Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φοιτητικη αδεια, οπως και καθε δυνατη αδεια @ θητεια,
χρειαζεται περισσοτερο να παρεις για να...ξαποστασεις!

Αν, παρεπιπτωντος, εχεις αφησει καποιο πανευκολο μαθημα (γιατι?)
και το περασεις εχει καλως. Τα δυσκολα, καλυτερα μη τα υπολογιζεις
να περαστουν, μπορει ομως να σου δωσουν αδειουλα = σημαντικο ;)

~ ~ ~
TIP: στη πραξη, κανεις δεν διασταυρωνει τι μαθηματα εδωσες*, μπορεις λοιπον για παραδειγμα
να πεις οτι δινεις 3 μαθηματα: Δευτερα-Τεταρτη-Παρασκευη και να διεκδικησεις maximum αδεια.
Δεν χρειαζεται πραγματικα, να δινεις μαθηματα αυτες τις ημερες, πηγαινεις ομως και παιρνεις 1
"βεβαιωση εξετασης μαθηματος", αν ξερεις οτι δινεται αμεσα = απο τον εξεταστη εκεινη την ωρα
B)
Δηλαδη σε καθε περιπτωση, τις φοιτητικες σου αδειες, προσπαθησε να τις εξαντλησεις max100%,
οπως βολεψει καλυτερα προγραμματισμος ,<δινοντας> ακομη και...μαθηματα που εχεις περασει!

*εννοειται οτι, δεν προσκομιζεις αναλυτικη βαθμολογια στη καταταξη, ή οποτεδηποτε μετα,
 εκτος κι αιτηθεις αδεια για την ορκωμοσια σου. [Αυτη ειναι υποχρεωμενοι να στη δωσουν]
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα μαθηματα που χρωσταω ειναι κατι εργαστηριο και μια θεωρια(μπορει και δυο),τα οποια εργαστηρια δεν ειναι αναγκη να τα παρακολουθησω επειδη ειμαι παλιος,οποτε απλα θελω να πηγαινω να τα δινω.Γενικα διωχνουν τους επαναληπτικους,οποτε παταω εκει στο να περναω μαθηματα και ενω παρακολουθω στρατο,ωστε οταν βγω να μην πολυ λιγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου ζήτησαν κανονικά βεβαιώσεις ότι παρευρέθηκα στα συγκεκριμένα μαθήματα.

 

Συν ότι ήθελαν και το πρόγραμμα εξεταστικής, και πάλεψα να βγάλω άκρη με ένα εργαστήριο, αφού ως γνωστόν τα εργαστήρια δε φαίνονται στο πρόγραμα εξεταστικής, το οποίο αφορά μόνο στις θεωρίες.

 

Αν πέσει σε προβλεπέ μονάδα το πιθανότερο είναι να του τα ζητήσουν και να τα ψάξουν, όπως έκαναν με μένα.

 

Αν μπορεί να πάρει μούφικες βεβαιώσεις έχει καλώς, κι εγώ το έκανα με ένα εργαστήριο που δε φαινόταν στο πρόγραμμα (και που είχα ήδη περάσει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια για μην κάνω καθόλου θητεία τι πρεπει να κανω???

Βασικα πως βγαίνεις ι5???

 

Sent from my MT11i using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου ζήτησαν κανονικά βεβαιώσεις ότι παρευρέθηκα στα συγκεκριμένα μαθήματα.

 

Συν ότι ήθελαν και το πρόγραμμα εξεταστικής, και πάλεψα να βγάλω άκρη με ένα εργαστήριο, αφού ως γνωστόν τα εργαστήρια δε φαίνονται στο πρόγραμα εξεταστικής, το οποίο αφορά μόνο στις θεωρίες.

 

Αν πέσει σε προβλεπέ μονάδα το πιθανότερο είναι να του τα ζητήσουν και να τα ψάξουν, όπως έκαναν με μένα.

 

Αν μπορεί να πάρει μούφικες βεβαιώσεις έχει καλώς, κι εγώ το έκανα με ένα εργαστήριο που δε φαινόταν στο πρόγραμμα (και που είχα ήδη περάσει).

πάντα μπορείς να πας να δώσεις ένα μάθημα που έχεις περάσει για να πάρεις βεβαίωση και μετά ότι και να γράψεις απλά δε μετράει

 

Παιδια για μην κάνω καθόλου θητεία τι πρεπει να κανω???

Βασικα πως βγαίνεις ι5???

 

Sent from my MT11i using Insomnia

κάνε αυτό που έκαναν στην αίγυπτο για να μη πάνε στρατό, κόψε τους αντιχειρές σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου ζήτησαν κανονικά βεβαιώσεις ότι παρευρέθηκα στα συγκεκριμένα μαθήματα.

 

Συν ότι ήθελαν και το πρόγραμμα εξεταστικής, και πάλεψα να βγάλω άκρη με ένα εργαστήριο, αφού ως γνωστόν τα εργαστήρια δε φαίνονται στο πρόγραμα εξεταστικής, το οποίο αφορά μόνο στις θεωρίες.

 

Αν πέσει σε προβλεπέ μονάδα το πιθανότερο είναι να του τα ζητήσουν και να τα ψάξουν, όπως έκαναν με μένα.

 

Αν μπορεί να πάρει μούφικες βεβαιώσεις έχει καλώς, κι εγώ το έκανα με ένα εργαστήριο που δε φαινόταν στο πρόγραμμα (και που είχα ήδη περάσει).

Φανη, διαβασε ξανα τι προτεινω: αν η "βεβαιωση εξετασης μαθηματος", γνωριζεις πως δινεται απο τον εξεταστη εκεινη την ωρα,

μπορεις να δωσεις οποιοδηποτε μαθημα: να τσιμπησεις τη βεβαιωση & τη μοστραρεις @ 1ο γραφειο επιστρεφοντας απο αδεια,

κανεις δεν θα σου ζητησει την βαθμολογια, κι αν το μαθημα το εχεις περασει ηδη, δεν αλλαζει η γραμματεια αρχικο σου βαθμο  B) 

[Μονο αν ο εξεταστης-επιτηρητης αναγνωριζει 1000% φατσα και οτι το εχεις ηδη περασει, θα μπορουσε να χαλασει το σχεδιο,

αλλα με 3-4 μαθηματα / καθε μερα εξεταστικης = μπορεις να κανεις τους υπολογισμους σου και να το πετυχεις σχεδον ανετα!]

 

Σαφως εξαρταται και απο τη μοναδα σου -οι ΕΔ δεν ειναι χαλαρες!- ομως σε γενικες γραμμες,

τις φοιτητικες, μπορουσες παντα να τις <μαγειρεψεις> πολυ πιο ευκολα απο π.χ. τις Ιατρικες..

[Διχως να μπλεκουμε βυσματοπαρεμβασεις, λεμε καθαρα για ατομικες προσπαθειες αδειας!]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ο καθηγητής γνωρίσει τη φάτσα σου και είναι προβληματικός μπορεί να παίξει θέμα, διαφορετικά είναι μάλλον απίθανο να θυμάται το πώς και το γιατί και ούτε είναι παράτυπο να ξαναδώσεις μάθημα το οποίο έχεις δώσει 

 

απλά αν ξαναδώσεις μάθημα προκειμένου να μετρήσει η βαθμολογία πρέπει να το έχεις κόψει από τη γραμματεία, διαφορετικά δεν βγαίνει καν το όνομά σου στα αποτελέσματα, είναι σα να μην έγινε τίποτα

 

ακόμα και ο καθηγητής δηλαδή δε θα μπορεί να ξέρει εκείνη την ώρα αν το έχεις κόψει και αν όντως το ξαναδίνεις σοβαρά 

 

ο επιτηρητής είναι απλά τσούτσεκας 

 

είχαμε πάντως καθηγητή που για καψώνι όσοι έρχονταν από στρατό να δώσουν (αλλά και δουλειές) για να μην "κάνουν απλά τη  βόλτα τους" τους έβαζε να περιμένουν όλο το 2ωρο ή 3ωρο της εξέτασης και αφού μάζευε και το τελευταίο γραπτό τους φώναζε στο γραφείο του να τους δώσει τη βεβαίωση 

 

κακώς κατά τη γνώμη ταλαιπωρούσε έτσι το κόσμο.. εντάξει ο άλλος είπε να πάρει μία άδεια, μη του τη βγάζεις απ΄τη μύτη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με επελεξαν τυχαια για ΕΛΔΥΚ και μου ρθε εντελως ξαφνικο,πρεπει να θεωρω τον εαυτο μου γκαντεμη ή τυχερο;

ανάλογα πώς θα το δεις 

 

εγώ θα τον έβλεπα γκαντέμη πάντως, αλλά έχω ακούσει επιχειρήματα και για το αντίθετο (τα οποία δε με έπεισαν) 

σε γενικές γραμμές πάντως θα μου την έσπαγε να πήγαινα να φυλάω άλλη χώρα. πάμε στρατό για να φυλάμε την ελλάδα, όχι τη κύπρο 

 

αλλά αυτή είναι η δική μου άποψη (και δεν έχω κάτι με τους κύπριους) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με επελεξαν τυχαια για ΕΛΔΥΚ και μου ρθε εντελως ξαφνικο,πρεπει να θεωρω τον εαυτο μου γκαντεμη ή τυχερο;

Δεν υπαρχει "γενικος κανονας", υποκειμενικο κατα βαση ειναι το γουστο. Aν και με θυμαμαι να δινω...

συμβουλες: πως θα μπορουσαν (ισως) να το αποφυγουν τρομοκρατημενοι ατυχοι επιλεγμενοι ΠΖ  :shock:

Δηλαδη η πλειοψηφια, για [πολυ] κακο το θεωρουσε, π.χ. χειροτερο απο βορειο Εβρο η Σαμοθρακη. 

 

Επισης λες τρεις μερες φοιτητικη αδεια ανα διμηνο,αρα 15 μερες συνολικη αδεια τις οποιες μπορω να τις "εξαργυρωσω" στην εξεταστικη μου;Να φανταστω αυτο ειναι χωριστα απο την κανονικη αδεια ή οχι;

 

Στην εξεταστικη σου, στην παρουσιαση πτυχιακης σου (αν εχετε) και στην ορκωμοσια σου.

 

Ειναι ξεχωριστη απο την κανονικη, αλλα εντασσεται στις "ειδικες", μαζι και με την αγροτικη,

οπως και με την <αδεια επι προσωπικου> και την Ιατρικη -εαν το θυμαμαι σωστα & ισχυει

οταν η Ιατρικη δεν ειναι/οφειλεται στην υπηρεσια. Το θυμαμαι ετσι, καθως ολες τις ημερες

μου ειδικης τις ειχα παρει Ιατρικες [ωστε να μη μπορουν να τους ριξουν ακυρο-αρνηθουν]

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως το εχουν αλλαζει τωρα... Παντως το θυμαμαι (με απολυτη σιγουρια) πως αν οφειλοταν στην υπηρεσια,
ο χρονος ηταν υπερ σου = αφαιρουνταν κανονικοτατα απο τη θητεια σου! Και το maximum που θυμαμαι σε
γνωστο μου, ηταν να εχει παρει 45ημερες - 1μιση μηνα, ενω το ελαχιστο πρεπει να ηταν απλως 5νθημερο...

Χαρακτηριστικο ειναι, μαλιστα πως ορισμενα παιδια -σε φαση μεγιστης απελπισιας τους & μη καθαρου μυαλου-
σκεφτοντουσαν να στησουν επιτηδες καποιο ατυχημα (!....!) εντος στρατοπεδου, ωστε να παρουν τετοια αδεια  :shock: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμείς είχαμε άτομο που είχε σπάσει και τα δύο γόνατα και δεν πάτησε ποτέ ξανά, έφυγε με τιμητικές

 

Φίλος μου πάντως που έπαθε μονοπυρηνωση στη μονάδα, έκατσε ένα μήνα παραπάνω λόγω του ότι πέρασε το όριο των ειδικών

 

 

Τώρα αν η παραπάνω περίπτωση δεν θεωρείται ότι οφείλεται στην υπηρεσία όπως το παιδί που έσπασε τα γόνατά του πηδώντας από το steyr, πάσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν οφειλεται στην υπηρεσία, πχ. πας περιπολο και τσακιστεις σε καμια λακούβα (ειχε συμβει), θα αφαιρεσουν όσες μέρες ειναι απο την ειδική και τις υπολοιπές δεν τις υπηρετείς. 

Αν πχ. στην άδεια σου χτυπήσεις, αφαιρούν απο την ειδική, κανονική και μπορεί να υπηρετήσεις 

 

Σε περιπτώσεις που αρρωσταινεις πχ. απο κάποιον ιο δεν μπορείς να αποδειξεις ότι φταιει η υπηρεσία, και ειναι στο χέρι του γιατρού και του διοικητή αν θα υπηρετήσεις ή όχι. Ειχα σειρά που μπήκε στρατό με κήλη στον αυχένα, κατα τη διαρκεια της θητείας πήρε κανα τετραμηνο άδειες, ενώ ήταν μόνιμα ε.υ. ή στο στεπ, τελικά υπηρέτησε 2 βδομάδες παραπάνω, ο στρ. γιατρος το προτεινε και ο δικας το δεχτηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...