Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ισχύουν δλδ οι περιορισμοί κεφαλαίων για το Top Up της Leupay; Πώς μετέφερες χρήματα εκεί απευθείας;

 

 

φαινεται να περνανε μεσω του συστηματος της mastercard δλδ απο Ελληνική debit στο ιδιο συστημα προς leupay. Δες στο θεμα της leupay πληροφοριες . Εκει τα βρηκα ολα και πηγαν ολα οπως τα διαβασα. Γι αυτο το εγραψα εδω για να διευκολυνω οσους θελουν αν κανουν την μεταφορα χρηματων τους στιγμιαία αλλα να μην χασουν την καλη μετατροπη ισοτιμιας που δίνει η Revolut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

φαινεται να περνανε μεσω του συστηματος της mastercard δλδ απο Ελληνική debit στο ιδιο συστημα προς leupay. Δες στο θεμα της leupay πληροφοριες . Εκει τα βρηκα ολα και πηγαν ολα οπως τα διαβασα. Γι αυτο το εγραψα εδω για να διευκολυνω οσους θελουν αν κανουν την μεταφορα χρηματων τους στιγμιαία αλλα να μην χασουν την καλη μετατροπη ισοτιμιας που δίνει η Revolut.

Επιβεβαιωνω κι εγω οτι εχω φορτωσει χρηματα με ελληνικη πιστωτικη καρτα στην Leupay αμεσα και χωρις προβλημα. Θελω να ρωτησω ομως, η μεταφορα τους στην revolut πώς γινεται μετα ; και με τι κοστος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λογικά Τρίτη βράδυ θα τα έχεις τα χρήματα. Δεν θα ενημερωθείς αν δεν εμφανιστούν, απλά θα γυρίσουν πίσω. Δεν είναι υποχρεωτικό το verify, αλλά υπάρχει κάποια στιγμή περίπτωση να κλειδώσει ο λογαριασμός σου στα ξαφνικά όπως έχει αναφερθεί και από άλλους. Μπορείς να γίνεις verify μέσω e-mail. Αν δεν κάνω λάθος το e-mail τους είναι[email protected]. Στείλε τους στο support για να σε ενημερώσουν αυτοί. Αν εγκαταστήσεις την εφαρμογή σε smartphone, βάλε τα στοιχεία σου στο log-in και θα μπείς στο λογαριασμό σου. Δεν γνωρίζω για τα tablets αλλά αν το γράφει στο site τους όπως αναφέρεις θα ισχύει. Δεν χρειάζεται να κάνεις verify από ξένη συσκευή. Στείλε τους e-mail. 

Οκ. Οπότε περιμένω ή να γίνει το top up ή να μου επιστραφούν τα χρήματα. Τελικά μπόρεσα να γίνω verified από ένα Tablet Android 4.3. Ήταν λίγο δύσκολο να δεχθούν την ταυτότητα λόγω ποιότητας της κάμερας του tablet, αλλά με αρκετές προσπάθειες και καλό φωτισμό, έγινε Approved.

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιωνω κι εγω οτι εχω φορτωσει χρηματα με ελληνικη πιστωτικη καρτα στην Leupay αμεσα και χωρις προβλημα. Θελω να ρωτησω ομως, η μεταφορα τους στην revolut πώς γινεται μετα ; και με τι κοστος ;

 

δωρεαν εγινε σε μενα, μεταφορα 75 €.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιωνω κι εγω οτι εχω φορτωσει χρηματα με ελληνικη πιστωτικη καρτα στην Leupay αμεσα και χωρις προβλημα. Θελω να ρωτησω ομως, η μεταφορα τους στην revolut πώς γινεται μετα ; και με τι κοστος ;

 

Με "top up via card" από την εφαρμογή Revolut. Μηδενικό κόστος (εκτός του 1% που ίσως είχες πληρώσει αν φόρτισες δηλαδή επί τούτου τη Leupay με κάρτα αλλά αυτό είναι άλλο θέμα). τα περί "ευνοϊκής" ισοτιμίας της Revolut είναι πάντως ένας μύθος που συνεχίζει να αναπαράγεται από τις μέρες που ίσως και να ήταν λίγο πιο ευνοϊκή. Η μόνη ιδιαιτερότητα που έχει η Revolut είναι ότι αντί να χρησιμοποιεί 2 ισοτιμίες (Buy και Sell ανάλογα τι θέλουμε) έχει μια, η οποία όμως κατόπιν παρατήρησης, είναι γενικά η μέση τιμή των 2.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με "top up via card" από την εφαρμογή Revolut. Μηδενικό κόστος (εκτός του 1% που ίσως είχες πληρώσει αν φόρτισες δηλαδή επί τούτου τη Leupay με κάρτα αλλά αυτό είναι άλλο θέμα). τα περί "ευνοϊκής" ισοτιμίας της Revolut είναι πάντως ένας μύθος που συνεχίζει να αναπαράγεται από τις μέρες που ίσως και να ήταν λίγο πιο ευνοϊκή. Η μόνη ιδιαιτερότητα που έχει η Revolut είναι ότι αντί να χρησιμοποιεί 2 ισοτιμίες (Buy και Sell ανάλογα τι θέλουμε) έχει μια, η οποία όμως κατόπιν παρατήρησης, είναι γενικά η μέση τιμή των 2.

παραμενει ΠΟΛΥ ευνοϊκή σε σχεση με της paypal...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παραμενει ΠΟΛΥ ευνοϊκή σε σχεση με της paypal...

 

Σε σχέση με την Paypal (δηλαδή τη μέθοδο του balance top up ουσιαστικά) ναι. Συγκρίνουμε ομοειδή όμως. Σε σχέση με άλλες παρόμοιες κάρτες λέω λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις κανείς αν μπορώ φορτισω τον λογαριασμό μου στην revolut από Atm χρησιμοποιώντας την φυσικά κάρτα που μου στειλανε;

Ευχαριστω

Οχι δεν γινετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιά τράπεζα το έχετε δει να στήνεται και να φωτογραφίζεται μαζί με τη ...φωτογραφία του στο έγγραφο ταυτοποίησης ο πελάτης;

 

καραγκιοζιλίκια... Απ ότι φαίνεται όμως κάποιοι δεν έχουν αξιοπρέπεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και τελικά τα κατάφερε να γίνει verified ο φίλος selianx χωρίς να χρειαστεί να στείλει email, να υπενθυμίσω, αφού το έφερε η κουβέντα, ότι το email που στέλνουμε τα έγγραφα για το verification (όταν δεν μπορούμε να κάνουμε τη διαδικασία μέσω της εφαρμογής) δεν είναι το [email protected], αλλά το [email protected]

 

δεν μιλαω για την μεθοδο και το κοστος του "top-up", μιλαω για την ισοτιμια... η paypal (και οι ελληνικες τραπεζες) σε σκιζουν...

Ναι, αλλά και ο theopan μίλησε για ομοειδείς ή έστω παρόμοιες υπηρεσίες και κάρτες.

Δεν μπορεί λοιπόν να συγκριθεί η Revolut, που είναι μια ξένη κάρτα με τις ελληνικές τράπεζες, αλλά με αντίστοιχες υπηρεσίες όπως η Number26, η LeuPay/LeuPost κτλ.

Καλά, το Paypal είναι μακράν εκτός σύγκρισης, λόγω εντελώς ασύμφορων μετατροπών στις ισοτιμίες και δεν χρειάζεται να το συζητάμε καν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Άκου "ολόσωμη" φωτογραφία και το θεωρούν και φυσιολογικό μερικοί... Σε ποιά τράπεζα το έχετε δει να στήνεται και να φωτογραφίζεται μαζί με τη ...φωτογραφία του στο έγγραφο ταυτοποίησης ο πελάτης;

συγνωμη οταν πας στην τραπεζα να βγαλεις καρτα ο υπαλληλος δεν σε βλεπει ολοκληρο? το ιδιο πραγμα ειναι και δεν ειναι καθολου παραλογο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως δεν με πείθει προς το παρών η revolut.

 

Τους έχω στειλει 2 email κάτι μήνες τώρα και ακόμα απάντηση δεν έλαβα.

Σε ebay/paypal σε 3 μέρες το πολύ πάντα είχα response.

 

Διαβάζω και παράπονα επίσης ότι σε κάποιους καθυστερούν τα λεφτά, ναι οκ θα μου πείτε ότι θέλει μέρες όπως έχετε γράψει αλλά όταν ο άλλος στέλνει λεφτά και δεν του εμφανίζονται γρήγορα λογικό να ανησυχεί.

 

Αυτό με την ταυτότητα επίσης όσο και να προσπαθείτε να μας το περάσετε σα φυσιολογικό είναι για γέλια να σε βάζουν να στήνεσαι και να κρατάς δίπλα στη μούρη σου ταυτότητα σα χαζός.

 

Μη μου συγκρίνετε σοβαρές οντότητες με αυτούς τους αναξιόπιστους...

 

Ναι ξέρω πολλοί δεν έχετε πρόβλημα μαζί τους, έχετε πιαστεί τώρα, σεβαστείτε τουλάχιστον όμως (γιατί από αξιοπρέπεια πάσχετε απ ότι φαίνετε) την άποψη των άλλων και μην τα παρουσιάζετε όλα ρόδινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...