Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τιποτα ρε παιδια...και γνωστους υπολοχαγους εχω(ηταν συμαθητες στην ευελπιδων με τον ξαδερφο μου)..και στο τηλεφωνικο ειμαι...αλλα το αγχος δεν λεει να φυγει...ετοιμος να πεθανω ειμαι..τι να πω..πρωτη φορα μου συμβαινει

 

Τα περασα και εγω αυτα φιλε. Μην μασας καθολου. Κανε υπομονη οσο μπορεις. Αργοτερα οταν θα απολυθεις θα τα θυμασαι και θα γελας και θα εχεις βγει και δυνατοτερος

 

Εγω πριν μπω στον στρατο τα ειχα ολα ετοιμα. Δεν ειναι οτι κουραζομουν στο στρατο ή μου εκαναν καψωνια. Απλα επρεπε να ειμαι υπεθυνος, να σηκωνομαι μια συγκεκριμενη ωρα, να κανω καμια σκοπια , να στρωνω το κρεβατι και να κανω καμια ψευτο-αγγαρεια. Δεν κουραζομουν σωματικα ,αλλα ψυχολογικα γιατι τα ειχα ολα ετοιμα και δεν ειχα μπει σε μια σειρα ποτε.

 

Δυσκολευτηκα , σκεφτηκα την αναβολη ,αλλα τελικα παλεψα με τον εαυτο μου και καθησα. Ε τωρα θυμαμαι πως εκανα και γελαω με τα χαλια που ειχα. Πλεον με την εμπειρια που εχω πηγαινα για πλακα ξανα στον στρατο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

κανε υπομονη. Υπαρχουν πολυ χειροτερα. Απτη στιγμη που εισαι τηλεφωνικο εισαι καλα σχετικα.

Να κοιτας να παιρνεις αδειες οταν νιωθεις οτι τις εχεις αναγκη.

Και να εισαι προετοιμασμενος οτι στο Σουφλι, θα σου συμβουν και δυσκολες καταστασεις, οσον αφορα το θεμα υπηρεσιων ή ψυχολογιας ή σχεσεων με αλλους στρατιωτες (και ΕΠΟΠ που θα σου σπανε τα @@). Δεν φταει το Σουφλι, ολη η παραμεθωριος ειναι ετσι.

Και επειδη ξερω οτι οι Διαβιβασεις στο Σουφλι στελνουν αποσπαση 1 ατομο σε εξαιρετικη μοναδα της Αθηνας (καταλαβαινεις τι εννοω), κυνηγησε το μιλωντας στο διοικητη αν δεις να εχεις σοβαρα προβληματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tritonas00, όσο δύσκολο και αν σου ακούγεται προσπάθησε να μη μιζεριάζεις. Βρές κάτι να κάνεις. Διάβασε ένα βιβλίο. Διακωμώδησε λίγο τις καταστάσεις. Μίλα στο τηλέφωνο με φίλους (που δεν είναι διακοπές), και μεις στρατό πήγαμε... υπομονή.

Θα γυρίσεις σπίτι σου και θα έχεις τις παρέες σου, την κοπέλα σου, τους γονείς σου, το laptop, το internet και δε συμμαζεύεται. Μέχρι τότε όμως προσπάθησε να ξεφύγεις από τη σαπίλα του στρατού. Άκου μουσική. Κάνε δίαιτα :P, κοιμήσου, θα περάσει ο καιρός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα ξερεις φιλε οτι αν κανεις υπομονη και τελειωσεις τον στρατο μετα θα αισθανεσαι τελεια. Αν πας για Ι5 θα τα βαλεις αργοτερα με τον ιδιο σου τον εαυτο. Και εγω το σκεφτομουν ,αλλα καθησα και μου βγηκε σε καλο τελικα.

 

Εγω πηγα και πιτσιρικας κιολας και απο εκει που ημουν στις βολτες ,στο pc και στην τεμπελια βρεθηκα να βαραω σκοπια και να βαριεμαι μεχρι θανατου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας και λίγο πως περνάς...εμείς στο λόχο μας ήμαστε τέντα και δίπλα το ΤΥΠ τα 'ξυνε και ήταν πιο απάλευτοι από 'μας. Όπου συνηθίσεις στο στρατό δυστυχώς.

Απ' ότι διάβασα είσαι των διαβιβάσεων. Πόσο χάλια περνάς; Πες μας λίγο το πρόγραμμα σου για να σου πουν και άλλα παιδιά οτι μπορεί να πέρασαν χειρότερα από 'σενα.

Εγώ π.χ. είχα κάτσει μέσα ανευ εξόδου 33 ημέρες. Εσένα πως σε πάνε οι υπηρεσίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο δευτερα περνουμε υπηρεσιες.Εγω ειμαι μονιμος στο τηλεφωνικο που σημαινει...απο δευτερα εως παρασκευη κεπικ και μπορει το σαββατοκυριακο καμμια αλλη υπηρεσια.Ειμαι αοπλος.Απο σεμπτεβρη θα μπω στη λεσχη αξιωματικων -μουσικος.Δεν εχω σωματικη κουραση(σε αντιθεση με το κεντρο)...αλλα ψυχολογικη.Δεν μπορω να ηρεμησω απο το αχγος.Δεν το ειχα στο κεντρο αυτο.Εχουμε και τους παλιους καθε τρεις και λιγο απολυομαι και απολυομαι....Μας τα χουν πρηξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα απο την σκεψη μην με παρει κανα ταξιαρχος στο τηλεφωνικο και κανω καποιο λαθος...μην ξεχαστω να χαιρετησω καποιον ανωτερο και με καμπανιασει...γενικα για το τι προκειται να γινει.

 

 

Παιζει να παρω μια φιλη μου λοχια στη στρατολογια της περιοχης μου να μου βγαλει καμια μεταθεση...?Γινεται??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αμα σε καμπανιασει Τριτωνα τι θα γινει; σιγα το πραγμα, θα κατσεις και 1-2 μερες παραπανω μεσα και δεν θα δεις τις ομορφιες του Εβρου... γι αυτο δεν θελει αγχος, οι ανθρωποι αυτοι που αυτη τη στιγμη σε ριχνουν ψυχολογικα σε λιγους μηνες δεν θα υπαρχουν καν στην ζωη σου οποτε μην τους αφηνεις να σε επηρεαζουν τοσο πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν με νοιαζουν οι κρατησεις.Οι τις φυλακες και τις φωνες δεν μπορω..

 

Το πολυ πολυ ειναι μεχρι να μου στριψει να αρχισω να φωναζω και γω εκει μεσα και να με διωξουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλάρωσε παληκάρι μου. Ως παλιός είχα κάνει 2-3 φορές ΚΕΠΙΚ για υπηρεσία. Οι άλλοι τρέχαν στις φρουρές και 'γω έτρωγα πίτσες και έπαιζα play station μαζί με άλλους.

Είσαι άοπλος και είναι υπέρ σου αυτό, δεν κάνεις σκοπιές, περίπολα...

Όσον αφορά το άγχος περί ανωτέρων κλπ δεν δαγκώνουν. Εγώ μια φορά τα κατάπια στη κυριολεξία.

Ήμουν ΚΕΠΙΚ και λέω...''στρατιωτική μονάδα παρακαλώ''...μου λέει ''Β' υπαρχηγός του ΓΕΣ''..πως είπατε λέω; ''Β' υπαρχηγός του ΓΕΣ!''...ΔΙΑΤΑΞΤΕ!!!!!!χαχαχαχα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν με νοιαζουν οι κρατησεις.Οι τις φυλακες και τις φωνες δεν μπορω..

Φυλακές? Δεν νομιζω οτι υπαρχουν πια φυλακές. Εχουν τελειωσει αυτα!

Οσο για τις φωνες, απλως αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να τους ΓΡΑΦΕΙΣ κυριολεκτικα. Ας φωναζουν οσο θελουν!

Δεν μπορουν και δεν εχουν δικαιωμα να σου κανουν τιποτα απολυτως. Εισαι Ελληνας πολιτης, μην το ξεχνας αυτο και εχεις ολα τα δικαιωματα ενος Ελληνα πολιτη. Ακομα και εκει μεσα κανεις δεν εχει δικαιωμα να σε βρισει να σου συμπεριφερθει ασχημα, κλπ. Ουτε καν Στρατηγος σε στρατιωτη.

 

Το πολυ πολυ ειναι μεχρι να μου στριψει να αρχισω να φωναζω και γω εκει μεσα και να με διωξουν

Ακομη να σε καταλαβω. Προς τι ολο αυτο το αγχος? Επειδη χανεις 12 μηνες απο τη ζωη σου? Επειδη δεν θα μπορεις να κανεις τα πραγματα που θα ηθελες να κανεις? Επειδη σου στερουνε 12 μηνες απο την ελευθερια σου? Επειδη για 12 μηνες δεν θα εισαι ελευθερος? Αλλα θα σε διαταζουν συνεχως να κανεις κατι που εσυ δεν θελεις?

 

Σε καταλαβαινω....:cry: Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι υπομονη και αυτη η τραγωδια(αναγκαια δυστυχως για την Ελλαδα(μικρος πληθυσμος-πολλοι "φιλοι" γυρω μας στα συνορα)) που λεγεται θητεια στον στρατο θα περασει.

Μην ξεχνας τι ειπε ο Γκαντι: Κανείς δεν μπορει να με βλαψει χωρις την αδεια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...