Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας ρωτήσω και εγώ μήπως βρεθεί λύση.Θα ταξιδέψω στο Λονδίνο σε 10 μέρες και έμαθα πολύ πρόσφατα για τη Revolut.Μου ήρθε πριν 3 μέρες,έκανα το Verify και όλα καλά.Είχα σκοπό να βάλω γύρω στα 1300 ευρώ (για το ταξίδι),αλλά απότι διαβάζω εδώ λόγω ορίου στα εμβάσματα δεν παίζει αυτό.Δυστυχώς δεν προλαβαίνω κιόλας να βάλω 500 τώρα,500 τον άλλο μήνα κτλ.Μήπως υπάρχει άλλος τρόπος να βάλω τα λεφτά στη revolut?Λίγο τελευταία στιγμή μιας και φεύγω σε 10 μέρες αλλά τι να κάνω που άργησα να μάθω για την ύπαρξή της.

Αν εχεις κι αλλον τραπεζικο λογαριασμό μπορεις να βαλεις και απο τον αλλον αλλα 500. Και αν δεν εχεις, καποιος αλλος φτιαχνει revolut στο κινητο του , στελενει 500 και μετα στα μεταφερει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ας ρωτήσω και εγώ μήπως βρεθεί λύση.Θα ταξιδέψω στο Λονδίνο σε 10 μέρες και έμαθα πολύ πρόσφατα για τη Revolut.Μου ήρθε πριν 3 μέρες,έκανα το Verify και όλα καλά.Είχα σκοπό να βάλω γύρω στα 1300 ευρώ (για το ταξίδι),αλλά απότι διαβάζω εδώ λόγω ορίου στα εμβάσματα δεν παίζει αυτό.Δυστυχώς δεν προλαβαίνω κιόλας να βάλω 500 τώρα,500 τον άλλο μήνα κτλ.Μήπως υπάρχει άλλος τρόπος να βάλω τα λεφτά στη revolut?Λίγο τελευταία στιγμή μιας και φεύγω σε 10 μέρες αλλά τι να κάνω που άργησα να μάθω για την ύπαρξή της.

Αν εχεις τραπεζικο λογαριασμο σε πανω απο 1 ελληνικη τραπεζα, τοτε μπορεις να στειλεις απο την καθε μια 500 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν έχεις λογαριασμούς σε διαφορετικές τράπεζες (με το όνομά σου ως δικαιούχο/συνδικαιούχο), μπορείς να στείλεις αντίστοιχα εμβάσματα των 500€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο καιρο λεει pending και μετα μπαινουν τα χρηματα παλι πισω spyros4776?οσο αφορα το paypal που λετε εγω μια χαρα την συνδεσα και αλλαξα και την μετατροπη συναλλαγματος και δουλευει ρολοι,και δεν αλλαζει η επιλογη οπως ειδα που γραψατε καποιοι.

Για το fasttech το εγραφε για 7 ημερες και μετα γυρισαν τα λεφτα ενω το gearbest εχει 10 ημερες που γραφει pending...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας
μια ερωτηση και εγω αδερφια!
με ibank εθνικης στο ονομα της γυναικας μου αλλα με λογαριασμο στο ονομα μου(δικο της ibank αλλα με ενσωματωμενο και τον δικο μου λογαριασμο σαν συνδικαιουχος) η  μεταφορα στην Revolut θα περασει;
το ρωταω αυτο γιατι στον εντολεα γραφει το ονομα της γυναικας μου
εαν καποιος γνωριζει παρακαλω ας βοηθησει!
ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως σας βρηκα και σε αυτο το νημα.

 

Διαβασα τα πρωτα 3 post, και εντυπωσιαστηκα, και με τον οδηγο της Mary(συγχαρητηρια!) και με την 'εφευρετικότητα' των Ελληνων!

 

Αρχιζω να το ψαχνω το θεμα.

Ειναι αδυνατον να διαβασα 200+ σελιδες...

 

Να ρωτησω:

 

- η revolut τι κερδιζει απο ολα αυτα, απο τις συναλλαγες μας; χρεώσεις;

 

- υπαρχει καποια τραπεζα απο πισω απο την revolut?

 

- η διαχειριση κλπ, γινεται μονο μεσω της android εφαρμογης;

 

- απο αρνητικα σημεια, τι θα αναφερατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας

μια ερωτηση και εγω αδερφια!

με ibank εθνικης στο ονομα της γυναικας μου αλλα με λογαριασμο στο ονομα μου(δικο της ibank αλλα με ενσωματωμενο και τον δικο μου λογαριασμο σαν συνδικαιουχος) η  μεταφορα στην Revolut θα περασει;

το ρωταω αυτο γιατι στον εντολεα γραφει το ονομα της γυναικας μου

εαν καποιος γνωριζει παρακαλω ας βοηθησει!

ευχαριστω!

Οχι δεν θα περασει

ανοιξε δικο σου e-banking ωστε να φαινεται το δικο σου ονομα στα εμβασματα

Διαβασε εδω το εχω γραψει ηδη 2 φορες και τωρα ειναι η τριτη φορα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως σας βρηκα και σε αυτο το νημα.

 

Διαβασα τα πρωτα 3 post, και εντυπωσιαστηκα, και με τον οδηγο της Mary(συγχαρητηρια!) και με την 'εφευρετικότητα' των Ελληνων!

 

Αρχιζω να το ψαχνω το θεμα.

Ειναι αδυνατον να διαβασα 200+ σελιδες...

 

Να ρωτησω:

 

- η revolut τι κερδιζει απο ολα αυτα, απο τις συναλλαγες μας; χρεώσεις;

 

- υπαρχει καποια τραπεζα απο πισω απο την revolut?

 

- η διαχειριση κλπ, γινεται μονο μεσω της android εφαρμογης;

 

- απο αρνητικα σημεια, τι θα αναφερατε;

 

1) Τις προμήθειες των όποιων συναλλαγών κάνουμε με αυτήν από όσο λένε.

2) Όχι. Διατηρεί απλά λογαριασμό στη Barclays για να στέλνουμε τα εμβάσματα που πιστώνουν τα accounts μας. Εμένα βέβαια σε πρόσφατη επικοινωνία που είχα για κάποιο πρόβλημα έκαναν αναφορά και για κάποιον "payment provider" που είναι ενδιάμεσος αυτών και της Barclays ο οποίος δεν ξέρω τι ρόλο παίζει.

3) Αποκλειστικά android και ios. Έχεις απλά την επιλογή να εγκαταστήσεις Bluestacks (ένας android emulator για Windows λειτουργικά είναι) στον υπολογιστή σου και να τρέχεις την android εφαρμογή εκεί.

4) Αρκετές φορές καθυστερούν λίγο έως αρκετά να πιστωθούν τα εμβάσματα που στέλνουμε. Προκύπτουν προβλήματα κάποιες φορές τα οποία αργούν να επιλυθούν λόγω φόρτου που προφανώς το support δυσκολεύεται όλο και περισσότερο να χειριστεί. Δεν περνάει καμία Ελληνική κάρτα για φόρτιση λόγω capital controls. Δεν γίνεται πίστωση από τραπεζικό λογαριασμό που δεν είσαι δικαιούχος. Έχει σε κάποιες περιπτώσεις δυσκολίες στη σύνδεση με το Paypal καθώς επίσημα -όπως δηλώνουν- δεν υποστηρίζεται αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν έχεις λογαριασμούς σε διαφορετικές τράπεζες (με το όνομά σου ως δικαιούχο/συνδικαιούχο), μπορείς να στείλεις αντίστοιχα εμβάσματα των 500€.

Προσωπικά,αυτό το μήνα δεν έχω στείλει χρήματα από το λογαριασμό μου (εθνικής) αλλά προσπάθησα χτες να στείλω 300€ και με άφηνε μόνο 200.... Ξέρεις το λόγο;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν θα περασει

ανοιξε δικο σου e-banking ωστε να φαινεται το δικο σου ονομα στα εμβασματα

Διαβασε εδω το εχω γραψει ηδη 2 φορες και τωρα ειναι η τριτη φορα...

 ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4) Αρκετές φορές καθυστερούν λίγο έως αρκετά να πιστωθούν τα εμβάσματα που στέλνουμε. Προκύπτουν προβλήματα κάποιες φορές τα οποία αργούν να επιλυθούν λόγω φόρτου που προφανώς το support δυσκολεύεται όλο και περισσότερο να χειριστεί.

Δεν περνάει καμία Ελληνική κάρτα για φόρτιση λόγω capital controls.

Δεν γίνεται πίστωση από τραπεζικό λογαριασμό που δεν είσαι δικαιούχος. Έχει σε κάποιες περιπτώσεις δυσκολίες στη σύνδεση με το Paypal καθώς επίσημα -όπως δηλώνουν- δεν υποστηρίζεται αυτό.

 

 

Αυτο που λες, "Δεν περνάει καμία Ελληνική κάρτα για φόρτιση λόγω capital controls", το λες γενικοτερα, ή πως συσχετιζεται με την revolut που υποτιθεται μας λυνει το προβλημα; Με εμβασμα στην τραπεζα που μας δινει το revolut, δεν γινεται η φορτιση;

 

Στο paypal υπαρχει/εχουν αναφερθει προβληματα με την συνδεση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες, "Δεν περνάει καμία Ελληνική κάρτα για φόρτιση λόγω capital controls", το λες γενικοτερα, ή πως συσχετιζεται με την revolut που υποτιθεται μας λυνει το προβλημα; Με εμβασμα στην τραπεζα που μας δινει το revolut, δεν γινεται η φορτιση;

 

Στο paypal υπαρχει/εχουν αναφερθει προβληματα με την συνδεση;

Εννοει οτι δεν μπορεις να φορτισεις την revolut με απευθειας χρεωση ελληνικής πιτωτικής καρτας. Με εμβασμα γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά,αυτό το μήνα δεν έχω στείλει χρήματα από το λογαριασμό μου (εθνικής) αλλά προσπάθησα χτες να στείλω 300€ και με άφηνε μόνο 200.... Ξέρεις το λόγο;

 

Δεν γνωρίζω το λόγο και είναι η πρώτη φορά που αναφέρεται κάτι τέτοιο, νομίζω.

Από την άλλη, 13 του μήνα δεν δικαιολογείται να έχει φτάσει η ΕΤΕ στο μηνιαίο όριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες, "Δεν περνάει καμία Ελληνική κάρτα για φόρτιση λόγω capital controls", το λες γενικοτερα, ή πως συσχετιζεται με την revolut που υποτιθεται μας λυνει το προβλημα; Με εμβασμα στην τραπεζα που μας δινει το revolut, δεν γινεται η φορτιση;

 

Στο paypal υπαρχει/εχουν αναφερθει προβληματα με την συνδεση;

 

Αυτό που έγραψα. Υπάρχει η δυνατότητα στην εφαρμογή Revolut για top up με κάρτες, αλλά δεν λειτουργεί με τις Ελληνικές. Για να μην τη δεις και χαρείς.

Για το Paypal έχουν αναφερθεί πάμπολλα προβλήματα στις προηγούμενες σελίδες αυτού του θέματος (ακόμα κι αν συνδεθεί μερικές φορές δεν εγκρίνονται οι χρεώσεις) και η επίσημη απάντηση της Revolut είναι ότι δεν παρέχεται τέτοια δυνατότητα (δεν υποστηρίζεται). Σε εμένα βέβαια έχει γίνει η σύνδεση στο Paypal χωρίς κανένα πρόβλημα αλλά δεν την έχω χρησιμοποιήσει ακόμα μέσω paypal για να ξέρω αν δουλεύει ή όχι.

Δεν γνωρίζω το λόγο και είναι η πρώτη φορά που αναφέρεται κάτι τέτοιο, νομίζω.

Από την άλλη, 13 του μήνα δεν δικαιολογείται να έχει φτάσει η ΕΤΕ στο μηνιαίο όριο.

 

Δεν είναι απίθανο. Η Πειραιώς το Νοέμβριο είχε εξαντλήσει το όριό της από τα μέσα του μήνα (κάπου 16-17 αν θυμάμαι καλά) και είχε ανακοίνωση για μετά τις 30/11 νέα εμβάσματα. Αυτό που θεωρώ απίθανο όμως είναι να αναπροσάρμοσαν -μείωσαν- το ατομικό όριο αυθαίρετα από μόνοι τους και χωρίς να υπάρχει τέτοια διάταξη στην ΠΝΠ. Πιο πιθανό θεωρώ να είχε ο λογαριασμός του φίλου μέσα 500€ ακριβώς και να μην έμενε υπόλοιπο για το 1€ της προμήθειας. Ή απλά να είχε ξανακάνει έμβασμα μέσα στο μήνα και να μην το θυμάται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έγραψα. Υπάρχει η δυνατότητα στην εφαρμογή Revolut για top up με κάρτες, αλλά δεν λειτουργεί με τις Ελληνικές. Για να μην τη δεις και χαρείς.

Για το Paypal έχουν αναφερθεί πάμπολλα προβλήματα στις προηγούμενες σελίδες αυτού του θέματος (ακόμα κι αν συνδεθεί μερικές φορές δεν εγκρίνονται οι χρεώσεις) και η επίσημη απάντηση της Revolut είναι ότι δεν παρέχεται τέτοια δυνατότητα (δεν υποστηρίζεται). Σε εμένα βέβαια έχει γίνει η σύνδεση στο Paypal χωρίς κανένα πρόβλημα αλλά δεν την έχω χρησιμοποιήσει ακόμα μέσω paypal για να ξέρω αν δουλεύει ή όχι.

 

Και εγώ κατάφερα να την συνδέσω με το paypal και σε αγορά έφαγα άκυρο και χρησιμοποίησα σκέτη την κάρτα. Βέβαια θα δοκιμάσω ξανά να δω μην έτυχε εκείνη την στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...