Προς το περιεχόμενο

Capital controls στις ελληνικές τραπεζες


kathytherion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δοκιμασα με φιλο απο Αμερικη να μου μεταφερει 50 ευρω απο τον λογαριασμο του στον δικο μου.Δεν του το επετρεψε το paypal.Ειμαστε τελειως μπλοκαρισμενοι.

Αδύνατον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δοκιμασα με φιλο απο Αμερικη να μου μεταφερει 50 ευρω απο τον λογαριασμο του στον δικο μου.Δεν του το επετρεψε το paypal.Ειμαστε τελειως μπλοκαρισμενοι.

 

Να πω οτι το web interface του paypal ειναι διαφορετικο για τους αμερικανους  απο αυτο που βλεπουμε εμεις. 

 

Πειτε ρε παιδια καμια πιθανη λυση για να  κανουμε.Εστω και οτι θελει καρτα απο εξωτερικο μπορει να συνδεθει με διευθνηση σε ελλαδα?

 

Mε ποιον τροπο δοκίμασε και τι μηνυμα πηρε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα πριν απο μια ωρα δοκιμασα.και επιδη ο τυπος δεν ειχε ξαναστειλει χρηματα με αυτον τον τροπο μου ειπε να το κανω εγω.Οποτε πηγα στο send money εβαλα το email μου εβαλα το ποσο 50 ευρω και στο επομενο μου εβγαλε μυνημα οτι δεν ειναι δυνατη η μεταφορα του ποσου.Τωρα ισως ειχε καποια ρυθμιση αυτος στο λογαριασμο του, η ειναι κατι αλλο δεν ξερω.Και για κακη μου τυχη εκεινη την στιγμη πηρε τηλεφωνο η γυναικα του και ο φιλος εγινε καπνος.

 

Επομενη κινηση που εκανα ειναι οτι του εστειλα request money.Αυριο το πρωι θα δουμε αν γινει κατι με αυτο τον τροπο.

 

 

Αλλα και απο Ιταλια μερια θα δοκιμασουμε αυριο.

 

Θα σας ενημερωσω.Ευχομαι να γινει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία εκτίμηση για την πληρωμή σε εξωτερικό εν γένει; Από πότε θα μπορούμε να πληρώσουμε λογαριασμούς; Θα προλάβουμε τους servers ή θα πέσουν sites; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καμία εκτίμηση για την πληρωμή σε εξωτερικό εν γένει; Από πότε θα μπορούμε να πληρώσουμε λογαριασμούς; Θα προλάβουμε τους servers ή θα πέσουν sites; 

Εγώ θεωρώ ότι θα μπορέσουμε να ξανακάνουμε συναλλαγές, μετά την άρση των cc, δηλαδή μετά τον Σεπτέμβριο και αν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, προς το τέλος του χρόνου το κόβω. Πρώτα θα αξιολογηθούν οι τράπεζες, μετά θα υπογραφεί το μνημόνιο και μετά θα γίνει ανακεφαλαιοποίηση.

είδωμεν γιατί το σενάριο Εξόδου ακόμα δεν έχει κοπάσει...πάντως με δεδομένο ότι στην Κύπρο η όλη φάση πήρε 2 χρόνια εκτιμώ ως υπεραισιόδοξο το σενάριο να λειτουργήσουν κανονικά τα πιστωτικά ιδρύματα  τέλος του 2015 πόσο μάλλον για Σεπτέμβριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία εκτίμηση για την πληρωμή σε εξωτερικό εν γένει; Από πότε θα μπορούμε να πληρώσουμε λογαριασμούς; Θα προλάβουμε τους servers ή θα πέσουν sites; 

Εγώ είμαι στην περίπτωση που σε λίγες μέρες θα χάσω το VPS που έχω :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

είδωμεν γιατί το σενάριο Εξόδου ακόμα δεν έχει κοπάσει...πάντως με δεδομένο ότι στην Κύπρο η όλη φάση πήρε 2 χρόνια εκτιμώ ως υπεραισιόδοξο το σενάριο να λειτουργήσουν κανονικά τα πιστωτικά ιδρύματα  τέλος του 2015 πόσο μάλλον για Σεπτέμβριο.

Στην Κύπρο ήταν διαφορετικό το πράγμα. Πρέπει να κάνουμε πολλές απανωτές βλακείες για να έχουμε 2 χρόνια cc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία εκτίμηση για την πληρωμή σε εξωτερικό εν γένει; Από πότε θα μπορούμε να πληρώσουμε λογαριασμούς; Θα προλάβουμε τους servers ή θα πέσουν sites; 

 

Σας βλέπω όλους με τους servers στα δωρεάν πακέτα hosting.

 

Blessed based capital controls :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Με χρεωστική visa δεν μπορείς να πληρώσεις στο εξωτερικό? Η με κάποιο έμβασμα για παράδειγμα?

Τουλάχιστον με την προηγούμενη ΠΝΠ μπορούσες αν είσαι στο εξωτερικό, δεν είδα αν άλλαξε κάτι με την συμπληρωματική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδύνατον.

Απο την  μονολεκτικη απαντηση  σου εκατσα και το εψαξα σκεφτηκα και επραξα...

 

Μια ανακεφαλαιωση 

 

Ζητησα απο φιλο στην Αμερικη να μου στειλει 50 ευρω στο paypal.Το δοκιμασαμε και δεν το δεχτηκε.Επιδη επρεπε να φυγει ο φιλος δεν ειχα χρονο για να ξαναδοκιμασω.

Τελικα αργα το βραδυ λιγες ωρες πρην την πτηση του για την Αμερικη του εστειλα request money 50 ευρω.

Το πρωι πηγα στο σπητι του και απο εκει εκανε δεκτη την αιτηση και μου πληρωσε τα 50 ευρω.Τα χρηματα που παρελαβα ηταν 47,5.

 

Οποτε γινετε να προσθεσουμε χρηματα στο balance του paypal. 

Και ειχε δικαιο ο  Silverage που απαντησε τοσο σιγουρα Αδυνατον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...