Προς το περιεχόμενο

Ποιο είναι το πρωινό σας γεύμα?


censOred

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για μερικούς μεταβολισμους είναι πιο δύσκολα. Δεν είναι απλά τρως απολα κ από λίγο..

Είναι και τι κάνεις όλη μέρα. Ότι και να φας αν όλη μέρα πεθαίνεις στη δουλειά δεν πρόκειται να βαλεις κιλο. Αν είσαι όλη μέρα στην καρέκλα και δεν γυμναζεσαι καθόλου και σωστά να φας δεν θα έχεις καψει θερμίδες όλη μέρα οπότε δώρο αδωρο. Συνδυασμος γυμναστικης με διατροφή χρειάζεται.

απαπα. χαλια ειναι και τα 2. Πιο σκληρα απο τα φυσιολογικα ρυζια και μακαρονια.

Άδικο δεν έχεις και εγώ στην αρχή μου φαίνονταν κάπως αλλά ειδικά Καστανο ρύζι πλιγουρι είναι από τους καλύτερους υδατανθρακες που μπορείς να πάρεις. Καμία σχέση με κανονικές πατάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η δίαιτα από επιλογή είναι μαζοχισμός. Πρώτη φορά έκανα ειδική διατροφή για το μωρό (εκγυμοσύνη - θηλασμός) και ήθελα να σκοτώσω πολύ κόσμο από τα νεύρα μου. Πως αντέχετε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά ήμουν καφέ τσιγάρο. Τώρα όμως που θέλω να φουσκωσω.... Σήμερα έφαγα για πρωινο,

3 μπιφτέκια μοσχαρισια

Ένα πιλάφι

Μια χωριάτικη

Μια Σάλτα καρότο μαγιονέζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δίαιτα από επιλογή είναι μαζοχισμός. Πρώτη φορά έκανα ειδική διατροφή για το μωρό (εκγυμοσύνη - θηλασμός) και ήθελα να σκοτώσω πολύ κόσμο από τα νεύρα μου. Πως αντέχετε?

Ολα ειναι στο μυαλό. Σίγουρα αν έχεις κάθε μέρα μπροστά σου πίτσες γλυκά κτλ είναι δύσκολο να αντισταθεις αλλά όταν έχεις στόχο όλα γίνονται. Υπάρχουν και τα cheat meals που τρως ότι θέλεις οπότε σε φεύγει ο πειρασμός για λίγες μέρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

χεχ, ε μια φορα τη βδομαδα παρασπονδω και τρωω κανενα τοστ, ή καμια πατατα με το κοτοπουλο ή λιγο ρυζι.

θα στο πω οσο πιο κομψα μπορω. Κανεις μαλακιες :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά ήμουν καφέ τσιγάρο. Τώρα όμως που θέλω να φουσκωσω.... Σήμερα έφαγα για πρωινο,

3 μπιφτέκια μοσχαρισια

Ένα πιλάφι

Μια χωριάτικη

Μια Σάλτα καρότο μαγιονέζα.

Ειπαν του τρελού να χέσει, και πηγε και ξεκωλώθηκε

 

Η δίαιτα της mary7 τύπου "τρώω μισή κουταλιά βρώμη για πρωινό και τέρμα όλη μέρα ο υδατάνθρακας" ελπίζω να μη δόθηκε από διατροφολόγο γιατί θα πηδηχτώ από το παράθυρο. Μary, νομίζω κάνεις κακό στην υγεία σου. Πάρε και μια δεύτερη γνώμη. Και τρίτη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά ήμουν καφέ τσιγάρο. Τώρα όμως που θέλω να φουσκωσω.... Σήμερα έφαγα για πρωινο,

3 μπιφτέκια μοσχαρισια

Ένα πιλάφι

Μια χωριάτικη

Μια Σάλτα καρότο μαγιονέζα.

Ξέχασες την μπύρα :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δίαιτα από επιλογή είναι μαζοχισμός. Πρώτη φορά έκανα ειδική διατροφή για το μωρό (εκγυμοσύνη - θηλασμός) και ήθελα να σκοτώσω πολύ κόσμο από τα νεύρα μου. Πως αντέχετε?

αυτός είναι ο βασικός λόγος που υπάρχουν χοντροί και παχύσαρκοι ,skinny fat , αδύνατοι με χοληστερίνες και πάει λέγοντας , επειδή στην Ελλάδα στην πλειοψηφία μας μαθαίνουμε απο τα σπίτια μας απο μικροί πως το φυσιολογικό είναι να τρως οτι θες όσο θες κάθε μέρα. Αυτό είναι το φυσιολογικό για κάποιον που τρώει σύμφωνα με τις ανάγκες του και έχει μάθει να τρώει σωστά απο την οικογένεια του, όποιος δεν το έμαθε αυτό πρέπει να μάθει να τρώει αλλιώς ή θα είναι μονίμως σε δίαιτες yo-yo , όπως ο περισσότερος κόσμος 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα στο πω οσο πιο κομψα μπορω. Κανεις μαλακιες :)

 

Άμα δεν αυξήσει τις λιπαρές τροφές τοτε ναι κάνει μαλακίες. Δεν γίνεται μια διατροφή να έχει χαμηλά λιπαρά αλλά και χαμηλούς υδατάνθρακες. Ένα απο τα δυο πρέπει να είναι πιο υψηλό. Μπορεί άνετα να έχει μια χαρά διατροφή με υδατάνθρακες μόνο απο φρούτα και λαχανικά ας πούμε. Άλλα όπως είπα θέλει και αύξηση των λιπαρών (καλών και "κακών").

 

Επίσης να πούμε και κάτι που πολλοί έχουν παρανοήσει. Υψηλή πρόσληψη λιπαρών δεν σημαίνει ότι δεν χάνει λίπος ο οργανισμός. Οταν υπάρχει χαμηλή πρόσληψη υδατανθράκων ο οργανισμός καίει λίπος αντί για υδατάνθρακα για να μπορέσει να έχει ενέργεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Άμα δεν αυξήσει τις λιπαρές τροφές τοτε ναι κάνει μαλακίες. Δεν γίνεται μια διατροφή να έχει χαμηλά λιπαρά αλλά και χαμηλούς υδατάνθρακες. Ένα απο τα δυο πρέπει να είναι πιο υψηλό. Μπορεί άνετα να έχει μια χαρά διατροφή με υδατάνθρακες μόνο απο φρούτα και λαχανικά ας πούμε. Άλλα όπως είπα θέλει και αύξηση των λιπαρών (καλών και "κακών").

 

Επίσης να πούμε και κάτι που πολλοί έχουν παρανοήσει. Υψηλή πρόσληψη λιπαρών δεν σημαίνει ότι δεν χάνει λίπος ο οργανισμός. Οταν υπάρχει χαμηλή πρόσληψη υδατανθράκων ο οργανισμός καίει λίπος αντί για υδατάνθρακα για να μπορέσει να έχει ενέργεια.

 

κοβεις υδατανθρακα αν θες να κατεβεις σε αγωνες και να πας στο 4-7% λιπος και αυτο το κανεις για 1-2 μηνες.

 

Το σωστο ειναι να υπαρχει ισοροπια γιατι τα χρειαζομαστε ολα. Τωρα η μαιρη εκοψε υδατανθρακα και μπορω να στο υπογραψω αν θες οτι σε ενα α διαστημα θα παρει πισω οτι εχασα και παραπανω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοβεις υδατανθρακα αν θες να κατεβεις σε αγωνες και να πας στο 4-7% λιπος και αυτο το κανεις για 1-2 μηνες.

 

Το σωστο ειναι να υπαρχει ισοροπια γιατι τα χρειαζομαστε ολα. Τωρα η μαιρη εκοψε υδατανθρακα και μπορω να στο υπογραψω αν θες οτι σε ενα α διαστημα θα παρει πισω οτι εχασα και παραπανω!

 

Συμφωνώ με τη τελευταία πρόταση. Θα τα πάρει σίγουρα άμα ξαναγυρίσει στον υδατάνθρακα. Άμα όμως αντέξει και το κάνει τρόπο ζωής, αυξάνοντας σε μικρό βαθμό και σταδιακά τις θερμίδες όταν φτάσει στο level που θέλει, δεν θα τα πάρει.

 

Δεν είναι αναγκαίο να είναι μόνο για 1-2 μήνες για να χάσεις λίπος. Μπορείς και bulking να κάνεις με χαμηλούς υδατάνθρακες. Αυξάνεις τις συνολικες θερμίδες για να ξεπεράσεις τις θερμίδες συντήρησης και παίρνεις τις θερμίδες απο 60% λίπος - 30% πρωτείνη και 10% υδατάνθρακες. Όπως και διατήρηση γίνεται.

 

Απλά είναι δύσκολη διατροφή. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί μακροπρόθεσμα αλλά θέλει προσπάθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα στο πω οσο πιο κομψα μπορω. Κανεις μαλακιες :)

 

η καλυτερη διαιτα που εχω κανει ειναι με την μεθοδο weight watchers. δεν το λεω για να τους κανω διαφημιση αλλα ειναι πραγματικα ισορροπημενη. τρως οτι θες αλλα εχεις ενα ημερησιο οριο. στο τελος καταλαβαινεις οτι ενα μικρο μπισκοτακι ειναι πολυ πιο διαβολικο απο ενα ολοκληρο αυγο. ουτε πεινας ουτε λυσσας απο τις στερησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...