Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Πραγματικά ότι να ναι.... έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας ότι καλό είναι να γίνεται το verify για να μην έχουμε προβλήματα μπλοκαρίσματος και καθυστερήσεις..... 

 

Να υποθέσω την ίδια φασαρία κάνεις όταν πας στην Ελληνική τράπεζα για μια απλή κατάθεση και σου ζητά ταυτότητα και τηλέφωνο ο ταμίας ?

 

Φίλε δεν ξέρω αν μιλάς για αυτά που έγραψα. Αν δεις γράφω ότι τους έστειλα μέσω της εφαρμογής 2 φορές Χ 3 φωτό και άλλες 3 με email και επιπλέον μου ζητήσαν άλλη μία που να φαίνομαι ολόκληρος και να κρατάω την ταυτότητα.  Σαν να είμαι δηλαδή για την "στενή" .Αυτα τα διάβασες ή το παίζεις έξυπνος και μου την λες. Και φυσικά θα έκανα φασαρία στον γκισσέ αν μου ζητάγαν 2 και 3 φορές την ταυτότητα. Τι δεν καταλαβαίνουμε; 

Το πρόβλημα είναι ότι ο μέσος Έλληνας αντιμετωπίζει την Revolut σαν Paysafe και όχι σαν τράπεζα.

 

Εγώ έκανα verify από την πρώτη στιγμή, πριν καν βάλω λεφτά μέσα. Μετά από 2 εργάσιμες μέρες μπήκε και το έμβασμα (είχα ανησυχήσει γιατί στο PayPal παίρνει 1 εργάσιμη μόνο). Όλα καλά. :)

 

Ούτε εσύ φαίνεται κατάλαβες αυτά που έχω γράψει. Τα ξαναγράφω για να τα εμπεδώσεις. Τους έστειλα 6 φωτογραφίες μέσω της εφαρμογής (2 Χ 3 δηλαδή) και άλλες 3 με email. Και μετά επειδή το ζήτησαν έκατσα στον τοίχο με την ταυτότητα στο στήθος σαν μ@λ@κ@ς και έβγαλα άλλη μια σαν φυλακόβιος και ακόμα δεν έχει γίνει το verify. Την επόμενη που θα μου ζητήσουν θα την βγάλω ολόσωμη χωρίς σώβρακο, μα την πίστη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εσύ διάβασες τι έγραψα; Έκανα verify από την πρώτη στιγμή (χειρόγραφη ταυτότητα μπρος/πίσω & selfie) και δεν είχα κανένα πρόβλημα, ούτε στήθηκα σαν φυλακόβιος. Επίσης ακολούθησα κατά γράμμα τον οδηγό.

 

Μήπως αν έκανες κι εσύ το ίδιο να μην σε ταλαιπωρούσαν τώρα; Πολλοί έχετε την νοοτροπία «έλα μωρέ, θα την σκαπουλάρω τώρα» και μετά σας ζητάνε τα πολλαπλάσια αποδεικτικά στοιχεία. Όλα έχουν ένα κόστος/ρίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Φίλε μου για να μιλήσουμε ψύχραιμα, και εγώ αυτά που έκανες εσύ έκανα με την διαφορά ότι τα έκανα 3 φορές και κάθε φορά μου ζητάγαν επιπλέον με mail ολόσωμη φωτογραφία με την ταυτότητα στο στήθος. Εσένα σου ζητήσανε να βγάλεις φωτογραφία που να κρατάς την ταυτότητα στο στήθος ναι ή όχι για να καταλαβαινόμαστε. Και που το γράφει ότι πρέπει να βγάζουμε φωτογραφίες στημένοι στο τοίχο με την ταυτότητα στο στήθος σαν να είναι αριθμός φυλακόβιου; Αναμένω την απάντησή σου για να ξέρω αν είμαι ο μόνος που του ζητάνε τέτοιο αηδιαστικό πράγμα.

 

Επίσης, δεν προσπάθησα να σκαπουλάρω τίποτα. Μία αγορά πήγα να κάνω από το chinavision και πάπαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου για να μιλήσουμε ψύχραιμα, και εγώ αυτά που έκανες εσύ έκανα με την διαφορά ότι τα έκανα 3 φορές και κάθε φορά μου ζητάγαν επιπλέον με mail ολόσωμη φωτογραφία με την ταυτότητα στο στήθος. Εσένα σου ζητήσανε να βγάλεις φωτογραφία που να κρατάς την ταυτότητα στο στήθος ναι ή όχι για να καταλαβαινόμαστε. Και που το γράφει ότι πρέπει να βγάζουμε φωτογραφίες στημένοι στο τοίχο με την ταυτότητα στο στήθος σαν να είναι αριθμός φυλακόβιου; Αναμένω την απάντησή σου για να ξέρω αν είμαι ο μόνος που του ζητάνε τέτοιο αηδιαστικό πράγμα.

 

Επίσης, δεν προσπάθησα να σκαπουλάρω τίποτα. Μία αγορά πήγα να κάνω από το chinavision και πάπαλα.

Ολοι έχουν στειλει αυτην την φωτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ολοι έχουν στειλει αυτην την φωτο

 

Αν είναι έτσι τι να πω, πρώτη φορά το βλέπω παρότι έχω χρόνια που συνδιαλέγομαι με επιχειρήσεις και τράπεζες. Τέλος πάντων να κλείσω το θέμα ούτως ή άλλως τους είπα να μου κλείσουν τον λογαριασμό και χαλάλι τους τα 50 ευρώ που είχα βάλει να τα κρατήσουν για καφέδες........ με αγανάκτησαν 4 ημέρες...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου για να μιλήσουμε ψύχραιμα, και εγώ αυτά που έκανες εσύ έκανα με την διαφορά ότι τα έκανα 3 φορές και κάθε φορά μου ζητάγαν επιπλέον με mail ολόσωμη φωτογραφία με την ταυτότητα στο στήθος. Εσένα σου ζητήσανε να βγάλεις φωτογραφία που να κρατάς την ταυτότητα στο στήθος ναι ή όχι για να καταλαβαινόμαστε. Και που το γράφει ότι πρέπει να βγάζουμε φωτογραφίες στημένοι στο τοίχο με την ταυτότητα στο στήθος σαν να είναι αριθμός φυλακόβιου; Αναμένω την απάντησή σου για να ξέρω αν είμαι ο μόνος που του ζητάνε τέτοιο αηδιαστικό πράγμα.

 

Επίσης, δεν προσπάθησα να σκαπουλάρω τίποτα. Μία αγορά πήγα να κάνω από το chinavision και πάπαλα.

 

Όχι, δεν μου ζήτησαν κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω καιρο να μπω σ αυτο το θεμα και διαβαζω πολλα παραπονα για την revolut,θα ηθελα να ρωτησω αν ... ειναι υποχρεωτικο να κανω verify ?

Προσωπικα εγω δεν εχω καποιο παραπονο απο την revolut .Ψωνιζω απο πολλα ξενα sites ,χωρις κανενα προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξαναευχαριστήσω για τον οδηγό. Πέμπτη πήγα και έφτιαξα i-bank στην εθνική, Παρασκευή πρωί έστειλα έμβασμα όπως ακριβώς αναφέρετε στον οδηγό. Να φανταστώ ότι πρέπει να περιμένω από Τρίτη να εμφανισθούν τα χρήματα, στην καλύτερη Δευτέρα έτσι;
Δεν έχω κάνει verify με ταυτότητα, αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα θα ενημερωθώ από Revolut με κάποιο e-mail, ή αν δω ότι καθυστερούν πολύ να εμφανισθούν τα χρήματα, τότε πρέπει να μιλήσω εγώ στο support τους;

Μερικές απορίες: 
1) Μιας και δεν είμαι κάτοχος android συσκευής, και οι android συσκευές του οικογενειακού μου κύκλου είναι έκδοσης < 4.4, πως θα κάνω verification; Μέσω Bluestacks δε γίνετε. Γίνετε να τους στείλω κάπου e-mail με attachments τις φωτογραφίες;
α) Αν βρω μια συσκευή έκδοσης > 4.4, κατεβάσω την εφαρμογή, βάλω το PIN μου θα μπει στο λογαριασμό ή δένετε με κάποιο τρόπο στη συσκευή (Bluestacks) που δημιούργησα το λογαριασμό;
β) Πρέπει να είναι οπωσδήποτε Smartphone; (Γιατί βλέπω στο site τους ότι λέει ότι Android Tablets δεν υποστηρίζονται)
γ) Και τέλος, για σιγουριά, αν καταφέρω να κάνω το verification μέσω "ξένης" συσκευής, ποιος είναι ο ασφαλέστερος τρόπος να απεγκαταστήσω την εφαρμογή μετά; Κατευθείαν uninstall ή πρέπει να κάνω clear data κλπ πρώτα;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χρήσιμη, νομίζω, ενημέρωση:

 

Η υποστήριξη πελατών μου επιβεβαίωσε πως όταν γίνεται refund σε προηγούμενη αγορά που περιελάμβανε συναλλαγματική μετατροπή, δεν χρησιμοποιείται η τρέχουσα ισοτιμία, αλλά η ισοτιμία που ίσχυε όταν έγινε η αγορά.

 

Αυτό γίνεται, μου είπαν για να μην χάνει χρήματα ο πελάτης στην επιστροφή των χρημάτων, αλλά να παίρνει ακριβώς ό,τι πλήρωσε (με τον ίδιο τρόπο δεν κερδίζει κι όλας από την ισοτιμία).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ την εμπειρία μου. Επειδή τον  πρωτο τροπο που τροφοδότησα την Revolut με εμβασμα περασαν 10 και ημερες και πολλα email να βρω ακρη γιατι δεν εχουν φανει τα χρηματα και να διορθωσω τα οποια λαθη, εκανα κατι διαφορετικο. 
Δημιουργισα εναν λογαριασμο στην Leupay, συνεδεσα μεσα μια mastercard και εστειλα χρηματα σε εκεινον τον λογαριασμο και μετεπειτα στην Revolut μεσω της επιλογής Top Up by Card. Ολα εγιναν σε δευτερόλεπτα χωρις άγχος , χωρις να περιμενω εμβασματα και αν εχω την αγωνία που ειναι τα χρηματα αλλα και εκανα την αγορα που ηθελα απο το amazon πολυ ανετα. Σε οποιος εχουν υπομονη, προτείνω ανεπιφύλακτα στον συγκεκριμένο τροπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποια στιγμη πριν απο δυο μηνες η revolut μου ζητησε να κανω verify. με τα φτωχα αγγλικα μου ανεβασα ταυτοτητα, με ελλνηικους χειρόγραφους χαρακτηρες, και δεν πηρα καμια απαντηση αλλα ξεμπλοκαρε ο λογαριασμός μου και χρησιμοποιω την καρτα κανονικα. Στην εφαρμογη, πατωντας το μωβ εκονιδιο με τις 3 παυλες, και μετα Profile γραφει Identity Approved. Αυτο σημενει οτι εχει γινει επιβεβαιωση και ειμαι ενταξει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ την εμπειρία μου. Επειδή τον  πρωτο τροπο που τροφοδότησα την Revolut με εμβασμα περασαν 10 και ημερες και πολλα email να βρω ακρη γιατι δεν εχουν φανει τα χρηματα και να διορθωσω τα οποια λαθη, εκανα κατι διαφορετικο. 

Δημιουργισα εναν λογαριασμο στην Leupay, συνεδεσα μεσα μια mastercard και εστειλα χρηματα σε εκεινον τον λογαριασμο και μετεπειτα στην Revolut μεσω της επιλογής Top Up by Card. Ολα εγιναν σε δευτερόλεπτα χωρις άγχος , χωρις να περιμενω εμβασματα και αν εχω την αγωνία που ειναι τα χρηματα αλλα και εκανα την αγορα που ηθελα απο το amazon πολυ ανετα. Σε οποιος εχουν υπομονη, προτείνω ανεπιφύλακτα στον συγκεκριμένο τροπο. 

 

Δεν ισχύουν δλδ οι περιορισμοί κεφαλαίων για το Top Up της Leupay; Πώς μετέφερες χρήματα εκεί απευθείας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπότε είχατε γράψει που στέλναμε email για να μας κάνει verify.Μπορει κάποιος να το ξαναγράψει το email;Thx

Αν δεν κάνω λάθος είναι [email protected]. Εψαξα τον οδηγό και το FAQ της Revolut αλλά δεν βρίσκω κάποιο e-mail. Νομίζω ότι αυτό είναι όμως.

 

Να φανταστώ ότι πρέπει να περιμένω από Τρίτη να εμφανισθούν τα χρήματα, στην καλύτερη Δευτέρα έτσι;

Δεν έχω κάνει verify με ταυτότητα, αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα θα ενημερωθώ από Revolut με κάποιο e-mail, ή αν δω ότι καθυστερούν πολύ να εμφανισθούν τα χρήματα, τότε πρέπει να μιλήσω εγώ στο support τους;

 

Μερικές απορίες:

1) Μιας και δεν είμαι κάτοχος android συσκευής, και οι android συσκευές του οικογενειακού μου κύκλου είναι έκδοσης < 4.4, πως θα κάνω verification; Μέσω Bluestacks δε γίνετε. Γίνετε να τους στείλω κάπου e-mail με attachments τις φωτογραφίες;

α) Αν βρω μια συσκευή έκδοσης > 4.4, κατεβάσω την εφαρμογή, βάλω το PIN μου θα μπει στο λογαριασμό ή δένετε με κάποιο τρόπο στη συσκευή (Bluestacks) που δημιούργησα το λογαριασμό;

β) Πρέπει να είναι οπωσδήποτε Smartphone; (Γιατί βλέπω στο site τους ότι λέει ότι Android Tablets δεν υποστηρίζονται)

γ) Και τέλος, για σιγουριά, αν καταφέρω να κάνω το verification μέσω "ξένης" συσκευής, ποιος είναι ο ασφαλέστερος τρόπος να απεγκαταστήσω την εφαρμογή μετά; Κατευθείαν uninstall ή πρέπει να κάνω clear data κλπ πρώτα;

 

Λογικά Τρίτη βράδυ θα τα έχεις τα χρήματα. Δεν θα ενημερωθείς αν δεν εμφανιστούν, απλά θα γυρίσουν πίσω. Δεν είναι υποχρεωτικό το verify, αλλά υπάρχει κάποια στιγμή περίπτωση να κλειδώσει ο λογαριασμός σου στα ξαφνικά όπως έχει αναφερθεί και από άλλους. Μπορείς να γίνεις verify μέσω e-mail. Αν δεν κάνω λάθος το e-mail τους είναι [email protected]. Στείλε τους στο support για να σε ενημερώσουν αυτοί. Αν εγκαταστήσεις την εφαρμογή σε smartphone, βάλε τα στοιχεία σου στο log-in και θα μπείς στο λογαριασμό σου. Δεν γνωρίζω για τα tablets αλλά αν το γράφει στο site τους όπως αναφέρεις θα ισχύει. Δεν χρειάζεται να κάνεις verify από ξένη συσκευή. Στείλε τους e-mail.

 

Καποια στιγμη πριν απο δυο μηνες η revolut μου ζητησε να κανω verify. με τα φτωχα αγγλικα μου ανεβασα ταυτοτητα, με ελλνηικους χειρόγραφους χαρακτηρες, και δεν πηρα καμια απαντηση αλλα ξεμπλοκαρε ο λογαριασμός μου και χρησιμοποιω την καρτα κανονικα. Στην εφαρμογη, πατωντας το μωβ εκονιδιο με τις 3 παυλες, και μετα Profile γραφει Identity Approved. Αυτο σημενει οτι εχει γινει επιβεβαιωση και ειμαι ενταξει ;

Ναί είσαι εντάξει. Εγινες verified.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί είσαι εντάξει. Εγινες verified.

Ευχαριστω. Αυτη την εντυπωση ειχα κι εγω, αλλα με μπερδευσαν αλλοι φιλοι, που γραφουν οτι δεν γινεται verify με χειρογραφη ταυτοτητα με ελληνικους χαρακτηρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύουν δλδ οι περιορισμοί κεφαλαίων για το Top Up της Leupay; Πώς μετέφερες χρήματα εκεί απευθείας;

 

Όχι. Με αρκετές Mastercard τουλάχιστον. Το γιατί είναι άγνωστο αλλά σημασία έχει ότι δουλεύει το σύστημα. Το "έμβασμα στη Revolut" και για μένα έληξε οριστικά σαν μέθοδος. Μόνο με ξένη κάρτα φόρτιση κι αυτό μέχρι να μου τη βαρέσει, να την αδειάσω και να την κλείσω τελείως. Άκου "ολόσωμη" φωτογραφία και το θεωρούν και φυσιολογικό μερικοί... Σε ποιά τράπεζα το έχετε δει να στήνεται και να φωτογραφίζεται μαζί με τη ...φωτογραφία του στο έγγραφο ταυτοποίησης ο πελάτης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...