Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

- Αποστολή εμβάσματος Σάββατο 12/3 μέσω Εθνικής.

- Πραγματική αποστολή εμβάσματος την Τρίτη 15/3 οπότε και ανοίξαν οι τράπεζες.

- Πέμπτη βράδυ 17/3 εμφανίστηκαν στο app.

 

Πάω να κάνω αγορά από ebay απευθείας με τη κάρτα. Πρώτο άκυρο με το κλασικό μήνυμα να αλλάξω τρόπο πληρωμής. Λέω ας δοκιμάσω να τη βάλω στο paypal. Με το που συμπληρώνω στοιχεία πατάω να συνεχίσει στο επόμενο βήμα και βγάζει μήνυμα ότι δεν αναγνωρίζεται η κάρτα. Τη ψηλιάζομαι και επιχειρώ clear data στο app. Είχε αλλάξει και το CVV και το exp date. Όλα κομπλέ από ebay. Παρεμπιπτόντως μια χρέωση που γίνεται από το paypal του $1 με απευθείας χρήση κάρτας είναι προσωρινή. Όλα τα παραπάνω τα αναφέρω απλά για να υπάρχει ένα πρόσφατο ιστορικό για όποιον έχει θέματα με πίστωση ή όπως στη δικιά μου περίπτωση να έχει αλλάξει η κάρτα.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ΜΟΛΙΣ ΕΚΑΝΕΣ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ!!!!! ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΑΑΑΑ!!! ΕΒΑΛΑ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΣΤΟ PAYPAL!!!

Βγήκα από την εφαρμογή, τη σταμάτησα από τις ρυθμίσεις και της έσβησα τα δεδομένα, την άνοιξα πάλι, μου ζήτησε αριθμό κινητού, έστειλε κωδικό επιβεβαίωσης, μπήκα και είχε ΑΛΛΟ CVV ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΗΣ!!!!!

Sorry για τα caps αλλά καταλαβαίνετε ενθουσιασμό!!! Τώρα πάω να απαντήσω στην Olga "Huh, I'm Greek and just added my UK card, bitch!!!" lol

Δε μπορω ρε παιδια εγω να συνδεσω την καρτα στο Paypal , σβηνω τα δεδομενα της εφαρμογης κανω clear case κλπ μου στελνει κωδικο επιβεβαιωσης αλλα παλι η ημερομηνια και το cvv ειναι ιδια με πριν. Τι να κανω ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μια απατεωνιά είναι τελικά και το λέω εν ηρεμία γιατί αν μίλαγα από χθες θα έριχνα πολλά μπινελίκια. Προσπάθησα ανεπιτυχώς σε τρία site εκτός Ε.Ε. να κάνω κάτι αγορές και τελικά μου μπλοκάρανε την κάρτα για άγνωστο λόγο και μετά ζήτησαν ID verify για το ξεμπλοκάρισμα. Τους έστειλα από 2 φορές φωτογραφίες της ταυτότητας και selfie. Δεν μου τις έκαναν δεκτές. Τους έστειλα 3 mail πάλι με φωτογραφίες και σήμερα μου ζήτησαν να βγάλω μία φωτογραφία μου που να κρατάω μπροστά μου την ταυτότητα (σας θυμίζει τίποτα από αστυνομικό ρεπορτάζ;). Εγώ -τους είπα- δεν πρόκειται να κάνω κάτι που μου μειώνει την προσωπικότητα και αυτά τα κάνουν στους φυλακισμένους. Στο τέλος θα μου ζητήσουν και εξετάσεις σακχάρου, προστάτη και κωλονοσκόπηση. Άντε να δούμε...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα με revolut. Καταρχάς το verify πρέπει να ξεκαθαρίσετε αν μιλάμε για καινούριες ταυτότηες/διπλώματα, γιατί όσοι έχουμε τα παλιά λογικά δεν θα μπορούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά ότι να ναι.... έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας ότι καλό είναι να γίνεται το verify για να μην έχουμε προβλήματα μπλοκαρίσματος και καθυστερήσεις..... 

 

Να υποθέσω την ίδια φασαρία κάνεις όταν πας στην Ελληνική τράπεζα για μια απλή κατάθεση και σου ζητά ταυτότητα και τηλέφωνο ο ταμίας ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μετά από μια ώρα που το πόσταρα μου ήρθαν τα λεφτά. Λες και διαβάζουν το φορουμ :P

 

Μπήκαν τα χρήματα και στην δικιά μου κάρτα!!! μετά από 5 εργάσιμες μέρες μάλλον πρέπει να "διαβάζουν" το site όπως ανάφερε πιο πάνω ο φίλος αλλιώς δεν εξηγείται

 

Kαι εμένα μπήκαν ακριβώς την ίδια στιγμή με εσάς.Βιαστήκαμε μάλλον να μιλήσουμε ή άργησαν να τα βάλουν,αυτό ταιριάζει καλύτερα.

 

Y.Γ.Δεν τα βλέπω να βγάζουν τη βδομάδα μέσα στη revolut. :P

 

Όλοι οι παραπάνω φίλοι που ανησυχείτε ή ανησυχούσατε και οι περισσότεροι είχατε στείλει το έμβασμα από Παρασκευή (λογκά μεσημέρι) και μετά, παραβλέπετε το γεγονός ότι μεσολάβησε 3μερο αργίας, καθ' όσον υπήρχε και η Κ. Δευτέρα και άρα οι ελληνικές τράπεζες εκτέλεσαν τα εμβάσματα είτε Τρίτη πρωί, είτε Τρίτη μεσημέρι. Οπότε, είναι απολύτως φυσιολογικό να φαίνεται μεγαλύτερο το χρονικό διάστημα αυτή τη φορά μέχρι να εμφανιστούν τα λεφτά στους λογαριασμούς της Revolut.

 

 

Σωστός.Απλά ήταν μεγάλο το ποσό και ανησύχησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Y.Γ.Δεν τα βλέπω να βγάζουν τη βδομάδα μέσα στη revolut. :P

 

 

Μα δεν ειναι για αποταμίευση η revolut. Βαζεις χρηματα οταν θελεις να αγορασεις κατι ...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έμβασμα Τετάρτη το βράδυ εκτελέστηκε χθες και είχα τα λεφτά σήμερα. 

Λοιπόν έκανα αρκετές αγορές από AliExpress και τώρα μου μπλοκάρουν την κάρτα

αν πάω να πληρώσω κάποια αγορές επειδή λέει έκανα πολλές αγορές από την ίδιο έμπορο.

Ξέρει κανένας μετά από πόση ώρα μπορώ να ξανακάνω αγορές? 


Μου απάντησαν οι ίδιοι.

Λέει για λόγους ασφαλείας πρέπει να περάσουν 3 μέρες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έμβασμα Τετάρτη το βράδυ εκτελέστηκε χθες και είχα τα λεφτά σήμερα.

Λοιπόν έκανα αρκετές αγορές από AliExpress και τώρα μου μπλοκάρουν την κάρτα

αν πάω να πληρώσω κάποια αγορές επειδή λέει έκανα πολλές αγορές από την ίδιο έμπορο.

Ξέρει κανένας μετά από πόση ώρα μπορώ να ξανακάνω αγορές?

 

Μου απάντησαν οι ίδιοι.

Λέει για λόγους ασφαλείας πρέπει να περάσουν 3 μέρες :P

Την μπλοκαρε η revolut ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την μπλοκαρε η revolut ?

 

Ναι αλλά μπλόκαρε μόνο συναλλαγές με AliExpress. Από οπουδήποτε αλλού μπορώ να παραγγείλω κανονικά.

Αυτό πιστεύω δεν μπορεί να γίνει στο Ebay γιατί κάθε συναλλαγή έχει διαφορετικό όνομα.

Προσωπικά καταλαβαίνω τον λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά ότι να ναι.... έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας ότι καλό είναι να γίνεται το verify για να μην έχουμε προβλήματα μπλοκαρίσματος και καθυστερήσεις..... 

 

Να υποθέσω την ίδια φασαρία κάνεις όταν πας στην Ελληνική τράπεζα για μια απλή κατάθεση και σου ζητά ταυτότητα και τηλέφωνο ο ταμίας ?

 

Το πρόβλημα είναι ότι ο μέσος Έλληνας αντιμετωπίζει την Revolut σαν Paysafe και όχι σαν τράπεζα.

 

Εγώ έκανα verify από την πρώτη στιγμή, πριν καν βάλω λεφτά μέσα. Μετά από 2 εργάσιμες μέρες μπήκε και το έμβασμα (είχα ανησυχήσει γιατί στο PayPal παίρνει 1 εργάσιμη μόνο). Όλα καλά. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα σήμερα να ελέγξω το υπόλοιπό μου στη Revolut μέσω ΑΤΜ της Πειραιώς και διαπίστωσα πως είναι ανακριβής η νέα υπηρεσία.

 

...ενώ έχω 43€ μέσα, μου δείχνει πως έχω 51€ διαθέσιμο υπόλοιπο (και 0€ λογιστικό υπόλοιπο)...σκέφθηκα να δοκιμάσω να βγάλω 50€, αλλα είδα μπελάδες και το άφησα.

 

Θα τους στείλω μήνυμα πάντως να ρωτήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα σήμερα να ελέγξω το υπόλοιπό μου στη Revolut μέσω ΑΤΜ της Πειραιώς και διαπίστωσα πως είναι ανακριβής η νέα υπηρεσία.

 

...ενώ έχω 43€ μέσα, μου δείχνει πως έχω 51€ διαθέσιμο υπόλοιπο (και 0€ λογιστικό υπόλοιπο)...σκέφθηκα να δοκιμάσω να βγάλω 50€, αλλα είδα μπελάδες και το άφησα.

 

Θα τους στείλω μήνυμα πάντως να ρωτήσω

Έκανα και εγώ ερώτηση υπολοίπου σήμερα το βράδυ έχω μέσα 4,61 και με έβγαλε 5,95 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...