Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πεζικο θα παω λογικα, δεν ξερω ισως πεσει κανα μεσο για αεροπορια στο νησι μου, αλλα εχουν δυσκολεψει τα πραγματα ακουσα, και δεν καιγομαι κιολας.

 

για την μειωμενη θητεια πρεπει να κανω αιτηση? γιατι αναρωτιεμαι πως θα ξερουν αυτοι οτι εχω αδερφια... καλα νεα παντως!

οδηγος ρωτησα σε περιπτωση που τυχει, επειδη εχω διπλωμα ξερω γω :P

 

αν θες εξηγησε λιγο γιατι οχι αξιωματικος! πολυ τρεξιμο για λιγα λεφτα? τι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

O έφεδρος αξιωματικός κανονικά υπηρετεί 17μηνο.Τώρα δεν ξέρω πόσο παραπάνω θα υπηρετήσεις εσύ, όπως και να 'χει είναι μεγάλη μαλακία να τους χαρίσεις έστω και 1 ώρα παραπάνω απ' τη ζωή σου.Θα το καταλάβεις στη πορεία.

Θα δηλώσεις την οικογενειακή σου κατάσταση την ημέρα της κατάταξης μην αγχώνεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν βρηκα αλλο τοπικ οποτε ξεθαψα αυτο!

 

εκοψα την αναβολη και μπενω Αυγουστο, κλεινω τα 20 τωρα και θεωρησα καλο να μπω να τελειωνω.

επειδη ειμαι τελειως ανημερωτος που μπορω να μπω να ξεστραβωθω για το τι παιζει?

 

και εγώ το ίδιο σκεφτομαι, να κοψω την αναβολή,

έχει κανει κανενας ειδικες δυναμεις ?

ΛΟΚ ή αλεξιπτωτιστές ? Δεν με νοιάζει η δυσκολία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ το ίδιο σκεφτομαι, να κοψω την αναβολή,

έχει κανει κανενας ειδικες δυναμεις ?

ΛΟΚ ή αλεξιπτωτιστές ? Δεν με νοιάζει η δυσκολία

 

Λοκ κατα τη γνώμη μου γιατί στους αλεξιπτωτιστές παίζει να αποκτήσεις μόνιμο κουσούρι στη μέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΟΚ ή αλεξιπτωτιστές ? Δεν με νοιάζει η δυσκολία

Νομίζω πως εδώ και κάποια χρόνια δεν πάνε φαντάρια πια εκεί, μόνο επαγγελματίες.

 

 

Σωστό αυτό για τη μέση, επίσης και για τα πόδια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς μόνο αλεξηπτοτιστές ή και ΛΟΚ είναι επαγγαλματίες ?

 

Εδώ: http://www.ellinikos-stratos.com/thiteia/eidikesdynameis_2.asp

 

Λέει πως

 

"ETA επανδρώνεται κατά κύριο λόγο από μόνιμα στελέχη των ειδικών δυνάμεων και εθελοντές πενταετούς θητείας"

 

Αυτό που κατάλαβα είναι πως στο Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών, παιρνουν αυτούς που εχουν υπηρετησει σε κάποιο απο αυτά τα σώματα

 

Γιατι στις προκυρηξεις για ειδικους φρουρους και συνοριοφυλακες θέλουν άτομα που έχουν υπηρετησει στις ειδικές δυνάμεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους αμφίβιους δεν πάνε έφεδροι.

 

Τι λες φίλε μου;

Εκτός κι αν εννοείς τίποτα ΟΥΚ, στους αμφίβιους καταδρομείς πάνε μια χαρά οι έφεδροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

-ας πουμε ο πατερας μου εχει 2 μικροτερα παιδια απο δευτερο γαμο, θεωρουμε λοιπον πολυτεκνος? και θα εχω μειωμενη θητεια 9 μηνες?

 

-μου ειπαν οτι ισως ειναι καλυτερα να τεσταρω για αξιωματικος επειδη εχω κανει 2 χρονια πανεπιστημιο, ωστε να πληρωνομαι κιολας, τι παιζει και δω?

-αξιζει να γινεις οδηγος?

 

 

ευχαριστω :)

 

-Ειχα σειρα μου που ειχε 2 αδερφια απο το δευτερο γαμο του πατερα του και δεν εκανε μειωμενη θητεια.Ψαξε το λιγο καλυτερα το θεμα.

-Αν αποφασισεις να πας αξιωματικος -ενω εισαι πολυτεκνος και δικαιουσαι να κανεις 9μηνο- υπογραφεις ενα χαρτι οτι δεχεσαι να χασεις αυτο σου το δικαιωμα και κανεις κανονικα 18μηνο.

-Εγω θα σου ελεγα να μην πας για οδηγος.Εχει τα καλα του μεν (κινησεις κτλ) αλλα απο την αλλη με το που γινεις οδηγος σου χρεωνουν καποιο οχημα.Αυτο το οχημα μεχρι να φυγεις απο το στρατοπεδο ειναι ΔΙΚΟ σου.Εχεις ευθυνη ΕΣΥ για Ο,ΤΙ παθει.Πρεπει να το συντηρεις να το καθαριζεις να το προσεχεις κτλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
-Ειχα σειρα μου που ειχε 2 αδερφια απο το δευτερο γαμο του πατερα του και δεν εκανε μειωμενη θητεια.Ψαξε το λιγο καλυτερα το θεμα.

-Αν αποφασισεις να πας αξιωματικος -ενω εισαι πολυτεκνος και δικαιουσαι να κανεις 9μηνο- υπογραφεις ενα χαρτι οτι δεχεσαι να χασεις αυτο σου το δικαιωμα και κανεις κανονικα 18μηνο.

-Εγω θα σου ελεγα να μην πας για οδηγος.Εχει τα καλα του μεν (κινησεις κτλ) αλλα απο την αλλη με το που γινεις οδηγος σου χρεωνουν καποιο οχημα.Αυτο το οχημα μεχρι να φυγεις απο το στρατοπεδο ειναι ΔΙΚΟ σου.Εχεις ευθυνη ΕΣΥ για Ο,ΤΙ παθει.Πρεπει να το συντηρεις να το καθαριζεις να το προσεχεις κτλ..

 

Αν είσαστε 3 αδέλφια: τότε ο μόνος ή ο μεγαλύτερος αδελφός θα κάνει 9μηνη θητεία

 

Δηλαδή στα 3 αδέλφια για να κάνεις 9μηνο πρέπει τα άλλα 2 να είναι κορίτσια ή αν υπάρχουν και αγόρια, να είσαι ο μεγαλύτερος σε ηλικία.

 

http://www.neagenia.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=RESOURCE&cresrc=457&cnode=65

 

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ΑΛΛΑ:Εγω ειμαι το μεγαλυτερο απο τα τρια παιδια της μανας μου.Εγω απο τον πρωτο γαμο και τα αλλα δυο απο το δευτερο.Εκανα 9μηνο.

Η περιπτωση που τα δυο μικροτερα αδερφια ειναι απο δευτερο γαμο του πατερα ειναι διαφορετικη.Ξερω ατομο το οποιο δεν εκανε 9μηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Ναι ΑΛΛΑ:Εγω ειμαι το μεγαλυτερο απο τα τρια παιδια της μανας μου.Εγω απο τον πρωτο γαμο και τα αλλα δυο απο το δευτερο.Εκανα 9μηνο.

Η περιπτωση που τα δυο μικροτερα αδερφια ειναι απο δευτερο γαμο του πατερα ειναι διαφορετικη.Ξερω ατομο το οποιο δεν εκανε 9μηνο.

 

Αυτά τα λύνει το στρατολογικό γραφείο...

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...