Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικα πηρε ο πωλητης τα χρηματα και μαλιστα σε λιρες οποτε βγηκε 38 και κατι . Σημερα θα στειλω την φορμα που μου εδωσαν και βλεπουμε αλλα μαλλον πανε τα 38 !!!!

 

 

 

Εστειλα τη φορμα  και αυτη ειναι η απαντηση τους 

 
"Hi Alexis,
 
Your chargeback will be raised however it can take quite a long time for the funds to be credited back to us as we have to give the merchant 45 days to respond.
 
As a sign of good faith and due to the stress and anguish that this ordeal would have cause we have refunded the fraudulent transactions back into your account while we await their response.
 
Thank you for your patience through out this whole matter. "
 
Αν καταλαβα καλα θα επικοινωνησουν με τον πωλητη που μπορει να παρει μεχρι και 45 μερες και θα εξετασουν το ολο θεμα, τα  επεστρεψαν απ οτι ειδα στο λογαριασμο μου ομως ...
για να δουμε !!

 

 

 

Καλά είναι σοβαροί; Τους ενημερώνει ο πελάτης τους ότι έγινε χρέωση που δεν αναγνωρίζει ότι έκανε ο ίδιος, τα λεφτά δεν τραβήχτηκαν για 2-3 μέρες και κάθονταν και το συζητούσαν αντί να μπλοκάρουν τη συναλλαγή αμέσως; Ποιά άλλη κάρτα υπάρχει χρεωστική ή πιστωτική  που δουλεύει έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μεταφορα από Attica Bank. Τρίτη πρωί το έμβασμα και Τετάρτη ακριβώς την ίδια ώρα στον λογαριασμό. Προμήθεια 0.30 Ευρώ. Συνολικά απο τρεις τράπεζες 1500 Ευρώ σε ένα μήνα.

Μόνο €0,30 για έμβασμα; Και οι άλλοι χρεώνουν €1;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 (πέρασε όμως η prepaid της Πειραιώς!)

 

Αναμενόμενο. Δεν υπήρχε λόγος να δοκιμάσεις Revolut για αυτό. Εγκρίνονται πληρωμές για εφαρμογές με Ελληνικές κάρτες εδώ και πολλούς μήνες. Είναι ανάμεσα στις επιτρεπόμενες συναλλαγές από την πρώτη κιόλας αναθεώρηση των περιορισμών κάπου στα τέλη Ιουλίου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σας μεταφέρω από τον ιστότοπο ebanking της attica

 

 

Σας ενημερώνουμε ότι στην υπηρεσία e-banking της attica bank όλες οι συναλλαγές παρέχονται ΔΩΡΕΑΝ στους πελάτες, εκτός από τη συναλλαγή "Έμβασμα σε άλλη Τράπεζα με Αυτόματη Πίστωση Λογαριασμού", για την οποία ισχύει η ακόλουθη τιμολογιακή πολιτική: b.gif Η Τράπεζα θα εισπράττει από τον πελάτη για κάθε εντολή του μέσω του συστήματος DIAS CREDIT TRANSFER, με ταυτόχρονη χρέωση του προδηλωμένου λογαριασμού του, την παρακάτω προμήθεια: b.gifsparkle002bu.gif έως 1.000€ ΠΑΓΙΟ 0,30€ sparkle002bu.gif από 1.000,01€ έως 12.500€ ΠΑΓΙΟ 1€ sparkle002bu.gif άνω των 12.500€ ΠΑΓΙΟ 3€

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά στο aliexpress η revolut δουλεύει κανονικά;

Δεν μπόρεσα να κάνω αγορά 

Καλημέρα. Εμένα μου βγάζει αυτό ο Αλής

 

Payment failed. Reason Your card is not allowed to process a cross border transaction. Suggestion

Please contact your card issuer. Or use another form of payment.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Εμένα μου βγάζει αυτό ο Αλής

 

Payment failed. Reason Your card is not allowed to process a cross border transaction. Suggestion

Please contact your card issuer. Or use another form of payment.

Φαντάζομαι οτι στη ρεβολυτ εχει μονο ευρω, κανε λοιπον μια δοκιμή, μετέτρεψε τα ευρώ σε δολάρια και ξανα προσπάθησε,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα είναι καλή περίοδος για μετατροπές, γιατί η ισοτιμία με το δολάριο είναι πολύ καλή....πριν 10 μέρες πλήρωσα 277,10 ευρώ για μια συναλλαγή και τώρα αυτή κοστίζει 269.9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα είναι καλή περίοδος για μετατροπές, γιατί η ισοτιμία με το δολάριο είναι πολύ καλή....πριν 10 μέρες πλήρωσα 277,10 ευρώ για μια συναλλαγή και τώρα αυτή κοστίζει 269.9

 

Άρα πριν 10 μέρες ήταν καλή περίοδος να αλλάξεις δολλάρια σε Ευρώ και όχι σήμερα. Στα χαμηλά αγοράζουμε. Όχι ότι βλέπω καμιά σοβαρή διαφορά. 3-4 cents έχει ανέβει το Ευρώ σε σχέση με το δολλάριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα πριν 10 μέρες ήταν καλή περίοδος να αλλάξεις δολλάρια σε Ευρώ και όχι σήμερα. Στα χαμηλά αγοράζουμε. Όχι ότι βλέπω καμιά σοβαρή διαφορά. 3-4 cents έχει ανέβει το Ευρώ σε σχέση με το δολλάριο...

 

Αν διαφορά 8€ (πλέον) για το ίδιο ποσό δεν τη βλέπεις σοβαρή, τότε μπορεί να είσαι τραπεζίτης και να έχεις να κάνεις με μεγάλα ποσά, είτε απλώς να μην κάνεις τους πρακτικούς υπολογισμούς...

 

...εγώ ως καταναλωτής σκέφτομαι ότι θα ήταν σαν αν είχα σχεδόν 10$ επιπλέον κουπόνι...ή πως θα μπορούσα να αγοράσω θήκη για τη ταμπλέτα χωρίς επιπλεον κόστος.

 

Αγορά προϊόντος αξίας 304.99$ στις 9 Μαρτίου κόστισε 277.04€ (1€ = 1.1009$)

Τώρα τα 304.99$ θα κόστιζαν 269,0*€ (1€ = 1,1332$)

 

Έτσι καταλαβαίνεις πως παράγεται "αξία" από το τίποτα κι από πού πλουτίζουν κάποιοι, όταν έχουν να κάνουν με χιλιάδες κι εκατομμύρια συναλλαγές...καζινο-καπιταλισμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαφορά 8€ (πλέον) για το ίδιο ποσό δεν τη βλέπεις σοβαρή, τότε μπορεί να είσαι τραπεζίτης και να έχεις να κάνεις με μεγάλα ποσά, είτε απλώς να μην κάνεις τους πρακτικούς υπολογισμούς...

 

Λίγοι υπάρχουν που να κάνουν υπολογισμούς όσο εγώ. Άστο σε λάθος άνθρωπο τα λες! Με περιπαίζουν οι φίλοι μου για αυτό!  :-D

Δεν έχουν καμία σχέση όμως τα περί "καζινοκαπιταλισμού" (για τα οποία κι εγώ βρίζω και τσακώνομαι) με το συγκεκριμένο θέμα. Απλά άλλαξε η ισοτιμία σε αυτές τις 10 μέρες. Περίπου 2,5-3% υπέρ του Ευρώ για αυτό και η διαφορά που βλέπεις. Ανέκαθεν οι ισοτιμίες των νομισμάτων είχαν διακυμάνσεις.Εσύ το βλέπεις από τη σκοπιά του καταναλωτή γιατί βγαίνεις ωφελημένος -έστω και τόσο λίγο, γιατί λίγο είναι τα 7,5 ευρώ στα 280- σκέψου όμως ότι υπάρχουν άλλοι συμπατριώτες μας-παραγωγοί που ζημιώνουν κάθε φορά που ακριβαίνει το Ευρώ (χάνουν σε ανταγωνιστικότητα) και τελικά ζημιώνεις κι εσύ από κάπου αλλού αφού στην οικονομία τα πάντα κάνουν κύκλο.

 

Υ.Γ. Τέλος πάντων παραμένει το γεγονός ότι έστω με το σκεπτικό σου συμφέρει ας πούμε να μετατρέψει Ευρώ σε Δολλάρια κάποιος τώρα και όχι το αντίστροφο. Γιατί υποτίθεται ότι μετά από την άνοδο έρχεται η κάθοδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμενόμενο. Δεν υπήρχε λόγος να δοκιμάσεις Revolut για αυτό. Εγκρίνονται πληρωμές για εφαρμογές με Ελληνικές κάρτες εδώ και πολλούς μήνες. Είναι ανάμεσα στις επιτρεπόμενες συναλλαγές από την πρώτη κιόλας αναθεώρηση των περιορισμών κάπου στα τέλη Ιουλίου.

 

Το θέμα είναι γιατί δεν δούλεψε η Revolut.Περίεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...