Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 25.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχει καποιος υπηρετησει σαν αντιρρησιας εναλλακτικη-κοινωνικη θητεια να μας πει εμπειριες; Με €200 περιπου που περνουν πως ζουν;

Yπαρχει τετοιο πράγμα στην Ελλαδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπαρχει τετοιο πράγμα στην Ελλαδα;

ναι υπάρχει , σε στέλνουν για κάποιο διάστημα (νομίζω αρκετά μεγαλύτερο της απλής θητείας) σε κάνα νησί πχ και κάνεις δημοσιοϋπαλληλίστικα πράγματα παίρνεις εκεί μερικά δίφραγκα 

 

καλύτερα να κάνεις κανονικά θητεία να τελείωνεις μια ώρα αρχίτερα 

 

αυτό το κάνουν αντιρρησίες, ιεχωβάδες κτλ.. 

 

όμως οι αντιρρησίες νομίζω ότι τρώνε πολύ άκυρο, μόνο οι ιεχωβάδες πρέπει να το κάνουν κατά κανόνα 

βρήκα και "στατιστικά" προηγούμενων ετών

 

 

assets_LARGE_t_420_5485217.JPG

 

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=5990854

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει, αλλά στην πράξη δεν πολυεφαρμοζεται, γιατι περνάνε απο επιτροπή που κόβει τους περισσότερους. Η ελλάδα εχει καταδικαστεί παλιοτερα απο το ΕΔΑΔ για την μη υπάρξη εναλλακτικής θητείας.

Υπάρχει υποσχεση της αντιπολίτευσης ότι θα καταργηθει η επιτροπή και θα απλοποιηθει η διαδικασία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδες.

 

Ειμαι ενας απο τους πολλους φοιτητες ο οποιος εχει παρει αναβολη κλπ.Λοιπον,θελω μετα απο αυτο το εξαμηνο να διακοψω την αναβολη μου και να μπω στρατο τον Μαρτη.

 

Διαφορες ερωτησεις:

 

Α)Ποσο καιρο πριν πρεπει να διακοψω την αναβολη ωστε να με παρουν Μαρτη;

Β)Πρεπει να δηλωσω πουθενα οτι θελω να μπω Μαρτη;

Γ)Την σχολη μπορω να ΜΗΝ την διακοψω;Σε αυτην την περιπτωση θα παιρνω αδειες για να κατεβαινω να δωσω τα μαθηματα;Γνωριζεται ποσες μερες ειναι περιπου η αδεια;

 

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α) Γενικότερα ισχύει ότι αν θες να μπεις με συγκεκριμένη ΕΣΣΟ, πρέπει να κόψεις την αναβολή λίγο πριν μπει η αμέσως προηγούμενη.

 

Κανείς όμως δε μπορεί να σου εγγυηθεί ότι είναι 100% σίγουρο πως θα έρθουν έτσι όπως θες.

 

Β) Δε θυμάμαι να γίνεται κάτι τέτοιο, και γενικότερα στο Στρατό δεν παίζουν «θέλω».

 

Γ) Φυσικά και μπορείς να συνεχίσεις τη σχολή, αλλά όπως και στο Α), κανείς δε μπορεί να σου εγγυηθεί ότι θα πάρεις τις άδειες που θες, καθώς αυτού του είδους οι άδειες (φοιτητικές, αγροτικές) είναι καθαρά στην ευχέρεια του διοικητή σου. ΑΝ γουστάρει τις εγκρίνει, ακόμα και να έχετε πολύ κόσμο στη μονάδα και να σας πηγαίνει 8 έξω 1 μέσα.

 

Όπως και η κανονική άδεια, η φοιτητική και αγροτική δε μπορεί να υπερβαίνουν τις 3 ημέρες ανά δίμηνο, με τον ένατο μήνα να υπολογίζεται ως πλήρες δίμηνο, άρα 5 δίμηνα στον εννιάμηνο στρατό που έχουμε σήμερα, άρα 15 μέρες η κάθε μία.

 

Για το παραπάνω όμως δεν είμαι σίγουρος, και εννοώ ότι στη μονάδα που ήμουν μας έλεγαν ότι δε μπορείς να πάρεις 15 και 15 μέρες, αλλά 15 συνολικά και για τις δύο, ΑΝ θες να πάρεις και τις δύο εννοείται.

 

Είναι λίγο μπέρδεμα το πράγμα, και εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό σε τι μονάδα και τι διοικητή θα πέσεις. Αν είσαι σε χαλαρή φάση με γαμάτο διοικητή μπορεί να σου δίνει και άγραφες για να κάνεις τη δουλειά σου. Είναι πολύ πιθανό όμως να πέσεις στο αντίθετο σκηνικό και να μην πάρεις ούτε μέρα.

 

Το προβλεπέ να ξέρεις είναι περίπου 2 μέρες για κάθε μάθημα, κι αυτό αν η χιλιομετρική απόσταση είναι αρκετά μεγάλη, διαφορετικά σου δίνουν μία μέρα για κάθε μάθημα.

Μπορεί δηλαδή και να σου δώσουν άδεια, να μη σε συμφέρει οικονομικά και από άποψη κούρασης να τις πάρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α) Γενικότερα ισχύει ότι αν θες να μπεις με συγκεκριμένη ΕΣΣΟ, πρέπει να κόψεις την αναβολή λίγο πριν μπει η αμέσως προηγούμενη.

 

Κανείς όμως δε μπορεί να σου εγγυηθεί ότι είναι 100% σίγουρο πως θα έρθουν έτσι όπως θες.

 

Β) Δε θυμάμαι να γίνεται κάτι τέτοιο, και γενικότερα στο Στρατό δεν παίζουν «θέλω».

 

Γ) Φυσικά και μπορείς να συνεχίσεις τη σχολή, αλλά όπως και στο Α), κανείς δε μπορεί να σου εγγυηθεί ότι θα πάρεις τις άδειες που θες, καθώς αυτού του είδους οι άδειες (φοιτητικές, αγροτικές) είναι καθαρά στην ευχέρεια του διοικητή σου. ΑΝ γουστάρει τις εγκρίνει, ακόμα και να έχετε πολύ κόσμο στη μονάδα και να σας πηγαίνει 8 έξω 1 μέσα.

 

Όπως και η κανονική άδεια, η φοιτητική και αγροτική δε μπορεί να υπερβαίνουν τις 3 ημέρες ανά δίμηνο, με τον ένατο μήνα να υπολογίζεται ως πλήρες δίμηνο, άρα 5 δίμηνα στον εννιάμηνο στρατό που έχουμε σήμερα, άρα 15 μέρες η κάθε μία.

 

Για το παραπάνω όμως δεν είμαι σίγουρος, και εννοώ ότι στη μονάδα που ήμουν μας έλεγαν ότι δε μπορείς να πάρεις 15 και 15 μέρες, αλλά 15 συνολικά και για τις δύο, ΑΝ θες να πάρεις και τις δύο εννοείται.

 

Είναι λίγο μπέρδεμα το πράγμα, και εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό σε τι μονάδα και τι διοικητή θα πέσεις. Αν είσαι σε χαλαρή φάση με γαμάτο διοικητή μπορεί να σου δίνει και άγραφες για να κάνεις τη δουλειά σου. Είναι πολύ πιθανό όμως να πέσεις στο αντίθετο σκηνικό και να μην πάρεις ούτε μέρα.

 

Το προβλεπέ να ξέρεις είναι περίπου 2 μέρες για κάθε μάθημα, κι αυτό αν η χιλιομετρική απόσταση είναι αρκετά μεγάλη, διαφορετικά σου δίνουν μία μέρα για κάθε μάθημα.

Μπορεί δηλαδή και να σου δώσουν άδεια, να μη σε συμφέρει οικονομικά και από άποψη κούρασης να τις πάρεις.

A)Καθε ποτε μπαινει η εκαστοτε ΕΣΣΟ;

Β)Κατανοητον

Γ)Γενικα το επιασα το νοημα αλλα εδω σε εχασα:

 

"Για το παραπάνω όμως δεν είμαι σίγουρος, και εννοώ ότι στη μονάδα που ήμουν μας έλεγαν ότι δε μπορείς να πάρεις 15 και 15 μέρες, αλλά 15 συνολικά και για τις δύο, ΑΝ θες να πάρεις και τις δύο εννοείται."

 

Επισης λες τρεις μερες φοιτητικη αδεια ανα διμηνο,αρα 15 μερες συνολικη αδεια τις οποιες μπορω να τις "εξαργυρωσω" στην εξεταστικη μου;Να φανταστω αυτο ειναι χωριστα απο την κανονικη αδεια ή οχι;

 

Μετα λες 2 μερες για καθε μαθημα.Τι εννοεις;Αφου θα εχω 3 μερες ανα διμηνο.

 

Με μπερδεψες. :P

 

Σε ευχαριστω οπως και να 'χει. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον οι ΕΣΣΟ έχουν γίνει 6 σε ένα έτος, άρα ανά δίμηνο, και μονούς μήνες συνήθως.

Λοιπόν, η κανονική σου άδεια είναι η μόνη υποχρεωτική, και εννοώ ότι είναι υποχρεωτικό να την πάρεις ακόμα κι αν δεν την θες, διαφορετικά πρέπει να στην πληρώσουν, κάτι που αντιλαμβάνεσαι ότι δεν παίζει να κάνουν ποτέ.

Οι υπόλοιπες δεν είναι υποχρεωτικές, και εννοώ ότι δεν είσαι σε θέση να τις απαιτήσεις, αφού όπως είπα είναι στο χέρι του διοικητή να στις γράψει, και δεν τον υποχρεώνει κανείς, παρά μόνο το ενδεχόμενο βύσμα σου.

Εξαιρείται η αναρρωτική, η οποία γράφεται σε στρατιωτικό νοσοκομείο και δύσκολα την αρνείται ο διοικητής.

Σχετικά με το μπέρδεμα τώρα, εμάς μας έλεγαν ότι μπορούμε να πάρουμε MAXIMUM 15 μέρες ΚΑΙ για τις δύο, φοιτητική και αγροτική.

Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι είσαι αγρότης και δικαιούσαι αγροτική, και παράλληλα είσαι και φοιτητής, μπορείς να πάρεις ΤΟ ΠΟΛΥ 15 μέρες και για τις δύο, και κανονίζεις εσύ πώς προτιμάς, π.χ. 7 μέρες αγροτική και τις υπόλοιπες 8 φοιτητική. ΟΧΙ 15 μέρες φοιτητική και 15 μέρες αγροτική.

Πρόσεξε όμως: οι 3 μέρες ανά δίμηνο είναι άσχετο με το πόσες μέρες χρειάζεσαι εσύ και με το πόσες μέρες θα πάρεις τελικά, και εξηγώ: Αν εσύ έχεις π.χ. μόνο δύο μαθήματα, μην περιμένεις να πάρεις 15 μέρες αν είσαι σε προβλεπέ μονάδα, με τη λογική ότι θες χρόνο για διάβασμα και ξεκούραση.

 

15 μέρες είναι απλά το μέγιστο.

Αυτοί απλά θα σου γράψουν π.χ. 2 μέρες για το κάθε μάθημα, δηλαδή 4 μέρες συνολικά. Τις υπόλοιπες 11 μέρες ή θα τις «φας» στην αγροτική αν τη δικαιούσαι, ή ξέχνα τες.

 

Φυσικά αυτά ξαναλέω πως ισχύουν σε προβλεπέ μονάδες. Γιατί υπάρχουν και μονάδες που δίνουν αβέρτα άδειες και δε σε αγχώνουν για τέτοια πράγματα.

 

Ή αν έχεις καλό βύσμα, κάνεις ό,τι γουστάρεις όπου κι αν είσαι, οπότε πάλι δεν αγχώνεσαι.

 

Edit: Εμάς όταν ζητούσαμε φοιτητική άδεια, μας έλεγαν ότι θα μας δώσουν απ' την κανονική μας πρώτα, και μετά θα γραφόταν φοιτητική. Δε θυμάμαι να έγινε έτσι όμως, πρέπει να ήταν απλά ψάρωμα/σπάσιμο ελέω Ειδικών Δυνάμεων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος!!!Πληρως κατανοητος τωρα.

 

Αρα ουσιαστικα η ΕΣΣΟ ειναι Ιανουαριο και μετα Μαρτη που θελω εγω.Εαν θελω Μαρτη,συμφωνα με αυτα που ειπες πρεπει να κοψω την αναβολη Γεναρη,λιγο πριν μπουν οι του Γεναρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπως έτσι, δες εδώ τον πρώτο πίνακα:

 

http://www.ellinikos-stratos.com/thiteia/katataksi_1.asp

 

Πρέπει να κόψεις την αναβολή πριν μπει η προηγούμενη σειρά από αυτή που θες εσύ, και αφού έχει μπει η πιο προηγούμενη.

 

Απλά δε μπορείς να είσαι 100% σίγουρος ότι θα γίνει ακριβώς αυτό που περιμένεις, στην Ελλάδα είσαι. Και για να είσαι πιο σίγουρος ότι δε θα μπεις με του Ιανουαρίου, είναι καλύτερο να την κόψεις προς τα τέλη Δεκεμβρίου, γιατί αν την κόψεις αρχές Νοεμβρίου, δεν ξέρεις αν σε «χωρέσουν» στην ΕΣΣΟ του Ιανουαρίου.

 

Δύσκολο να γίνει, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπαίνω fb και βλέπω ενα φίλο απ το στρατό να έχει ανεβάσει φωτογραφία που περνάγανε πετρέλαιο τα κρεβάτια και να λέει λίγες μέρες μείνανε
μια σειρά πριν απ τη δική μου και ακόμα να απολυθεί
θυμάμαι είχε 35 μέρες την τελευταία φορά
και πήγε και πήρε αναβολή  :mellow:  :mellow:  :mellow:  :mellow:  :mellow:  :mellow: 

μάγκες μην το κάνετε αυτό , η μεγαλύτερη μαλακία  
αν υπάρχει οικογενειακός λόγος (και λόγος υγείας αλλα εκεί σε συμφέρει να την περάσεις σε κανα 401 να φύγουν οι μέρες) ντάξ αλλα όχι για μλκιες 
θυμάμαι και άλλους που το είχαν κάνει , 1-2 μηνες πριν απολυθούν αναβολή  :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπαίνω fb και βλέπω ενα φίλο απ το στρατό να έχει ανεβάσει φωτογραφία που περνάγανε πετρέλαιο τα κρεβάτια και να λέει λίγες μέρες μείνανε

μια σειρά πριν απ τη δική μου και ακόμα να απολυθεί

θυμάμαι είχε 35 μέρες την τελευταία φορά

και πήγε και πήρε αναβολή  :mellow:  :mellow:  :mellow:  :mellow:  :mellow:  :mellow: 

 

μάγκες μην το κάνετε αυτό , η μεγαλύτερη μαλακία  

αν υπάρχει οικογενειακός λόγος (και λόγος υγείας αλλα εκεί σε συμφέρει να την περάσεις σε κανα 401 να φύγουν οι μέρες) ντάξ αλλα όχι για μλκιες 

θυμάμαι και άλλους που το είχαν κάνει , 1-2 μηνες πριν απολυθούν αναβολή  :X

 

Ο διοικητής στην παραμεθόριο τους "φασαριόζους" τους έστελνε για αναβολή, υπήρχε άτομο που είχε 60 μέρες θητεία και 120 ημέρες φυλακή και τον έστειλε για αναβολή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τον πινακα καταλαβαινω οτι:

 

Πρεπει να κοψω αναβολη μεταξυ 1 Νοεμβριου εως 31 Δεκεμβριου,ωστε να μπω στην Β' ΕΣΣΟ,δηλαδη τον Μαρτιο.

 

Σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, η αναβολή συνήθως είναι εξάμηνη, και μετά κάνουν απλά το υπόλοιπο της θητείας, όχι όλη απ' την αρχή.

 

Απλά είναι όντως μεγάλη μαλακία να φεύγεις και να ξαναμπαίνεις μετά, έστω και για λίγο.



Απο τον πινακα καταλαβαινω οτι:

 

Πρεπει να κοψω αναβολη μεταξυ 1 Νοεμβριου εως 31 Δεκεμβριου,ωστε να μπω στην Β' ΕΣΣΟ,δηλαδη τον Μαρτιο.

 

Σωστα;

 

Θεωρητικά ναι, απλά όπως σου είπα, οι περισσότεροι που θέλουν να μπουν σε συγκεκριμένη ΕΣΣΟ, κόβουν την αναβολή τις τελευταίες μέρες, λίγο πριν λήξει η προθεσμία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά ναι, απλά όπως σου είπα, οι περισσότεροι που θέλουν να μπουν σε συγκεκριμένη ΕΣΣΟ, κόβουν την αναβολή τις τελευταίες μέρες, λίγο πριν λήξει η προθεσμία.

Ναι καταλαβα.Οποτε θα την κοψω εκει,προς τα τελη Δεκεμβρη για να ειμαι σιγουρος(οσο σιγουρος μπορεις να εισαι στην Ελλαδα) να μπω Μαρτη.

 

Σε ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...