Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστά,μην τοποθετείτε βύσμα.Όλοι με την αξία μας να το παλέψουμε και να βλέπουμε τους άξιους 18χρονους αθλητές α-δ κατηγορίας σε οποιοδήποτε άθλημα να πατάνε μόνο δυό φόρες,να τυχαίνουν ευνοϊκής μεταχείρισης/μετάθεσης.Με το σπαθί τους έτσι.Γιατί το ελληνικό κράτος/ελληνικός στρατός έχει μεριμνήσει γι'αυτούς(και μόνο) οτι δε πρέπει αν χάσουν χρόνο απο την καριέρα τους - με οτι συνεπάγεται,προπονήσεις κτλπ -.Οι υπόλοιποι εξ'ημών μπορούμε με την αξία μας να χάσουμε 9 μηνάκια απο την επαγγελματική μας πορεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

χμμμ... οποτε για κοινωνικους λογους το ξεχναμε μιας και στοχος ηταν να ειμαι εξω στην εξεταστικη του ιουνιου, οποτε με 2μηνη δεν εχει νοημα.... αρα μας μενει για αυτο για ψυχολογικους λογους, αν και δεν μου καθεται καλα, για διαφορους λογους...

 

τεσπα.... ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας! θα το ψαξω περισσοτερο πριν τελειωσει η αναβολη..... το ιδανικο θα ηταν να τελειωσω με τη σχολη τον φλεβαρη και να μπω στρατο κανονικα τον μαρτη... αλλα ειμαι λιγο απαισιοδοξος σχετικα με τα μαθηματα... :/

Μπορεις πολυ ευκολα να παρεις αναβολη, 6μηνη ή ετησια, λιγο πιο δυσκολα την διετη. Δεν θα επικαλεστεις ψεμματα, θα δηλωσεις ομορφα και ωραια πως πρεπει να τελειωσεις τη σχολη σου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπορουμε να περασουμε 9 μηνες της ζωης μας μεσα στην γκρινια , τα νευρα , τα παραπονα και τις απιστευτες βαρετες και επαναμβαλομενες ιστοριες για το ποσο αδικος ειναι ο στρατος (λες και ειναι νεο κατι τετοιο..), καθως και του να μην μαθουμε τιποτα εκτος της υποτιθεμενης εκπαιδευσης,

 

μπορουμε ομως επισης να περασουμε 9 μηνες της ζωης μας προσπαθοντας να κερδισουμε κατι θετικο απο ολη αυτη την κ*λοκατασταση που ονομαζεται στρατος.

Αναφερομαι στο να μαθεις να ζεις με αλλα ατομα, να εκτιμας την εννοια του "λιγο" ειτε μιλαμε σε φαγητο,σε υπνο, σε χαλαρωση, την εννοια της πειθαρχιας για το καλο ολων εστω και αμα γινεται για τα ματια του κοσμου απο τις 7 το πρωι μεχρι τις 2 το μεσσημερι,

το να εισαι ενταξει στα ατομα που ειναι επισης ενταξει μαζι σου.

Μπορεις να ανταλαξεις απειρες ιστοριες εκει μεσα, να γνωρισεις κοσμο και να κανεις φιλιες που θα κρατησουν καιρο, να μαθεις 5-10 σημαντικα πραγματα για την ζωη που δεν ηξερες βρε αδερφε.

 

Εξαρταται πως θα το χειριστεις το θεμα του στρατου.

Για καποιους ο στρατος ειναι μια καλη ευκαιρια να γινουν φιδια , λαμογια και γκρινιαρηδες με phd,

για καποιους αλλους ειναι μια καλη ευκαιρια να γινουν καλυτεροι ανθρωποι, εστω και στο ελαχιστον, εστω και απο τα λιγα που θα καταφερουν να παρουν απο ολο αυτο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έχεις ανθρώπους που ειναι εκεί με την θεληση τους (πχ. τα στελέχη), ειναι σωστό να τους λες να μην βάζουν βύσμα, αλλά όταν έχεις ατομα που ειναι εκει με το ζόρι, ειναι μάλλον ανοητο να τους λες να μην βάλουν βύσμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αόταν έχεις ατομα που ειναι εκει με το ζόρι, ειναι μάλλον ανοητο να τους λες να μην βάλουν βύσμα...

 

γιατί?

 

μήπως με το να βάλουν βύσμα θα εκδικηθούν το κράτος που τους αφαιρεί 9 μήνες από την ζωή τους? Το ιδιο επιχειρημα μου ελεγε και ενας "Link.png Site: γατος " που ειχε ερθει στο νησι το καλοκαιρι με μεταθεση για 2 μηνες ΜΟΝΟ για να κανει τα μπανια του (δεν εκανε πλακα...). Ελεγε πως "ο στρατος ειναι μια βλακεια και πρεπει ολοι να βαζουμε βυσμα για να περναμε καλα". Ενταξει, τι πειραζει που του καναμε τις υπηρεσιες μιας και μετραγε κανονικα σαν οπλιτης ασχετα αμα εκανε απλα διακοπες, τι πειραζει που καθαριζαμε για αυτον, τι πειραζει που εβγαινε σχεδον καθε δευτερη μερα εξοδουχος την ωρα που ολοι οι υπολοιποι καναμε να δουμε εξοδο κανα 10ημερο. Σημασια εχει οτι περναγε αυτος καλα. Αυτος και οι φιλοι του σε ολη την ελλαδα.

 

Δε ξέρω πως το βλέπεις, αλλά εγώ προσωπικά δε μπορώ να κοιμηθώ χωρίς τύψεις το βράδυ άμα γνωρίζω πως ο μόνος λόγος που καλοπέρασα σήμερα ήταν επειδή ένας άλλος φουκαράς κακοπέρασε εξαιτιας μου..

Το γεγονός ότι δε βλέπουμε άμεσα τις συνέπειες των βυσμάτων, δε σημαίνει πως δεν συμβαίνουν κιόλας.

 

Εχουμε χιλιαδες ατομα να φυλανε τα ακρως απειλητικα συνορα των αμπελοκηπων , του μενιδιου και της νεας μακρης στην αθηνα, 

 

την ωρα που μοναδες στα νησια και στον εβρο ειναι ετοιμες να καταρευσουν -μαζι με τους φανταρους που εχουν να δουν εξοδο απο το προηγουμενο πασχα- επειδη δεν εχουν κοσμο.

 

 

Αμα το δουμε προσωπικα το θεμα για τον καθενα, τοτε ναι, ολοι πρεπει να βαλουν βυσμα και να κοιταξουν την παρτυ τους αγνοοντας για τον διπλανο τους. ποιος νοιαζεται για τον αλλο εξαλου, σιγα..

 

Αμα το δουμε πιο σφαιρικα το ζητημα ομως, μια κοινωνια που θα αποριψει την εννοια του βυσματος σε καθε μορφη της ζωης ,και πολιτικης και στρατιωτικης, μονο κερδισμενοι θα βγουμε ολοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι ειναι στα ανθρωπινα ενστικτα αν βρισκεσαι κάπου που δεν θελεις, ποσο μάλλον κλεισμένος σε ενα στρατοπεδο στη μέση του πουθενα, να κάνεις ό,τι μπορείς για να φύγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς ο Zein είναι από εκείνους που τα βλέπουν όλα μισογεμάτα και ποτέ μισοάδεια, πίνοντας πολλή Amita Motion για πρόσληψη θετικής ενέργειας.

Εχει δίκαιο όμως. Αν δεν το πιστεύετε καλώς.

Εύχομαι τα παιδιά σας να κάνουν τις υπηρεσίες και τις καθαριότητες στα παιδιά κάποιων άλλων αξιωματούχων στην κοινωνία.

Οταν θα ερθει η ωρα να ειστε και περηφανοι για τους γιους σας που ειναι χαμαληδες των αλλων και του Ε.Σ!

Δυο φορες χαμάληδες δλδ...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις πολυ ευκολα να παρεις αναβολη, 6μηνη ή ετησια, λιγο πιο δυσκολα την διετη. Δεν θα επικαλεστεις ψεμματα, θα δηλωσεις ομορφα και ωραια πως πρεπει να τελειωσεις τη σχολη σου.

 

δηλαδη πιστευεις αν παω στην στρατολογια τον δεκεμβρη και τους πω οτι θα ηθελα μια 6μηνη για να τελειωσω ηρεμα την σχολη μου μεχρι τον ιουνιο, θα μου την εδιναν χωρις πολλες ιστοριες? 6μηνη μου φτανει... ουτε ετησια, ουτε 2ετη θελω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ίδια η δομή του στράτου "αδικεί" και δημιουργεί ανισότητες μεταξύ τον οπλιτών,οπότε το βύσμα μας πείραξε;Για εννέα μήνες υπήρξα ο οπλίτης ιατρός μόναδας και δεν έκανα ούτε μια ένοπλη υπηρεσία (ενω ήμουν ένοπλος),καθάριζα αυτά που βρώμιζα εγώ γιατι εμένα μόνος μου στο ιατρείο,κτλπ,κτλπ.Το ίδιο ισχύει για την πλειονότητα των οπλιτών του υγειονομικού,πάντα με βάση τους στρατιωτικούς κανονισμούς.Εν ολίγοις δεν κάνουμε σχέδον τίποτα για εννέα ολόκληρους μήνες,πάντα με το γράμμα του νόμου σύμφωνο,όντας ένοπλοι και μη συνεισφέροντας στις ένοπλες υπηρεσίες.

 

Επίσης μια βόλτα απο το στρατόπεδο κατάταξης σην Τρίπολη (το οποίο υποδέχεται Στρατο Ξηράς,Αεροπορία και Ναυτικό) θα σας πείσει για τις αβάντες που γίνονται: Ναυτικό > Αεροπορία > Ξηράς.

 

Όταν λοιπόν η αδικία είναι σύμφυτη με το στράτο εμείς επιμένουμε να θεωρούμε το βύσμα ως την πηγή της αδικίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν παιζει ρολο στις υπηρεσιες το βυσμα.το βυσμα κανει την δουλεια του για να παρεις καλη μεταθεση.απο κει και περα στο τρατοπεδο που θα πας θα κανεις τις υπηρεσιες που σου αναλογουν.και καλο θα ειναι οποιος εχει να το χρησιμοποιει για να περασει οσο πιο λουφα γινεται και σε καλυτερες συνθηκες τους 9 μηνες.δεν εχει νοημα να σε στειλουν στου διαολου το κερατο και να πηξεις για κατι που ειναι χασιμο χρονου.

 

οταν ημουν στρατο στο κεντρο στο θαλαμο λιγο πολυ ολοι ειχαν πει καποιο(στρατιωτικο-βουλευτη κτλ κλτ)να τους κανονισει καμια καλη μεταθεση κοντα στο σπιτι τους.μονο ενας δεν ηξερε και δεν ειχε πει κανενα και η μεταθεση του ηταν ρυζια.απο τους υπολοιπους κανεις δεν πηγε εβρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύχομαι τα παιδιά σας να κάνουν τις υπηρεσίες και τις καθαριότητες στα παιδιά κάποιων άλλων αξιωματούχων στην κοινωνία.

Οταν θα ερθει η ωρα να ειστε και περηφανοι για τους γιους σας που ειναι χαμαληδες των αλλων και του Ε.Σ!

Δυο φορες χαμάληδες δλδ...!

 

αν το πιστευουν και θέλουν να πάνε μονοι τους καλά να πάθουν, αλλιώς ας κάνουν ό,τι θητεια έκαναν ο μαρινάκης και ο βαρδινογιάννης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δηλαδη πιστευεις αν παω στην στρατολογια τον δεκεμβρη και τους πω οτι θα ηθελα μια 6μηνη για να τελειωσω ηρεμα την σχολη μου μεχρι τον ιουνιο, θα μου την εδιναν χωρις πολλες ιστοριες? 6μηνη μου φτανει... ουτε ετησια, ουτε 2ετη θελω....

 

Δεν δινει η στρατολογια αναβολες :shifty: 6μηνη (πρεπει να) μπορεις να παρεις μεσα απο τη διαδικασια του φρουραρχειου:

5 ημερες πριν απο την καταταξη, και θα ειναι (στανταρ) για ψυχολογικους λογους... Οσο και να "κατανοησουν" τα θεματα

καθενος, η αιτιολογια πρεπει να εντασσεται στις προβλεπομενες, κι αν δεν εχεις λογους υγειας, μενουν μονο οι "ψυχο"...!

:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη πιστευεις αν παω στην στρατολογια τον δεκεμβρη και τους πω οτι θα ηθελα μια 6μηνη για να τελειωσω ηρεμα την σχολη μου μεχρι τον ιουνιο, θα μου την εδιναν χωρις πολλες ιστοριες? 6μηνη μου φτανει... ουτε ετησια, ουτε 2ετη θελω....

Δεν κανω εικασιες, αυτο αποτελει ενα τμημα του αντικειμενου της θητειας μου στο στρατο. Η στρατολογια ισως σε πσιδεψει, αλλα στο κεντρο και στη μοναδα θα σου τη δωσουν χωρις ουτε μιση αντιρρηση.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

**edit

 

 

 

Μπορεις απλα να μην βαλεις καν μεσον , να δεις πως θα παει και να το παλεψεις μονος σου. Θα εχει πολυ παραπανω αξια ετσι, κυριως για εσενα.

 

Μπορεις απλα να κανεις την διαφορα και να δειξεις πως δεν εισαι ακομα ενας ελληνας που κανει οτι κατηγορει ολη μερα τους αλλους οτι κανουνε.

 

Αν παρολα αυτα θες ντε και καλα να βαλεις μεσον (και πιθανοτατα να φας την θεση καποιου που την δικαιουται και ισως να την εχει πραγματικα αναγκη...), εχεις καιρο να το κανεις ακομα και 1 μερα πριν σας ανακοινωσουν που θα σας στειλουν.

 

Κοίταξε με βρίσκεις σύμφωνο 100% σε αυτό που λες, ΑΛΛΑ δνε θέλω καμια θέση για σάπισμα και να είμαι όλη μέρα σπίτι. Απλά θέλω να είμαι σε κάποιο στρατόπεδο στην Χίο που είναι και η σχολή μου, ετσι ώστε να μπορώ να πηγαίνω να δίνω κανα μάθημα στις εξεταστικές. Έχω 5 ακόμα για πτυχίο απο τα οποία τα 3 μπορώ να τα περάσω άνετα. Μλκία δεν θα ήταν να χάσω ένα χρόνο τσάμπα και βερεσέ, ενώ αν γίνει αυτό μέχρι και τον επόμενο Σεπτέμβρη θα μπορώ να έχω πάρει και το πτυχίο μου να έχω τελείωσει το φανταριλίκι και να βγώ έτοιμος για την ανεργία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...