Προς το περιεχόμενο

Microsoft Office 365 Δωρεάν Εγγραφή για Πανεπιστήμια ,Καθηγητές και Φοιτητές


Billator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από το Παν.μιο Ιωαννίνων συνεχίζει να μην δέχεται εγγραφή.

 

Απ ότι βλέπω, όμως, πρόκειται για την Online έκδοση του λογισμικού, που σημαίνει ότι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μόνο μέσω διαδικτύου.

 

Για "δωρεάν" ας πούμε αξίζει, μαζί με την αύξηση στον αποθηκευτικό χώρο, αλλά γενικά η συγκεκριμένη έκδοση δεν είναι η προτιμητέα και συνεπάγεται πολλούς περιορισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 280
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από το Παν.μιο Ιωαννίνων συνεχίζει να μην δέχεται εγγραφή.

 

Απ ότι βλέπω, όμως, πρόκειται για την Online έκδοση του λογισμικού, που σημαίνει ότι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μόνο μέσω διαδικτύου.

 

Για "δωρεάν" ας πούμε αξίζει, μαζί με την αύξηση στον αποθηκευτικό χώρο, αλλά γενικά η συγκεκριμένη έκδοση δεν είναι η προτιμητέα και συνεπάγεται πολλούς περιορισμούς.

Τι εννοείς online έκδοση; Κανονικά γίνεται όλο το office εγκατάσταση... Κάτι δεν διάβασες/κατάλαβες καλά λογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά διάβασα, λέει "online versions of Word, PowerPoint, Excel, and OneNote"

 

...μπορεί εσύ να ανήκεις στην κατηγορία εκείνων των σχολείων/ιδρυμάτων για τα οποία προσφέρεται εγκαταστάσιμη έκδοση,

"Some schools allow students to install the full Office applications on up to 5 PCs or Macs for free. If your school provides this benefit, you'll see the Install Office button on your Office 365 home page."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά διάβασα, λέει "online versions of Word, PowerPoint, Excel, and OneNote"

 

...μπορεί εσύ να ανήκεις στην κατηγορία εκείνων των σχολείων/ιδρυμάτων για τα οποία προσφέρεται εγκαταστάσιμη έκδοση,

"Some schools allow students to install the full Office applications on up to 5 PCs or Macs for free. If your school provides this benefit, you'll see the Install Office button on your Office 365 home page."

Οπότε μην το γενικεύεις μιας και πολλοί εδώ μέσα μπορούν να έχουν αυτή την έκδοση. Πιθανότητα τις επόμενες μέρες και εσύ. Απλά κάνε υπομονή. Ουτε σε μένα δούλευε πριν λίγους μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε μην το γενικεύεις μιας και πολλοί εδώ μέσα μπορούν να έχουν αυτή την έκδοση. Πιθανότητα τις επόμενες μέρες και εσύ. Απλά κάνε υπομονή. Ουτε σε μένα δούλευε πριν λίγους μήνες.

 

Αντιθέτως, το γενικό είναι η χρήση των online εκδόσεων και το μερικό ή η εξαίρεση είναι η παροχή εγκαταστάσιμων εκδόσεων...το λέει ξεκάθαρα πως πρόκειται για ειδικό benefit.

 

Δηλαδή η κύρια έκδοση που προσφέρει η Microsoft για το Office365 Education είναι η διαδικτυακή...σε ορισμένα σχολεία μόνο μπορεί να δίνουν πλήρεις εκδόσεις

....ή μπορεί να υπάρχουν άλλα project διάθεσης λογισμικού στην Πανεπιστημιακή και σχολική κοινότητα, που να προσφέρουν εγκαταστάσιμες εκδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει πως ακριβώς γίνεται όταν επιτρέπει το κατέβασμα και την εγκατάσταση τοπικά;

Μπορεί κάποιος να το κατεβάσει, να το γράψει σε dvd και να κρατήσει κάπως τον αριθμό της άδειας ώστε να το εγκαταστήσει κάπου αργότερα;

 

πχ εμένα μου δίνει τη δυνατότητα να το εγκαταστήσω στον υπολογιστή αλλά νομίζω θα διαγράψει την παλιότερη έκδοση που χρησιμοποιώ  τώρα. Πράγμα που δεν θέλω να κάνω αυτή τη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει πως ακριβώς γίνεται όταν επιτρέπει το κατέβασμα και την εγκατάσταση τοπικά;

Μπορεί κάποιος να το κατεβάσει, να το γράψει σε dvd και να κρατήσει κάπως τον αριθμό της άδειας ώστε να το εγκαταστήσει κάπου αργότερα;

 

πχ εμένα μου δίνει τη δυνατότητα να το εγκαταστήσω στον υπολογιστή αλλά νομίζω θα διαγράψει την παλιότερη έκδοση που χρησιμοποιώ  τώρα. Πράγμα που δεν θέλω να κάνω αυτή τη στιγμή.

Δεν χρειάζεται να σβήσεις το office που έχεις τώρα μπορείς να κρατήσεις και τα 2 απλά θα πρέπει να επιλέξεις πιο θα είναι το προκαθορισμένο, πχ το έβαλα αλλά σαν προκαθορισμένο κράτησα το 2003...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με mail απο το φυσικό του αριστοτελείου μου έδωσε offline εγκατάσταση του office 2013 σε μέχρι δέκα υπολογιστές, και μόλις βγει το 2016 θα μπορώ να το εγκαταστήσω. Αυτο που εχω απορία είναι ότι δεν ειμαι πλεον φοιτητής, εχω πάρει πτυχίο αλλά το mail του τμήματος μας δε λίγει ποτέ. Αυτό σημαίνει πως θα έχω συνδρομή στο office 365 για πάντα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να σβήσεις το office που έχεις τώρα μπορείς να κρατήσεις και τα 2 απλά θα πρέπει να επιλέξεις πιο θα είναι το προκαθορισμένο, πχ το έβαλα αλλά σαν προκαθορισμένο κράτησα το 2003...

Ευχαριστώ.

Συνεπώς δεν μπορώ να το κατεβάσω και να το γράψω σε φορητό μέσο; Δυστυχώς δεν έχω καθόλου διαθέσιμο χώρο ώστε να κρατήσω και τα δυο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ.

Συνεπώς δεν μπορώ να το κατεβάσω και να το γράψω σε φορητό μέσο; Δυστυχώς δεν έχω καθόλου διαθέσιμο χώρο ώστε να κρατήσω και τα δυο. 

Μπορείς να το κατεβάσεις όποτε θες και σε όποια συσκευή θες. Δεν χρειάζεται να το αποθηκεύσεις κάπου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με mail απο το φυσικό του αριστοτελείου μου έδωσε offline εγκατάσταση του office 2013 σε μέχρι δέκα υπολογιστές, και μόλις βγει το 2016 θα μπορώ να το εγκαταστήσω. Αυτο που εχω απορία είναι ότι δεν ειμαι πλεον φοιτητής, εχω πάρει πτυχίο αλλά το mail του τμήματος μας δε λίγει ποτέ. Αυτό σημαίνει πως θα έχω συνδρομή στο office 365 για πάντα?

Και εγώ πτυχίο πήρα πριν 12 χρόνια και "ξέθαψα" το email απο το πανεπιστήμιο για αυτό το σκοπό... Μέχρι να αποφασίσει η microsoft το αντίθετο θα το έχεις μετά δεν ξέρω (πχ μπορεί να πει αφου στο έδωσα σαν φοιτητή θα στο πάρω μετα απο Χ χρόνια)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω μπερδευτεί, εάν δεν εγκαταστήσω τις εφαρμογές Office αλλά μόνο το OneDrive που θέλω, δηλαδή να ανοίγω τα αρχεία τοπικά στον υπολογιστή και να κάνει sync όπως πχ το DropBox, όταν θα λήξει θα επηρρεαστεί η σουίτα office που έχω ήδη εγκατεστημένη και δεν έχει καμία σχέση με την προσφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με mail απο το φυσικό του αριστοτελείου μου έδωσε offline εγκατάσταση του office 2013 σε μέχρι δέκα υπολογιστές, και μόλις βγει το 2016 θα μπορώ να το εγκαταστήσω. Αυτο που εχω απορία είναι ότι δεν ειμαι πλεον φοιτητής, εχω πάρει πτυχίο αλλά το mail του τμήματος μας δε λίγει ποτέ. Αυτό σημαίνει πως θα έχω συνδρομή στο office 365 για πάντα?

 

Ε, για παντα...

Οσο διατηρεις το email και δεν αλλαξει η πολιτικη τους... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...