Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οινόπνευμα (οπότε να πάρω και αρκετό στο στρατό), μια μικρή πληγή είναι

Τα θέμα από ότι έχω καταλάβει είναι πως οι αρβύλες ΔΕΝ ταιριάζουν σε κανενός το πέλμα

 

Και εγώ δεν βγάζω πολλές φουσκάλες γιατί απλά σε συγκεκριμένα σημεία το δέρμα έχει σκληρύνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Οινόπνευμα (οπότε να πάρω και αρκετό στο στρατό), μια μικρή πληγή είναι

Τα θέμα από ότι έχω καταλάβει είναι πως οι αρβύλες ΔΕΝ ταιριάζουν σε κανενός το πέλμα

 

Και εγώ δεν βγάζω πολλές φουσκάλες γιατί απλά σε συγκεκριμένα σημεία το δέρμα έχει σκληρύνει

 

1ον. οινοπνευμα μην παρεις μαζι σου κατα 99% θα στο παρουν στην πυλη, αφου στην πουν αναλογως. Και πιστεψε με δε θες απτη πρωτη μερα να αρχισεις να ακους τις καραβανιστικες ατακες .

2ον. mp3 παρε οτι ναναι. καλυτερα με μπαταριες βασικα, γιατι αλλιως θα εχεις θεματακι με τη φορτιση.

3ον. Ξεχασα να σου πω οτι πρεπει να παρεις λουκετα μαζι σου. τουλαχιστον 5. 2 για βαλιτσες, 1 για λουκανικο, 1 για φοριαμο, 1 για οπλο.

4ον. σεντονια εχουν. και κουβερτες και μαξιλαροθηκες. Το ενα θεμα ειναι οτι εχουν 10 κιλα σκονη ολα αυτα. Και το αλλο θεμα ειναι οτι δε θες να στρωνεις και να ξεστρωνεις τις κουβερτες καθε μερα με τον τροπο που προβλεπεται απτο στρατο (στην αρχη θα σου παιρνει αρκετη ωρα το στρωσιμο και πιστεψε με δε θες να εχεις το αγχος του στρωσιματος τα πρωινα, μαζι με ολα τα υπολοιπα). Γιαυτο αφηνεις το κρεβατι στρωμενο, ριχνεις δικα σου καθαρα σεντονια απο πανω και το πρωι σηκωνεσαι και απλα τεντωνεις οπου εχει ζαρωσει η κουβερτα.

 

edit: Ενα ενα μου ρχονται γιατι τα θεωρω αυτονοητα. Οδοντροκρεμα, βουρτσακι για τα δοντια,σαμπουαν για μαλλια κ σωμα, σφουγγαρι, σλιπακια (προσοχη σε χρωμα και σχεδια, ζωγραφιες κλπ γιατι θα φας δουλεμα στην καλυτερη, θα σου βγει το ονομα στη χειροτερη αν σκασεις με κανενα "ξεχωριστο" εσωρουχο)

Επεξ/σία από MiDi_MiLiZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσεχεις με το mp3 γιατι εμενα μου το πηραν κ το κρατησαν στο κεντρο μεχρι το τελος της εκπαιδευσης.βαλτω σε κανα μερος που δεν θα ψαξουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο προσωπική εμπειρία...όχι πάτους σιλικόνης!Το υλικό είναι τόσο μαλακό που ζαρώνει/αλλάζει θέση/στραβώνει και στην ουσία δέν κάνει την δουλειά για την οποία τους ακριβοπλήρωσες.Φυσικά το χειρότερο απ'όλα είναι οτι δέν αναπνέει το πόδι και ιδρώνεις,που σε συνδυασμό με την χοντρή κάλτσα+καλοκαιρινούς μήνες κάνει την κατάσταση αφόρητη.

Υπάρχουν στην αγορά ανατομικοί πάτοι (τους έβρισκα με το ονομα Magnum στο Μοναστηράκι),οι οποίοι έχουν ύφασμα στο σημείο που κάνει επαφή με το πέλμα και αφρώδες υλικό με σιλικόνη.Το μόνο κακό είναι οτι φθείρονται σχετικά γρήγορα και ανάλογα με την χρήση (AKA τρέξε) μπορεί να χρειαστούν αλλαγή πάνω απο 2 φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον. οινοπνευμα μην παρεις μαζι σου κατα 99% θα στο παρουν στην πυλη, αφου στην πουν αναλογως. Και πιστεψε με δε θες απτη πρωτη μερα να αρχισεις να ακους τις καραβανιστικες ατακες .

2ον. mp3 παρε οτι ναναι. καλυτερα με μπαταριες βασικα, γιατι αλλιως θα εχεις θεματακι με τη φορτιση.

3ον. Ξεχασα να σου πω οτι πρεπει να παρεις λουκετα μαζι σου. τουλαχιστον 5. 2 για βαλιτσες, 1 για λουκανικο, 1 για φοριαμο, 1 για οπλο.

4ον. σεντονια εχουν. και κουβερτες και μαξιλαροθηκες. Το ενα θεμα ειναι οτι εχουν 10 κιλα σκονη ολα αυτα. Και το αλλο θεμα ειναι οτι δε θες να στρωνεις και να ξεστρωνεις τις κουβερτες καθε μερα με τον τροπο που προβλεπεται απτο στρατο (στην αρχη θα σου παιρνει αρκετη ωρα το στρωσιμο και πιστεψε με δε θες να εχεις το αγχος του στρωσιματος τα πρωινα, μαζι με ολα τα υπολοιπα). Γιαυτο αφηνεις το κρεβατι στρωμενο, ριχνεις δικα σου καθαρα σεντονια απο πανω και το πρωι σηκωνεσαι και απλα τεντωνεις οπου εχει ζαρωσει η κουβερτα.

 

edit: Ενα ενα μου ρχονται γιατι τα θεωρω αυτονοητα. Οδοντροκρεμα, βουρτσακι για τα δοντια,σαμπουαν για μαλλια κ σωμα, σφουγγαρι, σλιπακια (προσοχη σε χρωμα και σχεδια, ζωγραφιες κλπ γιατι θα φας δουλεμα στην καλυτερη, θα σου βγει το ονομα στη χειροτερη αν σκασεις με κανενα "ξεχωριστο" εσωρουχο)

 

Χμμ, λίγο ιδιότροποι μου ακούγονται (ξέρω γελάς)

 

hansaplast για τις πληγές ?

 

Σχετικά με το να μην σκάμε τις φουσκάλες, εμένα πιο πολυ να φοβίζει να σκάσει η φουσκάλα με το πύον και το αιμα μέσα στην αρβυλα με τον ιδρότα και την ζέστη, την οποία δεν ξέρω καν αν την βγάζουμε καθόλου μέσα στην μέρα, παρά να τη σκάσω εγώ και να το πλήνω τουλάχιστον με νέρο

 

Το θέμα εσώρουχα δεν το είχα σκεφτει, ίσως γιατί δεν τα προτημώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα θέμα από ότι έχω καταλάβει είναι πως οι αρβύλες ΔΕΝ ταιριάζουν σε κανενός το πέλμα

 

Μύθος, και μην ισοπεωνουμε ότι μπούρδα πει ο κάθε πονεμένος "πάλιουρας". Στα δικά μου τα πόδια ήρθαν γάντι, ούτε μαγαλύτερο νούμερο πήρα και μαμακίες ούτε τπτ. Ειδικά μετα από 1-2 μήνες που πήραν και το σχημα, δεν καταλάβαινα ούτε το βάρος τους. Και ήμουν και λοχίας, που στο δικό μου @#%%^%^τάγμα σήμαινε 2χ δουλειές. Όχι ότι δεν χάρηκα που τις ξεφορτώθηκα βέβαια, αλλά τις κράτησα για καμια δουλειά με τον father.

 

3ον. Ξεχασα να σου πω οτι πρεπει να παρεις λουκετα μαζι σου. τουλαχιστον 5. 2 για βαλιτσες, 1 για λουκανικο, 1 για φοριαμο, 1 για οπλο.

 

...και ένα μικροσκοπικό για τις αρβύλες. Ειδικά στην αρχή που ειναι όλες ίδιες, είναι πολύ πιθανίο είτε να τις μπερδέψεις με άλλου αν είναι χυμαδιό, είτε να τις...δανειστεί κάποιος που δεν πήρε το σωστό νούμερο, οι δικές του άνοιξαν, κλπ, οπότε θα διαλέξει κάποιες άλλες που δεν θα τον καθυστερήσουν ούτε για τα 3" που χρειάζονται για να ανοίξει το λουκετάκι. Βασικά το θες για να είναι και οι δύο αρβύλες στο ίδιο σημείο....

 

4ον. σεντονια εχουν. και κουβερτες και μαξιλαροθηκες. Το ενα θεμα ειναι οτι εχουν 10 κιλα σκονη ολα αυτα.

 

...και τώρα που καλοκαίριασε, η σκόνη είναι το λιγερο από τα προβλήματά σου με τα είδη προικός του στρατού. Συνήθως το πρόβλημα έχει πόδια και πεινάει. Αλλά όλα λύνονται με στοιχειώδη υγιεινή και δικά μας σεντόνια από πάνω, όπως είπε κι ο φίλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μιας και το σκέφτικα τώρα, δηλαδή ο στρατός έχει έξοδα ?!

δηλαδη δεν φτάνει που δεν πληρώνουν, θα επιβαρύνουμε και την οικογένια ?!

 

Που δεν έχει έξοδα? Εδώ ακόμα και για να πεθάνεις πρέπει να πληρώσεις. :-)

 

Στο στρατο συγκεκριμένα, σε ταίζουν σε ποτίζουν και σε κοιμίζουν τσάμπα.

Αν όμως καπνίζεις, τσιγάρα δεν σου αγοράζουν, τα αγοράζεις εσύ.

Αν βγεις (σε κάποια έξοδο) για κάποιον καφέ, δεν τον πληρώνει ο στρατός, τον πληρώνεις εσύ.

Αν σε πιάσει κάποια λιγούρα για κάποιο κρουασάν/σάντουιτς/κοκακόλα που θα πάρεις απο το κυλικείο του ΚΨΜ, μάντεψε.... θα πρέπει να τα πληρώσεις - δεν τα πληρώνει ο στρατός.

 

Κατάλαβες τώρα που θα σου χρειαστούν τα λεφτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που δεν έχει έξοδα? Εδώ ακόμα και για να πεθάνεις πρέπει να πληρώσεις. :-)

 

Στο στρατο συγκεκριμένα, σε ταίζουν σε ποτίζουν και σε κοιμίζουν τσάμπα.

Αν όμως καπνίζεις, τσιγάρα δεν σου αγοράζουν, τα αγοράζεις εσύ.

Αν βγεις (σε κάποια έξοδο) για κάποιον καφέ, δεν τον πληρώνει ο στρατός, τον πληρώνεις εσύ.

Αν σε πιάσει κάποια λιγούρα για κάποιο κρουασάν/σάντουιτς/κοκακόλα που θα πάρεις απο το κυλικείο του ΚΨΜ, μάντεψε.... θα πρέπει να τα πληρώσεις - δεν τα πληρώνει ο στρατός.

 

Κατάλαβες τώρα που θα σου χρειαστούν τα λεφτά?

 

Εγώ έβγαλα πάντως 12μηνες θητείας με δικά μου λεφτά.Γύρω στα 1500 μου φύγανε.

Ο στρατός δεν είναι για γούστα και μπουζούκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο στρατο συγκεκριμένα, σε ταίζουν σε ποτίζουν και σε κοιμίζουν τσάμπα.

 

Αν βέβαια τρωγεται αυτό που θα σου σερβίρουν, και αν φυσικά δεν είναι κανει τόσο κακομαθημένος από το σπίτι ώστε το ένα να ξυνίζει και το άλλο να βρωμάει, οπότε ό,τι και να'ναι το φαϊ θα παει για σουβλάκια.

Σε όλα τα άλλα συμφωνώ.

 

Πχ στο κέντρο, εξαντλημένοι και ήδη μέ -2 κιλά ο καθένας, Τσικνοπέμπτη μας τάισαν κάτι που έμοιαζε με λαχανόρυζο.......Δεν ντράπηκαν κι όλας, να μας σερβίρουν μια κουταλιά σκυλοφαι 2005, λες και ήμασταν στο Αουσβιτς... Μετά πως να μην πλακώσεις τα γυρόπιτα στην έξοδο? Ευτυχώς γενικά δεν συμβαίνει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βέβαια τρωγεται αυτό που θα σου σερβίρουν, και αν φυσικά δεν είναι κανει τόσο κακομαθημένος από το σπίτι ώστε το ένα να ξυνίζει και το άλλο να βρωμάει, οπότε ό,τι και να'ναι το φαϊ θα παει για σουβλάκια.

Σε όλα τα άλλα συμφωνώ.

 

Πχ στο κέντρο, εξαντλημένοι και ήδη μέ -2 κιλά ο καθένας, Τσικνοπέμπτη μας τάισαν κάτι που έμοιαζε με λαχανόρυζο.......Δεν ντράπηκαν κι όλας, να μας σερβίρουν μια κουταλιά σκυλοφαι 2005, λες και ήμασταν στο Αουσβιτς... Μετά πως να μην πλακώσεις τα γυρόπιτα στην έξοδο? Ευτυχώς γενικά δεν συμβαίνει αυτό.

 

Κοίτα κακομαθημένοι πάντα θα υπάρχουν, όσο για το φαί η δικιά μου εμπειρία μου λέει οτι παίζει ανάλογα το στρατόπεδο.

Στην Λάρισσα πχ το φαί ήταν εξαιρετικό (πολύ κεφάτος μάγειρας!), σε τέτοιο βαθμό που δεν ήθελες να βγεις απόγευμα έξω για να μην χάσεις το βραδινό φαί!

Στην Κω απο την άλλη, 4/5 φορές παράγγελνα απ'έξω. Το φαί τις περισσότερες φορές δεν τρωγότανε με τίποτα.

Ανάλογα τι θα του κάτσει του καθένα...

Αλλά και κορυφαίο να είναι το φαί, κάποια στιγμή ένα πιτόγυρο θα θες να το φάς.

Αν σε βρει το καλοκαίρι και σε κάποιο νησί δεν θα θες (κάποια στιγμή - όχι όλες) να πιεις ένα φραπεδάκι (με τα παγάκια του -είδος άγνωστο στα περισσότερα στρατόπεδα...- ) "πέρνοντας" μάτι και τις γυμνόστηθες σκανδιναβές της παραλίας?

Αναγκαστικά λοιπόν λεφτά θα χαλάσεις...

Αυτό δεν σημαίνει βέβαια οτι κάποιος δεν μπορεί να βγάλει όλη τη θητεία του στο "τσάμπα". Τα μοναδικά στάνταρ έξοδα που μπορώ να σκεφτώ είναι ξυραφάκια και κωλόχαρτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σε όλα man. Απλώς αυτό το τελευταίο που λες

 

Αυτό δεν σημαίνει βέβαια οτι κάποιος δεν μπορεί να βγάλει όλη τη θητεία του στο "τσάμπα". Τα μοναδικά στάνταρ έξοδα που μπορώ να σκεφτώ είναι ξυραφάκια και κωλόχαρτα...

 

είναι πραγματικός ΑΘΛΟΣ, και ήξερα μόνο ένα ζώον στο κωλοχαν....συγγνώμη, στη μονάδα μου ήθελα να πω, που το κατάφερνε, τουλάχιστον μέχρι και την τελευταία φορά που τον είδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

είναι πραγματικός ΑΘΛΟΣ, και ήξερα μόνο ένα ζώον στο κωλοχαν....συγγνώμη, στη μονάδα μου ήθελα να πω, που το κατάφερνε, τουλάχιστον μέχρι και την τελευταία φορά που τον είδα.

 

Συμφωνώ μαζί σου... εγώ απο την άλλη δεν γνώρισα κανέναν που να το κάνει, τιμή και δόξα στο παληκάρι (γιατί ζώον??? μπορεί να μην είχε λεφτά ο άνθρωπος) αν το κατάφερε τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...