχει τύχει σε κανένα άλλο αυτό το θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...