Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν κάνεις μόνο logout, πηγαίνεις στις εφαρμογές και διαγράφεις τα δεδομένα του Revolut. Όταν ξανακάνεις login θα σου ξαναστείλουν κωδικό επιβεβαίωσης στο κινητό και θα μπεις πάλι στην εφαρμογή, μπορεί να έχει αλλάξει κάτι στα στοιχεία (το cvv και η ημερομηνία λήξης) αν όχι, τότε έχεις τα σωστά και το θέμα είναι το μηδενικό υπόλοιπο μάλλον.

το θέμα ειναι να το κάνω; η να περιμένω να φανουν τα λεφτα στην καρτα και αμα δεν γινετε τοτε προχωρώ σε αυτο που λες. γιατι ηδη εχω κανει αίτηση να μου στηλουν και την φυσικη καρτα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τελικά μετά από επικοινωνία με την revolut λύθηκε το ένα (έμβασμα)από τα δυο προβλήματα και μπόρεσα να κάνω κανονικά αγορά από το ebay κάνοντας χρήση της κάρτας 

Σας ευχαριστώ όλους για την άμεση απάντηση σας !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι ομως απο τη revolut εφυγαν 750 δεν καταλαβαινω

εφυγαν απο revolut σε ευρω πηγαν στο paypal

στο παυπαλ εγιναν λιρες και μετα εγιναν παλι ευρω  για να πληρωθει ο πωλητης σε ευρω 

πως γινεται αυτο????

Εσύ στη revolut λογικά έστειλες ευρώ σωστά? Αν ναι, τότε αν το λάπτοπ πωλούνταν σε ευρώ δεν θα υπήρχε προμήθεια μετατροπής. Άρα μάλλον το λάπτοπ πωλούνταν σε λίρες οπότε αφού είχες ως επιλογή να κάνει τη μετατροπή το paypal, έφυγαν από τη revolut σε ευρώ, το paypal τα μετέτρεψε σε λίρες για να γίνει η πληρωμή και πήρε και την προμήθειά του για τη μετατροπή. Τώρα που έκανες την αλλαγή στη ρύθμιση, όταν θα αγοράζεις σε λίρες, θα κάνει τη μεττραοπή η revolut χωρίς προμήθεια, θα στέλνει το ποσό σε λίρες στο paypal και το paypal θα κάνει την πληρωμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ στη revolut λογικά έστειλες ευρώ σωστά? Αν ναι, τότε αν το λάπτοπ πωλούνταν σε ευρώ δεν θα υπήρχε προμήθεια μετατροπής. Άρα μάλλον το λάπτοπ πωλούνταν σε λίρες οπότε αφού είχες ως επιλογή να κάνει τη μετατροπή το paypal, έφυγαν από τη revolut σε ευρώ, το paypal τα μετέτρεψε σε λίρες για να γίνει η πληρωμή και πήρε και την προμήθειά του για τη μετατροπή. Τώρα που έκανες την αλλαγή στη ρύθμιση, όταν θα αγοράζεις σε λίρες, θα κάνει τη μεττραοπή η revolut χωρίς προμήθεια, θα στέλνει το ποσό σε λίρες στο paypal και το paypal θα κάνει την πληρωμή.

 

οχι

ολα αυτα εγιναν κανονικα σε ευρω

σε ευρω πληρωσα το λαπτοπ απο το γερμανικο ebay

γι αυτο παραξενευομαι κι εγω

δεν καταλαβαινω γιατι απο την revolut τα λεφτα εφυγαν σαν λιρες πηγαν στο paypal και μετα το paypal τα μετετρεψε παλι σε ευρω !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα ειναι να το κάνω; η να περιμένω να φανουν τα λεφτα στην καρτα και αμα δεν γινετε τοτε προχωρώ σε αυτο που λες. γιατι ηδη εχω κανει αίτηση να μου στηλουν και την φυσικη καρτα.

Δεν έχεις να χάσεις κάτι, σε μένα ήρθε η κάρτα με τα σωστά στοιχεία και όχι τα λάθος που μου έδειχνε η εφαρμογή μέχρι να κάνω διαγραφή δεδομένων. Ουσιαστικά αυτοί από τη Revolut έβλεπαν εξ'αρχής τα σωστά στοιχεία και έβαλαν τα σωστά στην φυσική κάρτα, η εφαρμογή είχε το θέμα που τα έδειχνε λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις να χάσεις κάτι, σε μένα ήρθε η κάρτα με τα σωστά στοιχεία και όχι τα λάθος που μου έδειχνε η εφαρμογή μέχρι να κάνω διαγραφή δεδομένων. Ουσιαστικά αυτοί από τη Revolut έβλεπαν εξ'αρχής τα σωστά στοιχεία και έβαλαν τα σωστά στην φυσική κάρτα, η εφαρμογή είχε το θέμα που τα έδειχνε λάθος.

λογικα αφου θα τα χασω ολα,απο την αρχη ξανα περναω στοιχεια μου και κανω την relovut verify με την αστυνομικη ταυτοτητα κτλ?

τελικά μετά από επικοινωνία με την revolut λύθηκε το ένα (έμβασμα)από τα δυο προβλήματα και μπόρεσα να κάνω κανονικά αγορά από το ebay κάνοντας χρήση της κάρτας 

Σας ευχαριστώ όλους για την άμεση απάντηση σας !!

με το εμβασμα πως το ελυσες?μηπως να λεμε και τις λυσεις?

εγω απο δευτερα απογευμα εχω κανει εμβασμα ακολουθωντας βημα προς βημα τον οδηγο μεχρι και σημερα δεν εχουν φανει τα λεφτα.

θα περιμενω και μεχρι αυριο.αλλα πες αμα ειναι πως το ελυσες το θεμα για να ξερουμε και οι υπολοιποι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα αφου θα τα χασω ολα,απο την αρχη ξανα περναω στοιχεια μου και κανω την relovut verify με την αστυνομικη ταυτοτητα κτλ?

 

Όχι, δεν ξαναπερνάς τα στοιχεία σου, μόνο κωδικό στο κινητό θα σου στείλει και θα συνδεθείς με το pin σου αφού τον πατήσεις, την ίδια κάρτα που είχες θα βρεις απλώς αν έχει άλλο cvv θα το διαπιστώσεις τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα αφου θα τα χασω ολα,απο την αρχη ξανα περναω στοιχεια μου και κανω την relovut verify με την αστυνομικη ταυτοτητα κτλ?

με το εμβασμα πως το ελυσες?μηπως να λεμε και τις λυσεις?

εγω απο δευτερα απογευμα εχω κανει εμβασμα ακολουθωντας βημα προς βημα τον οδηγο μεχρι και σημερα δεν εχουν φανει τα λεφτα.

θα περιμενω και μεχρι αυριο.αλλα πες αμα ειναι πως το ελυσες το θεμα για να ξερουμε και οι υπολοιποι

Δεν το ανέφερα γιατί το έχει αναφέρει πιο πάνω άλλο μέλος έστειλα email εξηγώντας τους ότι έστειλα ένα έμβασμα την παρασκευή και το όποιο ακόμα δεν έχει εμφανιστεί στην κάρτα μου μαζί ως συνημμένο έστειλα και την απόδειξη του εμβάσματος από το winbank μου απάντησαν και σε λιγότερο από ώρα τα χρήματα ήταν πιστωμένα στην κάρτα μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι

ολα αυτα εγιναν κανονικα σε ευρω

σε ευρω πληρωσα το λαπτοπ απο το γερμανικο ebay

γι αυτο παραξενευομαι κι εγω

δεν καταλαβαινω γιατι απο την revolut τα λεφτα εφυγαν σαν λιρες πηγαν στο paypal και μετα το paypal τα μετετρεψε παλι σε ευρω !!!

 

αν πατήσεις πάνω στην συναλλαγή με τα 750 ευρώ που λες, θα σου πει πόσα pounds έφυγαν και αυτό γιατί το paypal την αναγνωρίζει ως κάρτα Αγγλίας και είτε έχεις ευρώ είτε δολάρια θα σου τραβήξει τόσα όσα είναι τα pounds με την τρέχουσα ισοτιμία + fees και τα οποία θα τα μετατρέψει εκ νέου εάν πρόκειται για αγορά σε δολάρια ή ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εάν πάω σε οποιοδήποτε κατάστημα με pos δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος πωλητής να μην δεχτεί την κάρτα επειδή δεν είναι από ελληνική τράπεζα και γενικά δεν αναφέρει τράπεζα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πατήσεις πάνω στην συναλλαγή με τα 750 ευρώ που λες, θα σου πει πόσα pounds έφυγαν και αυτό γιατί το paypal την αναγνωρίζει ως κάρτα Αγγλίας και είτε έχεις ευρώ είτε δολάρια θα σου τραβήξει τόσα όσα είναι τα pounds με την τρέχουσα ισοτιμία + fees και τα οποία θα τα μετατρέψει εκ νέου εάν πρόκειται για αγορά σε δολάρια ή ευρώ

 

καταλαβα τι λες και οντως αυτο εγινε

αλλα δεν εχει καμμια λογικη 

δεν γινεται να φανε ετσι 25 ευρω 

ακομα και την αγορα θα προσπαθησω να ακυρωσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβα τι λες και οντως αυτο εγινε

αλλα δεν εχει καμμια λογικη 

δεν γινεται να φανε ετσι 25 ευρω 

ακομα και την αγορα θα προσπαθησω να ακυρωσω

Όπως τα λέει ο @noah.johnson είναι.

Το paypal βλέπει την κάρτα ως UK (Αγγλική) και ζητάει λίρες όταν πας να κάνεις αγορά, άσχετα αν έχεις μέσα €.

Αφού είχες αφήσει να κάνει τις μετατροπές νομισμάτων το Paypal, έφαγες 2 μαζί,,,

Μια που το paypal ζήτησε λίρες από την Revolut για να τα κάνει € (με την "σου πιάνω τον κ@λο" ισοτιμία που έχει) και μια που έκανε η Revolut τα Ευρώ σου για να τα δώσει σαν λίρες στο paypal με καλύτερη ισοτιμία βέβαια αλλά και πάλι με λίγα ευρώ χασούρα.

 

Όπως έχει ειπωθεί πάρα πολλές φορές εδώ και σε άλλα posts: ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΤΟ PAYPAL ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΣ!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα καθυστέρησε 3 μέρες και σήμερα ήμουν έτοιμος να την μπλοκάρω μιας και σκέφτηκα ότι ίσως μου την έχουν "φάει". Μετά παρατήρησα ότι ο ταχυδρόμος είχε να πατήσει στην πολυκατοικία (πολλών διαμερισμάτων) 4 μέρες. Και μιλάμε για έναν από τους μεγαλύτερους δήμους στην Ελλάδα. Όχι για κανένα χωριό 2500μ πάνω από τη στάθμη της θάλασσας.  :P

 

Σωστο παιδια!Οσοι θελετε να ερθει και η φυσικη καρτα καλο ειναι να μη τη φορτωσετε πολλα λεφτα μεχρι να σας ερθει ωστε να αποφευχθει κατι τετοιο!

Γιατι η καρτα δεν ερχεται συστημενη(σε μενα τουλαχιστον την αφησαν χυμα) οποτε εστω  να τη ξερει καποιος τη Revolut και να αρπαξει το φακελο να ειστε σιγουροι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

F.A.Q (Frequently Asked Questions)

 

 

Q4: - Πως κάνω "Verify my Identity";

      - Λέει ακριβώς τι να κάνεις η ίδια η εφαρμογή. Σου βγάζει ένα πλαίσιο και σου λέει να βάλεις εκεί μέσα την μπροστινή όψη της ταυτότητας ή της αδειας οδήγησης. Με το που κάνει focus η κάμερά σου και είναι καθαρή η εικόνα προχωράει στο επόμενο βήμα που είναι να βάλεις στο πλαίσιο την πίσω όψη της ταυτότητας (αυτό δε γίνεται αν επιλέξεις να κάνεις verify με την άδεια οδήγησης). Όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία σου λέει να πας σε ένα καλά φωτισμένο περιβάλλον και να κοιτάξεις την μπροστινή κάμερα (όχι τον εαυτό σου μέσα από την οθόνη). Με το που το κάνεις σωστά παίρνεις το approve και σε ενημερώνει ότι θα σου στείλει mail (αρκεί να το έχεις δηλώσει) για να σου πει αν όλα πήγαν ΟΚ. Ενδέχεται να μην σας στείλει ποτέ email για το οτι εγινε verify ο λογαριασμός σας. Απλά ελέγξτε μετά από μερικές ώρες αν έχει αλλάξει το status από "Not Verified" σε "Approved". (post#126)

 

 Σχετικά με το συγκεκριμένο post  έχω κολλήσει σε αυτό το σημείο δεν έχει ταυτότητα στην επιλογή αλλά μόνο passport-δίπλωμα οδήγησης προσπάθησα να βάλω την ταυτότητα και δεν την δέχτηκαν υπάρχει κάποιος τρόπος ας πούμε που πρέπει να σκαναριστει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γμτ ακομα να φανουν τα λεφτα στην καρτα. ειμαι στην τριτη ημερα. να ειμαι εγω ιδια περίπτωση του φιλου ποιο πανω που έπρεπε να στηλει εμαιλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...