Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από Πειραιως winbank έχω κανει το έμβασμα εδώ και 4 μερες και ακομα δεν εχει εμφανιστεί κανενα ποσο στο revolut.

;

Οταν λες 4 ημερες μηπως εννοεις απο την Παρασκευη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι, το 1ο εμβασμα εγινε 4/3 και το 2ο 9/3

 

Edit: Πηρα τηλεφωνο την πειραιως και ουτε αυτοι ειδαν καποια κινηση/εμβασμα.

 

Το εκανα ξανα τώρα και μου εμφανιστηκε κανονικα στο ιστορικο.

 

Δεν ξερω τι εγινε, το θεμα είναι παντως ότι την 3η φορα όλα οκ.

 

Ευχαριστω για την οποια βοηθεια

Επεξ/σία από sothoms
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ας προσθέσει όποιος έχει τη δυνατότητα σε αυτό το 1ο post στην παράγραφο 6 με τα bold, το ότι επιβάλλεται (όχι απλά "προτείνεται" όπως γράφει) τα στοιχεία κατά το registration εκτός από το να είναι πραγματικά να συμφωνούν απόλυτα με τα έγγραφα ταυτότητας. Τα ίδια και τα ίδια προβλήματα συναντώνται συνεχώς! Κοντά 25 χρόνια συναλλάσομαι με Δημόσιο, τράπεζες κλπ. ως "ικανός για δικαιοπραξίες" πολίτης, ουδέποτε διανοήθηκα να αναγράψω σε αίτηση, φόρμα, έγγραφο εν γένει, αντί του βαφτιστικού μου ονόματος το οποίο αναγράφεται στην ταυτότητά μου, υποκοριστικά, παρατσούκλια και οτιδήποτε άλλο... Μου κάνει εντύπωση πως το σκέφτεστε το πράγμα κάποιοι...  Προσομοιάζει απολύτως σε Τράπεζα η Revolut. Δεν παίζουμε...

Επίσης, στο Q2 υπάρχει και ένα λάθος εκ παραδρομής. Η σωστή λέξη είναι "cache" και όχι "cashe". Προφανώς η Μαίρη είχε στο μυαλό της τα μετρητά (που μάλλον θα έπαιρνε πίσω από το Pockee :P) όταν το έγραφε :)

Δεν υπαρχει πρόβλημα να το στείλεις χωρίς το SEPA.Το SEPA εμφανίζετε πια μετά της 4:00 αφού έχουν κλείσει τα εμβάσματα για εκείνην την ήμερα.

Προστέθηκαν στον οδηγό οι παραπάνω προτάσεις/αλλαγές.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά, αυτό που σου έδωσαν να συμπληρώσεις είναι στην ουσία η έγγραφη αμφισβήτηση συναλλαγής που γίνεται σε οποιοδήποτε χρηματοπιστωτικό ίδρυμα, όταν υπάρχουν αντίστοιχες περιπτώσεις. Έχω την αίσθηση ότι κανονικά θα έπρεπε να μπλοκάρουν τη συναλλαγή αφού είναι ακόμα pending, ώστε να σε εξασφαλίσουν εσένα οικονομικά και όχι να περιμένουν να δουν αν θα εκτελεστεί ή όχι από τον πωλητή, ώστε να ψαχτούν μετά το πώς και το γιατί. Εκτός κι αν έτσι κι αλλιώς σου τα επιστρέψουν τα λεφτά και απλώς θέλουν να δουν τι έχει συμβεί και αν υπάρχει "τρύπα" στο σύστημά τους. Βέβαια, δεν ξέρω και τι ισχύει σε αυτές τις περιπτώσεις γενικά στην Αγγλία, αφού η εταιρεία εδρεύει εκεί.

 

Καλά ξεμπερδέματα και μην ξεχάσεις να μας αναφέρεις τι έγινε τελικά...

 

Τελικα πηρε ο πωλητης τα χρηματα και μαλιστα σε λιρες οποτε βγηκε 38 και κατι . Σημερα θα στειλω την φορμα που μου εδωσαν και βλεπουμε αλλα μαλλον πανε τα 38 !!!!

post-334063-0-96747800-1458131542_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά. Εγώ έκανα μεταφορά χρήματον από την alpha bank στην revolut την Πέμπτη. Ακόμα δεν έχουν μπει στο revolut. Να ανησυχώ??

Οχι ακομη ....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα πηρε ο πωλητης τα χρηματα και μαλιστα σε λιρες οποτε βγηκε 38 και κατι . Σημερα θα στειλω την φορμα που μου εδωσαν και βλεπουμε αλλα μαλλον πανε τα 38 !!!!

καλη σου τυχη! κρατα μας ενημερους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν καμιά εβδομάδα έστειλα έμβασμα στη Revolut σε ευρώ και καπάκι έκανα αγορά από UK. Το ποσό ήταν 13,5 λίρες Αγγλίας. Όταν η τύπισσα έκανε την αποστολή, μου επέστρεψε στην κάρτα 0,90 λίρες, προφανώς γιατί τα έξοδα αποστολής ήταν λιγότερα από αυτά που με είχε χρεώσει. Τώρα έχω στην κάρτα καμιά δεκαριά ευρώ και 0,90 λίρες αγγλίας. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μετατρέψω τις λίρες σε ευρώ για να έχω το πόσο σε ένα νόμισμα και όχι σε δύο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν καμιά εβδομάδα έστειλα έμβασμα στη Revolut σε ευρώ και καπάκι έκανα αγορά από UK. Το ποσό ήταν 13,5 λίρες Αγγλίας. Όταν η τύπισσα έκανε την αποστολή, μου επέστρεψε στην κάρτα 0,90 λίρες, προφανώς γιατί τα έξοδα αποστολής ήταν λιγότερα από αυτά που με είχε χρεώσει. Τώρα έχω στην κάρτα καμιά δεκαριά ευρώ και 0,90 λίρες αγγλίας. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μετατρέψω τις λίρες σε ευρώ για να έχω το πόσο σε ένα νόμισμα και όχι σε δύο;

Υπάρχει ένα exchange διπλά από το top up.Στην πρώτη επιλογή το πας σε GBP και στην δεύτερη σε EUR βάζεις το πόσο στα GBP και πατάς το κουμπί πάνω δεξιά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν καμιά εβδομάδα έστειλα έμβασμα στη Revolut σε ευρώ και καπάκι έκανα αγορά από UK. Το ποσό ήταν 13,5 λίρες Αγγλίας. Όταν η τύπισσα έκανε την αποστολή, μου επέστρεψε στην κάρτα 0,90 λίρες, προφανώς γιατί τα έξοδα αποστολής ήταν λιγότερα από αυτά που με είχε χρεώσει. Τώρα έχω στην κάρτα καμιά δεκαριά ευρώ και 0,90 λίρες αγγλίας. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μετατρέψω τις λίρες σε ευρώ για να έχω το πόσο σε ένα νόμισμα και όχι σε δύο;

Φυσικα. Πανευκολα. Στην εφαρμογη στο κινητο σου , κεντρικη οθονη πατας Exchange γραφεις 0,90 επιλεγεις απο GBP σε EUR enter και αυτο ηταν .....
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα exchange διπλά από το top up.Στην πρώτη επιλογή το πας σε GBP και στην δεύτερη σε EUR βάζεις το πόσο στα GBP και πατάς το κουμπί πάνω δεξιά!

 

 

Φυσικα. Πανευκολα. Στην εφαρμογη στο κινητο σου , κεντρικη οθονη πατας Exchange γραφεις 0,90 επιλεγεις απο GBP σε EUR enter και αυτο ηταν .....

 

Thanks ρε παίδες. Μπροστά τα μάτια μου ήταν και δεν το έβλεπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταφορα από Attica Bank. Τρίτη πρωί το έμβασμα και Τετάρτη ακριβώς την ίδια ώρα στον λογαριασμό. Προμήθεια 0.30 Ευρώ. Συνολικά απο τρεις τράπεζες 1500 Ευρώ σε ένα μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα πηρε ο πωλητης τα χρηματα και μαλιστα σε λιρες οποτε βγηκε 38 και κατι . Σημερα θα στειλω την φορμα που μου εδωσαν και βλεπουμε αλλα μαλλον πανε τα 38 !!!!

 

καλη σου τυχη! κρατα μας ενημερους!

 

Εστειλα τη φορμα  και αυτη ειναι η απαντηση τους 

 
"Hi Alexis,
 
Your chargeback will be raised however it can take quite a long time for the funds to be credited back to us as we have to give the merchant 45 days to respond.
 
As a sign of good faith and due to the stress and anguish that this ordeal would have cause we have refunded the fraudulent transactions back into your account while we await their response.
 
Thank you for your patience through out this whole matter. "
 
Αν καταλαβα καλα θα επικοινωνησουν με τον πωλητη που μπορει να παρει μεχρι και 45 μερες και θα εξετασουν το ολο θεμα, τα  επεστρεψαν απ οτι ειδα στο λογαριασμο μου ομως ...
για να δουμε !!

post-334063-0-71583000-1458150659_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...