Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, fastnq2 είπε

Καλά δεν είναι και για να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο.. Ξέρω πολλούς που θα αγόρασαν ένα μήνα άδεια η θα προτιμούσαν να δουλευουν τσάμπα από το να βαρανε σκοπετα. Οι καραβαναδες απαράδεκτοι δεν το συζητάμε

Το θέμα με αυτόν ήταν οτι είναι περήφανος και τότε ένιωθε οτι έγινε ρόμπα, οτι έπεσε στα μάτια μας. Εν το μεταξύ, μη νομίζεις, ενα 20χρονο παιδί ήταν(είμασταν), ήταν η πρώτη "δουλειά" στη ζωή του, δεν ήξερε τί και πως έγινε αυτό που λέει ο λόγος...

Ήταν απεγνωσμένος επειδή μιλάμε για κοντά 200.000δρχ χρέος την στιγμή που ο βασικός ήταν 250.000! Αψηφούσε το τεφτέρι επειδή το γέμιζε ο ουρανός με τ' άστρα, οχι απλοί φαντάροι ή έστω ΕΠΥ και την πάτησε. Πού να 'ξερε οτι θα πιστόλιαζαν οι ελεηνοί οι άλλοι...

Ποιός θα τον έπαιρνε στη δουλειά για ενα μήνα, τότε δεν ήταν τα μαύρα μεροκάματα στην σημερινή έκταση... (σώθηκε επειδή του έδωσα την ιδέα της οικοδομής που ήταν ελεύθερη σύμβασης αλλιώς...)

Γενικά όμως έχεις δίκιο. 

1 ώρα πριν, bromiaris είπε

Αν αυτός ο οπλίτης ήταν τόσο μεγάλο Μοσχάρι και αντί να κάνει ακόμα και έγγραφη αναφορά παραπόνων με συγκεκριμένα στοιχεία, δέχτηκε να πάρει έναν μήνα άδεια για να καλύψει τα χρωστούμενα ….τοτε δεν του φταίει κανένας καραβανάς!

Προφανώς κάποιο αλισβερίσι είχαν και βολεύτηκαν και οι δυο.

Εξήγησα απο πάνω, ήταν ψαράς σ' αυτό το θέμα και οι υπόλοιποι δεν ξέραμε τι ακριβώς είχε παιχτεί για να τον πριζώσουμε αν ήταν.

Την ιστορία ακριβώς την μάθαμε χρόοονια αργότερα που μαζευτήκαμε στο facebook...

 

Υ.Γ. Θεωρούμε(στην  πλάκα, αλλά...) πως όσα χρόνια ήταν στη συγκεκριμένη μονάδα, τσαμπέ την έβγαλαν ολα αυτά τα χρόνια, θα το 'χαν σύστημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/4/2018 στις 3:39 ΜΜ, DYEL είπε

Σου φαινεται αστειο αυτο?

Που να δεις τι λενε εκει απο οπου απολυθηκα εγω και παιρνουν ολοι αυτη την αδεια.

-Παρουσιαζομε στην πρωινη αναφορα για να αιτιθω 7ημερη αδεια για την προσφορα μου στον λοχο

-Ποσο υπολοιπο εχεις?

-Δεν εχω υπολοιπο κυριε διοικητα

-Ενταξει φυγε

Αυτο εγινε το ιδιο πρωινο που γυρισα απο 20ημερη "αδεια απολυσεως",το ιδιο πρωινο εχοντας ξοδεψει μια μιση ωρα ολο κι ολο μεσα στο στρατοπεδο μεχρι να ερθει η αναφορα,πηρα και αυτη την αδεια και γυρισα μονο να παραδωσω.

Αα και να πληρωθω!

Τελευταια μερα πάτησα για πρωτη φορα στη μισθοτροφοδοσια οπου επρεπε και να ειχα δωσει και ενα δικαιολογιτικο,και να πληρω8ω αναδρομικα ολους τους μηνες στη νεα μοναδα.

Το χεσμενο προσωπο της εποπινας οταν προσπαθουσε να βρει καποιον στο τηλεφωνο της παλιας μου μοναδας να επιβεβαιωσει οτι οντως δικαιουμουνα παραπανω απο 8 ευρα πραγματικα ανεκτίμητο.

Αλλα την καθυσυχασα αφου ηξερα οτι χρειαζοταν να φερω δικαιολογητικό.

Ακόμα θυμάμαι τα εγκεφαλικά όταν βγήκε ένας και ζήτησε...

-Αιτούμαι 68 μέρες άδεια αποτελούμενη από 15 κανονική,20 ημέρες τιμητική  από τον αντιστράτηγο,12 ημέρες αγροτική άδεια,4 μέρες αιμοδοτική άδεια,3 μέρες από την απόσπαση στο ΤΥΠ,3 μέρες από την απόσπαση στο κλιμάκιο,4 μέρες τιμητική προτεινόμενος από το διοικητή από το άγημα στα θεοφάνεια,2 μέρες τιμητική προτεινόμενος από το διοικητή για την προσφορά μου στην Εκλησσία (και κάτι άλλα που δεν θυμάμαι),...αρχομένης από ... με προαναχώρηση.:D

Τελικά πήρε τις 15 ημέρες κανονική και τις 20 ημέρες τιμητική(ποτέ μου δεν είδα να κόβεται τιμητική από ανώτερο) και του έκανε δώρο ο δίκας μας την προαναχώρηση για άδεια απολύσεως.

Επίσης πέρσι τέτοια εποχή ήμουν στο στρατό και εκεί που το είχα πάρει απόφαση πως εγώ τιμητική δεν θα δω ποτέ μου από το πουθένα μου ήρθε κοντά στις 8 μέρες τιμητική(βασικά άγραφη) και πήγα σπίτι μου για Πάσχα.Το είχα γράψει παλιότερα τι είχε γίνει:

Στις 8/4/2017 στις 1:46 ΜΜ, Muchacho είπε

Την προηγουμενη εβδομαδα ειχαμε επισκεψη απο καποιους ανωτερους.Μας ειχαν πει να εξαφανιστουμε και αν τυχον πεσουμε πανω τους να παρουσιαστουμε ζωηρα.Σε μια λαθος στροφη ο ΣΤΡ Muchacho βρεθηκε μπροστα σε μια ορδη αστερατων και με αστραπιαιες κινησεις κοκκαλωσε βαρωντας προσοχη.Με πλησιασε ο Ταξιαρχος....

-Πως σε λενε εσενα και απο που εισαι?

-(ΟΥΡΛΙΑΖΩΝΤΑΣ) ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ MUCHACHO  ΕΣΣΟ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ  ΣΑΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΩΣ ΚΑΤΑΓΟΜΑΙ ΑΠΟ ΜΠΛΑΜΠΛΑ

(σαλια φευγουν κατα ριπας στο προσωπο του)

-Και περνας καλα εδω?Εχεις καποιο παραπονο?

-ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΑΡΑΠΟΝΟ.

(τα σαλια εχουν αρχισει να σταζουν απο το προσωπο του)

-Πως ειναι τα στελεχη εδω?Σας φερονται καλα?

-ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΚΡΙΝΩ ΤΟΥΣ ΑΝΩΤΕΡΟΥΣ ΜΟΥ(τι στο πουτσο λεω)

Γυρναει προς τον δικα-Αυτος εδω ειναι καλος...

-Καλες γιορτες να εχεις Muchacho και συντομα σπιτι σου.

-ΕΠΙΣΗΣ.ΕΙΘΕ Η ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΜΑΣ(το τερματισα)

Φιλικο χτυπημα στην πλατη με τα ματια δακρυσμενα(ή φτυσμενα)

Και καπως ετσι απο το πουθενα πηγα στο σπιτι μου μια εβδομαδα πιο νωρις.

 

Επεξ/σία από Muchacho
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπες στα αλήθεια τη λέξη "Είθε" ; χαχα 

Βασικά ήσουν τυχερός που έπεσες είτε σε άτομο με μυαλά Καμμένου που διαβάζει μακελειό και προφητείες παίσιου ή σε άτομο νορμάλ αλλά με αίσθηση του χιούμορ γιατί αν έπεφτες σε αρκετά στελέχη που έτυχα να ζήσει εγώ , οι 7 μέρες δε θα ήταν τιμητική αλλά φυλάκα, επειδή κοροιδεύεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το αστειο με τις 5 μερες που ανεφερε ο συμφορουμιτης πιο πισω για το ΚΨΜ που το βλεπετε ακριβως?

Πηγε ο αλλος στρατο για να δουλεψει δωρεαν στο αντιστοιχο περιπτερο τους?Η μαλλον οχι δωρεαν γιατι παιρνει καθε μηνα 3 και 60.....

Τουλαχιστον 10 μερες τιμητικη επρεπε να παρει αν μιλαμε για ΚΨΜ ολης της μοναδας που αρα και δουλεψε μηνες.

Επισης αν και δεν μαρεσουν ποτε τετοιες τακτικες,αν ειχε επισκεψη γονεα στο στρατοπαιδο και ερχοταν προσωπο με προσωπο με τον διοικητη για τις τιμητικες,θα σας ελεγα εγω αν θα τις εκοβε τις μερες ή οχι και αν θα του εδινε και φυλακη κιολας.

Αλλα σου λεει μικροι σε ηλικια ψαρια ειναι οτι θελω τους κανω....

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι ΚΨΜτζιδες φιδια ηταν, σιγα που επρεπε να παρουν και τιμητικες.

Ετοιμαζομασταν για ασκηση και αυτος ερχοταν με καναδεζα για να μεταφερει κρουασαν, καφεδες και σαντουιτς.

Θα μου πεις τον βαζανε αλλα θα ελεγε κανεις οχι σε αυτη την ευκαιρια; Ολοι με κρανοι εξαρτησεις οπλα και αυτος μαγκας πισω να αραζει...

Καβατζωτη θεση ειναι, αμα δινουν και τιμητικες να πανε να πνιγουν οι υπολοιποι που δεν ειναι ΚΨΜτζιδες.

Σαν θεση δημοσίου ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aris1986 είπε

Oι ΚΨΜτζιδες φιδια ηταν, σιγα που επρεπε να παρουν και τιμητικες.

Ετοιμαζομασταν για ασκηση και αυτος ερχοταν με καναδεζα για να μεταφερει κρουασαν, καφεδες και σαντουιτς.

Θα μου πεις τον βαζανε αλλα θα ελεγε κανεις οχι σε αυτη την ευκαιρια; Ολοι με κρανοι εξαρτησεις οπλα και αυτος μαγκας πισω να αραζει...

Καβατζωτη θεση ειναι, αμα δινουν και τιμητικες να πανε να πνιγουν οι υπολοιποι που δεν ειναι ΚΨΜτζιδες.

Σαν θεση δημοσίου ειναι.

Ο κψμτζης δεν ειναι φιδι στην ασκηση γιατι αυτη ειναι η δουλεια του και στην τελικη αν δεν ερχοταν θα κανατε παραπονα.Και μου μιλας για 1 μονο περιστατικο(ασκηση)στους ποσους μηνες που ειναι καποιος στην μοναδα.

Φιδι ειναι ο αοπλος που τον φερνουν ειτε μαζι και δεν κουβαλαει τιποτα,ειτε τον εχουν και καθεται πισω στην μοναδα σαν θαλαμοφυλακας που στην ουσια την βγαζει σε ενα γραφειο χωρις να κανει τιποτα(αφου δεν μενει και κανενας πισω στις ασκησεις).

Επισης δεν ειναι θεση καβαντζα γιατι αυτο ειναι προβλημα της μοναδας που δεν βαζει στελεχος μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα δεν ήμουν ΚΨΜτζης,εργασίες έκανα στο ΚΨΜ.Συγκεκριμένα:

  1. Αντικατέστησα ορισμένες ασφάλειες στο πίνακα.
  2. Αντικατέστησα τις σπασμένες πρίζες.
  3. Πρόσθεσα μία νέα γραμμή με πολύπριζο
  4. Έγινε μερική αντικατάσταση των φωτιστικών,καθαρισμός και αλλαγή λαμπών όπου ελείπαν.
  5. Βάφτηκε(μου έδωσε και βοηθούς) το ΚΨΜ.
  6. Όλες οι καρέκλες βιδώθηκαν.
  7. Έγινε αλλαγή καλωδιού/φις σε μία ψησταριά.
  8. Έβαλα γραμμή και τηλέφωνο στο ΚΨΜ.(ο ΚΨΜτζης με μίσησε)
  9. Τοποθέτησα τα νέα ράφια.
  10. Αντικατέστησα τις σκισμένες σίτες.
  11. Επισκεύασα μία χαλασμένη τοστιέρα.

Δεν λέω τις ώρα που έκανα εγώ αυτά οι υπόλοιποι κάναν κάτι τέτοιο...

οπότε ήμουν κάπως τυχερός,αλλά αφού πρότεινε  τιμητική άδεια και είπε να βγω στην αναφορά να την ζητήσω ας μου την έδινε και όχι να το παίζει χαζός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Το αστειο με τις 5 μερες που ανεφερε ο συμφορουμιτης πιο πισω για το ΚΨΜ που το βλεπετε ακριβως?

Πηγε ο αλλος στρατο για να δουλεψει δωρεαν στο αντιστοιχο περιπτερο τους?Η μαλλον οχι δωρεαν γιατι παιρνει καθε μηνα 3 και 60.....

Τουλαχιστον 10 μερες τιμητικη επρεπε να παρει αν μιλαμε για ΚΨΜ ολης της μοναδας που αρα και δουλεψε μηνες.

Επισης αν και δεν μαρεσουν ποτε τετοιες τακτικες,αν ειχε επισκεψη γονεα στο στρατοπαιδο και ερχοταν προσωπο με προσωπο με τον διοικητη για τις τιμητικες,θα σας ελεγα εγω αν θα τις εκοβε τις μερες ή οχι και αν θα του εδινε και φυλακη κιολας.

Αλλα σου λεει μικροι σε ηλικια ψαρια ειναι οτι θελω τους κανω....

Δεν υπάρχει ΚΨΜιτζής με 3 και 60. Το "μεροκάματο" ήταν ως 30 ευρώ την ημέρα στα πιο μεγάλα στρατόπεδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ο κψμτζης δεν ειναι φιδι στην ασκηση γιατι αυτη ειναι η δουλεια του και στην τελικη αν δεν ερχοταν θα κανατε παραπονα.Και μου μιλας για 1 μονο περιστατικο(ασκηση)στους ποσους μηνες που ειναι καποιος στην μοναδα.

Φιδι ειναι ο αοπλος που τον φερνουν ειτε μαζι και δεν κουβαλαει τιποτα,ειτε τον εχουν και καθεται πισω στην μοναδα σαν θαλαμοφυλακας που στην ουσια την βγαζει σε ενα γραφειο χωρις να κανει τιποτα(αφου δεν μενει και κανενας πισω στις ασκησεις).

Επισης δεν ειναι θεση καβαντζα γιατι αυτο ειναι προβλημα της μοναδας που δεν βαζει στελεχος μεσα.

Δεν ειναι μονο οι ασκησεις, σε αναφορες κωλυομενος, οταν τρωγαμε αγγαριες που μας τσιμπουσαν οι αρχιλοχες: "Εππ που πας εσυ ελα εδω, ξεφορτωσε την αποθηκη με τα πυρομαχικα κτλπ." Αυτος μεσα ηταν στην ζεστη και "πατουσε" τα σαντουιτς στην τοστιερα (οπως ελεγαν).

Δεν λεω υπαρχει ποστο αλλα ο αλλος ηταν 7 μηνες, τον καβατζωναν αργοτερα οι ανθυπασπιστες και οι αρχιλοχ. Ελειπε απο καθαριοτητες, απο αγγαριες και αναφορες, οχι και τιμητικες εγω επρεπε να παρω που μεχρι και βαρελι τσουλησα μεσα στα χιονια για να γεμισουν τον λεβητα του Λοχου Διοικησεως που μαντεψε ποιανου λοχος ηταν... του Καψιμιτζη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Δεν ειναι μονο οι ασκησεις, σε αναφορες κωλυομενος, οταν τρωγαμε αγγαριες που μας τσιμπουσαν οι αρχιλοχες: "Εππ που πας εσυ ελα εδω, ξεφορτωσε την αποθηκη με τα πυρομαχικα κτλπ." Αυτος μεσα ηταν στην ζεστη και "πατουσε" τα σαντουιτς στην τοστιερα (οπως ελεγαν).

Δεν λεω υπαρχει ποστο αλλα ο αλλος ηταν 7 μηνες, τον καβατζωναν αργοτερα οι ανθυπασπιστες και οι αρχιλοχ. Ελειπε απο καθαριοτητες, απο αγγαριες και αναφορες, οχι και τιμητικες εγω επρεπε να παρω που μεχρι και βαρελι τσουλησα μεσα στα χιονια για να γεμισουν τον λεβητα του Λοχου Διοικησεως που μαντεψε ποιανου λοχος ηταν... του Καψιμιτζη.

Αυτα που αναφερεις παραπανω ειναι προβληματα που εχουν τα στελεχη-ανωτεροι και πως συμπεριφερονται στους υπολοιπους,δεν φταιει σε κατι αυτος που δουλευει στο κψμ αν εσυ δεν πηρες τιμητικη ή αν σας ειχαν ταραξει στις αγγαριες. 

Και ο αοπλος στην ασκηση που κανεις εσυ καθεται πισω στο γραφειο με τα οπλα και βαραει μυγες/παιζει με το κινητο ή οταν βρεχει στα περιπολα αυτος ειναι παλι μεσα,δεν σε ειδα να αντιδρας αναλογα σε αυτο.

Και ο σημαντικοτερος κανονας.Δεν συμπεριφερονται σε ολα τα στρατοπαιδα το ιδιο στους φανταρους για να το γενικευουμε προς ολους.

Το λεω αυτο γιατι σε εμας στην μοναδα μας για παραδειγμα μια χαρα και στις καθαριοτητες ηταν και στις αναφορες και ανοιγε μετα το Κψμ.Το οτι τα εκαναν σε σας αυτα σημαινει οτι παντου το ιδιο ισχυουν.

57 λεπτά πριν, G.TH. είπε

Δεν υπάρχει ΚΨΜιτζής με 3 και 60. Το "μεροκάματο" ήταν ως 30 ευρώ την ημέρα στα πιο μεγάλα στρατόπεδα.

Δεν εγινε συγκεκριμενος πιο πισω αν αναφεροταν σε κεντρο ή μοναδα(εγω για κεντρο μιλησα ουτως ή αλλως). Δεν γνωριζω σε μοναδα αν ισχυουν τα παραπανω που λες και απο που προκυπτουν,αλλα σε κεντρο δεν παιρνουν ουτε για αστειο αυτα που αναφερεις.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μία φορά που είχα ρωτήσει  τον υπεύθυνο του ΚΨΜ  μου είχε πει πως το κέρδος από τα προιόντα που συναντάς στο ΚΨΜ είναι από περιορισμένο εώς ανύπαρκτο και ουσιαστικά ότι βγει ανακυκλώνεται στις νέες παραγγελίες.Το κέρδος για το ΚΨΜ προέρχεται αποκλειστικά από τους καφέδες και τα σουβλάκια,σάντουιτς(όχι τα έτοιμα),κρέπες κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Muchacho είπε

Εγώ μία φορά που είχα ρωτήσει  τον υπεύθυνο του ΚΨΜ  μου είχε πει πως το κέρδος από τα προιόντα που συναντάς στο ΚΨΜ είναι από περιορισμένο εώς ανύπαρκτο και ουσιαστικά ότι βγει ανακυκλώνεται στις νέες παραγγελίες.Το κέρδος για το ΚΨΜ προέρχεται αποκλειστικά από τους καφέδες και τα σουβλάκια,σάντουιτς(όχι τα έτοιμα),κρέπες κτλ.

Ναι αλλά ξέρω άτομο που του πήρε μια κούτα τσιγάρα Marlboro, Χριστούγεννα δωράκι παραμεθωρειου από επίσκεψη συνταξιούχων στρατηγών δεν ξέρω εγώ τι, ενώ δεν κάπνιζε την πούλησε στο κάψιμο. Τα κέρδη δικά του. Και αλλά πολλα εβγαζες λεφτά. Ο πιο κλασικός παρέδιδε στον νεωπα καψιμιτζη και του λέει βάλε υπογραφή κωλοψαρο που θα με αμφισβητήσεις. Βούτηξε 80€ και γεια σας απολύθηκε.

ο επόμενος μου έλεγε είδα και έπαθα (αύξησα τιμές 10 λέπτα) για να τα βγάλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα ρουχα οταν απολυεσαι και δεν εισαι ντοπιος μπορεις να τα κρατησεις?

σε περιπτωση μετεκπαιδευσης καποιος επικαλυστει αντιρρησιας αλλαζει το γιωτα του?

Επεξ/σία από jimis98
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Η Ολομέλεια του Συμβουλίου της Επικρατείας με την υπ΄ αριθμ. 170/2010 απόφασή της έκρινε ότι οι αντιρρησίες συνείδησης οι οποίοι υπηρέτησαν κανονικά την στρατιωτική τους θητεία, σε περίπτωση που κληθούν για μετεκπαίδευση εφεδρείας και έχουν ενταχθεί σε δόγματα που δεν δέχονται την ένοπλή στρατιωτική θητεία μπορούν να επικαλεστούν τις διατάξεις περί αντιρρησιών συνείδησης για εκπλήρωση εναλλακτικής πολιτικής κοινωνικής υπηρεσίας.

 

http://www.kavalanet.gr/enimerosi/news_static/1264368436.php

αν εισαι αντιρρησίας δεν έχει να κάνει με την ΣΙ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...