Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

:|

 

Σωπα ρε φιλε...τι με λες τωρα!

Ευχαριστω για την πληρης ενημερωση σου' date=' ρωτω γιατι απο 8/8 θα βαρω προσοχη σαν ψαρακας...

Λες να το επυχειρησω...λεει?...σαν καλο ακουγεται αν εξερεσεις την +θυτεια...[/quote']

Είναι πολλά ενδιάμεσα. Όπως πχ το σε ποιο σώμα/όπλο είσαι, και το τι ακριβώς κάνεις σε αυτό. Είναι μερικά που μπαίνοντας σου δίνουν και ειδικό μίνι γκασμά για το προβλεπόμενο ξύσιμο. Δεν λέει να κουράζεσαι με νύχια κτλ κτλ [Ο στρατός τα έχει προβλέψει όλα.:mrgreen: ] Ε, σε αυτά δεν λέει να πας να μπλέξεις με έξτρα θητείες και βλακίες, διότι θα την περάσεις ζάχαρη ούτως η άλλως:) . Αντίστοιχα είναι άλλα περισσότερο "συμβατικά", περισσότερο "του λαουτζίκου" και στα οποία το να πας για Δόκιμος σε γλιτώνει απο ένα ατέλειωτο χρόνο απαλεψιάς-σκοπέτου-σέξ:oops: .

 

 

 

ρε νέο 5000 και σήμερα και μου μάθες κιόλας τα "ακυρο"? Ουστ :razz:

Ημί-αναπαυση. :P :p :P :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη κάνει κανείς τη μ@λ@κία να πάει δόκιμος. Δεν σας εξασφαλίζει κανείς ότι θα περάσετε ζάχαρη μετά την εκπαίδευση ούτε ότι θα γυρίσετε στην πόλη σας μετά την παραμεθώριο. Το αντίθετο μάλιστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα είναι και θέμα τύχης. Όντως οι δόκιμοι περνάνε καλύτερα απ' τους απλούς φαντάρους αλλά η θέση τους έχει δημιουργηθεί μόνο και μόνο για να βουλώνει τις τρύπες του συστήματος. Αξιωματικός υπηρεσίας (ο αξιωματικός που μένει μέσα για όλη τη διάρκεια της νύχτας) θα χωθεί περισσότερο ο δόκιμος, σε φυλάκια με φαντάρους θα στείλουν το δόκιμο, κλπ, κλπ.

 

Τελικά είναι όπως το βλέπει κανείς. Εγώ πχ δεν ήθελα να κάνω ούτε μέρα παραπάνω απ' το 18μηνο όσο καλά κι αν μπορούσα να περάσω σα δόκιμος. Ούτως ή άλλως, τον παραπάνω αυτό χρόνο μπορεί κανείς να τον αξιοποιήσει σε σπουδές ή αναζήτηση εργασίας (ή εργασία φυσικά)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εννοείται οτι δεν εγγυάται κανείς οτι θα περάσεις τέλεια, αλλα σίγουρα δεν θα κάνεις το γνωστό αγγαρίες-σκοπιές που κάνει ο απλός φαντάρος.

 

Απο την άλλη μιας και είσαι έφεδρος αξιωματικός, αυτό το ρημαδι το "έφεδρος" είναι πάντα κακό. Πάααααντα θα σου φορτώνουν τις βρωμοδουλιές. Θέλουμε να τρέξει κάποιος αξιωματικός για ένα θέμα; Μα ποιος άλλος; Ο δόκιμος..

 

Είπαμε ο στρατός έχει μεριμνήσει για όλα. Τις τρύπες των οπλιτών τις μπαλώνουν οι φάν [-τάροι.. :P] και αντίστοιχα τις τρύπες των αξιωματικών οι δόκιμοι.

 

συγκεκριμένα:

Θες ευθύνες και να μην κάνεις σκοπιές αγγαρίες; -> δόκιμος

Θες να κάνεις σκοπέτα αγγαρίες αλλα μέχρι εκει; Καθόλου ευθύνες; -> Φαντάρος.

 

Καλή σου θητεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δεδομενο οτι η θητεια ειναι στους 12 μηνες (ή 11 δεν ξερω) ειναι λαθος να πας για δοκιμος. Ειναι 45% περισσοτερη θητεια. 45% περισσοτερο αρβυλο και χαιρετουρα. etc....

Δοκιμασε για προεδρικη φρουρα ή στρατονομια. Εχεις εκπαιδευση και παλι αλλα μετα απο αυτην θα εισαι σε πολυ καλυτερη μοιρα απο φανταρο.

 

Διαλεγεις και παιρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την άλλη μιας και είσαι έφεδρος αξιωματικός, αυτό το ρημαδι το "έφεδρος" είναι πάντα κακό. Πάααααντα θα σου φορτώνουν τις βρωμοδουλιές. Θέλουμε να τρέξει κάποιος αξιωματικός για ένα θέμα; Μα ποιος άλλος; Ο δόκιμος..

Το "έφεδρος" είναι πολύ κακό και γιά έναν άλλο λόγο. Αυτό που πραγματικά σημαίνει, ότι δηλαδή θα είσαι μιά ζωή σε εφεδρία και θα σε καλούν γιά ασκήσεις και μετεκπαιδεύσεις κάθε 3-4 χρόνια.

Εμένα, ως απλό φαντάρο, μιά φορά μου έτυχε να με καλέσουν γιά "μετεκπαίδευση" (στο ξύσιμο) και είχα σκάσει που θα έπρεπε να παρατήσω τη δουλειά μου γιά μιά εβδομάδα και να τρέχω στην άλλη άκρη της Ελλάδας γιά πληρωμένες (από εμένα) φθινοπωρινές διακοπές. Εκεί όμως είδα ότι υπάρχουν και χειρότερα, αφού είδα κάποιον κύριο που είχε περάσει τα 50 και είχε φτάσει τον βαθμό του Ταγματάρχη να έχει ξεχάσει πόσες φορές τον είχαν κάλεσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πάνε 5 μήνες απίστευτα σκληρή εκπαίδευση

 

Μην παιρνεις ορκο για την σκληροτητα της εκπαιδευσης, και το δυσκολο κομματι ειναι 2 μηνες που εισαι ΥΕΑ Α', αφοτου γινεις Β' εισαι χαλαρος.

 

Edit: Τωρα που το σκεφτομαι 2 μηνες ηταν η καθε περιοδος οτν οι σειρες μπαιναν ανα διμηνο, οχι τριμηνο οπως τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωπα ρε φιλε...τι με λες τωρα!

Ευχαριστω για την πληρης ενημερωση σου' date=' ρωτω γιατι απο 8/8 θα βαρω προσοχη σαν ψαρακας...

Λες να το επυχειρησω...λεει?...σαν καλο ακουγεται αν εξερεσεις την +θυτεια...[/quote']

 

Τα λεφτα ειναι ΓΤΠ ειδικα οταν θα εισαι παραμεθοριο και θα θες νοικια/βενζινες/φαγητο κλπ κλπ.

+5 μηνες χαμενοι(αν δεν εχεις τπτ καλυτερο εξω παει στο διαολο :mrgreen: ) και αναλογως τον διοικητη/μοναδα αυξομειωνοντε οι υποχρεωσεις σου,σιγουρα θα εισαι καπως καλυτερα απο τους υπολοιπους φανταρους εφοσον ομως θα εισαι πολυ χειροτερα τους πρωτους 5-6 μηνες.Με την σημερινη διαρκεια της θητειας δεν νομιζω να αξιζει και τοσο...

 

DOMINUS που θα πας 8/8? μηπως θες να πεις 7/8?

εγω 7/8 μπαινω τριπολη! και μενα το χαρτι γραφει ΥΕΑ.... το σκεφτομαι....

 

Απο λυκειο και πανω σε ολους γραφει :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο θα σου πω φίλε μου, με άλλα λόγια : Την ώρα που εσύ θα παίρνεις το χαρτάκι της απόλυσης, ο φίλος σου ο ΔΕΑ (Δεν Είμαι Αξιωματικός δλδ..:mrgreen: ) θα σε βλέπει και θα κλαίει τη μοίρα του που θα θέλει άλλα 5 μηνάκια.

 

Όταν είσαι έξω, δεν καταλαβαίνεις πόσο μακρύς φαίνεται ο χρόνος. Αναρωτήσου γιατί όλοι οι φαντάροι μετράνε μέρα-μέρα τη θητεία τους. Την πρώτη μου μέρα στο στρατό, μόλις ξάπλωσα στο -πάνω- κρεβάτι, ένα απίθανο πράμα ρε παιδί μου. Ένιωθα το ταβάνι να έρχεται προς τα πάνω μου να με πλακώσει κι άκουγα συνέχεια στο μυαλό μου μια φωνή να λέει "546 και σήμερα".....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DOMINUS που θα πας 8/8? μηπως θες να πεις 7/8?

εγω 7/8 μπαινω τριπολη! και μενα το χαρτι γραφει ΥΕΑ.... το σκεφτομαι....

 

 

Οχι 8/8 λεει εμενα και παρουσιαζομαι στον τοπο μου για εκπαιδευση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι καταλαβα μαγκες ολα αυτα περι δοκιμους φανταρους και μονιμαδες ειναι ενα Φαβλος Κυκλος του συστηματος...

και επειδη το πολυσυζητησαμε αρχιζω να ανυσηχω!

Ομως εγω σκεφτομαι αυτα που προειπες φιλε kleidokratwr (Πληρώνεσαι κάθε μήνα καμια 500άρα ευρώ'μπαίνεις κάθε πρωι στις 7 και φεύγεις στις 2μισι)....οσο για το αν θα ειμαι παραμεθωριο ή οχι , πιστευω πως ο τοπος μου υποτηθεται πως ειναι!...οποτε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...άκουγα συνέχεια στο μυαλό μου μια φωνή να λέει "546 και σήμερα".....
Και πού ν' άκουγες τη ..."δική μου" φωνή που έλεγε "670 και σήμερα". Ούτε να σκέφτομαι δεν ήθελα, την πιθανότητα να πάω για δόκιμος και να λέει ...912!

 

Για νάμαι ειλικρινής: Ημουν από τους πολύ τυχερούς, πέρασα πολύ καλά κι ασχολήθηκα με πράγματα, που μου φάνηκαν χρήσιμα όσο (περίπου) ένα μεταπτυχιακό.

 

Ωστόσο, η καλύτερη στιγμή, ήταν τότε που μάθαμε, ότι το "670" έγινε μαγικά "639".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτά που παίρνεις κάθε μήνα θα πρέπει να πληρώνεις το ενοίκιο του σπιτιού σου και το φαγητό σου (η μόνη διευκόλυνση του ΕΣ είναι ότι σου επιτρέπει να τρως φθηνά στην τοπική λέσχη αξιωματικών).

Βγαίνεις στις 2:30, αλλά όταν έχεις υπηρεσία διανυκτερεύεις μέσα και ναι μεν δεν κάνεις τίποτε, αλλά είσαι υπεύθυνος γιά ολόκληρο το στρατόπεδο.

Και βέβαια ο ΕΣ θα σε "θυμάται" γιά όλη σου τη ζωή και θα σε καλεί τακτικά για ασκήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς αν κάποιος μπορεί να σταματήσει να είναι Έλληνας (αποποίηση της ελληνικής ιθαγένειας) όταν έχει και δεύτερη ξένη υπηκοότητα για να μην πάει στρατό? Και φυσικά τι παρενέργειες θα είχε μια τέτοια κίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...