Προς το περιεχόμενο

Αυξημένες οι επίσημες τιμές των iPhone 6s και iPhone 6s Plus στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 315
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Όποιος έχει πιάσει στα χέρια του xiaomi η Meizu συσκευή και έχει δουλέψει iphone καταλαβαίνει από πρώτο χέρι γιατί τα iphone κοστίζουν ακριβότερα, όσο όμως και να παραδέχεσαι τα iphone οι τιμές αυτές είναι τραγικές!!

Ξέρεις κανείς πόσο είχε πέρσι το 6άρι μόλις κυκλοφόρησε? Θυμάμαι μια εποχή που το 3GS είχε 660 euro προ κρίσης μάλιστα. Αυτοί όπως το πάνε σε 2-3 χρόνια το βασικό iphone στην Ελλάδα θα ξεκινάει από 1000ρικο. Πληροφοριακά στην Αμερική ξεκινάει από 650$. Κάτι δεν μου πάει καλά στην όλη υπόθεση!

Επειδή και iPhone και iPad και κάμποσες συσκευές android έχω δουλέψει και ξέρω και εγώ .
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έβαλα την παραγγελία στο istorm τελικά. Η διαφορά του με τους άλλους είναι πως αυτοί στο δίνουν μέσα σε σακουλιτσα με το μηλαρακι απ'έξω. :P

 

(Επειδή μας ζαλισατε μερικοί δικαιολογωντας τα δικά σας γούστα στις καταναλωτικες συνήθειες σαν πιο ...σημαντικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν ο καθένας κάνει ότι θέλει με τα λεφτά του!!!

 

Πάντως αυτό που έχει σημασία είναι ότι οι τιμές όλων των high end συσκευών έχουν εκτιναχθεί στα ύψη ενώ το κόστος παραγωγής έχει αυξηθεί μεν αλλά γενικά παραμένει σε αρκετά χαμηλά επίπεδα, και δε λέω αύξηση κόστους την ημερήσια αποζημίωση του Κινέζου άπορου εργάτη από 2$ σε 15$ τη μέρα!!!!!

 

Κάτι που διάβασα και πιο πάνω, και σωστά το γράφει ο "συμφορουμίτης", αν το iPhone 6 είναι το καλύτερο κινητό, γιατί βγήκε το 6S, γιατί αν το 6S είναι το καλύτερο τότε το Σεπτέμβρη του 2016 θα βγει το 7;;; και μετά το 7S;;; :P 

 

Το παραπάνω μπορεί να είναι λίγο ισοπεδοτικό, καταλαβαίνω την εξέλιξη της τεχνολογίας που υπάρχει αλλά μικροαλλαγές σε συσκευές με τις ίδιες τρελές τιμές δεν μου αρέσουν!!! Και το εννοώ για όλους τους κατασκευαστές ;)

 

Ενώ μου αρέσει πάρα πολύ εμφανισιακά το κινητό και το λειτουργικό σε πολλά πράγματα, ΔΕΝ δίνω σε καμιά περίπτωση 800 ευρώ και ειδικά για την 16GB έκδοση!!! ΟΥΤΕ συμφωνώ και στα χαζά συμβόλαια των Ελληνικών πάροχων που δίνεις γι αυτό το κινητό 600 ευρώ και υπογράφεις και 2ετές συμβόλαιο με 50 ευρώ το μήνα (τουλάχιστον)... :(

 

[ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΓΝΩΜΗ]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω το lg p880 απο τοτε που βγηκε δεν θυμαμαι ποτε ακριβως ηταν ;-) αλλα να δωσω 900 ευρω για ενα πραγμα τετοιο θα ημουν πολυ βλακας.τωρα αυτοι που πηγαινουν και το παιρνουν εχουν κολλησει το μικροβιο που μας πουλανε χρονια τωρα τετοιες εταιριες,με αποτελεσμα καθε χρηστης.να αλλαζει κινητο τουλαχιστον 1 το μηνα.με αυτα τα λεφτα παιρνω ρουχα για 2 χρονια και πιτογυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κοσμος που κραζει iphone απλα ζηλευει που δεν εχει τα χρηματα να παρει ο ιδιος το καλυτερο κινητο καθε χρονο απο οταν βγηκε.Φθονει και τον ενοχλει μεσα του που καποιος αγοραζει bmw,mercedes,ferrari και ο ιδιος ειναι με skoda octavia.Σε ολο το κοσμο οσοι εχουν τη δυνατοτητα να το αγορασουν στατιστικα το κανουν και για αυτο εχει ολο το market share των ακριβων κινητων.

Έτσι είναι. Γιατί όλοι είμαστε τόσο ρηχοί και άδειοι που ανεξαρτήτως οικονομικής κατάστασης πρέπει να έχουμε το ακριβότερο και τελευταίο smartphone, την τελευταία 3άρα BMW κτλ. Get rich or die trying που έλεγε και ο νεόπτωχος φελλός 50Cent. 

Όσο και να πέσουν οι μισθοί στην Ελλάδα, τα κορυφαία smartphone θα συνεχίσουν να πωλούνται σε τέτοιες τιμές, γιατί έτσι καθορίζονται από τη διεθνή αγορά και το φορολογικό καθεστώς. Από κει και μετά, ο καθένας κάνει τα κουμάντα του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας τα μυνήματα πάντως, η πλειοψηφία των αρνητικών σχολίων φένεται να έχει περισσότερο πρόβλημα με το τι έχει κάποιος στην καφετέρια παρά με την ίδια τη συσκευή.

 

Αυτό είναι καθαρό κόμπλεξ και μάλιστα κάτι που περιορίζεται στις καφετέριες της Ελλάδας και όχι στον υπόλοιπο κόσμο. Εαν αυτοί οι άνθρωποι που χλευάζετε αύριο ξαφνικά κυκλοφορούσαν με κάποιο android, θα πηγαίνατε εσείς να παίρνατε iphone τότε. 

Γιατί πάνω απ' όλα αυτό που σας καίει δεν είναι τι έχει μέσα η δική σας τσέπη, αλλά τι έχει αυτή του διπλανού σας...

 

Ζω εδώ και αρκετά χρόνια στην Αγγλία, και ποτέ δεν είδα αυτό το κλαρινογαμπριλίκι του Έλληνα να κάνει μόστρα στον άλλον το αυτοκίνητό του, το σπίτι του, τη γκόμενα του και το... κινητό του. 

Και από την άλλη, αυτόν τον κομπλεξισμό που βγάζουν μερικοί επειδή φοβούνται μήπως και ο διπλανός άγνωστος τους θεωρήσει φτωχούς. Γιατί δεν είναι φτωχοί. Εϊναι απλώς έξυπνοι κατα τη γνώμη τους και θα μπορούσαν να αγοράσουν 10 iphone την επόμενη μέρα... (Αλλά δεν το κάνουν γιατί είναι έξυπνοι είπαμε).

 

 

Σε κάθε θέμα που αφορά την Apple και ειδικά το iphone έχουμε 200+ μηνύματα. Εαν δεν πρόκειται για κομπλεξισμό, γιατί το ζορίζετε τόσο πολύ μερικοί?

 

Το θέμα με το LG V10 είναι λίγο πιο κάτω και έχει μόλις 30 μυνήματα... γιατί? Πρόκειται για συσκευή τούμπανο που βλέπει ο κάθε android χρήστης στα υγρά του όνειρα. Μια μπαταρία να, cpu με 6 πυρήνες, 4Gb RAM, διπλή οθόνη QHD 5.7 ίντσες, επεκτάσιμη μνήμη και αναφορά παράδοσης. Όλα τα καλά δηλαδή που δεν δίνει η Apple.

 

Με το iphone θα έπρεπε να ασχολούνται μόνο οι κολλημένοι και τα πρόβατα. Εσείς τι κάνετε εδώ??

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο που συγκρινουμε ανωμια πραγματα με τρελαινει..παρε εσυ τον 2tb δισκο και κρεμασε τον σαν φλασακι στο κινητο σου με μπαταρια αυτοκινητου για τροφοδοσια. θα σου πουμε μπραβο μας κοροιδεψες ολους εισαι μαγκας....δεν λεω οι τιμες ειναι εξοργιστικες αλλά μ λεμε και χαζα τωρα.

Σίγουρα όμως παίρνεις micro sdhc .αυτοί χρεώνουν το κάθε γκιγκα όσο γουσταρουν Εγώ με την.δη αγορά απο χωρητικοτητα σε χωρητικοτητα παιρνεις 5 κάρτες μνημης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάθε χρόνο τέτοια εποχή η ίδια κουβέντα.... Ναι πουλάνε ακριβά.... Οτι τις πρώτες μέρες κυκλοφορίας έγραψαν 13εκ. Πωλήσεις δεν μας ενδιαφέρει? Το αστειο είναι πως και στο thread για το νέο nexus 5 πάλι βγήκαν μερικοί και έκραζαν για τη τιμή του.....και στο thread για το νέο tesla κάποιοί βγήκαν να πουν ότι είναι πανάκριβο..... Ευτηχώς στο insomnia δεν παρουσιαζούν και χρυσαφικά..:. Δεν βαριόμαστε ποτέ αυτή τη συζήτηση.... :-)

Επεξ/σία από eliask
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερο value for money πιστεύω είναι το 6s Plus με τα 64 gb, προσφέρει αξιοπρεπής μέγεθος οθόνης, έχει IS στην κάμερα και για να αλλάξεις την ποιότητα βίντεο στα 4Κ χωρίς άγχος πας για 64 gb, μονόδρομος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...