Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το αποτέλεσμα όταν βγήκα:

Πηγαίνουμε φαντάροι για να δουλεύουμε εμείς και να δουλεύουν πολύ λιγότερο οι επ.οπ. λοχίες σμηνίες και όλοι οι υπολοιποι κοπρίτες του ελληνικού δημοσίου.

 

Δυστυχώς έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα...

 

Επίσης στον στρατό επιδοκιμάζουν τους γιωτάδες και όσους το παίζουν τρελοί.Αν όμως είσαι λογικός και εργατικός θα σε ξεσκίσουν στην αγγαρεία και θα φας τρελή εμπλοκή.Επιβράβευση μηδέν!

Οι υπόλοιποι που το παίζουν γιωτάδες είναι άχρηστοι για τον στρατό και γι'αυτό δεν έχουν πρόβλημα να τους δώσουν άδειες και εξόδους για να τους "ξεφορτωθούν".

 

Πάντως είναι φοβερό αυτό το φαινόμενο που παρατήρησα στον στρατό... μου έχει τύχει να είμαι σε στρατόπεδο όπου το 40% των φαντάρων ήταν μονίμως άρρωστοι και γιωτάδες. Αν όμως έβλεπαν κάνα γκομενάκι όλοι γίνονταν ξαφνικά υγιείς!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν θα ήθελα να μην είχα πάει στρατό. Συνειδητοποιείς πολλά πράγματα τα οποία δεν βλέπεις στην πολιτική ζωή' date=' όταν ζεις στον γυάλινο κόσμο του περιβάλλοντός σου. Σύμφωνοι, έτσι όπως γίνεται η θητεία είναι ψιλοχάλια - πιο χρήσιμη θα ήταν μια σωστή στρατιωτική εκπαίδευση (σωστές βολές, σωστά μαθήματα κλπ). Και δεν μπαίνω καν στη λογική "[i']τι να τα κάνουμε τα στρατά, όλοι αδέρφια είμαστε[/i]", ας γίνουμε λίγο ρεαλιστές, έτσι όπως είναι η κατάσταση γενικώς ο στρατός είναι (καλώς ή κακώς) αναγκαίο κακό.

 

Δεν έχω πρόβλημα με όσους θέλουν να βγουν Ι5, επιλογή τους είναι. Όπως δεν έχω πρόβλημα και με όσους είχαν βύσμα και πέρασαν καλύτερα από εμένα. Αν είχα κι εγώ βύσμα, δεν θα πήγαινα Λήμνο για να απολυθώ από εκεί. Ατυχία. :)

 

Προσωπικα προτιμω τα μεγαλα και δυσκολα ταξιδια για να ξεφυγω απο τον γυαλινο κοσμο του περιβαλλοντος μου οπως λες και συ σαν αυτο που σχεδιαζω για το καλοκαιρι για Τουρκια-Ιραν-Τουρκια-Συρια-Λιβανο παρα μια δωδεκαμηνη ασκηση προσαρμογης στην απολυτη μιζερια και υποταγη που ειναι ο στρατος στα ματια τα δικα μου.Οπως το δει κανεις , εγω παντως δεν σκοπευω να παω με την λογικη οτι μπορει ν' αλλαξω γνωμη.Τωρα για το αν ειναι αναγκαιος ο στρατος ή οχι δεν εχω τις καταλληλες γνωσεις να το κρινω.Αυτο που σιγουρα πιστευω οτι δεν ειναι αναγκαιο ειναι η θητεια.Κακα τα ψεμματα, πρεπει να συνειδητοποιησουμε οτι παμε ακομη φανταροι γιατι καποιοι δεν λενε να σταματησουν το μεγαλο φαγοποτι που εχει στηθει στην πλατη μας.Δεν εχει και πολυ νοημα να συνεχισω σε κατι παραπανω , ο καθενας κανει τις επιλογες του και οπως πολυ σωστα ειπες ειναι σεβαστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Υπάρχουν και συνέπειες.

Καμια συνεπεια πλεον εδω και μερικα χρονια.Συμφωνα με αποφαση της αρχης προστασιας προσωπικων δεδομενων δεν αναγραφεται ο λογος απαλλαγης σε κανενα στρατολογικο πιστοποιητικο που προοριζεται για πολιτικη χρηση.Δεν υπαρχει προβλημα δηλαδη με διορισμο στο δημοσιο ή στιγματισμος οσον αφορα την αναζητηση εργασιας στον ιδιωτικο τομεα.Δεν υπαρχει επισης προβλημα με τα διπλωματα οδηγησης γιατι δεν στελνονται πλεον σχετικες πληροφοριες στο υπουργειο μεταφορων.Αυτα ειναι επαληθευσιμα με μια μικρη ερευνα.Αν εχεις καμια αλλη συνεπεια στο μυαλο σου περιμενω να την διαβασω.

 

 

 

:mrgreen: :mrgreen: Πολυ καλο ρε φιλε' date='λοοοολ,πολυ μου

αρεσε.Ναι πραγματικα ειναι ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ να βγεις Ι5...λοοολ:mrgreen:[/quote']

 

Πρεπει να πω οτι και γω βρισκω με την σειρα μου πολυ αστειο το δικο σου ποστ.Λιγη αναζητηση πριν πεταξουμε το ανεκδοτακι μας δεν βλαπτει :P .

Καλα πριν ποσα χρονια πηγες φανταρος εσυ ; Αν δεν εχεις παει ακομη χειροτερα τα πραγματα γιατι απ'οτι φαινεται θα εχεις μεινει στις ιστοριες του μπαμπα και του θειου Πολυκαρπου.:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Προσωπικα προτιμω τα μεγαλα και δυσκολα ταξιδια για να ξεφυγω απο τον γυαλινο κοσμο του περιβαλλοντος μου οπως λες και συ σαν αυτο που σχεδιαζω για το καλοκαιρι για Τουρκια-Ιραν-Τουρκια-Συρια-Λιβανο παρα μια δωδεκαμηνη ασκηση προσαρμογης στην απολυτη μιζερια και υποταγη που ειναι ο στρατος στα ματια τα δικα μου.Οπως το δει κανεις , εγω παντως δεν σκοπευω να παω με την λογικη οτι μπορει ν' αλλαξω γνωμη.Τωρα για το αν ειναι αναγκαιος ο στρατος ή οχι δεν εχω τις καταλληλες γνωσεις να το κρινω.Αυτο που σιγουρα πιστευω οτι δεν ειναι αναγκαιο ειναι η θητεια.Κακα τα ψεμματα, πρεπει να συνειδητοποιησουμε οτι παμε ακομη φανταροι γιατι καποιοι δεν λενε να σταματησουν το μεγαλο φαγοποτι που εχει στηθει στην πλατη μας.Δεν εχει και πολυ νοημα να συνεχισω σε κατι παραπανω , ο καθενας κανει τις επιλογες του και οπως πολυ σωστα ειπες ειναι σεβαστες.

 

Όντως απόλυτα σεβαστή η άποψή σου. :)

Ίσως όμως δεν έγινα αντιληπτός: δεν υποστηρίζω φυσικά ότι ο στρατός είναι η μόνη λύση για να βγεις από τη γυάλα. Είναι όμως κι αυτός μια λύσις (που θα έλεγε κι ο ποιητής). Μην παραγνωρίζεις το γεγονός ότι ο στρατός είναι κάτι το υποχρεωτικό (για την πλειοψηφία τουλάχιστον :) ) και κάτι το σχετικά... δωρεάν. Δεν χρειάζεται να ξενιτευτείς (τελείως).

Εννοείται ότι αν μπορείς να βγεις πραγματικά από τη γυάλα και έχεις το απαραίτητο κριτήριο αυτογνωσίας για να ωφεληθείς πραγματικά, το κάνεις. Αλλά πες μου ειλικρινά, πόσοι 18χρονοι και 19χρονοι μπορούν να κάνουν κάτι τέτοιο; Και διαθέτουν την ωριμότητα για να αντιληφθούν πραγματικά τι παίζεται; Προσωπικά δεν το κρύβω ότι έφαγα μια σχετική ψυχρολουσία...

 

Για την 'ψυχρολουσία' μου: από μεσο-αστική οικογένεια, με σπουδές κλπ, βρέθηκα σε ένα τάγμα που το 80% των φαντάρων (και το 70% των μονίμων) μόλις που μπορούσαν να γράφουν το όνομά τους. Δεν μιλάμε για πτυχία κλπ, μιλάμε για δημοτικό και ΑΝ. Είχα παιδιά στο λόχο μου που έπαιρναν άδεια γιατί έπρεπε να μαζέψουν τους καρπούς από το χωράφι τους ή να κουρέψουν τα ζώα τους (πραγματικά παραδείγματα αυτά) - εγώ έπαιρνα άδεια να πάω να δω την (τότε) κοπέλα μου και να κυκλοφορήσω με το αυτοκίνητό μου και να πάω να πιω τις μπύρες μου (με τα λεφτά των γονιών φυσικά).

 

Είναι λογικό ότι, κατά κύριο λόγο οι παρέες σου θα είναι από τον κύκλο σου - καλώς ή κακώς. Στο στρατό λοιπόν βλέπεις την άλλη όψη της Ελλάδας, αυτής που αγνοείς (ηθελημένα ή μη). Δεν τους βλέπεις αλλά ζουν δίπλα σου. Φορτώνουν τα σκουπίδια σου, μαζεύουν τις ντομάτες που θα φας το βράδυ στην ταβερνούλα, σε σερβίρουν στην εν λόγω ταβερνούλα, φτιάχνουν το αμάξι σου όταν χαλάσει κλπ.

 

Γι'αυτή την "έξοδο από τη γυάλα" λέω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστέυω ότι ο στρατός δεν θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικός.

 

Η Γερμανία ας πούμε δεν έχει υποχρεωτική θητεία,αλλά είναι στρατιωτική υπερδύναμη.

 

Στην Ελλάδα ο στρατός ξεφτυλίστηκε. Πλέον όλοι έχουν μέσο και κάπου βολεύονται, παλιά ήταν το τρελόχαρτο Ι5.

 

Ακόμα θα μπορούσαν να προσληφθούν περισσότεροι μόνιμοι (ΕΠ.ΟΠ) και έτσι να μειωθεί και η ανεργία...

 

Τέλος ξέρω ένα παλικάρι το οποίο έχασε δουλεία με αρχικό μισθό 1500Ευρώ(!) επειδή δεν είχε κάνει την θητεία του. Και τέλος προσλάβαν έναν άλλον, ο οποίος δεν είχε κυριολεκτικά ούτε τα μισά προσόντα από τον φίλο μου... Δεν ήταν αδικία αυτό? Δεν θα μπορούσε να συμβεί στον καθένα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ paredwse που σε βοηθησε στην μετεπειτα ζωη σου η "έξοδος από τη γυάλα";

υπαρχουν δυνατοτητες ωστε να κερδισεις γνωσεις και εφοδια που θα σου χρειαστουν στο μελλον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

paredwse

Γι'αυτή την "έξοδο από τη γυάλα" λέω.

 

σωστός!

 

 

Pablo_Hasan

@ paredwse που σε βοηθησε στην μετεπειτα ζωη σου η "έξοδος από τη γυάλα";

υπαρχουν δυνατοτητες ωστε να κερδισεις γνωσεις και εφοδια που θα σου χρειαστουν στο μελλον;

 

σε βοηθάει να καταλάβεις ότι υπάρχουν κι άλλοι στον πλανήτη εκτός απο σένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η Γερμανία ας πούμε δεν έχει υποχρεωτική θητεία' date='αλλά είναι στρατιωτική υπερδύναμη.

 

[/color']

 

Εγώ νομίζω ότι η Γερμανία ανήκει στις χώρες της ΕΕ που έχουν υποχρεωτική θητεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα προτιμω τα μεγαλα και δυσκολα ταξιδια για να ξεφυγω απο τον γυαλινο κοσμο του περιβαλλοντος μου οπως λες και συ σαν αυτο που σχεδιαζω για το καλοκαιρι για Τουρκια-Ιραν-Τουρκια-Συρια-Λιβανο

 

Ελπίζω να το έγραψες για πλάκα για το ταξίδι που ετοιμάζεσε να κάνεις για να ξεφύγεις από το "γύαλινο κόσμο σου". Δηλαδή θα πάς σε αυτές τις χώρες για δείς τον τρόπο ζωής των ανθρώπων και να υιοθετήσεις τις όποιες καλές συνήθειες τους;

 

Εάν σου αρέσουν τα ταξίδια έχω να σου προτείνω 100 φορές πιο ενδιαφέροντα μέρη να δείς στην Ευρώπη ή στις Η.Π.Α.. Εκεί μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά μας με τις άλλες χώρες. Οι χώρες που θα πάς δεν μπορούν να συγκριθούν με την Ελλάδα γιατί έχουν διαφορετικούς κανόνες ζωής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως απόλυτα σεβαστή η άποψή σου. :)

Ίσως όμως δεν έγινα αντιληπτός: δεν υποστηρίζω φυσικά ότι ο στρατός είναι η μόνη λύση για να βγεις από τη γυάλα. Είναι όμως κι αυτός μια λύσις (που θα έλεγε κι ο ποιητής). Μην παραγνωρίζεις το γεγονός ότι ο στρατός είναι κάτι το υποχρεωτικό (για την πλειοψηφία τουλάχιστον :) ) και κάτι το σχετικά... δωρεάν. Δεν χρειάζεται να ξενιτευτείς (τελείως).

Εννοείται ότι αν μπορείς να βγεις πραγματικά από τη γυάλα και έχεις το απαραίτητο κριτήριο αυτογνωσίας για να ωφεληθείς πραγματικά' date=' το κάνεις. Αλλά πες μου ειλικρινά, πόσοι 18χρονοι και 19χρονοι μπορούν να κάνουν κάτι τέτοιο; Και διαθέτουν την ωριμότητα για να αντιληφθούν πραγματικά τι παίζεται; Προσωπικά δεν το κρύβω ότι έφαγα μια σχετική ψυχρολουσία...

 

Για την 'ψυχρολουσία' μου: από μεσο-αστική οικογένεια, με σπουδές κλπ, βρέθηκα σε ένα τάγμα που το 80% των φαντάρων (και το 70% των μονίμων) μόλις που μπορούσαν να γράφουν το όνομά τους. Δεν μιλάμε για πτυχία κλπ, μιλάμε για δημοτικό και ΑΝ. Είχα παιδιά στο λόχο μου που έπαιρναν άδεια γιατί έπρεπε να μαζέψουν τους καρπούς από το χωράφι τους ή να κουρέψουν τα ζώα τους (πραγματικά παραδείγματα αυτά) - εγώ έπαιρνα άδεια να πάω να δω την (τότε) κοπέλα μου και να κυκλοφορήσω με το αυτοκίνητό μου και να πάω να πιω τις μπύρες μου (με τα λεφτά των γονιών φυσικά).

 

Είναι λογικό ότι, κατά κύριο λόγο οι παρέες σου θα είναι από τον κύκλο σου - καλώς ή κακώς. Στο στρατό λοιπόν βλέπεις την άλλη όψη της Ελλάδας, αυτής που αγνοείς (ηθελημένα ή μη). Δεν τους βλέπεις αλλά ζουν δίπλα σου. Φορτώνουν τα σκουπίδια σου, μαζεύουν τις ντομάτες που θα φας το βράδυ στην ταβερνούλα, σε σερβίρουν στην εν λόγω ταβερνούλα, φτιάχνουν το αμάξι σου όταν χαλάσει κλπ.

 

Γι'αυτή την "έξοδο από τη γυάλα" λέω. :)[/quote']

 

 

 

Εχω περασει πολλες χριστουγεννιατικες διακοπες και καλοκαιρια σε ελαιωνες , σε κηπουλια και σε παζαρια.Ειδικα τα παζαρια ητανε μοναδικη εμπειρια, γνωριζεις καθε καρυδιας καρυδι.Απο την μια να εχεις τον τσιγγανο να σου φερνει την ταμειακη να του διαβασεις το μηνυμα οτι τελειωσε το χαρτι ή να του βγαλεις στο τελος το ζητα να δεις μην εχει γινει κανενα λαθος και απο την αλλη να παιζεις σκακι με τον ρωσοποντιο και να μιλατε για θεωρητικη φυσικη και για μαθηματικα.Πολλες φορες να πρεπει να κοιμασαι μεσα στον παγκο και μερικες ακομη και πανω στο εμπορευμα.Ολα αυτα τα βιωματα αξιολογουνται διαφορετικα απ'τον καθε ανθρωπο και αρκετες φορες δεν εχει να κανει μονο με την ωριμοτητα αλλα και με χαρακτηριστικα της προσωπικοτητας που δεν αλλαζουν.Για τον παιδικο μου φιλο που μ'επαιρνε μαζι να δουλεψουμε και που εχει γυρισει ολα τα πανηγυρια της ηπειρωτικης Ελλαδας ακομη παραμενω "φλωρος" και "κολλημενος", στον κοσμο μου.Γι'αυτον βεβαια ο στρατος δεν ειναι τιποτε αλλο απο διακοπες και μαλιστα πολυ ξεκουραστες διακοπες.

 

 

Αν συγκρινω το ποσο που χρειαζεσαι για να βγαλεις την θητεια χωρις να σαλταρεις εντελως συμφωνα με τα λεγομενα πολλων φιλων και το ποσο με το οποιο θα ξεκινησω το παραπανω ταξιδι ή αυτο που ξοδεψα στα προηγουμενα τοτε μπορω να πω οτι αν η θητεια ειναι σχετικα δωρεαν τοτε το ταξιδι ειναι σχετικα τσαμπα.:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να το έγραψες για πλάκα για το ταξίδι που ετοιμάζεσε να κάνεις για να ξεφύγεις από το "γύαλινο κόσμο σου". Δηλαδή θα πάς σε αυτές τις χώρες για δείς τον τρόπο ζωής των ανθρώπων και να υιοθετήσεις τις όποιες καλές συνήθειες τους;

 

Εάν σου αρέσουν τα ταξίδια έχω να σου προτείνω 100 φορές πιο ενδιαφέροντα μέρη να δείς στην Ευρώπη ή στις Η.Π.Α.. Εκεί μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά μας με τις άλλες χώρες. Οι χώρες που θα πάς δεν μπορούν να συγκριθούν με την Ελλάδα γιατί έχουν διαφορετικούς κανόνες ζωής.

 

Δεν εχω καμια προκαταλειψη απεναντι σε κανενα προορισμο φιλε , οπου και αν πας καθε χωρα εχει κατι να σου προσφερει αρκει να ξερεις πως να το βρεις.Προσωπικα δεν θεωρω τις χωρες αυτες πιο μακρια στον τροπο ζωης απο την Ελλαδα σε σχεση με Ευρωπη και πολυ περισσοτερο με Αμερικη .Κατι βασικο που εχω καταλαβει ειναι οτι το σημαντικοτερο δεν ειναι οι κανονες αλλα ο τροπος που ο καθε λαος τους βιωνει , οσο αυστηροι και να ειναι παντοτε θα βρεις ανθρωπους να κουβαλανε πολυ περισσοτερη ελευθερια μεσα τους απ'οτι σε πιο φιλελευθερες κοινωνιες.Μην υποτιμας την μοναδικοτητα της θεσης μας στον κοσμο επισης , θυμαμαι μια φορα βρεθηκα στην ιδια παρεα μ'εναν Περση που ζουσε στην Γαλλια και αυτο που μου εχει μεινει απ'όσα συζητησαμε ειναι αυτη η πολυ απλη φραση : "στην Γαλλια εχουμε δημοκρατια δεν εχουμε ομως ζωη, στο Ιραν εχουμε ζωη αλλα δεν εχουμε δημοκρατια, στην Ελλαδα εχετε και τα δυο γι'αυτο μου αρεσει να ερχομαι τοσο συχνα".

Θα πηγαινα ανετα και δυτικη Ευρωπη φυσικα , οι βασικοτεροι λογοι που επιλεξαμε αυτο το ταξιδι φετος ητανε οικονομικοι , εχουνε προηγηθει αλλα δυο στα Βαλκανια και κεντρικη Ευρωπη.

 

@kostastnt Η Γερμανια εχει στρατιωτικη θητεια και δεν νομιζω οτι μπορει να θεωρηθει στρατιωτικη υπερδυναμη.Στην πραγματικοτητα βεβαια καμια χωρα στην Ε.Ε δεν εχει υποχρεωτικη θητεια οπως στην Ελλαδα εκτος απο την Φιλανδια και την Κυπρο , μονο σε αυτες τις χωρες η ανυποταξια τιμωρειται,εστω και στα χαρτια, και ειναι πιο δυσκολο ν'απαλλαγεις για αλλους λογους εκτος απο υγειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως πιστεύω ότι σε χώρες σαν Τουρκια-Ιραν-Τουρκια-Συρια-Λιβανο δεν έχεις να δεις κάτι αξιόλογο (σε σχέση πάντα με άλλες χώρες της ΕΕ).

 

Και εγώ θα ήθελα να επισκεφτώ αυτές τις χώρες γιατί μου αρέσουν τα ταξίδια αλλά πρώτα θα ήθελα τελειώσω πρώτα με σχεδόν όλες τις χώρες της Ευρώπης.

 

Επίσης δεν νομίζω ότι είναι και τόσο οικονομικό το ταξίδι. Έχεις ρωτήσει σε ταξιδιωτικά πρακτορία για εισήτηρια;

 

Αλλά το κυριώτερο και σημαντικότερο για μένα είναι ότι δεν υπάρχει ασφάλεια. Τα πάντα μπορεί να σου συμβούν σε χώρες της Μέσης Ανατολής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...