Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλημερα σε ολους.Χθες ορκιστηκα,Καλαματα διαβιβασεις.Για να καταλαβετε το επιπεδο των βαθμοφορων ....

 

1.Ημασταν στα μαγειρια για να φαμε και ερχεται ενας ανθυπολοχαγος και φωναζει ποιος απο μας ειναι ο ταδε(ενα ονομα).Του λεμε δεν τον ξερουμε.Και μας λεει....κοιταχτε τις ταυτοτητες σας.:P:p

 

2.Ο πανεξυπνος ο δοιμιρητης μου μπαινει σε εναν θαλαμο για επιθεωρηση και τους εκραξε για τους φακελους.Μετα τις φωνες και τα λοιπα...τους λεει θα σας φτιαξω εναν φακελο για να δειτε πως πρεπει να ειναι.Τον φακελο αυτο τον κρατησε αθικτο ο στρατιωτης μεχρι την επομενη μερα...και οταν ξανα πηγε για επιθεωρηση ..του λεει ΤΙ ΦΑΚΕΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ!!!!!!ΑΝΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕ!!! Κοινως εκραξε τον φακελο που ειχε φτιαξει ο ιδιος.:P:whistle::whistle:

 

 

γενικως....χαλια μαυρα.

 

 

Πλάκα έκανα ρε ψαρά. Δεν θα γυρίσεις πίσω? Θα σε βρώ και θα σε λιώσω στηις κάμψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Φιλε αν μπαινεις ναυτικο μην πας με τιποτα διπλωμα οδηγησης κ να πεις οτι δεν ξερεις μπανιο.Ξεγνοιασα ειναι ο στρατος.Που παρουσιαζεσαι?

 

Υπάρχουν εξαιρέσεις. Αν είσαι σε παρατηρητήριο σε νησί, που δεν προβλέπονται έξοδοι, είναι βολικό να είσαι οδηγός.

Επειδή ήμουν ο μοναδικός οδηγός στην τοιχαρχία μου, για ότι χρειαζόταν (τροφοδοσία, υπηρεσιακοί λόγοι, κτλ) πήγαινα εγώ με ένα άτομο συνοδεία, και είχα επαφή με τον πολιτισμό. Βέβαια η οδήγηση ήταν επιπλέον στις τις υπηρεσίες που όλοι κάναμε, αλλά τουλάχιστον δεν βαριόμουνα και έπαιρνα και τον αέρα μου.

 

Όσο για το φαγητό...

Στην προπαίδευση άκουγα πολλά και διάφορα. Υπήρχαν άτομα που για 17 μέρες έτρωγαν από το ΚΨΜ (τυρόπιτες, τοστ, κτλ). Ούτε σαλάτα δεν έτρωγαν στο μεσημεριανό και στο δείπνο, το πολύ καμια πατάτα τηγανιτή. Κάθε μέρα έτρωγα και δεν έπαθα τίποτα.

 

Μην σου πω για μια μέρα που βγήκε βρώμα ότι έπλυναν τις κατσαρόλες με την σφουγγαρίστρα του πατώματος, και την επόμενη μέρα ούτε 100 άτομα δεν έφαγαν φακές. Την βρώμα την έβγαλαν προφανώς αυτοί που είχαν λάντζα, ώστε να μην έχουν πολλούς δισκοπίνακες να πλύνουν. Όντως 100 δισκοπίνακες στα 1000 άτομα είναι επιτυχία για αυτούς.

 

Στο παρατηρητήριο ΚΨΜ δεν υπάρχει, delivery δεν φαίρνουν, οπότε ότι μαγειρέψουμε τρώμε. Αν δεν μαγειρέψει κανείς, δεν τρώει κανείς, απλά τα πράγματα.

Υ.Γ. Ίσως επειδή πήγα σε μεγάλη ηλικία και τα άτομα ήταν ΟΚ, πέρασα ξένοιαστα στο στρατό (ξένοιαστα είπα, όχι ξεκούραστα). Δεν υπήρχε άγχος για τίποτα. Από την στιγμή που κάνεις ότι σου λένε οι ανώτεροι δεν υπάρχει άγχος για τίποτα. Και να πάει κάτι στραβα, δεν φταις εσύ, φταίει αυτός που το διέταξε.

Επεξ/σία από StavrosD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Ημασταν στα μαγειρια για να φαμε και ερχεται ενας ανθυπολοχαγος και φωναζει ποιος απο μας ειναι ο ταδε(ενα ονομα).Του λεμε δεν τον ξερουμε.Και μας λεει....κοιταχτε τις ταυτοτητες σας.:P:p

 

epic loser.......:lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

ακουσα πως την ακτινογραφια που ζητανε για την καταταξη μπορεις να την κανεις στο ικα και τη δεχονται κανονικα..ξερει κανεις εαν [η ακτινογραφια απ το ικα] σου βαζουνε επανω το "πιστοποιητικο"του γιατρου που να λεει οτι εισαι υγιειης?ή απλα σου δινουνε μια σκετη ακτινογραφια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ΙΚΑ δε ξέρω, σε ένα δημόσιο νοσοκομείο δε μπορείς να πας; Θα ζητήσεις να έχει πάνω και την ιατρική γνωμάτευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακουσα πως την ακτινογραφια που ζητανε για την καταταξη μπορεις να την κανεις στο ικα και τη δεχονται κανονικα..ξερει κανεις εαν [η ακτινογραφια απ το ικα] σου βαζουνε επανω το "πιστοποιητικο"του γιατρου που να λεει οτι εισαι υγιειης?ή απλα σου δινουνε μια σκετη ακτινογραφια?

 

μπορείς να ζητήσεις ιατρική γνωμάτευση. δεν ξέρω αν πρέπει να από την ώρα που θα την βγάλεις να σου δώσουν και γνωμάτευση. Καλό είναι να το ρωτήσεις-ζητήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Ημασταν στα μαγειρια για να φαμε και ερχεται ενας ανθυπολοχαγος και φωναζει ποιος απο μας ειναι ο ταδε(ενα ονομα).Του λεμε δεν τον ξερουμε.Και μας λεει....κοιταχτε τις ταυτοτητες σας.:P:p

 

Γενικα του αξιζει που βρισκεται εκει που βρισκεται γιατι οπουδηποτε αλλου δεν θα μπορουσε να αποδοσει το παλικαρι και θα πεινουσε μια ζωη. Το οτι τον πληρωνουμε εμεις αυτον τον στοκο (και πολλους αλλους) ειναι που με χαλαει αφανταστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα στοκοι υπαρχουν παντου και παντα. Παντως κολλεγιο ειναι τωρα ο στρατος με 9 μηνες ουτε που θα το καταλαβετε καν....τυχεροι εισαστε ολοι οχι οπως η σειρα μυο η 210 που εκανε 19 μηνες...ειχα και μεγαλα ονοματα που υπηρετουσαν μαζι μου αλλα σπανια του εβλεπες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@panos

εγω εβγαλα σε ιδιωτικο ιατρειο ακτινογραφια γιατι σε δημοσιο ηθελε ραντεβου.. και εκανε μια χαρα.. ουτε να περιμενεις ουτε τιποτα

 

299 ΛΕΛΕ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εβγαλα σε ιδιωτικο ιατρειο ακτινογραφια γιατι σε δημοσιο ηθελε ραντεβου.. και εκανε μια χαρα.. ουτε να περιμενεις ουτε τιποτα

 

Μπορείς πάντα να μην πας ακτινογραφία και θα σε πάνε αυτοί να βγάλεις σε στρατιωτικό νοσοκομείο ( θα λιώσεις μια μέρα να περιμένεις 10+ ώρες ) άμα το θυμηθούν.

 

Γενικά στην αρχή όταν πας στο στρατό το μόνο που θες απαραίτητα είναι η ταυτότητα και το χαρτί κατάταξης, όλα τα άλλα ειναι προαιρετικά. Μπορεί να ταλαιπωρηθείς αλλά αυτό θα γίνει έτσι κι αλλιώς.

 

Πάντως όσες μ......ς και να κάνεις δυστυχώς δεν πρόκειται να σε διώξουν :-(

 

Όταν απολύεσαι που θέλει πάλι ακτινογραφία απλά δεν κάνεις ( στο δικό μου στρατόπεδο έπρεπε να πάμε και καλά την ακτινογραφία στο γιατρό να υπογράψει σε ένα χαρτί και μετά το πήγαινες στρατολογία για να πάρεις ταυτότητα κλπ, απλά υπέγραφες μόνος σου σαν έμπειρος γιατρός και bye bye ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημερα σε ολους.Χθες ορκιστηκα,Καλαματα διαβιβασεις.Για να καταλαβετε το επιπεδο των βαθμοφορων ....

 

1.Ημασταν στα μαγειρια για να φαμε και ερχεται ενας ανθυπολοχαγος και φωναζει ποιος απο μας ειναι ο ταδε(ενα ονομα).Του λεμε δεν τον ξερουμε.Και μας λεει....κοιταχτε τις ταυτοτητες σας.:P:p

 

2.Ο πανεξυπνος ο δοιμιρητης μου μπαινει σε εναν θαλαμο για επιθεωρηση και τους εκραξε για τους φακελους.Μετα τις φωνες και τα λοιπα...τους λεει θα σας φτιαξω εναν φακελο για να δειτε πως πρεπει να ειναι.Τον φακελο αυτο τον κρατησε αθικτο ο στρατιωτης μεχρι την επομενη μερα...και οταν ξανα πηγε για επιθεωρηση ..του λεει ΤΙ ΦΑΚΕΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ!!!!!!ΑΝΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕ!!! Κοινως εκραξε τον φακελο που ειχε φτιαξει ο ιδιος.:P:whistle::whistle:

 

 

γενικως....χαλια μαυρα.

 

Χαχαχαχα κλασσικα πραματα απο "ατομα" που το χουνε κανει πουρε.Tritonas ακομη ο Παγουλατος ειναι διοικητης(τι κοπελι χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα)με τις θεεικες ατακες;

299 ΛΕ+ΛΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα του αξιζει που βρισκεται εκει που βρισκεται γιατι οπουδηποτε αλλου δεν θα μπορουσε να αποδοσει το παλικαρι και θα πεινουσε μια ζωη. Το οτι τον πληρωνουμε εμεις αυτον τον στοκο (και πολλους αλλους) ειναι που με χαλαει αφανταστα.

 

Αναφέρεσαι σε ανθυπολοχαγό.ΑΕΙ τελείωσε.Μη τους συγκρίνεις με τους ΕΠ.ΟΠ.

Όση και στρατομαλακία να έχουν φάει στη μάπα, είναι μορφωμένοι.Κατά τ' άλλα συμφωνώ μαζί σου, τους πληρώνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχα κλασσικα πραματα απο "ατομα" που το χουνε κανει πουρε.Tritonas ακομη ο Παγουλατος ειναι διοικητης(τι κοπελι χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα)με τις θεεικες ατακες;

299 ΛΕ+ΛΕ

 

Ευτυχως ειχαμε τον Πλευρη διοικητη στο ταγμα μας.!!

 

Φευγω για σουφλι λοχο διαβιβασεων την κυριακη..και μου ειπαν παιδια που περασαν απο κει οτι ειναι πολυ καλα σε σχεση με την μαυρη καλαματα.!!

 

Αντε να δουμε τι θα γινει..:-)

 

 

Παντως στην καλαματα αυτον τον 1.5 μηνα που εκατσα κουραστικα πολυ.Ειδικα τους ενοπλους τους εσκισαν...και μου ελεγαν...ΑΑΑΑ διαβιβασεις..θα περασεις καλα!!Και ειδικα καλαματα:P anyway...Τωρα στην μοναδα θα δειξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβουλη: Μπειτε ναυτικο (αν γινεται) οσο ειναι καιρος.

Εγω εως τωρα (μην το γκαντεμιασω κιολας:X) εκτος απο τις 15 μερες της αρχικης προπαιδευσης(οπου περασα εξαιρετικα(Πορος)) βρισκομαι σπιτι μου στο 70% του χρονου. Και στο υπολοιπο 30% οταν ειμαι μεσα, αυτα που κανω ειναι να καθομαι 18 ωρες και τις υπολοιπες να πουλαω κρουασαν και να φυλαω σκοπια σε χαλαρους ρυθμους.

 

Δεν μιλαω για δευτερολεπτο αγγαρειας, καθαρισμων, μαγειριων, καψονιων, σκληρων συνθηκων ή εστω απλα δυσκολων συνθηκων. Δεν υπαρχουν αυτα! Εδω για τις τουαλετες και το σφουγγαρισμα-καθαρισμα υπαρχουν καθαριστριες(I didn't expect that:confused:)!

Τουλαχιστον εκει που ειμαι εγω αλλα νομιζω και σε ολες(ΟΚ τις περισσοτερες) τις μοναδες του ναυτικου ειναι ετσι. Εκτος Κιλκις βεβαια, μακρια!

 

Φυσικα δεν εννοω οτι οι μοναδες ειναι ξεφραγκο αμπελι και κάνεις ο,τι θελεις, οχι, υπαρχει σοβαροτητα και οργανωση, απλως τα πραγματα ειναι χαλαρα απο πλευρας εργασιων-υπηρεσιων που προσφερεις και υπαρχουν και τα περιφημα off σε μεγαλο βαθμο οποτε ολα μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...