Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΝαΠρέπει να είναι οπωσδήποτε Smartphone; (Γιατί βλέπω στο site τους ότι λέει ότι Android Tablets δεν υποστηρίζονται)

 

Εγώ είμαι με Tablet κινέζικο (όχι 3g) και μια χαρά Λειτουργεί!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

συγνωμη οταν πας στην τραπεζα να βγαλεις καρτα ο υπαλληλος δεν σε βλεπει ολοκληρο? το ιδιο πραγμα ειναι και δεν ειναι καθολου παραλογο...

 

Συγγνώμη που παρεμβαίνω πάλι, αλλά τι νόημα έχει τότε η selfie μαζί με τις 2 όψεις τις ταυτότητας; Δηλαδή πρέπει να βγάλουμε και άλλη μία με την ταυτότητα στο στήθος; Αφού έχουμε στείλει selfie σαν να είμαστε στο γκισέ. Σκέψου το μόνο σαν εικόνα αυτό που μου ζήτησαν. Να στηθώ στον τοίχο, να βάλω την ταυτότητα στο στήθος για να φαίνεται μαζί με το πρόσωπό μου. Ε΄αυτό το θεωρώ και παράλογο και αναξιοπρεπές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με "top up via card" από την εφαρμογή Revolut. Μηδενικό κόστος (εκτός του 1% που ίσως είχες πληρώσει αν φόρτισες δηλαδή επί τούτου τη Leupay με κάρτα αλλά αυτό είναι άλλο θέμα). τα περί "ευνοϊκής" ισοτιμίας της Revolut είναι πάντως ένας μύθος που συνεχίζει να αναπαράγεται από τις μέρες που ίσως και να ήταν λίγο πιο ευνοϊκή. Η μόνη ιδιαιτερότητα που έχει η Revolut είναι ότι αντί να χρησιμοποιεί 2 ισοτιμίες (Buy και Sell ανάλογα τι θέλουμε) έχει μια, η οποία όμως κατόπιν παρατήρησης, είναι γενικά η μέση τιμή των 2.

 

Ποιά είναι η παρατήρηση από την οποία προέκυψε το συμπέρασμα για τη μία ισοτιμία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μιλαω για την μεθοδο και το κοστος του "top-up", μιλαω για την ισοτιμια... η paypal (και οι ελληνικες τραπεζες) σε σκιζουν...

 

Κι εγώ για την ισοτιμία μιλάω. Η ισοτιμία από το Paypal εφαρμόζεται όμως υποχρεωτικά μόνο στις περιπτώσεις πληρωμής από balance το οποίο γέμισες π.χ. με Eυρώ και αναγκάζεσαι να πληρώσεις σε δολλάρια αύριο. Στις περιπτώσεις καρτών ορίζεις να κάνει την ισοτιμία η τράπεζα (ή το Revolut εν προκειμένω). Ε προχθές που έκανα π.χ. πληρωμή σε στερλίνα, πήρα από την Εθνική ~1,27 ισοτιμία. Όσο έδινε και η Revolut. Εντάξει η ΕΤΕ δεν χρεώνε άλλα έξοδα στη μετατροπή ενώ κάποιες άλλες ίσως, αλλά η ουσία είναι ότι δεν είναι και κελεπούρι η Revolut...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ για την ισοτιμία μιλάω. Η ισοτιμία από το Paypal εφαρμόζεται όμως υποχρεωτικά μόνο στις περιπτώσεις πληρωμής από balance το οποίο γέμισες π.χ. με Eυρώ και αναγκάζεσαι να πληρώσεις σε δολλάρια αύριο. Στις περιπτώσεις καρτών ορίζεις να κάνει την ισοτιμία η τράπεζα (ή το Revolut εν προκειμένω). Ε προχθές που έκανα π.χ. πληρωμή σε στερλίνα, πήρα από την Εθνική ~1,27 ισοτιμία. Όσο έδινε και η Revolut. Εντάξει η ΕΤΕ δεν χρεώνε άλλα έξοδα στη μετατροπή ενώ κάποιες άλλες ίσως, αλλά η ουσία είναι ότι δεν είναι και κελεπούρι η Revolut...

 

Να ξαναρωτήσω από πού προέκυψε ότι δίνει μία μέση ισοτιμία η Revolut;

 

Από κει και πέρα, εφόσον η Revolut δίνει δυναμική ισοτιμία, δεν σημαίνει ότι θα είναι πάντα καλύτερη από μια κυμαινόμενη αλλά μη δυναμική μιας άλλης τράπεζας.

 

Δεν μου έχει τύχει βέβαια να δω ούτε καλύτερη ούτε ίση καν ισοτιμία αλλού, αλλά η "καλύτερη ισοτιμία" αναφέρεται στη χαμηλότερη δυνατή τη στιγμής, χωρίς επιβαρύνσεις....

...δεν σου λέει ότι θα σου δίνει πχ 2% κάτω από οποιονδήποτε άλλο, ως εγγύηση χαμηλότερης τιμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξαναρωτήσω από πού προέκυψε ότι δίνει μία μέση ισοτιμία η Revolut;

 

Από κει και πέρα, εφόσον η Revolut δίνει δυναμική ισοτιμία, δεν σημαίνει ότι θα είναι πάντα καλύτερη από μια κυμαινόμενη αλλά μη δυναμική μιας άλλης τράπεζας.

 

Δεν μου έχει τύχει βέβαια να δω ούτε καλύτερη ούτε ίση καν ισοτιμία αλλού, αλλά η "καλύτερη ισοτιμία" αναφέρεται στη χαμηλότερη δυνατή τη στιγμής, χωρίς επιβαρύνσεις....

...δεν σου λέει ότι θα σου δίνει πχ 2% κάτω από οποιονδήποτε άλλο, ως εγγύηση χαμηλότερης τιμης.

 

Να πας στο xe.com, στο leupay.eu, στο https://www.mastercard.com/global/currencyconversion/ να δεις τους πίνακες ισοτιμιών σε 2-3 διαφορετικές χρονικές στιγμές και να κάνεις όπου χρειάζεται τις πράξεις για να δεις ότι είναι η μέση τιμή των buy/sell. Εγώ το παρακολουθώ -όταν κάνω αγορά όχι καθημερινά, έχω σοβαρότερα πράγματα να κάνω- και αυτό το συμπέρασμα έβγαλα.

 

Υ.Γ. Τα bold να λείπουν. Δεν μου πληρώνεις μεροκάματο για να σου κάνω πλήρη οικονομική ανάλυση. Είμαι χρήστης των περισσοτέρων υπηρεσιών που υπάρχουν -και των τριών που συζητούνται ενδελεχώς στο insomnia- (σε αντίθεση με κάτι "οπαδούς" της μίας ή της άλλης εδώ μέσα που επέλεξαν μια όλη κι όλη και δρουν σαν fanboys) και καταθέτω την εμπειρία μου. Μέχρι εκεί και δεν υποχρεούμαι για τίποτα παραπάνω.

 

Y.Γ2 Μόλις έριξα μια ματιά. Αυτή τη στιγμή που γράφουμε, η Revolut δίνει 0,77GBP για κάθε 1 EUR. Η ισοτιμία αυτή είναι χειρότερη και από τη Mastercard και από τη Leupay (0,78κάτι). Ασήμαντη διαφορά μεν, καταρρίπτει πλήρως το μύθο της καλής ισοτιμίας Revolut δε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καραγκιοζιλίκια... Απ ότι φαίνεται όμως κάποιοι δεν έχουν αξιοπρέπεια.

Εχεις υπ ποψιν σου πόσες φωτο σου και βίντεο σου εχει η εθνικη κάθε φορα που μπαίνεις στο κατάστημα., εκτος αν η αξιοπρέπεια σου δεν σου το επιτρέπει και ετσι δεν μπαίνεις στα καταστήματα την εθνικης

 

....και να μάθεις να μην προσβαλεις μελη ή συνομιλητές σου

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε εμενα μου ζητησαν να φωτογραφηθω με το "μεσο ταυτοποιησης" στο χερι. Ισως γιατι πριν κανω συναλλαγες εκανα τη διαδικασια του verify. Και για να αποφυγω τυχον θεματα, παρολο που η ταυτοτητα ειναι και στα λατινικα, εστειλα το καινουριο τυπου διπλωμα. Λογω της κατασκευης του, οι φωτογραφιες δεν περασαν με την πρωτη. Εκανα καποιους συνδυασμους με φλας/εστιασεις και τελικα περασαν.

 

Για καποιον 2 σελιδες πριν που ειχε θεμα με tablet 4.4. Εχει αναφερθει μια πιθανη λυση. Η εγκατασταση του apk χειροκινητα. Και εγω στο δικο μου mls που ειναι 4.4.2, το περασα χειροκινητα.(Παρ΄ολο που το google play το ελεγε μη συμβατο) Το μονο μειονεκτημα ειναι οτι πρεπει καθε καινουρια εκδοση να την περνας και αυτη χειροκινητα. Μικρο το κακο για μενα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο PayPal μου έχω συνδεδεμένη κάρτα μιας τράπεζας. Μπορώ να συνδέσω και τη Revolut και να τη βάλω σα προεπιλεγμένη;

Φυσικα και μπορεις. με τον ιδιο τροπο οπως και την αλλη που εχεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πας στο xe.com, στο leupay.eu, στο https://www.mastercard.com/global/currencyconversion/ να δεις τους πίνακες ισοτιμιών σε 2-3 διαφορετικές χρονικές στιγμές και να κάνεις όπου χρειάζεται τις πράξεις για να δεις ότι είναι η μέση τιμή των buy/sell. Εγώ το παρακολουθώ -όταν κάνω αγορά όχι καθημερινά, έχω σοβαρότερα πράγματα να κάνω- και αυτό το συμπέρασμα έβγαλα.

 

Υ.Γ. Τα bold να λείπουν. Δεν μου πληρώνεις μεροκάματο για να σου κάνω πλήρη οικονομική ανάλυση. Είμαι χρήστης των περισσοτέρων υπηρεσιών που υπάρχουν -και των τριών που συζητούνται ενδελεχώς στο insomnia- (σε αντίθεση με κάτι "οπαδούς" της μίας ή της άλλης εδώ μέσα που επέλεξαν μια όλη κι όλη και δρουν σαν fanboys) και καταθέτω την εμπειρία μου. Μέχρι εκεί και δεν υποχρεούμαι για τίποτα παραπάνω

 

.

 

Σιγά βαρύμαγκα του πληκτρολογίου, ηρέμησε...

 

Διατύπωσες κάτι ως συμπέρασμα - κι όχι ως υπόθεση εργασίας - γι αυτό ρώτησα πώς κατέληξες εκεί, ειδικά όταν για να κάνεις τέτοιο ισχυρισμό πρέπει να παρακολουθείς δυναμικές αγορές - που στη περίπτωση των forex είναι αποκεντρωμένες- οπότε είναι σχεδόν αδύνατο να βγει αξιόπιστο συμπέρασμα.

 

Έπειτα, μου δίνεις ως παράδειγμα το xe.com, το οποίο συγκεκριμένα δίνει "mid-market rates", δηλαδή τη μέση τιμή buy/sell.

http://www.xe.com/faq/rates_buyorsellrates.php

 

Are your currency rates "buy" or "sell" rates?

Answer

 

The rates in our free information services are neither "buy" nor "sell" rates. Instead, they are mid-market rates derived from the mid-point between the "buy" and "sell" rates from global currency markets. Our free information services always list the mid-market rate because it indicates the value of a currency that is not weighted towards buying or selling.

 

"Buy" and "sell" rates include overheads and profit margins that are independently set by foreign exchange providers; their rates can vary a lot and will differ from the mid-market rate, so we recommend you shop around. You can also check out XE's online money transfer services, offering cheap transfer options.

 

Δεν βλέπω την ιστοσελίδα της Mastercard να κάνει κάτι άλλο, οπότε πώς παρακολουθείς ακριβώς τα buy and sell rates από ιστοσελίδες που σου δίνουν τη μέση τιμή;

 

Δεν ξέρω τί κανει η Leupay...κι αυτή ισχυρίζεται πως δίνει την "interbank rate";

 

Πολύ πιθανόν, βέβαια, η Revolut να κάνει κάτι παρόμοιο...δεν ξέρω...γι αυτό ρώτησα να μου πεις.

 

Πάντως επειδή το κοιτάω κι εγώ κάθε φορά που ετοιμάζομαι να κάνω αγορά, στην Revolut βλέπω την καλύτερη ισοτιμία.

 

Σε κάθε περίπτωση, εμάς μας ενδιαφέρει το Sell Rate / Bid Price κι όχι το Buy Rate / Quote-Ask Price

 

Υ.Γ.

 

Αλλάζεις την απάντησή σου, σαν να απαντάς σε διαφορετική ερώτηση από αυτή που σου απηυθυνα...

...αυτή ήταν πώς διαπιστώνεις ότι η Revolut χρησιμοποιεί μια μέση ισοτιμία, ούτε την sell τιμή, ούτε την buy;

 

Όσον αφορά τις ισοτιμίες, όπως είπα, ΑΝ η revolut δίνει την απολύτως δυναμική τιμή, δεν είναι διόλου απαραίτητο να είναι "η καλύτερη" ισοτιμία, αφου μπορεί να έχει αλλάξει προς το χειρότερο.

 

...κι αυτό που λεει η Revolut δεν είναι πως σου δίνει εγγύηση καλύτερης τιμής, αλλά την τρέχουσα/δυναμική.

 

Δεν έχει νόημα να προσποιείσαι πως απαντάς σε fanboys

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα μια θήκη μέσω Leupay (από το site της caudabe) σε δολάρια 20+ κάτι και βλέπω με χρεώνει με ισοτιμία 0.928xxxx πατάω στο google "usd to euro" και βλέπω ισοτιμία 0.923xxx νομίζω δεν είναι άξιο λόγου εκτός αν πρόκειται για πραγματικά μεγάλα ποσά και αμφιβάλλω και αν η revolut θα μου έδινε και καλύτερη ισοτιμία από αυτήν. Προσωπικά την έκοψα την revo γιατί πολλά τα προβλήματα πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εχεις υπ ποψιν σου πόσες φωτο σου και βίντεο σου εχει η εθνικη κάθε φορα που μπαίνεις στο κατάστημα., εκτος αν η αξιοπρέπεια σου δεν σου το επιτρέπει και ετσι δεν μπαίνεις στα καταστήματα την εθνικης

 

 

Επειδή συνεχίζετε μερικοί να υποστηρίζεται το σύστημα ταυτοποίησης της ανεκδιήγητης υπηρεσίας, άλλο να σε τραβάει η κάμερα των τραπεζών και άλλο αυτό που ζητάει η revolut (φωτό με την ταυτότητα στο στήθος)

 

prisoner_fe40536_by_thedemon8719-d2l86vm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις υπ ποψιν σου πόσες φωτο σου και βίντεο σου εχει η εθνικη κάθε φορα που μπαίνεις στο κατάστημα., εκτος αν η αξιοπρέπεια σου δεν σου το επιτρέπει και ετσι δεν μπαίνεις στα καταστήματα την εθνικης

 

....και να μάθεις να μην προσβαλεις μελη ή συνομιλητές σου

 

 

Δεν μπαίνω σε καταστήματα εθνικής τράπεζας ούτως ή άλλως, οπότε πάλι λάθος είσαι.

 

Μόνο με Πειραιώς ασχολούμαι στην οποία έχω πάει όλες και όλες 2 φορές, μία για να ανοίξω λογαριασμό και μια να πάρω κωδικούς για winbank. Ποτέ των ποτών δε μου ζήτησαν να κάνω τον καραγκιόζη με την  ταυτότητα μου, αλλά και να μου το ζήταγαν δεν θα το έκανα αφού πρώτα τους έκραζα.

 

Για εσένα τώρα δε γνωρίζω ούτε θα σου πω τι θα κάνεις, εξάλλου ειναι δικαίωμα του καθενός να κάνει ότι θέλει στη ζωή του ή αν έτσι του βγαίνει το φυσικό του ας το κάνει, αλλά πρέπει να σεβαστείς και εσύ τη θέση μου η οποία είναι κατά της revolut  μέχρι τώρα...

 

Όπως και να χει κακώς πιάνεστε με τέτοια πράγματα, λες και σας πληρώνει η revolut ή η κάθε revolut...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καμία ιδέα γιατί γίνεται συνεχώς decline η κάρτα της revolut στο paypal?

 

Σήμερα ότι αγορά και αν προσπαθήσω να κάνω η αντιμετώπιση της paypal είναι ίδια με αυτή των ελληνικών τραπεζών. Εχω λεφτά μέσα στην κάρτα και είναι και verify.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...